szukaj także w numerach OEM

   512-802-277   508-305-108
 sklep@motochemia.pl
Jesteś tutaj:  
  1. Strona główna  > 
  2. Poradnik  > 
  3. Porady Motoryzacyjne  > 
  4. Słowniczek Detailera - czyli co jak się nazywa

Słowniczek Detailera - czyli co jak się nazywa

Data: środa, 05 kwiecień 2017

Często widząc wyjątkowo czysty samochód na ulicy, potocznie mówimy, że wygląda jak z salonu. Otóż, okazuje się, że nie do końca trafne jest to spostrzeżenie. Pojazdy opuszczające salony, są idealnie czyste, ale bardzo rzadko jest to zasługa ich krótkiego okresu eksploatacji. Największą zasługą tego typu efektu świadczy dział specjalistów od auto detailingu.Pielęgnacja i ochrona samochodu

 

Auto detailing to wieloetapowy proces który ma na celu przywrócić i podtrzymać nienaganny, idealny wygląd pojazdów. Praca i efekt, jaki otrzymujemy, często przewyższa fabryczny standard wykończenia samochodu. Taki proces może trwać nawet kilka dni, ponieważ dokładność i szczegółowość przy wykonywaniu jakichkolwiek prac jest bardzo ważna. Auto detailing, polega na bardzo dokładnym oczyszczeniu, renowacji, a także zabezpieczeniu i konserwacji pojazdu i jego wszystkich elementów. Taką pracę możemy podzielić na detaling wnętrza, który obejmuje czyszczenie tapicerki, plastików wewnętrznych, tapicerki skórzanej, podsufitki, kokpitu itp. Do tego typu procesu wykorzystuje się najczęściej specjalne preparaty kosmetyczne przeznaczone do pielęgnacji i czyszczenia wnętrza samochodu, maszyny parowe, odkurzacze piorące a także pędzelki, dzięki którym możemy dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Detailing zewnętrzny obejmuje czyszczenie lakieru, kół, nadkoli, szyb, ewentualną regenerację lakieru, gdy zachodzi taka potrzeba, poprzez tak zwaną korektę lakieru, czyli mechaniczne lub ręczne polerowanie w celu usunięcia zarysowań, zmatowień czy innych defektów. Ostatnim etapem jest konserwacja i zabezpieczenie powierzchni przed działaniem warunków atmosferycznych, poprzez aplikację na lakier różnego typu wosków, powłok kwarcowych lub ceramicznych, dresingów na opony i plastiki zewnętrzne.

Słowniczek Detailera

 

Pojęcia detailingowe

  

1.      APC – All Purpose Cleaner jest to wielozadaniowy preparat czyszczący o szerokim zastosowaniu, zarówno wewnątrz jak i zewnątrz samochodu, a także do wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Posiada skoncentrowaną formułę, którą należy odpowiednio rozcieńczyć z wodą.

 

2.      AIOAll in one to tak zwany preparat wszystko w jednym. Taki środek posiada właściwości polerskie, oczyszczające i nabłyszczające. Środki tego typu przeznaczone są do osób, które posiadają mało wolnego czasu, a chcą w szybki sposób zadbać o swoje auto.

 

3.      Cleaner preparat do zastosowania przed woskowaniem a po myciu właściwym i glinkowaniu. Posiada właściwości ścierne i może być wykorzystywany do usuwania drobnych defektów i zarysowań. Jego głównym zadaniem jest dokładne oczyszczenie lakieru i przygotowanie powierzchni do aplikacji wosku lub innego zabezpieczenia. Usuwa pozostałości po starych woskach i pastach polerskich, oksydację a także tłuszcz. Niektóre z nich mają również właściwości wspomagające wiązanie wosku z lakierem, przez co wydłużają czas działania warstwy zabezpieczającej.

 

4.      Dekontaminacja jest to proces, który polega na oczyszczeniu lakieru z mocno przytwierdzonych do niego zanieczyszczeń, których nie udało się usunąć podczas mycia właściwego (ręcznego). Zabrudzony lakier jest szorstki i chropowaty w dotyku, a wszystko to przez zabrudzenia organiczne i nieorganiczne. Do zanieczyszczeń organicznych możemy zaliczyć: asfalt, smołę, soki z drzew czy resztki owadów. Do nieorganicznych zaliczamy osad z klocków czy sadzę z wydechu. Z upływem czasu i oddziaływaniu warunków atmosferycznych, zanieczyszczenia, co raz bardziej przywierają do lakieru, co obniża blask lakieru a także zdolność obniżenia wody. Do czyszczenia tego typu zanieczyszczeń wykorzystuje się specjalne preparaty odtłuszczające, ''odsmalające'' lakier typu Tar Glue , oraz wspomniana przez nas w ostatnim artykule glinka.

