Infolinia czynna:
pon-pt: 8.00 - 18.00 sob: 9.00 - 14.00
Jesteś tutaj:  
  1. Strona główna  > 
  2. Poradnik  > 
  3. Porady Motoryzacyjne  > 
  4. Woda w zbiorniku paliwa. Jak temu zaradzić?
< Powrót do: Porady Motoryzacyjne

Woda w zbiorniku paliwa. Jak temu zaradzić?

Data aktualizacji: poniedziałek, 25 Październik 2021
Ilość komentarzy: 17
Woda w zbiorniku paliwa. Jak temu zaradzić?

Każdy z nas kierowców słyszał zapewne o tym, że czasem w baku naszego samochodu może pojawić się woda. Jest to zjawisko, które potencjalnie może zaszkodzić naszym czterem kółkom i doprowadzić do całkowitego unieruchomienia auta. Jak usunąć niechcianą wodę z baku?Spis treści

Skąd bierze się woda w baku?
Jak zapobiegać pojawianiu się wody w zbiorniku paliwa?
Czym grozi woda w zbiorniku paliwa?
Jak pozbyć się wody z baku lub układu paliwowego?

 

Skąd bierze się woda w baku?

Wbrew pozorom woda może pojawić się w baku całkiem łatwo i nie potrzeba do tego celu chrzczonego paliwa. Zresztą obecne kontrole na stacjach benzynowych praktycznie wykluczają taki proceder. Mimo to w pierwszej kolejności woda może pojawić się właśnie przy tankowaniu benzyny czy ropy. Nie wynika to oczywiście z nieuczciwości właścicieli stacji, lecz po prostu ze sposobu magazynowania paliwa, a nawet jego transportu. Powietrze zawarte w cysternach czy podziemnych „magazynach” na stacjach paliw pod wpływem zmian temperatury może po prostu się skraplać i w postaci wody osiadać na dnie zbiornika. Dokładnie taki sam proces może zajść w baku naszego samochodu. Co prawda w nowszych samochodach, które posiadają plastikowe zbiorniki, takie zjawisko występuje zdecydowanie rzadziej, jednak w tych starszych, z metalowymi bakami podatnymi na zmiany temperatur, takie zjawisko jak najbardziej występuje.

 

Tankowanie

Już przy tankowaniu w naszym baku może znaleźć się woda - fot. pixabay.com

 

Sprawdź również: Paliwa samochodowe w Polsce.

 

Jak zapobiegać pojawianiu się wody w zbiorniku paliwa?

Niestety praktycznie nie jesteśmy w stanie tego uniknąć. Prędzej czy później dostanie się ona do baku naszego samochodu, jednak możemy ograniczyć jej samoczynne powstawanie. Oczywiście chodzi tu przede wszystkim o ograniczenie procesu skraplania powietrza we wnętrzu zbiornika, dlatego też warto od czasu do czasu zatankować pod korek, a przede wszystkim unikać jeżdżenia na rezerwie To wszystko po to, aby ilość powietrza we wnętrzu zbiornika paliwa zawsze była jak najmniejsza.

 

Czym grozi woda w zbiorniku paliwa?

Woda w zbiorniku paliwa może w prosty sposób doprowadzić do unieruchomienia naszego samochodu. Problem zatartej pompy paliwa jest zapewne znany wielu posiadaczom samochodów zasilanych LPG. Dlaczego akurat LPG? Kierowcy na co dzień poruszający się autami zasilanymi na gaz, często nie przykładają zbytniej uwagi do poziomu benzyny w zbiorniku paliwa. Dlatego też bardzo często znajduje się tam ilość benzyny równa bądź niższa rezerwie. Gdy jednak paliwa jest mało pompa bardzo łatwo może zassać powietrze, lub właśnie... wodę. Zassanie wody zazwyczaj powoduje zatarcie pompy. Oczywiście powietrze też może doprowadzić do tego stanu, jednak w większości przypadków kończy się na zapowietrzeniu układu. 
Woda w baku, a także w układzie paliwowym jest najgroźniejsza dla naszego samochodu w zimie. Temperatura spadająca poniżej zera może doprowadzić do zamarzania paliwa w układzie paliwowym, a nawet w samym filtrze paliwa. Efekt? Samochód uziemiony. Recepta? Poczekać aż temperatura wzrośnie powyżej zera.... lub wstawić auto do garażu.

