Infolinia czynna:
Pon-pt: 8:00 - 18:00 Sob: 9:00 - 14:00
Mój koszyk
Pusty
wybierz pojazd
szukaj także w numerach OEM
wybierz pojazd

Jesteś tutaj:  
  1. Strona główna  > 
  2. Poradnik  > 
  3. Porady Motoryzacyjne  > 
  4. Sposób na ładowanie akumulatorów AGM

Sposób na ładowanie akumulatorów AGM

Data aktualizacji: czwartek, 24 wrzesień 2020

Rodzaje akumulatorów

Rynek akumulatorów pod względem producentów jest bardzo szeroki. Przy wyborze nowej baterii pole manewru zmniejsza sięjednak do trzech typów:  kwaso-ołowiowego, żelowego lub w technologii AGM.Najpopularniejszym i najczęściej spotykanym akumulatorem jest typ kwaso-ołowiowy. Zalany jest on roztworem kwasu siarkowego zwanego elektrolitem. Do wyboru mamy dwa rodzaje tego akumulatora: obsługowy i bezobsługowy. Ten pierwszy wymaga kontroli stanu i ilości elektrolitu. Bezobsługowe akumulatory posiadają taką samą budowę jak obsługowe ale z małą różnicą. Są one szczelnie zabudowane i uniemożliwiają odparowanie elektrolitu, dzięki czemu nie ma konieczności jego uzupełniania. Dodatkowo wyposażone są w zawór odprowadzania gazów. 


Akumulatory żelowe cechują się nieco większa pojemnością od kwaso-ołowiowych. Elektrolit związany jest w formie żelu. Jest w stanie znieść większe rozładowania i może pracować w każdej pozycji. Idealny do zastosowania w samochodach i motocyklach gdzie miejsce na baterię jest ograniczone.

Akumulatory AGM są bardzo zbliżone do żelowych pod względem zastosowania. Główną różnicą jest jednak jego budowa. Zamiast żelu zastosowano włókna szklane, które nasączone są elektrolitem. Umieszczone są one pomiędzy ołowiowymi płytami akumulaotra.  Posiadają zdecydowanie mniejszy rozmiar niż akumulatory kwasowo-ołowiowe, ale zachowują podobną pojemność. Ewentualne uszkodzenie lub jego pęknięcie nie skutkuje rozlaniem się kwasu siarkowego. Wyposażone są również w jednokierunkowy zawór ciśnieniowy otwierający się w chwili nadmiernego wzrostu ciśnienia wewnętrznego np. podczas przeładowywania akumulatora. AGM to najbardziej zaawansowana technologia akumulatorów na rynku. Idealnie nadaję się do samochodów z systemem START/STOP z odzyskiem energii hamowania, a także z bogatym elektronicznie wyposażeniem. Zaletami tego typu akumulatora są:

- lepsze odprowadzanie ciepła
- wyższe napięcie na końcówkach biegunów
- dłuższy czas pracy
- lepsze odprowadzanie ciepła powstałego podczas przepływu prądu
- zdolność jego ładowania/rozładowywania jest nawet 4-krotnie większa w porównaniu z innymi rodzajami akumulatorów

Budowa akumulatora AGM

 

Czym ładować akumulator AGM?

        Do ładowania akumulatorów typu AGM powinno używać się prostowników elektronicznych.
Ładowarki te potrafią porównywać zmiany temperatury w ładowanym akumulatorze i regulować zmiany napięcia i prądu. Przykładem takiego prostownika jest niedawno nowo wprowadzony przez nas produkt Ładowarka CTEK w wersji 5.0.  Ctek idealnie nadaje się również do ładowania  akumulatorów żelowych i kwasowo-ołowiowych. . Jego zaawansowane funkcje pozwalają na regenerację i przywrócenie do stanu gotowości głęboko rozładowanych akumulatorów. Ważne jest aby przy bateriach typu AGM stosować wysokiej jakości ładowarki. Ładowanie zwykłym prostownikiem bez kontroli zmiany temperatury elektrolitu, prawdopodobnie wywoła rozprężenie bloku i doprowadzi do opuchlizny akumulatora lub nawet jego wybuchu.

