Infolinia czynna:
Pon-pt: 8:00 - 18:00 Sob: 9:00 - 14:00
Mój koszyk
Pusty
wybierz pojazd
szukaj także w numerach OEM
wybierz pojazd

Jesteś tutaj:  
 1. Strona główna  > 
 2. Poradnik  > 
 3. Informacje Motoryzacyjne  > 
 4. Traffic Sign Recognition, czyli system rozpoznawania znaków.

Traffic Sign Recognition, czyli system rozpoznawania znaków.

Data aktualizacji: środa, 25 listopad 2020

Ciągle rozwijająca się technologia w znacznym stopniu wpływa na elektroniczne wyposażenie naszych samochodów. W erze najróżniejszych asystentów wspomagania jazdy, kwestią czasu było opracowanie systemu, który pozwoli na rozpoznawanie znaków. Traffic Sign Recognition (TSR), bo o nim mowa to asystent jazdy, którego głównym zadaniem jest rozpoznawanie znaków drogowych (głównie ograniczeń prędkości), a następnie informowanie o nich kierowcy. Jak działa ten system? Z jakim wyposażeniem współpracuje?Spis treści:

Co to jest Traffic Sign Recognition?
Co potrafi TSR?
Wady i zalety systemu rozpoznawania znaków.
Z jakimi systemami współpracuje Traffic Sign Recognition?
Czy TSR działa w Polsce?

 

Co to jest Traffic Sign Recognition?

Traffic Sign Recognition (TSR), czyli system rozpoznawania znaków, to element wyposażenia współczesnych pojazdów, który odpowiada za identyfikację znaków drogowych i przekazywanie informacji o ich występowaniu kierowcy. TSR pobiera i analizuje na bieżąco dane z kamery, a następnie pokazuje je kierowcy w formie grafiki konkretnego znaku drogowego, na ekranie deski rozdzielczej. Pierwsze wersje tego asystenta jazdy do analizy wykorzystywały jedynie obraz z kamery o wysokiej rozdzielczości zamontowanej w przedniej części pojazdu. Obecnie na pokładzie samochodów montowane są rozszerzone wersje tego systemu, które pobierają dane również z nawigacji. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest między innymi dokładniejsze wskazanie ograniczenia prędkości na danej drodze, z uwzględnieniem jego zmiany lub zakończenia.

 

Znak drogowy

TSR to aktywny system rozpoznawania znaków drogowych takich jak ograniczenia prędkości - fot. pixabay.com

 

Co potrafi TSR? 

Tak jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, rozróżnić możemy dwa systemy TSR: pierwszej oraz drugiej generacji. Pierwsze z nich opierały swoje działanie jedynie na danych pobieranych z kamery o wysokiej rozdzielczości. Systemy nowsze, korzystają również z danych z nawigacji. Na jakie dane możemy liczyć w przypadku obu systemów?

 

System pierwszej generacji potrafi: 

 • Rozpoznać znaki znajdujące się na drodze i wyświetlić je na czarno-białym ekranie deski rozdzielczej

  

System drugiej generacji potrafi: 

 •  Przekazać informację o wszystkich znakach ograniczenia prędkości spotkanych po drodze. 

 • Przekazać informację o strefach ograniczenia prędkości. 

 • Przekazać informację o zakazie wyprzedzania. 

 • Przekazać informację o końcu zakazu wyprzedzania. 

 • Przekazać informację o odwołaniu wszystkich zakazów. 

 

Bardziej zaawansowane systemy potrafią również odczytać tabliczki znajdujące się pod znakami. Przykładowo: Jeśli ograniczenie prędkości obowiązuje jedynie na śliskiej nawierzchni i jest to odpowiednio oznaczone pod znakiem ograniczenia, system poinformuje kierowcę również o tym.

 

Wady i zalety systemu rozpoznawania znaków.

TSR jak każdy asystent wspomagania jazdy kierowcy posiada swoje wady i zalety. Do niewątpliwych atutów tego rozwiązania zaliczyć możemy przede wszystkim: 

 

 • Pomoc dla kierowcy w kontrolowaniu bieżącej sytuacji na drodze. 
 • Pomoc dla kierowcy w odczytywaniu znaków w warunkach niedostatecznej widoczności. 
 • Przekazywanie informacji dla kierowcy o ograniczeniach prędkości, pierwszeństwie i zakazie wyprzedzania. 
 • Przekazywanie informacji dla kierowcy o znakach nakazu i końca ograniczeń. 

 

Pomimo realnego wkładu TSR w bezpieczeństwo podróżowania samochodem, system ten jak niemal każdy asystent wspomagania jazdy, nie jest wolny od wad. Do głównych mankamentów systemu rozpoznawania znaków zaliczymy:

 

 • Możliwość wprowadzenia kierującego w błąd (np. przy zmianie organizacji ruchu).

 • Możliwość nie rozpoznania znaku przez system z powodu słabej widoczności znaku.

