Infolinia czynna:
pon-pt: 8.00 - 18.00 sob: 9.00 - 14.00
Jesteś tutaj:  
 1. Strona główna  > 
 2. Poradnik  > 
 3. Porady Motoryzacyjne  > 
 4. Zrób to sam, czyli jak właściwie umyć samochód
< Powrót do: Porady Motoryzacyjne

Zrób to sam, czyli jak właściwie umyć samochód

Data aktualizacji: czwartek, 02 Grudzień 2021
Ilość komentarzy: 28
Zrób to sam, czyli jak właściwie umyć samochód

Dla osób nie związanych z motoryzacją mycie samochodu jest czynnością prostą i nie wymagającą zbytniego wysiłku czy zaangażowania, jednak każdy fan motoryzacji lub entuzjasta autodetailingu wie, że są to tylko pozory. Niewłaściwy dobór środków myjących, gąbki, szmatek, a nawet zła technika mycia może doprowadzić do trwałego uszkodzenia lakieru. Zatem jak myć samochód ręcznie? Jakim szamponem umyć samochód? Co wybrać - szczotkę czy gąbkę? W poniższym artykule przedstawimy najprostszą możliwą technikę mycia pojazdu oraz doradzimy jakie preparaty i akcesoria wybrać.Spis Treści

Krok 1. Przygotowanie karoserii do mycia właściwego.
Krok 2. Wybór kosmetyków, czyli jaki wybrać szampon samochodowy?
Krok 3. Wybór narzędzia pracy - Co wybrać, gąbkę czy szczotkę?
Krok 4. Mycie właściwe.
Krok 5. Płukanie i suszenie.
Warto wiedzieć - można umyć dokładniej.

  

Do najprostszego umycia samochodu potrzebujemy:

 

Dodatkowo:

 

Krok 1. Przygotowanie karoserii do mycia właściwego, czyli jak spłukać samochód z wierzchniego brudu.

Przystępując do mycia naszych 4 kółek pod domem, powinniśmy przede wszystkim zadać sobie pytanie jak myć samochód, aby nie porysować lakieru. Najważniejszą rzeczą przed przystąpieniem do mycia właściwego pojazdu jest jego porządne spłukanie. Jego celem jest oczywiście wstępne usunięcie luźnych zanieczyszczeń stałych z lakieru takich jak błoto, kurz, piasek itp. dlatego też nie ma mowy o myciu auta bez użycia wody. Niezwykle ważne jest to aby czynność płukania wykonać dokładnie, gdyż nieusunięty podczas tego etapu brud drogowy szybko dostanie się pomiędzy gąbkę, a karoserie i skutecznie uszkodzi powłokę lakierniczą. Oczywiście nie mówimy tu o rysach do podkładu, ale o tzw. mikrorysach, które z każdym myciem będą stawać się coraz bardziej widoczne na karoserii, a dalszy brak poprawy techniki mycia doprowadzi do zwiększania ich ilości.

 

Spłukiwanie samochodu myjką ciśnieniową

 Wstępne płukanie karoserii myjką ciśnieniową - źródło: własne

 

Jeśli do płukania używamy myjki ciśnieniowej postępujemy dokładnie tak samo jak w przypadku mycia pojazdu na myjni bezdotykowej tzn. używając lancy spłukujemy samochód równomiernie od góry do dołu. Należy pamiętać, że płukanie samochodu przy użyciu "karchera" musi odbywać się w odległości kilkudziesięciu centymetrów od powierzchni lakieru, ponieważ moc wyrzucanej wody jest na tyle silna że może z łatwością go uszkodzić

 

Krok 2. Wybór kosmetyków, czyli jaki wybrać szampon samochodowy?

