Infolinia czynna:
Pon-pt: 8:00 - 18:00 Sob: 9:00 - 14:00
Mój koszyk
Pusty
wybierz pojazd
szukaj także w numerach OEM
wybierz pojazd

Jesteś tutaj:  
  1. Strona główna  > 
  2. Poradnik  > 
  3. Porady Motoryzacyjne  > 
  4. Słowniczek Detailera - nazwy produktów, czynności, podział pracy

Słowniczek Detailera - nazwy produktów, czynności, podział pracy

Data aktualizacji: poniedziałek, 07 grudzień 2020

Często widząc wyjątkowo czysty samochód na ulicy, potocznie mówimy, że wygląda jak z salonu. Otóż, okazuje się, że nie do końca trafne jest to spostrzeżenie. Pojazdy opuszczające salony, są idealnie czyste, ale często nie jest to zasługa ich krótkiego okresu eksploatacji. Największą zasługą takiego efektu jest praca jaką wykonuje dział specjalistów od auto detailingu.

 Spis treści

1. Co to jest auto detailing?
2. Podział pracy w myciu detailingowym
3. Detailingowe ABC 

3.1 APC
3.2 AIO 
3.3 Cleaner
3.4 Dekontaminacja lakieru
3.5 Dressing
3.6 IPA
3.7 Glaze (politura)
3.8 Sealant 
3.9 Wosk naturalny
3.10 Quick Detailer

  

 

1.Co to jest auto detailing?

Auto detailing to wieloetapowy proces, który ma na celu przywrócić i podtrzymać nienaganny, idealny wygląd pojazdu. Praca i efekt, jaki otrzymujemy, często przewyższa fabryczny standard wykończenia samochodu. Taki proces może trwać nawet kilka dni, ponieważ dokładność i szczegółowość przy wykonywaniu jakichkolwiek prac jest bardzo ważna. Auto detailing polega na bardzo dokładnym oczyszczeniu, renowacji, a także zabezpieczeniu i konserwacji pojazdu i jego wszystkich elementów.

 

2. Podział pracy w myciu detailingowym

 

Cały proces mycia samochodu możemy podzielić na detaling wnętrza, który obejmuje czyszczenie tapicerki, plastików wewnętrznych, tapicerki skórzanej, podsufitki, kokpitu itp. Do tego typu procesu wykorzystuje się najczęściej specjalne preparaty kosmetyczne przeznaczone do pielęgnacji i czyszczenia wnętrza samochodu, maszyny parowe, odkurzacze piorące a także pędzelki, dzięki którym możemy dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Detailing zewnętrzny obejmuje czyszczenie lakieru, kół, nadkoli, szyb, ewentualną regenerację lakieru, gdy zachodzi taka potrzeba, poprzez tak zwaną korektę lakieru, czyli mechaniczne lub ręczne polerowanie w celu usunięcia zarysowań, zmatowień czy innych defektów. Ostatnim etapem jest konserwacja i zabezpieczenie powierzchni przed działaniem warunków atmosferycznych, poprzez aplikację na lakier różnego typu wosków, powłok kwarcowych lub ceramicznych, dresingów na opony i plastiki zewnętrzne.

 

                                                                                            Osuszanie samochodu

Wycieranie lakieru mikrofibrą - źródło: https://pixabay.com

 

 

3. Detailingowe ABC

 

3.1 APC – All Purpose Cleaner jest to wielozadaniowy preparat czyszczący o szerokim zastosowaniu, zarówno wewnątrz jak i zewnątrz samochodu, a także do wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Posiada skoncentrowaną formułę, którą należy odpowiednio rozcieńczyć z wodą.

 

3.2 AIO – All in one to tak zwany preparat wszystko w jednym. Taki środek posiada właściwości polerskie, oczyszczające i nabłyszczające. Środki tego typu przeznaczone są do osób, które posiadają mało wolnego czasu, a chcą w szybki sposób zadbać o swoje auto.

 

3.3 Cleaner – preparat do zastosowania przed woskowaniem a po myciu właściwym i glinkowaniu. Posiada właściwości ścierne i może być wykorzystywany do usuwania drobnych defektów i zarysowań. Jego głównym zadaniem jest dokładne oczyszczenie lakieru i przygotowanie powierzchni do aplikacji wosku lub innego zabezpieczenia. Usuwa pozostałości po starych woskach i pastach polerskich, oksydację a także tłuszcz. Niektóre z nich mają również właściwości wspomagające wiązanie wosku z lakierem, przez co wydłużają czas działania warstwy zabezpieczającej.

