Infolinia czynna:
pon-pt: 8.00 - 18.00 sob: 9.00 - 14.00
Jesteś tutaj:  
  1. Strona główna  > 
  2. Poradnik  > 
  3. Porady Motoryzacyjne  > 
  4. Słowniczek Detailera - nazwy produktów, czynności, podział pracy
< Powrót do: Porady Motoryzacyjne

Słowniczek Detailera - nazwy produktów, czynności, podział pracy

Data aktualizacji: poniedziałek, 15 Listopad 2021
Ilość komentarzy: 63
Słowniczek Detailera - nazwy produktów, czynności, podział pracy

Często widząc wyjątkowo czysty samochód na ulicy, potocznie mówimy, że wygląda jak z salonu. Otóż, okazuje się, że nie do końca trafne jest to spostrzeżenie. Pojazdy opuszczające salony, są idealnie czyste, ale często nie jest to zasługa ich krótkiego okresu eksploatacji. Największą zasługą takiego efektu jest praca jaką wykonuje dział specjalistów od auto detailingu.

 Spis treści

1. Co to jest auto detailing?
2. Podział pracy w myciu detailingowym
3. Detailingowe ABC 

3.1 APC
3.2 AIO 
3.3 Cleaner
3.4 Dekontaminacja lakieru
3.5 Dressing
3.6 IPA
3.7 Glaze (politura)
3.8 Sealant 
3.9 Wosk naturalny
3.10 Quick Detailer

  

 

1.Co to jest auto detailing?

Auto detailing to wieloetapowy proces, który ma na celu przywrócić i podtrzymać nienaganny, idealny wygląd pojazdu. Praca i efekt, jaki otrzymujemy, często przewyższa fabryczny standard wykończenia samochodu. Taki proces może trwać nawet kilka dni, ponieważ dokładność i szczegółowość przy wykonywaniu jakichkolwiek prac jest bardzo ważna. Auto detailing polega na bardzo dokładnym oczyszczeniu, renowacji, a także zabezpieczeniu i konserwacji pojazdu i jego wszystkich elementów.

 

2. Podział pracy w myciu detailingowym

Cały proces mycia samochodu możemy podzielić na detaling wnętrza, który obejmuje czyszczenie tapicerki, plastików wewnętrznych, tapicerki skórzanej, podsufitki, kokpitu itp. Do tego typu procesu wykorzystuje się najczęściej specjalne preparaty kosmetyczne przeznaczone do pielęgnacji i czyszczenia wnętrza samochodu, maszyny parowe, odkurzacze piorące a także pędzelki, dzięki którym możemy dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Detailing zewnętrzny obejmuje czyszczenie lakieru, kół, nadkoli, szyb, ewentualną regenerację lakieru, gdy zachodzi taka potrzeba, poprzez tak zwaną korektę lakieru, czyli mechaniczne lub ręczne polerowanie w celu usunięcia zarysowań, zmatowień czy innych defektów. Ostatnim etapem jest konserwacja i zabezpieczenie powierzchni przed działaniem warunków atmosferycznych, poprzez aplikację na lakier różnego typu wosków, powłok kwarcowych lub ceramicznych, dresingów na opony i plastiki zewnętrzne.

 

                                                                                            Osuszanie samochodu

Wycieranie lakieru mikrofibrą - źródło: https://pixabay.com

 

 

3. Detailingowe ABC

 

3.1 APC - All Purpose Cleaner.

 

 All Purpose Cleaner jest to wielozadaniowy preparat czyszczący o szerokim zastosowaniu, zarówno wewnątrz jak i zewnątrz samochodu, a także do wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Posiada skoncentrowaną formułę, którą należy odpowiednio rozcieńczyć z wodą.

3.2 AIO - All In One.

 

All in one to tak zwany preparat wszystko w jednym. Taki środek posiada właściwości polerskie, oczyszczające i nabłyszczające. Środki tego typu przeznaczone są do osób, które posiadają mało wolnego czasu, a chcą w szybki sposób zadbać o swoje auto.