Po oczyszczeniu wierzchniego brudu z samochodu, czas na przygotowanie środka myjącego. Do tego celu wykorzystamy roztwór szamponu samochodowego z wodą (najlepiej ciepłą!). To niewiarygodne jak wiele osób pyta jeszcze o to, czy można umyć samochód płynem do mycia naczyń, płynem do spryskiwaczy, czy nawet Cifem. Wszystkie wymienione wyżej środki nie nadają się do mycia pojazdów, gdyż w prosty sposób mogą one uszkodzić powierzchnię lakieru przez jego porysowanie lub stopniowe zmatowienie. Obecnie nawet najtańszy szampon samochodowy (taki jak K2 Express czy Dr. Marcus szampon nabłyszczający) stanowi specjalnie przygotowany preparat, który w roztworze roboczym posiada pH zbliżone do neutralnego. Oznacza to, że posiada on odpowiednie właściwości myjące, pozostając przy tym jednocześnie bezpiecznym dla czyszczonej powierzchni. Na rynku możemy wyróżnić dwa podstawowe typy szamponów samochodowych. Szampony z woskiem oraz bez. Szampon z woskiem można użyć dla osiągnięcia krótkotrwałego połysku lakier bez mozolnego woskowania, jednak najlepiej sprawdza się on właśnie jako środek "podtrzymujący" nałożony wcześniej wosk. My użylismy do umycia naszego Audi szamponu z woskiem Turtle Wax Zip Wax. Jest on wydajny, nie pieni się zbyt mocno oraz pozostawia ładny połysk. Szampon wlewamy do wiaderka wg zaleceń na opakowaniu (zazwyczaj 1 nakrętka na 20L wody) i rozcieńczamy z ciepłą woda. Oczywiście do stworzenia roztworu możemy użyć również zimnej wody, jednak ciepła woda z szamponem będzie skuteczniej usuwać zanieczyszczenia z karoserii.

 

Szampon samochodowy z woskiem Zip Wax 1L

 Tworzenie roztworu szamponu z wodą - źródło: własne

 

Krok 3. Wybór narzędzia pracy - Co wybrać, gąbkę czy szczotkę?

Po przygotowaniu wiadra z szamponem czas na wybór narzędzia, którym umyjemy nasze autko. Do wyboru mamy cały szereg szczotek i gąbek samochodowych od gąbek tradycyjnych z dużymi porami, poprzez szczotki z naturalnego włosia, na rękawicach z wełny kończąc. Tradycyjna gąbka do mycia samochodu jest najtańszy wyborem, jednak jej używanie niesie za sobą pewne ryzyko. Między lakier, a gąbkę w prosty sposób może dostać się brud (np. drobiny piasku) które podczas mycia zadziałają jak papier ścierny lub tarka. Dlatego właśnie producenci kosmetyków tacy jak np. Sonax stworzyli gąbkę z mikrofibry 2w1, która pozwala w znacznym stopniu ograniczyć to ryzyko. Pokrewna tej gąbce jest rękawica z mikrofibry marki Nigrin, której użyjemy do mycia naszego Audi. Rękawica ta pozwala na zachowanie właściwości gąbki przy jednoczesnym ograniczeniu do minimum rysowania karoserii auta. Dodatkowo anatomiczny kształt powoduje, że docieramy do każdego zakamarka samochodu. Po prostu myjesz auto tak jakbyś to robił własną ręką.

 

Rękawica do mycia auto Nigrin

 Roztwór szamponu z wodą gotowy do użycia - źródło: własne

 

Krok 4. Mycie właściwe.

Teraz jesteśmy już w pełni przygotowani do mycia naszego samochodu. Czynność tę rozpoczynamy od dachu. Następnie myjemy szyby boczne, czołową oraz tylną. Bok auta dzielimy na część górną i dolną. Najpierw myjemy część karoserii do górnej połowy drzwi (najczęściej do listwy), a następnie od górnej do dolnej wraz z progami.  Należy oczywiście pamiętać o tym, aby podczas mycia regularnie płukać rękawicę w wiaderku z szamponem, co pozwoli na usunięcie z niej brudu oraz "nabranie" nowej porcji szamponu

 

Mycie dachu w samochodzie szamponem

 Mycie dachu przy pomocy rękawicy - źródło: własne

 

Technika mycia samochodu rękawicą

 Mycie górnej części drzwi przy pomocy rękawicy - źródło: własne

 

Jeśli tylko mamy taką możliwość, polecamy zastosowanie tzw. "mycia na dwa wiadra", które polega na płukaniu rękawicy w jednym wiadrze z czystą wodą, a następnie nabieranie nią szamponu z drugiego wiadra. Technika ta sprawia, że szampon którym myjemy samochód jest przez cały proces czysty, a ryzyko porysowania karoserii rękawicą zostaje zminimalizowane.