 

3.4 Dekontaminacja lakieru – jest to proces, który polega na oczyszczeniu lakieru z mocno przytwierdzonych do niego zanieczyszczeń, których nie udało się usunąć podczas mycia właściwego (ręcznego). Zabrudzony lakier jest szorstki i chropowaty w dotyku, a wszystko to przez zabrudzenia organiczne i nieorganiczne. Do zanieczyszczeń organicznych możemy zaliczyć: asfalt, smołę, soki z drzew czy resztki owadów. Do nieorganicznych zaliczamy osad z klocków czy sadzę z wydechu. Z upływem czasu i oddziaływaniu warunków atmosferycznych, zanieczyszczenia, co raz bardziej przywierają do lakieru, co obniża blask lakieru a także zdolność obniżenia wody. Do czyszczenia tego typu zanieczyszczeń wykorzystuje się specjalne preparaty odtłuszczające, ''odsmalające'' lakier typu Tar Glue, oraz wspomniana przez nas w ostatnim artykule ''Idealnie czysty i gładki lakier'' glinka.

 

3.5 Dresing – proces mający na celu poprawę wyglądu powierzchni (zazwyczaj plastikowych), który wytwarza pewien poziom połysku, od skrajnie mocnego do satynowo- matowego. Używa się go do pokrywania elementów wnętrza oraz na zewnątrz pojazdu, opony, elementy plastikowe itp. Użycie dresingu w przypadku nieco zniszczonych powierzchni, powoduje ich rewitalizację i odżycie kolorów. Należy pamiętać, przede wszystkim przed nałożeniem dresingu wewnątrz samochodu, należy oczyścić i odtłuścić aplikowaną powierzchnię.

 

3.6 IPA – inaczej alkohol izopropylowy, odtłuszczacz powierzchni oraz inspekcji lakieru po polerowaniu, usuwa resztki wosków, wypełniaczy i olejków, które powstały po pastach polerskich i pokazuje ich stan faktyczny po przeprowadzonej korekcie lakieru.

 

3.7 Glaze (politura) – jest to środek, który ma na celu odżywienie lakieru, nadanie mu głębokiego i mokrego połysku tak zwanego wet look. Politura występuje najczęściej w postaci mleczka i znakomicie przykrywa defekty lakieru. Idealne rozwiązanie dla osób, które w krótkim czasie chcą doprowadzić wygląd lakieru do jak najlepszego stanu. Wymaga, co pewien czas ponownej aplikacji w celu utrzymania efektu.

 

3.8 Sealant – prościej mówiąc wosk syntetyczny, zawiera polimery syntetyczne, których głównym celem jest ochrona lakieru przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak kwaśne deszcze, promienie UV, ptasie odchody czy inne zanieczyszczenia organiczne. Znakomicie nadają połysk aplikowanej powierzchni, a w porównaniu z woskami naturalnymi są bardziej trwalsze, jednak nie oddają takich walorów wizualnych, co woski z zawartością Carnauby. Lakier zabezpieczone sealantem posiada również znakomite właściwości hydrofobowe, co wytwarza charakterystyczne osiadanie się kropelek, które z łatwością spływają z powierzchni lakieru.

 

Zobacz również:

 

 

 

3.9 Wosk naturalny – to ulubiony preparat entuzjastów autodetailingu, ze względu na aplikację, ponieważ woski tego typu często posiadają zapachy i kolory zbliżone do owoców, oraz właściwości ochronne i estetyczne, nadając charakterystyczną głębię i wygląd lakieru. Zabezpieczona powierzchnia, tak jak w przypadku sealant'u posiada właściwości hydrofobowe. Największą różnicą w porównaniu z woskami syntetycznymi jest zawartość wosku carnauba – naturalnego wosku roślinnego pozyskiwanego z liści kopernicji, palmy rosnącej w Brazylii. Trwałość wosku naturalnego to przeciętnie okres 4-9 tygodni. Można stosować go oddzielnie, na oczyszczonej i przygotowanej powierzchni lub jako uzupełnienie ochrony wosku syntetycznego, jako ostatnia powłoka. Woski tego typy aplikuje się ręcznie, prostymi ruchami, za pomocą aplikatora, na czystą i dobrze przygotowaną powierzchnię. Po utwardzeniu się wosku, należy spolerować powierzchnię miękkim ręcznikiem z mikrofibry.

