Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz [email protected]
- Strona główna >
- Poradnik >
- Porady Motoryzacyjne >
- Wiosenne porządki
Wiosenne porządki
Przygotowanie samochodu do wiosny w 10 krokach.
Każdy dzień przybliża Nas do wiosny. To idealny czas na to, aby zadbać o przegląd samochodu po zimie oraz jego właściwą kosmetykę. Niskie temperatury, śnieg, lód, błoto pośniegowe, oraz środki chemiczne którymi posypywane są drogi, potrafią pozostawić po sobie ślad na każdym samochodzie. Brak inicjatywy w kwestii odświeżenia samochodu z zewnątrz może stać się przyczyną poważnej korozji. Z myślą o Państwa pojazdach, chcielibyśmy zaproponować 10 podstawowych kroków, niezbędnych przy pielęgnacji samochodu na wiosnę.
Spis treści
1) Mycie samochodu.
2) Czyszczenie Felg
3) Konserwacja Opon
4) Uszkodzenia lakieru
5) Woskowanie karoserii
6) Połączenia elektryczne i mechaniczne
7) Płyn do chłodnic
8) Klimatyzacja i wentylacja
9) Mycie szyb
10) Pielęgnacja deski rozdzielczej (Kokpitu)
1) Mycie samochodu
To zdecydowanie priorytetowa czynność, którą powinieneś wykonać. Oprócz umycia karoserii, należy zwrócić szczególną uwagę na nadkola, progi i podwozie samochodu, gdzie wraz z warstwą błota odkłada się sól drogowa. Kolejną istotną kwestią jest oczyszczenie uszczelek i wycieraczek z resztek silikonu. Pamiętaj o umyciu łańcuchów przeciwśniegowych, oraz elementów bagażników i boksów dachowych.
Chcesz wiedzieć więcej na temat mycia samochodu? Zobacz artykuły Mycie wstępne - ABC Detailingu cz.1 oraz Mycie właściwe - ABC Detailingu cz.2.
2) Czyszczenie Felg
Niekoniecznie zmieniane są z sezonu na sezon, jednak okres wiosenny jest z pewnością idealną porą na gruntowne ich wyczyszczenie. W zagłębieniach felg aluminiowych, stalowych czy też kołpaków często odkłada się trudna do usunięcia warstwa błota pośniegowego, a wraz z nim sól i inne środki chemiczne. Z czasem może to doprowadzić do ognisk korozji.
Sprawdź jak szybko i łatwo poradzić sobie z najcięższymi zabrudzeniami samochodu, a felgi Twojego samochodu będą błyszczeć jak nowe !
1. Najpierw należy opłukać alufelgi strumieniem bieżącej wody. Następnie spryskać preparatem do czyszczenia felg.
2. Po kilku chwilach trzeba dokładnie wyczyścić felgi samochodowe. Najlepiej użyć do tego profesjonalnej szczotki o specjalnym kształcie.
3. Po dokładnym wymyciu felg spłukaj je dokładnie bieżącą wodą i pozostaw do wyschnięcia. Możesz również wytrzeć do sucha alufelgi i opony szmatką.
4. Jeśli chcesz wyczyścić i zakonserwować alufelgi skorzystaj z pasty K2 Aluchrom Do wypolerowania użyj miękkiej szmatki z mikrofibry.
Dokładne umycie samochodu po zimie to priorytet - fot. pixabay.com
3) Konserwacja Opon
Pamiętaj o tym że w czasie ich wymiany ( z zimowych na letnie i odwrotnie), komplet ściąganych powinien zostać bardzo dokładnie umyty. Po osuszeniu opon warto zakonserwować się specjalnym środkiem przeznaczonym do ich pielęgnacji. Taki preparat nabłyszczy opony, oraz zabezpieczy je przed działaniem czynników atmosferycznych. Jeśli chcesz nabłyszczyć świeżo założone opony, pamiętaj o tym aby nakładać czernidło tylko na ich zewnętrza stronę, nigdy na bieżnik.
4) Uszkodzenia lakieru
Po umyciu karoserii samochodu, możesz dokładnie obejrzeć jej powierzchnię i sprawdzić jak duże rysy oraz koliste zarysowania widoczne są na powłoce lakieru. Do likwidacji tych nieestetycznych mankamentów istnieje wiele kosmetyków – past lekkościernych, koloryzujących kredek wypełniających, czy też wosków nadających kolor. W przypadku dużych ognisk korozyjnych, należy je wcześniej oczyścić preparatem antykorozyjnym.
