Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz [email protected]
- Strona główna >
- Poradnik >
- Porady Motoryzacyjne >
- Regeneracja zmatowiałych lamp w samochodzie

Regeneracja zmatowiałych lamp w samochodzie

Podczas eksploatacji samochodu wiele podzespołów traci swoją sprawność. Nie inaczej jest w przypadku reflektorów. Działania warunków atmosferycznych, agresywnych środków myjących, zanieczyszczeń drogowych, soli piachu pogarszają stan naszych lamp. Najczęściej dzieje się tak z reflektorami wykonanymi z tworzywa sztucznego. Tracą swoją przejrzystość, inaczej mówiąc matowieją, pojawiają się wżery oraz warstwy utlenionego plastiku. Tak zniszczone lampy mają duży wpływ na nasze bezpieczeństwo oraz innych uczestników w ruchu drogowym. Czysty i przejrzysty reflektor posiada pewną granicę światła i cienia, dzięki której nie będziemy oślepiać kierowców z naprzeciwka. Niestety gdy jest zmatowiały, rozproszenie światła jest ogromne i zdecydowanie słabsze. Brak granicy światła i cienia powoduje oślepianie kierowców jadących z naprzeciwka. Nie ma konieczności kupowania nowych reflektorów. Można to zrobić we własnym zakresie odpowiednimi środkami do regeneracji.
Plastikowe lampy z czasem tracą fabryczne zabezpieczenie. Oto efekty - fot. motochemia.pl
Spis treści
Renowacja reflektorów - jakich papierów użyć do polerowania lampy?
Renowacja reflektorów - jakiej pasty użyć do wypolerowania lampy?
Zestaw do regeneracji reflektorów - Turtle wax Headlight Restorer Kit
Renowacja reflektorów - jakich papierów użyć do polerowania lampy?
Jedną z najprostszych i zarazem najtańszych metod regeneracji zmatowiałych reflektorów jest użycie wodnych papierów ściernych i pasty lekko lub średnio-ściernej np.: Pasty Farecla G3. Pracę powinniśmy zacząć od dokładnego zabezpieczenia elementów przylegających do lampy oraz całkowitego umycia reflektora. W zależności od stopnia zniszczenia, możemy zacząć pracę z papierami ściernymi o gradacji 800 →1000→1500→2000→2500→3000, czyli od najgrubszego do najcieńszego. Wszystkie papiery Indasa są wodne, więc musimy pamiętać aby cały czas były wilgotne. Nie możemy matowić reflektora na sucho. Po przejściu przez wszystkie etapy papierów, nasz reflektor będzie zmatowiały (obrazek poniżej) ale bez obaw.
Już po użyciu papieru ściernego widać efekty. Żółty nalot został usunięty - fot. motochemia.pl
Renowacja reflektorów - jakiej pasty użyć do wypolerowania lampy?
Pasta G3 pięknie wypoleruje nasz klosz. Samą polerkę możemy wykonać maszynowo z odpowiednim doborem gąbek, lub ręcznie lecz zdecydowanie polecamy tą pierwszą opcje gdyż druga jest bardzo czasochłonna. Efekt na pewno będzie zadziwiający dla każdego. Do samego polerowania można użyć oczywiście innych past np. Meguiars Plastx lub Sonax do renowacji plastiku. Po wypolerowaniu musimy również nałożyć środek ochronny przed szkodliwymi promieniami UV. Możemy użyć do tego zwykłego wosku do lakieru lub specjalnego preparatu Meguiars Headlight Protectant, poprawiając przejrzystość i blask nowym i odrestaurowanym reflektorom.
Użycie pasty polerskiej i zabezpieczającej zapewni świetne wykończenie - fot. motochemia.pl
Zestaw do regeneracji reflektorów - Turtle wax Headlight Restorer Kit.
Regenerację reflektorów możemy przeprowadzić z innym zestawem dostępnym w naszym sklepie. Mowa tu o Turtlewax Headlight Resotrer Kit. W skład tego zestawu wchodzą papiery ścierne o różnej gradacji, lubrykant nadający poślizg papierom, preparat do usuwania zarysowań, oraz ściereczka z bazą i filtrem UV które nakładamy po całym zabiegu. Tak samo jak w przypadku zwykłych papierów ściernych, należy co jakiś czas zwilżać papier i sam reflektor. Clarifying Compound czyli inaczej mleczko polerskie możemy aplikować ręcznie lub maszynowo. Oczywiście pamiętamy o wcześniejszym zabezpieczeniu krawędzi karoserii i zderzaków np.: taśmą malarską. Kilka godzin pracy zaowocuje poprawa jakości światła a także wyglądu samochodu. Taką regenerację można przeprowadzić również z tylnymi lampami. Nie trzeba wydawać dużych sum na nowe reflektory. Wystarczy zaopatrzyć się w wyżej przykładowo przedstawione środki i samodzielnie przystąpić do działania.
A czy wy odnawialiście reflektory w swoich samochodach? Stosowaliście gotowe zestawy do renowacji, czy kompletowaliście własne? Piszcie w komentarzach!
Ostatnie opinie o tym artykule
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2023 https://www.motochemia.pl