Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz [email protected]
- Strona główna >
- Poradnik >
- Porady Motoryzacyjne >
- Wysokie spalanie paliwa ? jakie są przyczyny?
Wysokie spalanie paliwa ? jakie są przyczyny?
W czasach gdy ceny paliw stale rosną, a prognozy cenowe na najbliższe tygodnie nie są optymistyczne, każda oszczędność benzyny czy oleju napędowego jest na wagę złota. Tym bardziej niepokój i niezadowolenie może wzbudzić zauważalnie wyższe spalanie naszego samochodu. W zależności od tego, czy poruszamy się w mieście, czy w trasie, poziom spalania paliwa może oczywiście znacznie się różnić. Problem pojawia się wtedy, gdy podczas ciągłego użytkowania auta na tych samych odcinkach drogi nasz samochód zaczyna zużywać coraz większe ilości paliwa. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele. Co jest powodem zwiększonego zużycia paliwa? Jakie są jego przyczyny? O tym w dzisiejszym artykule!
Spis treści
Dlaczego samochód więcej pali? Przyczyny podwyższonego zużycia paliwa.
Niskie ciśnienie powietrza w oponach
Zanieczyszczony filtr powietrza
Niewłaściwa geometria zawieszenia
Awaria sprzęgła skrzyni biegów
Zanieczyszczone lub uszkodzone wtryskiwacze
Uszkodzony przepływomierz, MAP sensor i czujnik temperatury dolotu
Dlaczego samochód więcej pali? Przyczyny podwyższonego zużycia paliwa.
Zwiększone zużycie paliwa może wzbudzić w kierowcy niepokój. Szczególnie teraz, gdy ceny paliw stale rosną. Zdarza się, że powodem takiego stanu rzeczy jest rzecz niepozorna, będąca wynikiem zaniedbania ze strony kierowcy. Niestety są i przypadki, gdy większe zużycie benzyny czy oleju napędowego jest zwiastunem poważniejszej awarii silnika, jego osprzętu lub zużycia elementów eksploatacyjnych pojazdu. Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych przyczyn podwyższonego spalania paliwa.
Niskie ciśnienie powietrza w oponach
Pierwszą rzeczą, jaką należy sprawdzić, gdy poziom spalania paliwa wzrasta, jest ciśnienie w oponach. Mało kto pamięta o tym, aby regularnie sprawdzić przy pomocy manometru (np. CarCommerce ciśnieniomierz cyfrowy do kół), jakie jest ciśnienie opon. Tymczasem jeśli znacznie odbiega ono od ciśnienia zalecanego przez producenta samochodu, może mieć ono duży wpływ na zużycie paliwa! Jakie ciśnienie opon powinno być w samochodzie? Jest to kwestia indywidualna każdego auta, zależna od wielu czynników takich jak: rozmiar opony, rozmiar koła, typ nadwozia, a nawet rodzaj silnika. Właściwe informacje znajdziemy w instrukcji pojazdu, a w niektórych pojazdach również pod klapką wlewu paliwa.
Częste używanie klimatyzacji
Okres letni sprzyja częstszemu używaniu klimatyzacji samochodowej. Tymczasem, szczególnie w przypadku mniejszych jednostek napędowych, ma ono znaczny wpływ na zużycie paliwa. Podczas gdy klimatyzacja pracuje, silnik jest znacznie bardziej obciążony. Przyśpieszenie wymaga wtedy wciśnięcia więcej gazu, co bezpośrednio przekłada się na podwyższone zużycie paliwa. Dlatego też niestety w okresie letnim musimy po prostu wybrać pomiędzy niższym spalaniem a przyjemniejszą, choć mniej ekonomiczną jazdą w chłodnej kabinie pojazdu.
Brudny filtr powietrza przyczynia się do podwyższenia zużycia paliwa – fot. pixabay.com
Zanieczyszczony filtr powierza
To pierwsze z zaniedbań kierowcy, które może mieć wpływ na wyższe spalanie. Nie wymieniony na czas silnikowy filtr powietrza, może stać się dla niego znacznym obciążeniem. Zanieczyszczony w ciągu roku użytkowania pojazdu filtr, w znacznym stopniu ogranicza dopływ powietrza do jednostki, co skutkuje utratą mocy, a w konsekwencji mocniejszym dociskaniem gazu przez kierowcę. Oczywiście bezpośrednio przekłada się to na podwyższone zużycie paliwa. To między innymi z tego powodu regularna wymiana filtra powietrza jest tak ważna dla pełnej sprawności silnika. Warto robić to przynajmniej raz w roku, tym bardziej że ceny najtańszych filtrów nie są zbyt wygórowane.