Opuchlizna akumulatora
Sposób na ładowanie akumulatorów AGM

Marcin

Wieloletni członek zespołu Motochemii dysponujący sporą wiedzą na temat oferowanych przez nas kosmetyków.Większość z nich udało mu się już przetestować . Raczej praktyk niż teoretyk, który woli dokładnie zgłębić pewne zagadnienia zanim zacznie wypowiadać się na ich temat. Prywatnie fan motoryzacji czasów PRL i niepoprawny sympatyk Fiata.Ilość komentarzy: 16, Średnia ocena: 4,69

   Data dodania: środa, 16 wrzesień 2020
Ocena: 5

Próbowałem naładować zwykłym prostownikiem kiedyś Vartę AGMa (webasto w a4) i się nie udało. Dopiero Ctek 10.0 pomógł.


   Data dodania: czwartek, 07 czerwiec 2018
Ocena: 2

Ctec 5 nie naladuje wam akumulatora kwasowego od 0. Przypominam gęstość elektrolitu, no i niby jak sprawdza temp. w akumulatorze? Poprzez pobór prądu?? Panowie... Bajki to sobie możecie wciskać...


   Data dodania: wtorek, 23 sierpień 2016
Ocena: 5

Te akumulatory warto stosować kiedy mamy duże obciążenie np. wzmacniacze do bassu ciągną po ok. 1kW i więcej


   Data dodania: środa, 03 sierpień 2016
Ocena: 4

Ja ostatnio kupilem prostownik jakiejs marki x nie wiem dokladnie jaka aler wystarczy przestrzegac zalecen producenta co do ładownia ai powinno byc ok ja tak robie od 4 lat i nie mam zadnych problemow z akumulatorem takze przestrzegac procedur i bedzie git.


   Data dodania: czwartek, 30 czerwiec 2016
Ocena: 5

Czuje się purystą, bo do swojego Kangoo bym nie kupił takiego akumulatora, bo nie jest tak banalny i intuicyjny w obsłudze.


   Data dodania: poniedziałek, 20 czerwiec 2016
Ocena: 5

Byłem świadkiem takiego rozsadzenia akumulatora, zastanawiałem się jak to możliwe. Dzięki za poradnik, trochę za późno przeczytany, ale przyda się na przyszłość.


   Data dodania: piątek, 17 czerwiec 2016
Ocena: 5

Nie przypuszczałem że przez zwykłe prostowniki może nam rozsadzić akumulator. Ciekawa wiedza, chyba warto wydać kilka złotych i być bezpiecznym od takich nieszczęśliwych wypadków.


   Data dodania: środa, 25 maj 2016
Ocena: 5

Dobrze wiedzieć, bo niby prosta sprawa, a jednak trzeba na bieżąco uaktualniać wiedzę z tej materii.


   Data dodania: środa, 18 maj 2016
Ocena: 5

bardzo spoko artykuł szczegółowo opisany dzieki wielkie naprawde super


   Data dodania: środa, 11 maj 2016
Ocena: 5

super artykuł, przydatne rady, dzieki


   Data dodania: czwartek, 28 kwiecień 2016
Ocena: 5

dzieki wielke za porade super artykuł


   Data dodania: czwartek, 28 kwiecień 2016
Ocena: 5

Dobrze wiedzieć, a przynajmniej wiele mi się rozjaśniło :)


   Data dodania: wtorek, 12 kwiecień 2016
Ocena: 5

Dzięki za super poradnik. Pozdrawiam


   Data dodania: poniedziałek, 29 luty 2016
Ocena: 4

Fajny artykuł dzięki w wolnym czasie można przeczytać.


   Data dodania: czwartek, 04 luty 2016
Ocena: 5

Wszystko fajnie napisane polecam przeczytać.


   Data dodania: czwartek, 04 luty 2016
Ocena: 5

Super poradnik. Wielkie, wielkie, wielkie dzięki :)
 
 


Napisz Recenzję Wróć