 

Mycie progów samochodowych

 Mycie progów przy pomocy rękawicy - źródło: własne

 

Nie wolno nam również zapominać o gumie wycieraczki samochodowejWycieraczki samochodowe w czasie pracy zmywają z szyby tłuste osady oraz resztki owadów, przez co gumki stają się tłuste. Ich umycie gwarantuje poprawne działanie wycieraczek do szyb.

 

Mycie wycieraczek samochodowych do szyb

 Mycie wycieraczek przy pomocy rękawicy - źródło: własne

 

Krok 5. Płukanie i suszenie.

Po umyciu całego samochodu należy bardzo dokładnie go spłukać. Do tego celu możemy również użyć myjki wysokociśnieniowej typu karcher. Pojazd płukamy równomiernie od góry do dołu, aby zmyć z karoserii cały szampon. Po niedokładnym jego zmyciu na powierzchni lakieru niemal na pewno pojawią się zacieki, które ciężko będzie doczyścić. Niestety zacieki mogą pojawić się także po dokładnym płukaniu za sprawą wody o różnej twardości, dlatego też najlepiej od razu go osuszyć przy pomocy specjalnej silikonowej ściągaczki lub ściereczki z mikrofibry. Przed osuszeniem karoserii możemy również zastosować hydrowosk, czyli wosk na mokro, ale o tym postaramy się opowiedzieć w kolejnych artykułach.

 

 

Spłukiwanie końcowe samochodu karcherem

 Spłukiwanie pojazdu myjką ciśnieniową - źródło: własne

 

Warto wiedzieć - można umyć dokładniej.

W naszym artykule zaprezentowaliśmy najprostszy z możliwych sposobów na umycie karoserii samochodu. W celu dokładniejszego wyczyszczenia pojazdu z powodzeniem moglibyśmy dodać kilka dodatkowych etapów, takich jak:

  • Czyszczenie opon i kół.

  • Pre Wash - mycie wstępne z wykorzystaniem aktywnej piany.

  • Pędzelkowanie zakamarków.

  • Mycie na dwa wiadra - proponowane w artykule.

  • Dekontaminacja i deironizacja - czyli dokładne mycie karoserii z asfaltu, zanieczyszczeń organicznych i metalicznych przy użyciu dedykowanej chemii.

  • Glinkowanie.

Mycie wzbogacone o te etapy możemy z powodzeniem nazwać myciem detailingowym, o którym postaramy się napisać więcej w naszych kolejnych artykułach

 

Zobacz również:

 

A jakie są wasze rady dotyczące mycia samochodu? Czy coś dodalibyście do naszego artykułu? Piszcie w komentarzach!Autor: Tomasz

Wieloletni członek zespołu Motochemii dysponujący sporą wiedzą na temat większości oferowanych przez nas kosmetyków. Jeden z naszych czołowych testerów produktów, co wielokrotnie udowodnił podczas kręcenia filmów na nasze konto Youtube. Prywatnie fan auto detailingu mogący poszczycić się mocno uginającą się półką z kosmetykami. Lubi czasem zagrać w piłkę nożną, zarówno na żywo jak i wirtualnie. Jego Peugeot lśni nie tylko na naszych filmach.


