Infolinia czynna:
Pon-pt: 8:00 - 18:00 Sob: 9:00 - 14:00
Mój koszyk
Pusty
wybierz pojazd
szukaj także w numerach OEM
wybierz pojazd

Jesteś tutaj:  
  1. Strona główna  > 
  2. Poradnik  > 
  3. Informacje Motoryzacyjne  > 
  4. Wyższe mandaty za parkowanie na miejscu inwalidy

Wyższe mandaty za parkowanie na miejscu inwalidy

Data aktualizacji: poniedziałek, 02 listopad 2020

W 2014r. Parlament Rzeczpospolite Polskiej uchwali ustawę o zmianie wysokości mandatów za kilka popularnych wśród polskich kierowców wykroczeń drogowych. Wzrastają kwoty mandatów karnych m. in. za parkowanie na miejscu przeznaczonym dla inwalidy bez ważnego zezwolenia oraz za bezpodstawne posługiwanie się takim upoważnieniem. Wyższe kary zapłacą również kierowcy samochodów ciężarowych, którzy wjeżdżają w ulice z zakazem poruszania się takimi pojazdami lub gdy masa ich pojazdów przekracza dopuszczalną masę pojazdu uprawnionego do poruszania się taką drogą. Mandat karny za parkowanie na „kulawce” czyli miejsu przeznaczonym dla inwalidy.

Niesforny kierowca, który zaparkuje na miejscu dla inwalidy na ulicy lub na miejscu parkingowym (np. pod marketem) zapłaci wg nowych przepisów mandat karny w wysokości do 800zł. Miejsca takie są wyraźnie oznakowane kopertą oraz/lub symbolem wózka inwalidzkiego. Ustawodawca ostrzej traktuje teraz „cwaniaków” , którzy parkują na takim miejscu posługując się przy tym bezprawnie zezwoleniem wystawionym dla osoby niepełnosprawnej. Taki kierowca może być ukarany nawet 1000zł mandatem.

Zakaz parkowania na kulawce

Kara za wjazd ciężarówki w ulicę z zakazem wjazdu.

Kierowca samochodu ciężarowego wjeżdżając w ulicę z zakazem wjazdu dla takich pojazdów lub z samochodem cięższym niż znak informujący o dopuszczalnej masie pojazdu jaki może poruszać się po takiej ulicy musi się liczyć z możliwością otrzymania 500zł mandatu karnego.

Obowiązkowy kask dla kierowcy i pasażera popularnego quada oraz używanie wózka rowerowego. 

Do 11.04.2015r. obowiązek używania ochronnego kasku na głowę mieli motocykliści oraz użytkownicy motorowerów. Aktualnie obowiązek ten mają również kierowcy czterokołowców. Za brak kasku grozi im 100zł mandatu. Jeśli ich pasażer również nie ma kasku kierowca może otrzymać kolejne 100zł kary. Z identyczną karą muszą się liczyć również dorośli, którzy pomimo braku uprawnień będą przewozić dzieci w dołączanych wózkach do rowerów.

Jazda rowerem na podwójnym gazie.

Wg nowych przepisów jazda rowerem pod wpływem alkoholu (czyli powyżej 0.2 promila) jest wykroczeniem, a nie jak do tej pory przestępstwem. Prawdopodobnie ustawodawca chce w ten sposób odciążyć sądy, które są wręcz bombardowane ilością takich oskarżonych. Aktualnie rowerzysta mający we krwi 0.2-0.5 promila popełnia  wykroczenie zagrożone mandatem w wysokości od 300 do 500zł, natomiast powyżej 0.5 promila jest to obligatoryjne 500zł mniej w kieszeni wesołego rowerzysty. Identycznie sprawa się ma w przypadku rowerzystów będących pod wpływem środków działających podobnie do alkoholu.

Obowiązkowe elementy odblaskowe dla pieszego.

Pieszy, który porusza się po zmierzchu poza terenem zabudowanym ma obowiązek używać elementy odblaskowe (np. opaska odblaskowa żmijka) w sposób widoczny dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy pieszy porusza się chodnikiem lub ścieżką przeznaczoną tylko dla niego. Za brak takich elementów mandat karny wnosi 100zł.
Wyższe mandaty za parkowanie na miejscu inwalidy

Tomek

Człowiek od zadań specjalnych podróżujący naszą firmową białą strzałą. Zna oferowane przez nas produkty jak własną kieszeń, a ta jest wyjątkowo obszerna. Doskonale poznał działanie zarówno najdroższych produktów detailingowych, jak i kosmetyków budżetowych na każdą kieszeń. To właśnie od niego dowiecie się o dostępności produktów oraz z nim uzgodnicie współpracę z naszą firmą w systemie B2B.Ilość komentarzy: 17, Średnia ocena: 3,71

   Data dodania: poniedziałek, 02 listopad 2020
Ocena: 5

I bardzo dobrze, żadnego pobłażania za tego typu wykroczenia. Karać od razu!