 

Pusty Zbiornik

Jazda na rezerwie sprzyja dostawaniu się wody do zbiornika paliwa - fot. pixabay.com

 

Jak pozbyć się wody z baku lub układu paliwowego?

Jest kilka sposobów na pozbycie się wody z układu paliwowego. Możemy wykorzystać do tego celu szereg środków chemicznych, do których zaliczymy:

 

  • Depresatory – dedykowane dla motoryzacji dodatki do paliwa służące do zneutralizowania wody w benzynie czy oleju napędowym;
  • Denaturat – metoda mniej oczywista, jednak dobrze znana naszym dziadkom i ojcom. Jego działanie jest mniej więcej takie samo jak w przypadku depresatorów, jednak nie jest to metoda zalecana przez specjalistów.

 

Sprawdź również: Uszlachetniacze do oleju i paliwa.

 

W niektórych samochodach głównie z jednostką wysokoprężną, istnieje możliwość odsączenia wody bezpośrednio z filtra paliwa. Co ciekawe, gdy tylko woda pojawia się w takim filtrze, powiadomi nas o tym kontrolka na desce rozdzielczej. W takim wypadku należy poluzować zawór znajdujący się na dole filtra, a następnie odsączyć znajdującą się w nim wodę. Ostatnim sposobem na pozbycie się wody z układu jest oczywiście profilaktyka. Starajmy się nie dopuścić do nagromadzenia się wody w układzie paliwowym. Zmieniajmy filtr paliwa przynajmniej co 2 wymianę reszty filtrów (powietrza, oleju, paliwa, kabiny), a w samochodach z silnikiem Diesla, róbmy to nawet częściej. Nie dopuszczajmy do niskiego poziomu benzyny czy oleju napędowego w zbiorniku i unikajmy jeżdżenia na rezerwie. Te działania pozwolą nam zaoszczędzić naprawdę wielu problemów i nerwów.

 

A jakie są wasze doświadczenia z wodą w zbiorniku paliwa? Czy usuwaliście ją kiedyś na własną rękę? A może w ogóle się tym nie przejmujecie? Dajcie znać w komentarzach!

 

 Autor: Marcin

Wieloletni członek zespołu Motochemii dysponujący sporą wiedzą na temat oferowanych przez nas kosmetyków.Większość z nich udało mu się już przetestować . Raczej praktyk niż teoretyk, który woli dokładnie zgłębić pewne zagadnienia zanim zacznie wypowiadać się na ich temat. Prywatnie fan motoryzacji czasów PRL i niepoprawny sympatyk Fiata.