 

3.3 Cleaner.

 

Cleaner to preparat do zastosowania przed woskowaniem a po myciu właściwym i glinkowaniu. Posiada właściwości ścierne i może być wykorzystywany do usuwania drobnych defektów i zarysowań. Jego głównym zadaniem jest dokładne oczyszczenie lakieru i przygotowanie powierzchni do aplikacji wosku lub innego zabezpieczenia. Usuwa pozostałości po starych woskach i pastach polerskich, oksydację a także tłuszcz. Niektóre z nich mają również właściwości wspomagające wiązanie wosku z lakierem, przez co wydłużają czas działania warstwy zabezpieczającej.

 

3.4 Dekontaminacja lakieru.

 

Dekontaminacja lakieru to proces, który polega na oczyszczeniu lakieru z mocno przytwierdzonych do niego zanieczyszczeń, których nie udało się usunąć podczas mycia właściwego (ręcznego). Zabrudzony lakier jest szorstki i chropowaty w dotyku, a wszystko to przez zabrudzenia organiczne i nieorganiczne. Do zanieczyszczeń organicznych możemy zaliczyć: asfalt, smołę, soki z drzew czy resztki owadów. Do nieorganicznych zaliczamy osad z klocków czy sadzę z wydechu. Z upływem czasu i oddziaływaniu warunków atmosferycznych, zanieczyszczenia, co raz bardziej przywierają do lakieru, co obniża blask lakieru a także zdolność obniżenia wody. Do czyszczenia tego typu zanieczyszczeń wykorzystuje się specjalne preparaty odtłuszczające, ''odsmalające'' lakier typu Tar Glue, oraz wspomniana przez nas w ostatnim artykule ''Idealnie czysty i gładki lakier'' glinka.

 

3.5 Dressing.

 

Dressing to preparat mający na celu poprawę wyglądu powierzchni (zazwyczaj plastikowych), który wytwarza pewien poziom połysku, od skrajnie mocnego do satynowo- matowego. Używa się go do pokrywania elementów wnętrza oraz na zewnątrz pojazdu, opony, elementy plastikowe itp. Użycie dresingu w przypadku nieco zniszczonych powierzchni, powoduje ich rewitalizację i odżycie kolorów. Należy pamiętać, przede wszystkim przed nałożeniem dresingu wewnątrz samochodu, należy oczyścić i odtłuścić aplikowaną powierzchnię.

 

3.6 IPA.

 

IPA to inaczej alkohol izopropylowy, odtłuszczacz powierzchni oraz inspekcji lakieru po polerowaniu, usuwa resztki wosków, wypełniaczy i olejków, które powstały po pastach polerskich i pokazuje ich stan faktyczny po przeprowadzonej korekcie lakieru.

 

3.7 Glaze (politura).

 

Glaze to środek, który ma na celu odżywienie lakieru, nadanie mu głębokiego i mokrego połysku tak zwanego wet look. Politura występuje najczęściej w postaci mleczka i znakomicie przykrywa defekty lakieru. Idealne rozwiązanie dla osób, które w krótkim czasie chcą doprowadzić wygląd lakieru do jak najlepszego stanu. Wymaga, co pewien czas ponownej aplikacji w celu utrzymania efektu.

 

3.8 Sealant.

 

Sealant to prościej mówiąc wosk syntetyczny, zawiera polimery syntetyczne, których głównym celem jest ochrona lakieru przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak kwaśne deszcze, promienie UV, ptasie odchody czy inne zanieczyszczenia organiczne. Znakomicie nadają połysk aplikowanej powierzchni, a w porównaniu z woskami naturalnymi są bardziej trwalsze, jednak nie oddają takich walorów wizualnych, co woski z zawartością Carnauby. Lakier zabezpieczone sealantem posiada również znakomite właściwości hydrofobowe, co wytwarza charakterystyczne osiadanie się kropelek, które z łatwością spływają z powierzchni lakieru.