   Data dodania: poniedziałek, 19 luty 2018
Ocena: 5

jestem za że za postawienie samochodu osobie która nie ma karty inwalidy powinien być bardzo spory mandat bo przez nia ktoś kto potrzebuje tego miejsca nie może w miarę normalnie funkcjonować


   Data dodania: poniedziałek, 26 wrzesień 2016
Ocena: 4

Przepis jest przepis , niestety bolesne ale prawdziwe ze w godzinach szczytu nie ma gdzie zaparkować. Może wiecej parkingów by sie przydalo??


   Data dodania: czwartek, 15 wrzesień 2016
Ocena: 4

W godzinach szczytu nie ma gdzie zaparkować , zdarza sie że parkuje w miejscach oznaczonych zakazem , niestety przpeis jesrt przepisem i nie ma co z tym fantem dyskutować. Moze jakby bylo wiecej miejsc parkingowych byloby lepiej albo mniej samochodów:).


   Data dodania: piątek, 05 sierpień 2016
Ocena: 4

Przepis jest przepis i musimy sie tego trzymac .


   Data dodania: środa, 03 sierpień 2016
Ocena: 4

karać nie wyrożniać przepis jest przepis :)


   Data dodania: czwartek, 21 lipiec 2016
Ocena: 3

Z tym parkowanie roznie bywa czasem gdy sie spieszymy i nie mamy w godzinach szczytu gdzie stanąć wybieramy często te miejsca , niestety prawo jest prawem a wiec musimy sie do niego stosowac ale czasem bywa roznie u mnie też :)


   Data dodania: czwartek, 07 lipiec 2016
Ocena: 5

Ludzie parkujacy na miejscach dla inwalidy to prawdziwa plaga, jak mozna byc tak glupim i nieludzkim w tej sprawie, dobrze, ze biora sie za takich delikwentow.


   Data dodania: środa, 22 czerwiec 2016
Ocena: 4

Uważam za dobre podwyzszenie kar za parkowanie na miejscu dla inwalidów. Ludzie czesto naduzywaja przepisow w tj sprawie i jest to karygodne!!


   Data dodania: wtorek, 21 czerwiec 2016
Ocena: 5

Bardzo cieszę się zaostrzeniem przepisów. Ludzie parkujący n a miejscu dla inwalidów powinni być właśnie jak najbardziej karani!


   Data dodania: środa, 25 maj 2016
Ocena: 5

Ciekaw jestem kiedy ludzie zaczną myśleć, a władze coś z tym robić.


   Data dodania: środa, 25 maj 2016
Ocena: 5

Bardzo dobrze, ze zaostrzyli przepisy ws. miejsc osob niepelnosprawnych. Bylem swiadkiem wielu sytuacji w ktorych osoby nieuprawnione stawaly w takich miejscach. Jest to bardzo zle i wkurzajace.


   Data dodania: czwartek, 05 maj 2016
Ocena: 5

Moim zdaniem w ogóle za parkowanie ludzie powinni częściej dostawać mandaty. Straż miejska i patrole policji nic sobie nie robią z ustawowych 1,5m miejsca wolnego dla pieszego na chodniku, nie zwracają uwagi na przepis który mówi o zachowaniu odległości min. 10m od przejścia dla pieszych oraz skrzyżowań. Ludzie moim zdaniem są nie świadomi swoich błędów, a jak są świadomi to są bezkarni...


   Data dodania: środa, 23 marzec 2016
Ocena: 3

Naprawde zastanowmy sie zanim staniemy na miejscu przeznaczonym dla inwalidy !!

Co byscie zrobili gdyby wam ktos tak zabral takie miejsce, ktorych doslownie jest kilka tylko wyznaczonych??
Np. pod supermarketem, gdziekolwiek naprawde nie utrudniajmy sobie zycia!


   Data dodania: piątek, 04 marzec 2016
Ocena: 3

NIestety wszedzie natkniemy sie na naduzywanie tego typu miejsc parkingowych, powinny w takich miejscach instalowac odrazu monitoring :)

Pozdrawiam


   Data dodania: czwartek, 04 luty 2016
Ocena: 5

Warto wiedzieć też że Panowie policjanci mogą wystawić mandat tylko w momencie jeśli miejsce jest oznaczone znakiem pionowym i poziomym. Oczywiscie nie namawiam do nadużywania.


   Data dodania: piątek, 29 styczeń 2016
Ocena: 3

Fajny artykuł, popieram takie traktowanie cwaniaczków da się ich zauważyć szczególnie w galeriach handlowych. Nie wiem co oni sobie myślą parkując na miejscu dla niepełnosprawnych.
 
 


Napisz Recenzję Wróć