Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz [email protected]
- Strona główna >
- Poradnik >
- Informacje Motoryzacyjne >
- Trzecia tablica rejestracyjna - kiedy jest wymagana?
Trzecia tablica rejestracyjna - kiedy jest wymagana?
Zastosowanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej w niektórych sytuacjach jest niezbędne, a wręcz wymagane prawem o ruchu drogowym. Niestety większość z nas zdaje się o tym zapominać, co widoczne jest szczególnie w okresie letnim. O ile brak trzeciej rejestracji zazwyczaj nie przeszkadza w codziennym ruchu, o tyle może być podstawą do wystawienia srogiego mandatu, a nawet unieruchomienia pojazdu przez policjanta drogówki. Kiedy wymagana jest dodatkowa tablica rejestracyjna? Jak ją otrzymać? O tym w dzisiejszym artykule!
Spis treści:
Trzecia tablica rejestracyjna - po co i dla kogo?
Gdzie złożyć wniosek o trzecią tablicę rejestracyjną?
Trzecia tablica rejestracyjna - jakie dokumenty są wymagane?
Trzecia tablica rejestracyjna - jakie są koszty wyrobienia?
Co zrobić z trzecią tablicą rejestracyjną przy sprzedaży samochodu?
Trzecia tablica rejestracyjna — po co i dla kogo?
Zapewne większość kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że w niektórych przypadkach prawo wymaga użycia trzeciej tablicy rejestracyjnej. Oczywiście jest to tablica dodatkowa, którą wyrabia się na specjalne zamówienie. Kiedy zatem wymagana jest trzecia tablica rejestracyjna? Dodatkowa tablica rejestracyjna wymagana jest przez prawo w przypadku montażu specjalnego bagażnika rowerowego na haku holowniczym. Od 1 stycznia 2016 roku, prawo o ruchu drogowym dokładnie reguluje tę kwestię. Zastosowanie trzeciej tablicy rejestracyjnej jest konieczne w przypadku, gdy bagażnik zamontowany na haku holowniczym zasłania tablicę umieszczoną na samochodzie. Niestety prawo nie dopuszcza przełożenia tablicy rejestracyjnej z samochodu na bagażnik, a tym bardziej dorobienia tablicy samodzielnie. Takie działanie skutkować będzie mandatem.
Gdzie złożyć wniosek o trzecią tablicę rejestracyjną?
Wniosek o dodatkową tablicę rejestracyjną należy złożyć oczywiście w wydziale komunikacji. Dokładnie tam, gdzie rejestrujemy i wyrejestrowujemy samochód po kupnie/sprzedaży. Pamiętajmy, że tylko ten państwowy urząd ma prawo do wydania trzeciej tablicy rejestracyjnej. Tablica ta nie różni się od standardowej rejestracji, a po jej wydaniu w dowodzie rejestracyjnym umieszczona jest dodatkowa adnotacja o jej wydaniu
Trzecia tablica rejestracyjna — jakie dokumenty są wymagane?
Wbrew pozorom procedura złożenia wniosku o uzyskanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej nie jest taka trudna. Jakie dokumenty będą nam potrzebne? Do złożenia wniosku o wydanie dodatkowej tablicy potrzebne nam będą:
- Wypełniony wniosek o wydanie trzeciej tablicy rejestracyjnej;
- Dowód tożsamości właściciela pojazdu (dowód lub inny dokument ze zdjęciem);
- Dowód rejestracyjny pojazdu;
- Karta pojazdu;
- Aktualna polisa ubezpieczenia OC.
Jeśli dodatkową tablicę rejestracyjną chcemy uzyskać dla samochodu służbowego, niezbędny będzie także aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego. Wniosek o wydanie trzeciej tablicy rejestracyjnej może za nas złożyć również osoba trzecia. Będzie ona jednak potrzebowała odpowiedniego pełnomocnictwa (uznanego przez urząd).
Przed rozpoczęciem sezonu rowerowego, warto zaopatrzyć się w dodatkową tablicę na bagażnik rowerowy – fot. pixabay.com
Trzecia tablica rejestracyjna - jakie są koszty wyrobienia?
Skoro już wiadomo gdzie złożyć wniosek i jakie dokumenty będą potrzebne do uzyskania trzeciej tablicy rejestracyjnej, wystarczy podliczyć koszty tej operacji. Niestety wydanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej nie jest bezpłatne. Za jej otrzymanie będziemy musieli zapłacić. Na jakie koszty dokładnie powinniśmy się przegotować? Do kosztów wydania dodatkowej tablicy rejestracyjnej zaliczymy:
- Koszt wydania dodatkowej tablicy rejestracyjnej - 40,50 zł
- Koszt wydania znaków legalizacyjnych - 12,50 zł
- Koszt dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa – 17,00 zł
Po złożeniu wszystkich stosownych dokumentów i wniesieniu wymaganych opłat pozostaje oczekiwać na informacje z urzędu o wydaniu dodatkowej tablicy rejestracyjnej do naszego samochodu. Średni czas oczekiwania na odbiór tablicy wynosi od 3 do 4 dni. Termin ten zazwyczaj nie przekracza 7 dni roboczych.
Co zrobić z trzecią tablicą rejestracyjną przy sprzedaży samochodu?
W przypadku sprzedaży samochodu trzecią dodatkową tablicę rejestracyjną należy przekazać nowemu właścicielowi. Warto odnotować ten fakt także w umowie kupna/sprzedaży.
Zobacz również: Zakup używanego samochodu — poradnik kupującego
Oczywiście, jeśli wcześniej stwierdzimy, że dodatkowa tablica nie jest nam już potrzebna, możemy oddać ją do urzędu. W tym celu należy wraz z tablicą i dowodem rejestracyjnym udać się do wydziału komunikacji. Urzędnik odbierze od nas tablice i odnotuje ten fakt w dowodzie rejestracyjnym. Pamiętajmy, aby podczas kupna pojazdu zawsze sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym, czy nie ma w nim adnotacji o dodatkowej tablicy. Jeśli taką znajdziemy, sprzedający powinien przekazać trzecią rejestrację wraz z dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu. Tablica ta wymagana będzie w wydziale komunikacji, podczas rejestracji nowo zakupionego pojazdu.
A czy wy posiadacie trzecią tablicę rejestracyjną? Jak często z niej korzystacie? Piszcie w komentarzach!
Ostatnie opinie o tym artykule
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2024 https://www.motochemia.pl