Ostatnie opinie o tym artykule


Dodaj opinię

Andrzej
Nie myj na bezobsługowych oni mają tak żrące środki, jadą po lakierze że HOHO
Ocena artykułu:
czwartek, 02 grudzień 2021
Molik
No rysują ale jak mam inaczej umyć samochód. Wole zrobić to delikatnie ręcznie niż jeździć na automat.
Ocena artykułu:
czwartek, 18 listopad 2021
Kubik
Uważaj bo te szczotki rysują auto :/
Ocena artykułu:
piątek, 05 listopad 2021
Molik
Wiadro na myjni słabo. Niestety ja tylko szczotka i szampon z bezobsługowej.
Ocena artykułu:
piątek, 29 październik 2021
Daniel
Albo szczotką na sucho. Widziałem dziś takiego dziadka pod blokiem że suchą szczotką czyścił z kurzu auto. Dałem mu mikrofibrę i powiedziałem zeby jechał na myjkę chociaż.
Ocena artykułu:
czwartek, 21 październik 2021
Marek
A tam janusz, szampon i wiadro to już nieźle. Jakby mył flanelą na sucho to by dopiero janusz był :D
Ocena artykułu:
środa, 13 październik 2021
Edddii
Bo jestem typowym Polakiem, no wiesz przysłowiowy JANUSZ :D
Ocena artykułu:
środa, 06 październik 2021
Mario
Czyli Edddii myjesz auto jak typowy Polak ;)
Ocena artykułu:
środa, 22 wrzesień 2021
Edddii
Ja zawsze do wiadra szampon i jazda. Nie bawie się w żadne piany bo nie mam na to czasu.
Ocena artykułu:
wtorek, 07 wrzesień 2021
Kuba
Jaką pianownice polecacie do Karchera K2?
Ocena artykułu:
poniedziałek, 30 sierpień 2021
Donkichot
Uwielbian sobotę przed południem wtedy jestem tylko ja i moje 4 kółka. Mogę całą swoją uwagę skupić na myciu i czyszczeniu. Uwielbiam To!
Ocena artykułu:
środa, 18 sierpień 2021
Neron
Ja też myję jednym wiadrem ale wymieniam trakcię wodę.
Ocena artykułu:
wtorek, 17 sierpień 2021
Kafar
Jedno wiadro za mało, najlepiej na dwa cisnąć.
Ocena artykułu:
wtorek, 17 sierpień 2021
Sztifen
Wiadro, gąbka, szampon i jazda. Wszystko pod domem w zacienionym miejscu.
Ocena artykułu:
wtorek, 10 sierpień 2021
Sosna
Ja biorę wiadra na myjnie, ale jeżdżę koło 23 dopiero :P
Ocena artykułu:
poniedziałek, 02 sierpień 2021
Hulio
Chciałbym mieć takie miejsce do mycia z wiadra, zostaje mi tylko myjnia bezdotykowa.
Ocena artykułu:
środa, 28 lipiec 2021
Jurek
Do czyszczenia jeszcze dodać sprzątanie wewnątrz.
Ocena artykułu:
wtorek, 11 maj 2021
Maciej
Sobota zapowiada się cieplutka i od rana zabieram się za generalne sprzątanie auta!
Ocena artykułu:
środa, 24 marzec 2021
Gexon
U mnie to jest tak: najpierw myjka ciśnieniowa, potem wiadro z szamponem z woskiem, potem myjka ciśnieniowa i ręcznik z mikrofibry na sucho!
Ocena artykułu:
poniedziałek, 01 marzec 2021
Felek
Można myć na dwa wiadra, ale trzeba mieć do tego warunki. Na myjce tego nie zrobisz. Tak samo pod blokiem.
Ocena artykułu:
środa, 17 luty 2021
Kontynuuj

HOT - Promocje
Zobacz wszystkie promocje
Promocja
Millers EE Performance 5W40 C3 1L Olej Silnikowy Syntetyczny

Millers Oils

Dostajesz punktów: 9

Dostawa od: 13.50zł

46.80zł45.40zł


Promocja
FX Protect Tire Dressing Aplikator do Opon

FX Protect

 

Dostawa od: 13.50zł

16.70zł11.70zł


Promocja
Good Stuff Wheel Wax 100ml Wosk do Felg i Kołpaków z Aplikatorem

Good Stuff

Dostajesz punktów: 65

Dostawa od: 13.50zł

129.90zł97.43zł


Promocja
Work Stuff Foam Bottle 150ml Butelka Pianująca PET

Work Stuff

Dostajesz punktów: 6

Dostawa od: 13.50zł

11.89zł8.92zł


Promocja
Dr Marcus Lucky Top Bubble Gum Zapach Samochodowy

Dr. Marcus

Dostajesz punktów: 5

Dostawa od: 13.50zł

7.29zł6.85zł


Promocja
Wunder Baum Mai Tai Choinka Zapachowa Zawieszka

Wunder-Baum

Dostajesz punktów: 2

Dostawa od: 13.50zł

4.10zł3.94zł
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Copyright © 2021 https://www.motochemia.pl