Niewłaściwa geometria zawieszenia
Ustawienie zbieżności kół to czynność, która często zaniedbywana jest przez kierowców, a nawet samych mechaników. Tymczasem niewłaściwe ustawienie geometrii kół po naprawie zawieszenia lub układu kierowniczego może w prosty sposób przyczynić się do podwyższenia spalania paliwa. Większe zużycie benzyny i oleju napędowego jest w tym przypadku wynikiem większych oporów toczenia, które spowodowane jest przez błędne ustawienie kół, nierównomierne ścieranie ogumienia oraz wystąpienie dodatkowych naprężeń układu kierowniczego i zawieszenia. Dlatego też, jeśli zauważyliśmy wzrost zużycia paliwa po naprawie zawieszenia, warto zbadać i ustawić geometrię kół w wyspecjalizowanym warsztacie.
Zatarte łożyska kół
Zatarte lub uszkodzone łożyska kół powodują zwiększenie spalania w ten sam sposób co niewłaściwa geometria kół. Wyeksploatowane łożysko lub piasta powoduje zwiększenie oporów toczenia, co jak wiadomo, bezpośrednio przekłada się na podwyższenie zużycia paliwa. Dlatego też, jeśli podczas jazdy z okolicy kół dobiega charakterystyczny szum, zgrzyt lub pisk, należy pomyśleć nad bezzwłoczną wymianą łożysk kół. Nie tylko pozwoli to obniżyć poziom spalania, ale także przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa podróżowania i uniknięcia dużo poważniejszej awarii.
Zwiększenie oporów toczenia uszkodzonego łożyska lub piasty również wpłynie na zwiększenie spalania – fot. pixabay.com
Zużyty olej silnikowy
To kolejne zaniedbanie kierowcy, które może przyczynić się do wzrostu zużycia paliwa. Zbyt mocno wyeksploatowany olej silnikowy w jednostce napędowej także może przyczynić się do zwiększenia zużycia paliwa. Wraz z użytkowaniem pojazdu, olej silnikowy traci swoje właściwości czyszczące i smarujące. Co więcej, sam zostaje zanieczyszczony, co powoduje powstawanie nagarów i nalotów na ruchomych elementach jednostki napędowej. Z czasem zanieczyszczenia te coraz bardziej obciążają silnik, co przekłada się bezpośrednio na zużycie paliwa. Z tego powodu tak ważna jest regularna wymiana oleju silnikowego oraz stosowanie płukanki do silnika (np. Liqui Moly Engine Flush 300 ml). Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zapobiec powstawaniu zanieczyszczeń we wnętrzu jednostki napędowej.
Uszkodzone hamulce
Przyczyny niespodziewanego wzrostu zużycia paliwa należy doszukiwać się także w układzie hamulcowym. Uszkodzony zacisk, jego prowadnice, a także sama linka ręcznego mogą po prostu nie do końca odpuszczać, co bardzo łatwo przeoczyć! Oczywiście niesprawność tych elementów spowoduje pojawienie się na kołach niechcianego tarcia, co zwiększy opory toczenia, a w konsekwencji również zużycie paliwa. Jak rozpoznać zapieczone lub blokujące się hamulce? Pierwszym objawem będzie charakterystyczny zapach unoszący się z zablokowanego koła. Drugim grzejące się hamulce oraz felgi. Awarię tę należy bezzwłocznie naprawić nie tylko ze względu na podwyższone spalanie, ale także ze względów bezpieczeństwa.
Uszkodzone świece zapłonowe
Wzrost zużycia paliwa może być spowodowany także złym stanem świec zapłonowych. Słaba iskra, podobnie jak jej wyładowanie nie w tym miejscu co trzeba, może w znaczny sposób przyczynić się do utraty mocy. Podobnie zresztą jak uszkodzone kable wysokiego napięcia. Spadek mocy silnika powoduje oczywiście mocniejsze dociskanie pedału gazu w celu osiągnięcia tej samej prędkości, co skutkuje zwiększonym zużyciem paliwa. Receptą na tę dolegliwość jest oczywiście wymiana świec oraz przewodów zapłonowych na nowe.
Uszkodzony hamulec może blokować koło co również spowoduje większe spalanie – fot. pexels.com
Zapchany katalizator
Przyczyną poważnego podwyższenia zużycia paliwa jest również zapchanie katalizatora w układzie wydechowym. Utrudniony tym sposobem przepływ spalin z jednostki napędowej może z powodzeniem podnieść spalanie nawet o 3-4 litry paliwa na 100 kilometrów. Taki wzrost spalania na tle wcześniej wymienionych przyczyn czyni usterkę zapchanego katalizatora poważną awarią. Oczywiście jedynym rozwiązaniem tego problemu jest wymiana katalizatora.