 

3.10 Quick Detailer - jest to produkt w płynnej postaci, aplikowany przy pomocy atomizera. Pozwala on podtrzymać efekt wizualny i ochronny, oraz dodatkowo uzupełnia uszkodzoną warstwę aplikowanych wcześniej wosków. Tak jak w przypadku wosków, możemy spotkać go w dwóch odmianach, bazujących na woskach syntetycznych lub naturalnych. Stosowany zazwyczaj między jednym, a drugim myciem. Usuwa tak zwane waterspoty, czyli białe plamy powstające po twardej wodzie. Dodatkowo Quick Detailery podbijają odbicie blasku, oraz wydobywają głębie koloru. Stosowane są również, jako preparaty nadające poślizg glince, a także, jako niewidzialna wycieraczka aplikowana na szyby samochodowe.
Słowniczek Detailera - nazwy produktów, czynności, podział pracy

Tomasz

Wieloletni członek zespołu Motochemii dysponujący sporą wiedzą na temat większości oferowanych przez nas kosmetyków. Jeden z naszych czołowych testerów produktów, co wielokrotnie udowodnił podczas kręcenia filmów na nasze konto Youtube. Prywatnie fan auto detailingu mogący poszczycić się mocno uginającą się półką z kosmetykami. Lubi czasem zagrać w piłkę nożną, zarówno na żywo jak i wirtualnie. Jego Peugeot lśni nie tylko na naszych filmach.Ilość komentarzy: 53, Średnia ocena: 4,89

   Data dodania: poniedziałek, 07 grudzień 2020
Ocena: 5

Ja nie bawiłem się w samodzielne prace, 4-letni samochód po jego zakupieniu, oddałem do profesjonalnego zakładu, gdzie nakładają powłoki i robią korektę lakieru. Nie powiem efekt super, później jeszcze przez 2 lata oddawałem na regeneracje, ale teraz już tego nie robię. Ograniczam się na nałożenia twardego wosku i to musi wystarczyć.


   Data dodania: wtorek, 17 listopad 2020
Ocena: 5

Ktoś się przyłożył do opisania tego wszystkiego, jest tego tyle że głowa mała. Teraz podstawy już znam, a to dzięki Wam. Świetna praca!


   Data dodania: piątek, 13 listopad 2020
Ocena: 5

Świetny opis, wszystko jasne od A do Z. Mozna robić zakupy :D


   Data dodania: środa, 04 listopad 2020
Ocena: 5

IPA APA, GLINKA, APC - matko jedyna ile tego jest?? Dobrze że wszystko to opisaliście, w końcu można się połapać o co chodzi :D Dzięki Fachowa robota.


   Data dodania: poniedziałek, 14 wrzesień 2020
Ocena: 5

fachowa wiedza w kompaktorym wydaniu.


   Data dodania: środa, 03 styczeń 2018
Ocena: 5

krotko zwiezle i na temat tego szukalem


   Data dodania: piątek, 15 grudzień 2017
Ocena: 5

super oby wiecej takich artykułow


   Data dodania: środa, 25 październik 2017
Ocena: 5

świetny artykuł polecam


   Data dodania: wtorek, 24 październik 2017
Ocena: 5

super artykuł cały sklep bardzo dobry pozdrawiam


   Data dodania: środa, 18 październik 2017
Ocena: 4

dobry poradnik co prawda moglo sie w nim znalezc wiecej informacji ale i tak jest dobrze


   Data dodania: piątek, 13 październik 2017
Ocena: 5

w wolnym czasie można coś poczytać o się dowiedzieć dzięki


   Data dodania: środa, 04 październik 2017
Ocena: 5

warto poczytac kilka ciekawych informacji supcio ;)


   Data dodania: wtorek, 03 październik 2017
Ocena: 5

bardzo wiele ciekawych informacji supcio oby tak dalej


   Data dodania: czwartek, 31 sierpień 2017
Ocena: 3

dużo informacji mało zdjęć szkoda bo by sie przydały


   Data dodania: środa, 30 sierpień 2017
Ocena: 5

solidnie napisany artykuł, wszystko fajnie opisane


   Data dodania: poniedziałek, 28 sierpień 2017
Ocena: 5

solidnie napisany artykuł dużo informacji super :)


   Data dodania: piątek, 25 sierpień 2017
Ocena: 5

superowy artykuł dzięki wielkie


   Data dodania: czwartek, 24 sierpień 2017
Ocena: 3

taki sobie ten artykuł mało informacji...


   Data dodania: środa, 16 sierpień 2017
Ocena: 5

wszystko co ważne zawarte w jednym artykule supcio


   Data dodania: czwartek, 03 sierpień 2017
Ocena: 5

Bardzo dużo informacji napisanych bardzo szczegółowo super :)
 
 


Napisz Recenzję Wróć