 

Zobacz również:

 

 

 

3.9 Wosk naturalny

 

Wosk naturalny to ulubiony preparat entuzjastów autodetailingu, ze względu na aplikację, ponieważ woski tego typu często posiadają zapachy i kolory zbliżone do owoców, oraz właściwości ochronne i estetyczne, nadając charakterystyczną głębię i wygląd lakieru. Zabezpieczona powierzchnia, tak jak w przypadku sealant'u posiada właściwości hydrofobowe. Największą różnicą w porównaniu z woskami syntetycznymi jest zawartość wosku carnauba – naturalnego wosku roślinnego pozyskiwanego z liści kopernicji, palmy rosnącej w Brazylii. Trwałość wosku naturalnego to przeciętnie okres 4-9 tygodni. Można stosować go oddzielnie, na oczyszczonej i przygotowanej powierzchni lub jako uzupełnienie ochrony wosku syntetycznego, jako ostatnia powłoka. Woski tego typy aplikuje się ręcznie, prostymi ruchami, za pomocą aplikatora, na czystą i dobrze przygotowaną powierzchnię. Po utwardzeniu się wosku, należy spolerować powierzchnię miękkim ręcznikiem z mikrofibry.

 

3.10 Quick Detailer.

 

QD jest to produkt w płynnej postaci, aplikowany przy pomocy atomizera. Pozwala on podtrzymać efekt wizualny i ochronny, oraz dodatkowo uzupełnia uszkodzoną warstwę aplikowanych wcześniej wosków. Tak jak w przypadku wosków, możemy spotkać go w dwóch odmianach, bazujących na woskach syntetycznych lub naturalnych. Stosowany zazwyczaj między jednym, a drugim myciem. Usuwa tak zwane waterspoty, czyli białe plamy powstające po twardej wodzie. Dodatkowo Quick Detailery podbijają odbicie blasku, oraz wydobywają głębie koloru. Stosowane są również, jako preparaty nadające poślizg glince, a także, jako niewidzialna wycieraczka aplikowana na szyby samochodowe.Autor: Tomasz

Wieloletni członek zespołu Motochemii dysponujący sporą wiedzą na temat większości oferowanych przez nas kosmetyków. Jeden z naszych czołowych testerów produktów, co wielokrotnie udowodnił podczas kręcenia filmów na nasze konto Youtube. Prywatnie fan auto detailingu mogący poszczycić się mocno uginającą się półką z kosmetykami. Lubi czasem zagrać w piłkę nożną, zarówno na żywo jak i wirtualnie. Jego Peugeot lśni nie tylko na naszych filmach.


