szukaj także w numerach OEM

   512-802-277   508-305-108
 sklep@motochemia.pl
Jesteś tutaj:  
  1. Strona główna  > 
  2. Poradnik  > 
  3. Porady Motoryzacyjne  > 
  4. Wypadek drogowy – jak zachować się w kryzysowej sytuacji?

Wypadek drogowy – jak zachować się w kryzysowej sytuacji?

Data: wtorek, 21 styczeń 2014

Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak postępować w przypadku kolizji czy wypadku drogowego. Kiedy jednak dochodzi do takiego nieszczęsnego zdarzenia, pojawiają się silne emocje i trudno jest zachować zimną krew i trzeźwość umysłu. Dlatego, choć to nieprzyjemne, powinniśmy pomyśleć o stosownym zachowaniu jeszcze zanim wsiądziemy do samochodu. Co powinno znaleźć się w naszym samochodzie?

            Obowiązkowo w każdym pojeździe musi znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji. Chociaż w Polsce nie istnieje wymóg posiadania w samochodzie apteczki, radzimy, aby każdy kierowca zaopatrzył się w nią ze względu na bezpieczeństwo pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Może bowiem okazać się jedynym ratunkiem w momencie wypadku drogowego. Przydatna jest również kamizelka odblaskowa, dzięki której w dramatycznej sytuacji będziemy widoczni dla innych kierowców.

Pamiętajmy o 5 krokach

            Kiedy jesteśmy świadkami lub uczestnikami kolizji czy wypadku drogowego powinniśmy pamiętać o 5 istotnych elementach naszego działania:

  1. Zadbajmy o własne bezpieczeństwo – ubierzmy kamizelkę odblaskową, jeśli to możliwe zaparkujmy samochód na poboczu i włączmy światła awaryjne.
  2. Zabezpieczmy miejsce wypadku – gdy ustawimy trójkąt ostrzegawczy oceńmy sytuację i zadecydujmy czy miejsce zdarzenia jest na tyle bezpieczne, aby rozpocząć działanie.
  3. Zabezpieczmy samochody biorące udział w zdarzeniu – zgaśmy silnik, wyjmijmy kluczyki ze stacyjki i połóżmy je na podłodze od strony kierowcy. Pamiętajmy również o zaciągnięciu hamulca ręcznego.
  4. Oceńmy stan poszkodowanych – musimy ocenić ich stan i wezwać pomoc. W trakcie rozmowy z dyspozytorem starajmy się podawać szczegółowe i konkretne informacje.
  5. Udzielmy pierwszą pomoc przedmedyczną – do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego, zajmijmy się rannymi. Jeżeli któraś z ofiar tego wymaga, rozpoczynamy resuscytację. W przypadku ran i krwotoków zakładamy stosowne opatrunki, które znajdziemy w apteczce samochodowejIlość komentarzy: 0, ¦rednia ocena: 0 
 


Napisz Recenzję Wróć Kontynuuj

Porady i testy motoryzacyjne

Paski napędowe - klinowe, wielorowkowe - co warto wiedzieć?

Paski napędowe - klinowe, wielorowkowe - co warto wiedzieć?

27/08/2018

Pasek napędowy stanowi nieodzowny element konstrukcji współczesnego silnika spalinowego sto...więcej

Zobacz wszystkie porady i testy

Ostatnie opinie w sklepie

Średnia ocena Klientów: 4,9 na 5   Liczba ocen: 3116

Fatalny kurier oczekiwanie prawie 1.5 tygodnia.

Wszystko OK. Bez uwag. Polecam.

Szybka dostawa. Towar zgodny z opisem. Polecam


Certyfikaty Motochemia

Certyfikat 3
Certyfikat 2
Certyfikat 1


Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.


Copyright © 2018 https://www.motochemia.pl

Live Chat Software