Czym jest dekontaminacja lakieru?
Jest to wieloetapowy proces usunięcia z powierzchni lakieru zanieczyszczeń metalicznych, przemysłowych, smoły, asfaltu, a także żywic i soków z drzew.
Samochód stał długo pod drzewem i nie mogę domyć żywicy z lakieru.
Jeśli nie możesz domyć lakieru tradycyjnymi sposobami takimi jak mycie szamponem samochodowym lub kombinacją wstępne mycie pianą aktywną i zasadnicze mycie szamponem, zastosuj preparat do usuwania smoły i żywicy z lakieru (np. Shiny Garage Tar & Glue). Jeśli użycie chemii nie będzie wystarczające, wykorzystaj do czyszczenia lakieru glinkę – jednak pamiętaj, by używać jej tylko w ostateczności.
Nie mogę doczyścić drobin z asfaltu w okolicach błotników.
Jeśli nie możesz domyć lakieru tradycyjnymi sposobami takimi jak mycie szamponem samochodowym lub kombinacją wstępne mycie pianą aktywną i zasadnicze mycie szamponem, zastosuj preparat do usuwania smoły i asfaltu (np. Tenzi TG Cleaner). Jeśli użycie chemii nie będzie wystarczające, wykorzystaj do czyszczenia lakieru glinkę – jednak pamiętaj, by używać jej tylko w ostateczności.
Chciałbym doczyścić lakier z drobnych i lekko wżartych drobin pyłu z klocków hamulcowych.
Jeśli nie możesz domyć lakieru tradycyjnymi sposobami takimi jak mycie szamponem samochodowym lub kombinacją wstępne mycie pianą aktywną i zasadnicze mycie szamponem, zastosuj preparat do usuwania metalicznych zabrudzeń lakieru (np. Shiny Garage D-Tox). Preparaty tego typu posiadają neutralne PH, a więc są one bezpieczne dla lakieru, a nawet powłok woskowych i ceramiki. Preparaty te po użyciu na zabrudzone miejsca (podobnie jak „krwawiąca felga”) barwią się na czerwono przy kontakcie z metalicznym pyłem. Jeśli użycie chemii nie będzie wystarczające, wykorzystaj do czyszczenia lakieru glinkę – jednak pamiętaj, by używać jej tylko w ostateczności.
Nie mogę doczyścić owadów z karoserii i przedniej szyby.
Jeśli nie możesz domyć lakieru tradycyjnymi sposobami takimi jak mycie szamponem samochodowym lub kombinacją wstępne mycie pianą aktywną i zasadnicze mycie szamponem, zastosuj preparat do usuwania owadów z karoserii oraz szyb (np. Tenzi Mosquitos). Jeśli użycie chemii nie będzie wystarczające, wykorzystaj do czyszczenia lakieru glinkę – jednak pamiętaj, by używać jej tylko w ostateczności.
Co to jest glinka?
Glinka samochodowa to masa plastyczna posiadająca właściwości lekko ścierne, która w konsystencji przypomina plastelinę. Służy ona do mechanicznego usuwania zanieczyszczeń lakieru, szkła, chromu, a nawet plastiku, z którymi środki chemiczne nie były sobie w stanie poradzić.
Jak używać glinki?
„Glinkowanie” jest procesem złożonym i wymaga wcześniejszego przygotowania lakieru.
Rozpoczynamy zatem od umycia samochodu i jego dokładnego spłukania. Następnie bierzemy glinkę i odrywamy od niej kawałek (ok 20-30g), który ugniatamy w palcach formując płaski, niezbyt cienki placek. Przed ugniataniem można go zamoczyć w ciepłej wodzie, aby nieznacznie rozmiękczyć glinkę. Pamiętajmy, im będzie ona miększa, tym będzie bezpieczniejsza dla lakieru! Przygotowaną w ten sposób glinką rozpoczynamy czyszczenie lakieru. Przed jej użyciem należy dobrze zwilżyć lakier, aby nadać glince poślizgu, tym samym minimalizując ryzyko uszkodzenia lakieru. Do tego celu można użyć specjalnego preparatu (np. Shiny Garage Smooth Clay Lube) lub roztworu wody z szamponem samochodowym. Podczas czyszczenia lakieru dbamy o ciągły poślizg glinki oraz regularnie sprawdzamy jej czystość. Zanieczyszczoną glinkę zagniatamy w ten sposób by brud na niej zagnieść do środka i używamy jej ponownie. Po wyczyszczeniu lakieru spłukujemy karoserię wodą, a następnie woskujemy.
Z jakim preparatem mogę użyć glinki?
Glinki można używać ze specjalnymi preparatami do glinkowania (np. Shiny Garage Smooth Clay Lube), roztworem wody z szamponem samochodowym lub quick detailerem, jednak zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem (nadającym najlepszy poślizg) jest zastosowanie dedykowanego środka.
Kiedy mogę użyć glinki?
Glinki można użyć wtedy kiedy chcemy dokładnie wyczyścić lakier, chrom, szyby czy lampy z zanieczyszczeń, z którymi środki chemiczne nie mogą sobie poradzić.
Czy mogę uszkodzić lakier glinką?
Jeśli do glinki przyczepią się drobiny piasku lub inne twarde ciało stałe, istnieje ryzyko uszkodzenia lakieru. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby regularnie sprawdzać czystość glinki, a zanieczyszczenia na niej zagniatać do środka.
Czy glinka usuwa rysy?
Glinka służy do czyszczenia lakieru i nie usuwa ona w żaden sposób rys. Może jedynie wyczyścić je z zabrudzeń w nich zgromadzonych, co często jest mylnie odbierane jako ich usunięcie.