Ostatnie opinie o tym artykule


Dodaj opinię

Barti
Uwielbiam to robić, ale jako pasjonat, bo wydaje mi się że gdybym zajął się tym profesjonalnie cały czar by prysł :)
Ocena artykułu:
poniedziałek, 15 listopad 2021
Radek
Gravon z K2 ja osobiście polecam Tomku, u mnie fajnie wyszło.
Ocena artykułu:
poniedziałek, 11 październik 2021
Tomek
Przymierzam się do nałożenia jakiejś dobrej powłoki na samochów, bo zmieniłem sobie na nowy (tzn. nowy ale nie z salonu) chciałbym odświeżyć trochę lakier i go zaimpregnować przed zimą. Jakieś sugestie??
Ocena artykułu:
czwartek, 02 wrzesień 2021
Antek
HEHEHE a ja myślałem, że jak sobie powłokę Gravon z K2 położyłem to jestem fachura :)
Ocena artykułu:
środa, 18 sierpień 2021
Paweł
Nie wiedziałem, że to wszystko jest tak skomplikowane i ma takie nazwy. Ale tak to jest jak człowiek ogranicza się wyłącznie do umycia samochodu.
Ocena artykułu:
wtorek, 18 maj 2021
Lolek
Mniej więcej już wiem, co sprzedawca do mnie mówi jak kupuję chemię do mycia :D
Ocena artykułu:
wtorek, 27 kwiecień 2021
Patryk
Jestem fanem amatorem, ale próbuje się doszkalać, ten artykuł jest naprawdę dobry i zawiera kawał profesjonalnej wiedzy.
Ocena artykułu:
wtorek, 06 kwiecień 2021
Zygzi
Bardzo dobrze opisany materiał. Fachowa robota.
Ocena artykułu:
sobota, 20 marzec 2021
Juras
Bardzo profesjonalnie, wiosna przyjdzie zacznie się robienie przy samochodzie!
Ocena artykułu:
piątek, 05 marzec 2021
Filip
Hmm a myślałem, że to nie jest aż tak skomplikowane.
Ocena artykułu:
czwartek, 18 luty 2021
Daniel
Ja nie bawiłem się w samodzielne prace, 4-letni samochód po jego zakupieniu, oddałem do profesjonalnego zakładu, gdzie nakładają powłoki i robią korektę lakieru. Nie powiem efekt super, później jeszcze przez 2 lata oddawałem na regeneracje, ale teraz już tego nie robię. Ograniczam się na nałożenia twardego wosku i to musi wystarczyć.
Ocena artykułu:
poniedziałek, 07 grudzień 2020
Mobilek
Ktoś się przyłożył do opisania tego wszystkiego, jest tego tyle że głowa mała. Teraz podstawy już znam, a to dzięki Wam. Świetna praca!
Ocena artykułu:
wtorek, 17 listopad 2020
Bitek
Świetny opis, wszystko jasne od A do Z. Mozna robić zakupy :D
Ocena artykułu:
piątek, 13 listopad 2020
Kazik
IPA APA, GLINKA, APC - matko jedyna ile tego jest?? Dobrze że wszystko to opisaliście, w końcu można się połapać o co chodzi :D Dzięki Fachowa robota.
Ocena artykułu:
środa, 04 listopad 2020
koniu
fachowa wiedza w kompaktorym wydaniu.
Ocena artykułu:
poniedziałek, 14 wrzesień 2020
polak
krotko zwiezle i na temat tego szukalem
Ocena artykułu:
środa, 03 styczeń 2018
molik
super oby wiecej takich artykułow
Ocena artykułu:
piątek, 15 grudzień 2017
elvin
świetny artykuł polecam
Ocena artykułu:
środa, 25 październik 2017
kowal
super artykuł cały sklep bardzo dobry pozdrawiam
Ocena artykułu:
wtorek, 24 październik 2017
olo
dobry poradnik co prawda moglo sie w nim znalezc wiecej informacji ale i tak jest dobrze
Ocena artykułu:
środa, 18 październik 2017

HOT - Promocje
Zobacz wszystkie promocje
Promocja
Shiny Garage Interior Quick Detailer 500ml do Szybkiego Odświeżenia Wnętrza

Shiny Garage

Dostajesz punktów: 28

Dostawa od: 13.50zł

35.01zł22.75zł


Promocja
Wunder Baum Leather Choinka Zapachowa Skóra

Wunder-Baum

Dostajesz punktów: 2

Dostawa od: 13.50zł

4.10zł3.94zł


Promocja
Dr. Marcus Senso Regulated Strawberry 10ml Odświeżacz Powietrza Truskawka

Dr. Marcus

Dostajesz punktów: 7

Dostawa od: 13.50zł

9.50zł8.93zł


Promocja
Wunder Baum Kokosnuss Choinka Zapachowa Kokosowa

Wunder-Baum

Dostajesz punktów: 2

Dostawa od: 13.50zł

4.10zł3.94zł


Promocja
Tungsram Sportlight Extreme +40% H4 12V 60/55W P43t Żarówki Samochodowe 5000K 2szt.

Tungsram

Dostajesz punktów: 13

Dostawa od: 13.50zł

31.50zł28.04zł
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Copyright © 2021 https://www.motochemia.pl