Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz [email protected]
- Strona główna >
- Poradnik >
- Porady Motoryzacyjne >
- Słowniczek Detailera - nazwy produktów, czynności, podział pracy
Słowniczek Detailera - nazwy produktów, czynności, podział pracy
Często widząc wyjątkowo czysty samochód na ulicy, potocznie mówimy, że wygląda jak z salonu. Otóż, okazuje się, że nie do końca trafne jest to spostrzeżenie. Pojazdy opuszczające salony, są idealnie czyste, ale często nie jest to zasługa ich krótkiego okresu eksploatacji. Największą zasługą takiego efektu jest praca jaką wykonuje dział specjalistów od auto detailingu.
Spis treści
1. Co to jest auto detailing?
2. Podział pracy w myciu detailingowym
3. Detailingowe ABC
3.1 APC
3.2 AIO
3.3 Cleaner
3.4 Dekontaminacja lakieru
3.5 Dressing
3.6 IPA
3.7 Glaze (politura)
3.8 Sealant
3.9 Wosk naturalny
3.10 Quick Detailer
1.Co to jest auto detailing?
Auto detailing to wieloetapowy proces, który ma na celu przywrócić i podtrzymać nienaganny, idealny wygląd pojazdu. Praca i efekt, jaki otrzymujemy, często przewyższa fabryczny standard wykończenia samochodu. Taki proces może trwać nawet kilka dni, ponieważ dokładność i szczegółowość przy wykonywaniu jakichkolwiek prac jest bardzo ważna. Auto detailing polega na bardzo dokładnym oczyszczeniu, renowacji, a także zabezpieczeniu i konserwacji pojazdu i jego wszystkich elementów.
2. Podział pracy w myciu detailingowym
Cały proces mycia samochodu możemy podzielić na detaling wnętrza, który obejmuje czyszczenie tapicerki, plastików wewnętrznych, tapicerki skórzanej, podsufitki, kokpitu itp. Do tego typu procesu wykorzystuje się najczęściej specjalne preparaty kosmetyczne przeznaczone do pielęgnacji i czyszczenia wnętrza samochodu, maszyny parowe, odkurzacze piorące a także pędzelki, dzięki którym możemy dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Detailing zewnętrzny obejmuje czyszczenie lakieru, kół, nadkoli, szyb, ewentualną regenerację lakieru, gdy zachodzi taka potrzeba, poprzez tak zwaną korektę lakieru, czyli mechaniczne lub ręczne polerowanie w celu usunięcia zarysowań, zmatowień czy innych defektów. Ostatnim etapem jest konserwacja i zabezpieczenie powierzchni przed działaniem warunków atmosferycznych, poprzez aplikację na lakier różnego typu wosków, powłok kwarcowych lub ceramicznych, dresingów na opony i plastiki zewnętrzne.
Wycieranie lakieru mikrofibrą - źródło: https://pixabay.com
3. Detailingowe ABC
3.1 APC - All Purpose Cleaner.
All Purpose Cleaner jest to wielozadaniowy preparat czyszczący o szerokim zastosowaniu, zarówno wewnątrz jak i zewnątrz samochodu, a także do wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Posiada skoncentrowaną formułę, którą należy odpowiednio rozcieńczyć z wodą.
3.2 AIO - All In One.
All in one to tak zwany preparat wszystko w jednym. Taki środek posiada właściwości polerskie, oczyszczające i nabłyszczające. Środki tego typu przeznaczone są do osób, które posiadają mało wolnego czasu, a chcą w szybki sposób zadbać o swoje auto.
3.3 Cleaner.
Cleaner to preparat do zastosowania przed woskowaniem a po myciu właściwym i glinkowaniu. Posiada właściwości ścierne i może być wykorzystywany do usuwania drobnych defektów i zarysowań. Jego głównym zadaniem jest dokładne oczyszczenie lakieru i przygotowanie powierzchni do aplikacji wosku lub innego zabezpieczenia. Usuwa pozostałości po starych woskach i pastach polerskich, oksydację a także tłuszcz. Niektóre z nich mają również właściwości wspomagające wiązanie wosku z lakierem, przez co wydłużają czas działania warstwy zabezpieczającej.
3.4 Dekontaminacja lakieru.
Dekontaminacja lakieru to proces, który polega na oczyszczeniu lakieru z mocno przytwierdzonych do niego zanieczyszczeń, których nie udało się usunąć podczas mycia właściwego (ręcznego). Zabrudzony lakier jest szorstki i chropowaty w dotyku, a wszystko to przez zabrudzenia organiczne i nieorganiczne. Do zanieczyszczeń organicznych możemy zaliczyć: asfalt, smołę, soki z drzew czy resztki owadów. Do nieorganicznych zaliczamy osad z klocków czy sadzę z wydechu. Z upływem czasu i oddziaływaniu warunków atmosferycznych, zanieczyszczenia, co raz bardziej przywierają do lakieru, co obniża blask lakieru a także zdolność obniżenia wody. Do czyszczenia tego typu zanieczyszczeń wykorzystuje się specjalne preparaty odtłuszczające, ''odsmalające'' lakier typu Tar Glue, oraz wspomniana przez nas w ostatnim artykule ''Idealnie czysty i gładki lakier'' glinka.