Awaria sprzęgła skrzyni biegów
Kolejnym powodem wzrostu spalania benzyny lub oleju napędowego w naszym samochodzie może być uszkodzenie sprzęgła, a dokładniej jednego z jego elementów. Wyeksploatowanie tarczy sprzęgła lub docisku sprzęgła doprowadzi do niewydajnego przenoszenia mocy silnika na koła pojazdu. To oczywiście automatycznie spowoduje ślizganie się sprzęgła, a więc i wzrost obrotów silnika. To z kolei przełoży się na podwyższenie spalania. Receptą na tę usterkę jest wymiana kompletu sprzęgła na nowe. Nie warto bawić się w wymianę pojedynczych elementów, aby w przyszłości za usługę wymiany nie zapłacić dwa razy.
Więcej o ślizganiu się sprzęgła w artykule: Co oznacza ślizganie się sprzęgła?
Uszkodzona sonda lambda
Sonda lambda to jeden z czujników znajdujących się w układzie wydechowym silnika. Odpowiada on bezpośrednio za skład mieszanki powietrzno-paliwowej w komorze spalania. Uszkodzenie tego elementu może spowodować zaburzenia w proporcjach paliwa i powietrza, co skutkować będzie wzbogaceniem lub zubożeniem mieszanki. W obu przypadkach uszkodzenie sondy lambda spowoduje podwyższone zużycie paliwa nawet o 50%! Naprawa tego czujnika układu wydechowego jest stosunkowo tania i prosta, dlatego też nie warto zwlekać z jego wymianą.
Na spalanie ma wpływ wiele czujników silnika takich jak sonda lambda czy MAP sensor – fot. pixabay.com
Uszkodzony termostat
Uszkodzenie elementu układu chłodzenia, jakim jest termostat, może doprowadzić do niedogrzania silnika. Dzieje się tak w przypadku, gdy termostat pozostaje otwarty przez cały czas działania silnika. Z jednej strony jest to „lepsza” wersja awarii termostatu w porównaniu z jego zablokowaniem w pozycji zamkniętej, co może doprowadzić do przegrzania silnika. Z drugiej strony niedogrzany silnik będzie spalał większe ilości paliwa, gdyż temperatura jego pracy będzie przez cały czas daleka od optymalnej. Dlatego też nawet jeśli termostat zablokuje się w pozycji otwartej, należy bezzwłocznie wymienić go na nowy podzespół.
Zanieczyszczone lub uszkodzone wtryskiwacze
Zanieczyszczony układ wtryskowy lub uszkodzone wtryskiwacze to bolączka nowoczesnych jednostek napędowych. Zmniejszenie przepływu paliwa przez dysze wtryskiwaczy może w znacznym stopniu zaburzyć pracę jednostki napędowej, a w konsekwencji spowodować zwiększenie zużycia paliwa. W tym przypadku możemy spróbować oczyścić układ wtryskowy przy pomocy specjalistycznych dodatków do paliwa. Jeśli układ jest jedynie zanieczyszczony, taka kuracja powinna okazać się wystarczająca i skuteczna. W przypadku uszkodzenia któregoś z wtryskiwaczy, niestety konieczna będzie ich wymiana lub regeneracja.
Uszkodzony przepływomierz, MAP sensor i czujnik temperatury dolotu
Czujniki silnika takie jak przepływomierz powietrza, czujnik temperatury dolotu oraz MAP sensor pełnią niezwykle ważną rolę w procesie tworzenia mieszanki paliwowo powietrznej. Pozwalają one ustalić proporcje mieszanki powietrza i paliwa, jakie w danej chwili powinny trafić do komory spalania jednostki napędowej. Przepływomierz mierzy, ile powietrza dostaje się do układu dolotowego, a czujnik temperatury mierzy oczywiście jego temperaturę. MAP sensor informuje natomiast jakie ciśnienie znajduje się w układzie dolotowym. Wszystkie te dane wpływają na utworzenie mieszanki paliwowo-powietrznej o właściwych proporcjach. Uszkodzenie któregokolwiek z powyższych czujników spowoduje zaburzenie proporcji mieszanki, a w konsekwencji wpłynie na podwyższenie zużycia paliwa. Remedium na tę dolegliwość jest oczywiście wymiana jednego z uszkodzonych czujników na nowy.
Jak widać odpowiedź na pytanie, jakie są przyczyny zwiększonego spalania paliwa, nie jest wcale taka prosta. Powodów większego zużycia paliwa może być wiele. Choć wymieniliśmy większość z nich, trzeba mieć świadomość, że to nadal nie wszystkie usterki i awarie, które mogą doprowadzić do wzrostu zużycia benzyny i oleju napędowego. Gdyby dodać do powyższej listy problemy ze wzrostem zużycia LPG, prawdopodobnie byłaby ona znacznie dłuższa. Jest to jednak temat na kolejny materiał.
A czy wy mieliście problemu ze zwiększonym zużyciem paliwa? Jak sobie z nim poradziliście? Dajcie nam znać w komentarzach!
Ostatnie opinie o tym artykule
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2024 https://www.motochemia.pl