 

5.      Dresing – proces mający na celu poprawę wyglądu powierzchni (zazwyczaj plastikowych), który wytwarza pewien poziom połysku, od skrajnie mocnego do satynowo-matowego. Używa się go do pokrywania elementów wnętrza oraz na zewnątrz pojazdu, opony, elementy plastikowe itp. Użycie dresingu w przypadku nieco zniszczonych powierzchni, powoduje ich rewitalizację i odżycie kolorów. Należy pamiętać, przede wszystkim przed nałożeniem dresingu wewnątrz samochodu, należy oczyścić i odtłuścić aplikowaną powierzchnię.

 

6.      IPA – inaczej alkohol izopropylowy, odtłuszczacz powierzchni oraz inspekcji lakieru po polerowaniu, usuwa resztki wosków, wypełniaczy i olejków, które powstały po pastach polerskich i pokazuje ich stan faktyczny po przeprowadzonej korekcie lakieru.

 

7.      Glaze (politura) – jest to środek, który ma na celu odżywienie lakieru, nadanie mu głębokiego i mokrego połysku tak zwanego wet look. Politura występuje najczęściej w postaci mleczka i znakomicie przykrywa defekty lakieru. Idealne rozwiązanie dla osób, które w krótkim czasie chcą doprowadzić wygląd lakieru do jak najlepszego stanu. Wymaga, co pewien czas ponownej aplikacji w celu utrzymania efektu.

 

8.      Sealant – prościej mówiąc wosk syntetyczny, zawiera polimery syntetyczne, których głównym celem jest ochrona lakieru przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak kwaśne deszcze, promienie UV, ptasie odchody czy inne zanieczyszczenia organiczne. Znakomicie nadają połysk aplikowanej powierzchni, a w porównaniu z woskami naturalnymi są bardziej trwalsze, jednak nie oddają takich walorów wizualnych, co woski z zawartością Carnauby. Lakier zabezpieczone sealantem posiada również znakomite właściwości hydrofobowe, co wytwarza charakterystyczne osiadanie się kropelek, które z łatwością spływają z powierzchni lakieru. 

Słowniczek Detailera

 

9.     Wosk naturalny – to ulubiony preparat entuzjastów autodetailingu, ze względu na aplikację, ponieważ woski tego typu często posiadają zapachy i kolory zbliżone do owoców, oraz właściwości ochronne i estetyczne, nadając charakterystyczną głębię i wygląd lakieru. Zabezpieczona powierzchnia, tak jak w przypadku sealant'u posiada właściwości hydrofobowe. Największą różnicą w porównaniu z woskami syntetycznymi jest zawartość wosku carnauba – naturalnego wosku roślinnego pozyskiwanego z liści kopernicji, palmy rosnącej w Brazylii. Trwałość wosku naturalnego to przeciętnie okres 4-9 tygodni. Można stosować go oddzielnie, na oczyszczonej i przygotowanej powierzchni lub jako uzupełnienie ochrony wosku syntetycznego, jako ostatnia powłoka. Woski tego typy aplikuje się ręcznie, prostymi ruchami, za pomocą aplikatora, na czystą i dobrze przygotowaną powierzchnię. Po utwardzeniu się wosku, należy spolerować powierzchnię miękkim ręcznikiem z mikrofibry.

 

 

10.     Quick Detailer - jest to produkt w płynnej postaci, aplikowany przy pomocy atomizera. Pozwala on podtrzymać efekt wizualny i ochronny, oraz dodatkowo uzupełnia uszkodzoną warstwę aplikowanych wcześniej wosków. Tak jak w przypadku wosków, możemy spotkać go w dwóch odmianach, bazujących na woskach syntetycznych lub naturalnych. Stosowany zazwyczaj między jednym, a drugim myciem. Usuwa tak zwane waterspoty, czyli białe plamy powstające po twardej wodzie. Dodatkowo podbija odbicie blasku, oraz wydobywa głębie koloru. Stosowany również, jako preparat nadający poślizg glince, a także, jako niewidzialna wycieraczka stosowana na szyby samochodowe. 