5) Woskowanie karoserii
Najlepsze i najtrwalsze zabezpieczenie powłoki lakierniczej zapewniają specjalne woski samochodowe. Dzisiejszy rynek motoryzacyjny oferuje szeroką gamę preparatów w postaci płynnego mleczka lub pasty – dostępnych w puszkach, butelkach, atomizerach, areozolach.
Woskowanie powinno odbywać się zawsze na umytej i suchej powierzchni. Możesz zastosować również tak zwane szybkie woski samochodowe, które jednocześnie osuszą jak i nabłyszczą karoserię. Sprawdź bogatą ofertę wosków samochodowych dostępnych w Naszym Sklepie, dzięki którym lakier Twojego samochodu będzie nie tylko skutecznie zabezpieczony, ale również zapewni mu niebywały połysk na długi czas !
Zobacz również: Czy quick detailer może zastąpić tradycyjny wosk?
6) Połączenia elektryczne i mechaniczne
Z reguły wiele z nich jest fabrycznie zabezpieczonych przed działaniem czynników atmosferycznych, niemniej jednak warto je dokładnie obejrzeć i dla bezpieczeństwa spryskać odpowiednim preparatem wielofunkcyjnym np. popularnym Wd40, lub K2 07. Zabezpieczenie płynem antykorozyjnym dotyczy w głównej mierze klem akumulatorowych, mechanizmów zamków i zawiasów drzwi itp. Produkty tego rodzaju idealnie wypierają wodę i zabezpieczają przed korozją. Sprawdź, że w ofercie Naszego Sklepu znajdziesz szeroki wybór środków wielozadaniowych, w najlepszej cenie !
7) Płyn do chłodnic
Odgrywa bardzo istotną rolę w kwestii prawidłowego działania układu chłodzenia samochodu. Jeśli zimą miałeś problemy z uruchomieniem auta, być może tego przyczyną był przepracowany płyn chłodniczy. O częstotliwości jego wymiany informuje Nasz książka gwarancyjna samochodu. Możesz również trzymać się zasady – co dwa trzy lata, lub po przejechaniu 30 tys. kilometrów. Musisz również kontrolować ilość płynu w zbiorniczku wyrównawczym.
8) Klimatyzacja i wentylacja
Prawidłowa praca układu wentylacyjnego jest ważna przez cały rok, jednak doceniane jest to dopiero w cieplejsze dni. Aby wszystko działało jak należy, istotne jest udrożnienie kanałów klimatyzacyjnych samochodu. Odkładające się w nich liście, zanieczyszczenia drogowe, wilgoć, dym papierosowy mogą wpływać na rozwój, niebezpiecznych dla Naszego zdrowia, bakterii oraz grzybów. Możesz temu zapobiec stosując specjalne środki do czyszczenia klimatyzacji w aucie.
Konserwacja opon to nie tylko efekt wizualny, ale i ochronny - fot. pixabay.com
9) Mycie szyb samochodowych
W okresie zimowym głównym narzędziem jakiego używamy w czasie przygotowania samochodu do jazdy, często jest skrobaczka – która może pozostawiać na szybach niewielkie zarysowania. Ryski mogą pogorszyć Naszą widoczność, jednak istnieje sposób na nieinwazyjne pozbycie się ich z szyby. Zastosuj specjalne mleczka lekkościerne, przeznaczone do polerowania szkła. Jednak zanim przejdziesz do tego kroku, należy dokładnie umyć szyby i ich uszczelki. Tę samą czynność musisz powtórzyć wewnątrz pojazdu. Tym samym preparatem wyczyść lusterka i klosze lamp.
10) Pielęgnacja deski rozdzielczej (Kokpitu)
Jest głównym miejscem osiadania zanieczyszczeń wewnątrz samochodu. Z reguły zimą nie przykładamy dużej wagi do jego wyglądu, jednak okres wiosenny to najlepszy czas na zmiany. Preparaty przeznaczone do pielęgnacji kokpitów, oprócz ich właściwości czyszczących – potrafią przywrócić plastikom wewnętrznym pierwotny blask, tworząc unikalną powłokę antystatyczną oraz chronią przed działaniem szkodliwych promieni UV. Dodatkowo często pozostawiają po sobie, bardzo przyjemny świeży zapach.
W ofercie Naszego Sklepu www.Motochemia.pl, jak i stacjonarnie przy ul. Centralnej 51 w Krakowie, znajdziesz szeroką gamę kosmetyków, oraz akcesoriów samochodowych najlepszych producentów !
Ostatnie opinie o tym artykule
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2024 https://www.motochemia.pl