 

Z tego właśnie powodu TSR jest jedynie systemem wspomagania jazdy i pełni on tylko funkcję pomocniczą dla kierowcy. Kierujący może wspomagać się danymi przedstawianymi przez TSR na ekranie deski rozdzielczej, jednak powinien on weryfikować jego wskazania ze swoimi spostrzeżeniami.

 

 Autostrada mgła

TSR może być szczególnie przydatny w warunkach ograniczonej widoczności, np. we mgle - fot.pixabay.com

 

Z jakimi systemami współpracuje Traffic Sign Recognition? 

System rozpoznawania znaków to jeden z asystentów jazdy montowanych we współczesnych samochodach. Przy mnogości tego typu rozwiązań znajdujących się na pokładzie dzisiejszych samochodów, możemy łatwo się domyślić, że nie jest to układ działający samodzielnie. Oznacza to, że współpracuje on z innymi tego typu systemami działającymi równolegle. Z jakimi asystentami wspomagania jazdy współpracuje zatem TSR? Należą do nich między innymi:

 

 • Aktywny tempomat.

 • System dostosowania prędkości w zakrętach.

 • System dostosowania prędkości w zakrętach i rondach.

 • System wspomagania hamowania.

 

Oczywiście nie są to jedyne układy z którymi współdziała TSR, jednak to właśnie należą do grona tych najczęściej wymienianych przez producentów samochodów.

 

Zobacz również:

 

 

Czy TSR działa w Polsce?

Niestety nasza szara, Polska rzeczywistość szybko zweryfikowała funkcjonowanie tego typu systemów na naszych ulicach. Złe oznaczenia dróg, niewidoczne czy zasłonięte znaki, pozostałości po remontach pozostawione przez drogowców samym sobie, to nie jedyne przeciwności, z którymi musi się zmierzyć system rozpoznawania znaków. W takich warunkach, TSR staje się jedynie gadżetem, który ma podkreślić, że podróżujemy nowoczesnym samochodem. I będzie tak do momentu, aż oznaczenia na naszych rodzimych drogach zostaną uporządkowane.

 

A czy wy posiadacie w swoim aucie system rozpoznawania znaków (TSR)? Jak się sprawuje? Dajcie nam znać w komentarzach!
Traffic Sign Recognition, czyli system rozpoznawania znaków.

Marcin

Wieloletni członek zespołu Motochemii dysponujący sporą wiedzą na temat oferowanych przez nas kosmetyków.Większość z nich udało mu się już przetestować . Raczej praktyk niż teoretyk, który woli dokładnie zgłębić pewne zagadnienia zanim zacznie wypowiadać się na ich temat. Prywatnie fan motoryzacji czasów PRL i niepoprawny sympatyk Fiata.Ilość komentarzy: 8, Średnia ocena: 5

   Data dodania: środa, 25 listopad 2020
Ocena: 5

Dobrze pokazane jak działa taki system, Pan Marcin zawsze opisze dobre ciekawostki w motoryzacji.


   Data dodania: poniedziałek, 23 listopad 2020
Ocena: 5

Osobiście uważam, że system jest bardzo dobry i przydatny, problem zaczyna się jak zawsze w naszej kochanej Polsce, w której przy drogach mamy taką ilość znaków, że czasem człowiek może zwariować i nie wie na które znaki patrzeć w pierwszej kolejności, a co dopiero system. Sprawdza się po Europie, szczególnie na długich trasach, jak człowiek jest już trochę zmęczony.


   Data dodania: piątek, 13 listopad 2020
Ocena: 5

Nawet nie wiedziałem że coś takiego jest, mam 20 letnią Skodę, jeżdżę nią tylko do sklepu i Koscioła. Czasem i babe na grzyby wezmę. Na ten moment nie potrzebuję takiego systemu, jeszcze sam dobrze rozpoznaję znaki.


   Data dodania: czwartek, 12 listopad 2020
Ocena: 5

Bardzo ciekawy i interesujący artykuł , ale widzę że w u nas w Polsce ciężko z działaniem takiego systemu.


   Data dodania: poniedziałek, 02 listopad 2020
Ocena: 5

Nie mam czegoś takiego i nie potrzebuję. Sam patrzę na znaki.


   Data dodania: poniedziałek, 26 październik 2020
Ocena: 5

@Koni, Działa, działa i to całkiem sprawnie :)


   Data dodania: poniedziałek, 26 październik 2020
Ocena: 5

Technologia rozwija się niesamowitym tempem. Bardzo zaskakujący system i ciekawi mnie także czy to rzeczywiście działa w praktyce jak w teorii ?!


   Data dodania: piątek, 23 październik 2020
Ocena: 5

Mam taki system w Insigni, jeżdżę sporo po niemieckich drogach i tam ten system działa bardzo dobrze, jednak jak wjeżdżam w Polskie miasta, system niestety zaczyna się gubić, dokładnie tak jak zostało to wspomniane w artykule. Ogolnie sam system na plus o ile działa poprawnie.
 
 


Napisz Recenzję Wróć