 
Słowniczek Detailera - czyli co jak się nazywa

Ilość komentarzy: 36, ¦rednia ocena: 4,94

   Data dodania: środa, 03 styczeń 2018
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

krotko zwiezle i na temat tego szukalem


   Data dodania: środa, 18 październik 2017
Ocena: 4 4 z 5 gwiazdek!

dobry poradnik co prawda moglo sie w nim znalezc wiecej informacji ale i tak jest dobrze


   Data dodania: poniedziałek, 28 sierpień 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

solidnie napisany artykuł dużo informacji super :)


   Data dodania: środa, 16 sierpień 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

wszystko co ważne zawarte w jednym artykule supcio


   Data dodania: poniedziałek, 31 lipiec 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

Kilku rzeczy nie wiedziałem, ale po przeczytaniu akrtykułu wszystko stało się jasne


   Data dodania: piątek, 28 lipiec 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

Bardzo przyjemnie się czyta, kilka rzeczy o których nie miałem pojęcia zostało mi wytłumaczone w tym artykule. Dzięki i Pozdrawiam


   Data dodania: środa, 26 lipiec 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

Przyjemna lektura po pracy, polecam :)


   Data dodania: wtorek, 25 lipiec 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

Super informacje czegoś takiego szukałem ! Pozdro


   Data dodania: piątek, 21 lipiec 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

Super poradnik, idzie się ciekawych rzeczy dowiedzieć :) polecam i pozdrawiam


   Data dodania: piątek, 30 czerwiec 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

Bardzo fajny artykuł dla osób które sa początkujące w tej dziedzinie.


   Data dodania: czwartek, 29 czerwiec 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

rewelacyjny artykuł można sie dużo dowiedzieć o danym środku który co spełnia polecam


   Data dodania: poniedziałek, 19 czerwiec 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

Rewelacyjny artykuł fajnie sie czyta przy kawie


   Data dodania: środa, 07 czerwiec 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

fajnie napisane, dobrze sie czyta pozdrawiam


   Data dodania: czwartek, 01 czerwiec 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

ŚWIETNY ARTYKUŁ BARDZO DOKŁADNIE WSZYSTKO OPISANE POLECAM PRZECZYTAĆ


   Data dodania: piątek, 19 maj 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

Wszystko co najważniejsze zawarte w jednym małym artykule, super !


   Data dodania: poniedziałek, 15 maj 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

Krótko zwięźle i na temat super !!


   Data dodania: środa, 10 maj 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

Bardzo ciekawy artykuł. wiele istotnych informacji idzie się dzięki niemu dowiedzieć. Pozdrawiam


   Data dodania: piątek, 28 kwiecień 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

Kilka ciekawych informacji o których wcześniej nie miałem pojęcia rewelacja !!


   Data dodania: czwartek, 27 kwiecień 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

Co prawda wszystko wiedziałem, ale fajnie przeczytać u was jakiś nowy artykuł.


   Data dodania: czwartek, 27 kwiecień 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

Bardzo ciekawy artykuł, wiele ciekawych informacji się dzieki niemu dowiedziałem. Pozdrawiam


 
 


Napisz Recenzję Wróć

Porady i testy motoryzacyjne

Paski napędowe - klinowe, wielorowkowe - co warto wiedzieć?

Paski napędowe - klinowe, wielorowkowe - co warto wiedzieć?

27/08/2018

Pasek napędowy stanowi nieodzowny element konstrukcji współczesnego silnika spalinowego sto...więcej

Zobacz wszystkie porady i testy

Ostatnie opinie w sklepie

Średnia ocena Klientów: 4,9 na 5   Liczba ocen: 3116

Fatalny kurier oczekiwanie prawie 1.5 tygodnia.

Wszystko OK. Bez uwag. Polecam.

Szybka dostawa. Towar zgodny z opisem. Polecam


Certyfikaty Motochemia

Certyfikat 3
Certyfikat 2
Certyfikat 1


Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.


Copyright © 2018 https://www.motochemia.pl

Live Chat Software