Ostatnie opinie o tym artykule


Dodaj opinię

Tomi
Mnie pomógł stp do wtrysków, nie dość że przeczyscił to własnie usunął wodę ze zbiornika.
Ocena artykułu:
poniedziałek, 25 październik 2021
Baniek
Unikać stacji na 29 listopada, zatankowałem raz. Miałem ogromne problemy z wtryskami potem.
Ocena artykułu:
piątek, 15 październik 2021
Bono
Tankować na sprawdzonych stacjach paliw, gdzie mamy gwarancję, że paliwo jest dobrej jakości.
Ocena artykułu:
poniedziałek, 27 wrzesień 2021
XXXAdam
No trzeba na to uważać, bo problem niestety nie jest rzadki.
Ocena artykułu:
środa, 18 sierpień 2021
Grzesiek
Ja miałem taki epizod w zimie, skropliła się i zrobił się problem, zaczęło szarpać samochodem ale po preparacie z STP wszystko wróciło do normy.
Ocena artykułu:
czwartek, 01 lipiec 2021
Marcin
Nie mam doświadczenia w takich sytuacjach, ale warto przeczytać artykuł na przyszłość.
Ocena artykułu:
wtorek, 01 czerwiec 2021
Zbyszek
No woda może bardzo namieszać. Kumpel miał problemy, ale w końcu udało się temu zaradzić :)
Ocena artykułu:
środa, 28 kwiecień 2021
Jimmy
STP do usuwania wody jest super u mnie zadziałało natychmiastowo.
Ocena artykułu:
poniedziałek, 19 kwiecień 2021
Piotr
Ja ostatnio w zimie miałem taki przypadek, że chyba z paliwem się woda dostała, ale w motochemii doradzili mi taki płyn, zalałem i problem zninął.
Ocena artykułu:
poniedziałek, 22 marzec 2021
Wojtek
Ja byłem świadkiem kiedyś na stacji, kolejka jak talala a tu afera na 3 fajerki, bo jeden dystrybutor zablokowany, bo gościu złe paliwo zalał i bał się odpalić i czekał na lawetę. Ludzie byli wkurzeni na maksa, bo to mała stacja 4 dystrybutory i weekend za pasem. Ale były jaja. Żal mi tego gościa było..
Ocena artykułu:
piątek, 05 luty 2021
Starzyk
Do Felix, miałem to samo. Benzyne do ropy zalałem. skapłem się po 5L że leci 95 :V
Ocena artykułu:
środa, 03 luty 2021
Felix
Woda to jeszcze pół biedy, bo można sobie z tym w całkiem sprawny sposób poradzić, ojciec mojego kolegi odebrał sobie samochód nowy z salonu - benzynkę - a całe życie jeździł dieslami i tak się spieszył, czy zagapił, czy po prostu przyzwyczajenie, że zalał ropę, no i trzeba było wzywać lawetę
Ocena artykułu:
środa, 30 grudzień 2020
Karzeł
Zalewać dobre paliwo na dobry stacjach, wtedy nie bedzie problemu. Ja nie stosuję żadnych dodatków i nie mam problemów z wodą w baku.
Ocena artykułu:
piątek, 04 grudzień 2020
BrygadzistaMarcin
A ja zalewam w zimie dodatek kleen floo. Nie mam żadnych problemów z odpalaniem czy jakimś zamarzaniem paliwa. Z resztą u nas prawdziwych zim już nie ma, a szkoda.
Ocena artykułu:
czwartek, 26 listopad 2020
Bastek
A tatuś zawsze powtarzał jak zrobiłem prawko, nie wyjeżdżaj paliwa na zero, bo to szkodzi autu!!!
Ocena artykułu:
czwartek, 26 listopad 2020
Gunio
I powiem wam szczerze że dzięki Wam udało mi się usunąc wodę ze zbiornika, wlałem dodatek STP a następnie usunąłem wodę z filtra paliwa. Nie wiedziałem że coś takiego jest w filtrach paliwa. Dzięki
Ocena artykułu:
wtorek, 03 listopad 2020
Piotr
Ciekawie napisane. Krotko i na temat.ok roku 2000 zatankowałem nowe Ducato na bp w Krakowie kolo ronda Bronowickiego wtedyjeszcze i załatwiłem wtryskiwacz. Okazało się ze paliwie była woda.
Ocena artykułu:
poniedziałek, 07 wrzesień 2020

HOT - Promocje
Zobacz wszystkie promocje
Promocja
Dr. Marcus Cockpit Milk 750ml Mleczko do czyszczenia i pielęgnacji kokpitu

Dr. Marcus

Dostajesz punktów: 7

Dostawa od: 13.50zł

9.95zł7.96zł


Promocja
Shiny Garage Sleek Premium Shampoo 500ml Szampon Samochodowy Owocowy

Shiny Garage

Dostajesz punktów: 23

Dostawa od: 13.50zł

29.00zł18.86zł


Promocja
ADBL Roller Pad Finish Rotary Gąbka Polerska na Rzep Czarna Finishowa 100 mm

ADBL

Dostajesz punktów: 15

Dostawa od: 13.50zł

14.60zł10.07zł


Promocja
CarCommerce Myjka do Szyb ze Ściągaczką Teleskopowa

Car Commerce

Dostajesz punktów: 5

Dostawa od: 13.50zł

9.10zł9.20zł


Promocja
Liqui Moly 8345 Hydro Stossel Additiv 300ml do Wyciszania Popychaczy Hydraulicznych

Liqui Moly

Dostajesz punktów: 18

Dostawa od: 13.50zł

44.80zł42.10zł


Promocja
Soft99 Fusso Coat Speed & Barrier 500ml Quick Detailer

Soft99

Dostajesz punktów: 52

Dostawa od: 13.50zł

73.70zł51.59zł
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Copyright © 2021 https://www.motochemia.pl