3.5 Dressing.
Dressing to preparat mający na celu poprawę wyglądu powierzchni (zazwyczaj plastikowych), który wytwarza pewien poziom połysku, od skrajnie mocnego do satynowo- matowego. Używa się go do pokrywania elementów wnętrza oraz na zewnątrz pojazdu, opony, elementy plastikowe itp. Użycie dresingu w przypadku nieco zniszczonych powierzchni, powoduje ich rewitalizację i odżycie kolorów. Należy pamiętać, przede wszystkim przed nałożeniem dresingu wewnątrz samochodu, należy oczyścić i odtłuścić aplikowaną powierzchnię.
3.6 IPA.
IPA to inaczej alkohol izopropylowy, odtłuszczacz powierzchni oraz inspekcji lakieru po polerowaniu, usuwa resztki wosków, wypełniaczy i olejków, które powstały po pastach polerskich i pokazuje ich stan faktyczny po przeprowadzonej korekcie lakieru.
3.7 Glaze (politura).
Glaze to środek, który ma na celu odżywienie lakieru, nadanie mu głębokiego i mokrego połysku tak zwanego wet look. Politura występuje najczęściej w postaci mleczka i znakomicie przykrywa defekty lakieru. Idealne rozwiązanie dla osób, które w krótkim czasie chcą doprowadzić wygląd lakieru do jak najlepszego stanu. Wymaga, co pewien czas ponownej aplikacji w celu utrzymania efektu.
3.8 Sealant.
Sealant to prościej mówiąc wosk syntetyczny, zawiera polimery syntetyczne, których głównym celem jest ochrona lakieru przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak kwaśne deszcze, promienie UV, ptasie odchody czy inne zanieczyszczenia organiczne. Znakomicie nadają połysk aplikowanej powierzchni, a w porównaniu z woskami naturalnymi są bardziej trwalsze, jednak nie oddają takich walorów wizualnych, co woski z zawartością Carnauby. Lakier zabezpieczone sealantem posiada również znakomite właściwości hydrofobowe, co wytwarza charakterystyczne osiadanie się kropelek, które z łatwością spływają z powierzchni lakieru.
Zobacz również: |
3.9 Wosk naturalny
Wosk naturalny to ulubiony preparat entuzjastów autodetailingu, ze względu na aplikację, ponieważ woski tego typu często posiadają zapachy i kolory zbliżone do owoców, oraz właściwości ochronne i estetyczne, nadając charakterystyczną głębię i wygląd lakieru. Zabezpieczona powierzchnia, tak jak w przypadku sealant'u posiada właściwości hydrofobowe. Największą różnicą w porównaniu z woskami syntetycznymi jest zawartość wosku carnauba – naturalnego wosku roślinnego pozyskiwanego z liści kopernicji, palmy rosnącej w Brazylii. Trwałość wosku naturalnego to przeciętnie okres 4-9 tygodni. Można stosować go oddzielnie, na oczyszczonej i przygotowanej powierzchni lub jako uzupełnienie ochrony wosku syntetycznego, jako ostatnia powłoka. Woski tego typy aplikuje się ręcznie, prostymi ruchami, za pomocą aplikatora, na czystą i dobrze przygotowaną powierzchnię. Po utwardzeniu się wosku, należy spolerować powierzchnię miękkim ręcznikiem z mikrofibry.
3.10 Quick Detailer.
QD jest to produkt w płynnej postaci, aplikowany przy pomocy atomizera. Pozwala on podtrzymać efekt wizualny i ochronny, oraz dodatkowo uzupełnia uszkodzoną warstwę aplikowanych wcześniej wosków. Tak jak w przypadku wosków, możemy spotkać go w dwóch odmianach, bazujących na woskach syntetycznych lub naturalnych. Stosowany zazwyczaj między jednym, a drugim myciem. Usuwa tak zwane waterspoty, czyli białe plamy powstające po twardej wodzie. Dodatkowo Quick Detailery podbijają odbicie blasku, oraz wydobywają głębie koloru. Stosowane są również, jako preparaty nadające poślizg glince, a także, jako niewidzialna wycieraczka aplikowana na szyby samochodowe.
Ostatnie opinie o tym artykule
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2024 https://www.motochemia.pl