Infolinia czynna:
Pon-pt: 8:00 - 18:00 Sob: 9:00 - 14:00
Mój koszyk
Pusty
wybierz pojazd
szukaj także w numerach OEM
wybierz pojazd

Jesteś tutaj:  
  1. Strona główna  > 
  2. Poradnik  > 
  3. Porady Motoryzacyjne  > 
  4. Wypadek drogowy ? jak zachować się w kryzysowej sytuacji?

Wypadek drogowy ? jak zachować się w kryzysowej sytuacji?

Data aktualizacji: środa, 23 wrzesień 2020

Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak postępować w przypadku kolizji czy wypadku drogowego. Kiedy jednak dochodzi do takiego nieszczęsnego zdarzenia, pojawiają się silne emocje i trudno jest zachować zimną krew i trzeźwość umysłu. Dlatego, choć to nieprzyjemne, powinniśmy pomyśleć o stosownym zachowaniu jeszcze zanim wsiądziemy do samochodu. Co powinno znaleźć się w naszym samochodzie?

            Obowiązkowo w każdym pojeździe musi znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji. Chociaż w Polsce nie istnieje wymóg posiadania w samochodzie apteczki, radzimy, aby każdy kierowca zaopatrzył się w nią ze względu na bezpieczeństwo pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Może bowiem okazać się jedynym ratunkiem w momencie wypadku drogowego. Przydatna jest również kamizelka odblaskowa, dzięki której w dramatycznej sytuacji będziemy widoczni dla innych kierowców.

Pamiętajmy o 5 krokach

            Kiedy jesteśmy świadkami lub uczestnikami kolizji czy wypadku drogowego powinniśmy pamiętać o 5 istotnych elementach naszego działania:

  1. Zadbajmy o własne bezpieczeństwo – ubierzmy kamizelkę odblaskową, jeśli to możliwe zaparkujmy samochód na poboczu i włączmy światła awaryjne.
  2. Zabezpieczmy miejsce wypadku – gdy ustawimy trójkąt ostrzegawczy oceńmy sytuację i zadecydujmy czy miejsce zdarzenia jest na tyle bezpieczne, aby rozpocząć działanie.
  3. Zabezpieczmy samochody biorące udział w zdarzeniu – zgaśmy silnik, wyjmijmy kluczyki ze stacyjki i połóżmy je na podłodze od strony kierowcy. Pamiętajmy również o zaciągnięciu hamulca ręcznego.
  4. Oceńmy stan poszkodowanych – musimy ocenić ich stan i wezwać pomoc. W trakcie rozmowy z dyspozytorem starajmy się podawać szczegółowe i konkretne informacje.
  5. Udzielmy pierwszą pomoc przedmedyczną – do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego, zajmijmy się rannymi. Jeżeli któraś z ofiar tego wymaga, rozpoczynamy resuscytację. W przypadku ran i krwotoków zakładamy stosowne opatrunki, które znajdziemy w apteczce samochodowejWypadek drogowy ? jak zachować się w kryzysowej sytuacji?

Marcin

Wieloletni członek zespołu Motochemii dysponujący sporą wiedzą na temat oferowanych przez nas kosmetyków.Większość z nich udało mu się już przetestować . Raczej praktyk niż teoretyk, który woli dokładnie zgłębić pewne zagadnienia zanim zacznie wypowiadać się na ich temat. Prywatnie fan motoryzacji czasów PRL i niepoprawny sympatyk Fiata.Ilość komentarzy: 1, Średnia ocena: 5

   Data dodania: środa, 23 wrzesień 2020
Ocena: 5

PO pierwsze nie panikować, jak wszyscy zdrowi to nie ma się czym martwić to tylko blacha.
 
 


Napisz Recenzję Wróć Kontynuuj