Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz sklep@motochemia.pl
- Strona główna >
- Poradnik >
- Porady Motoryzacyjne >
- Ranking 5 najlepszych wosków twardych

Ranking 5 najlepszych wosków twardych

Każdy właściciel samochodu chciałby, aby jego ukochane 4 kółka prezentowały się jak najlepiej. Jednym ze sposobów uzyskania efektu błyszczącego lakieru, znanego z okładek czasopism motoryzacyjnych, jest zastosowanie wosku do karoserii. Niezależnie od jego wyboru, pożądany efekt nabłyszczenia zostanie osiągnięty, jednak jego trwałość, podbicie lakieru czy stopień hydrofobowości może w znacznym stopniu się różnić. Jaki wosk zastosować, aby uzyskać długotrwałą i efektywną ochronę i nabłyszczenie lakieru na karoserii?
Spis treści:
Dlaczego warto stosować wosk samochodowy?
Najlepsze twarde woski w sklepie motochemia.pl
O czym warto pamiętać oprócz wosku do karoserii?
Alternatywa dla wosku samochodowego
Dlaczego warto stosować wosk samochodowy?
Woski samochodowe to jedne z najpopularniejszych kosmetyków samochodowych. Służą one nie tylko do nabłyszczenia lakieru, ale przede wszystkim do jego ochrony. Wbrew pozorom lakier samochodowy jest delikatną strukturą, którą w łatwy sposób można uszkodzić. Nie chodzi tu jedynie o uszkodzenia mechaniczne. Na stan warstwy lakierniczej karoserii samochodu znaczący wpływ mają zarówno zanieczyszczenia drogowe, jak i promienie słoneczne czy warunki atmosferyczne. Dotyczy to przede wszystkim powłok lakierniczych nowych samochodów, w których zastosowano ekologiczne lakiery wodne o znacznie niższej wytrzymałości. Woski samochodowe tworzą na karoserii niewidzialną powłokę, która zabezpiecza lakier przed tymi czynnikami, wypełnia drobne zarysowania, a także nadaje autu spektakularnego połysku. Jest to zasługa wosku Carnauba, czyli jednego z najtwardszych naturalnych wosków oraz jego polimerowych odpowiedników, które zawarte są w niemal każdym z wosków samochodowych.
Dobry wosk potrafi podkreślić wyjątkowy kolor auta i nadać mu odpowiedniej prezencji – fot.pixabay.com
Zalety i wady twardych wosków
Jednym z preparatów do nabłyszczania i ochrony karoserii są pasty woskowe, nazywane również woskami twardymi. Są to najbardziej tradycyjne woski samochodowe, które zazwyczaj posiadają zwartą, stałą formę, zamkniętą w metalowej lub plastikowej puszce. Głównym składnikiem tego typu środków jest zazwyczaj naturalny wosk Carnauba, choć w ofercie producentów kosmetyków coraz częściej pojawiają się także woski syntetyczne oparte na polimerach. Jak każdy kosmetyk samochodowy, twarde woski mają swoje wady i zalety. Do ich niewątpliwych zalet zaliczymy przede wszystkim:
- Wysoki stopień ochrony karoserii;
- Długotrwałe nabłyszczenie lakieru;
- Przykrycie niewielkich zarysowań;
- Dużą trwałość wosku na powierzchni lakieru;
- Wysoką wydajność wosku (jedno opakowanie wystarczy na długi czas).
Do głównych wad wosków twardych najczęściej wymienianych przez użytkowników zaliczymy:
- Trudności w dotarciu (szczególnie gdy wosk zaschnie);
- Długi czas aplikacji;
- Konieczność dokładnej i precyzyjnej aplikacji;
- Pozostawianie nalotu na plastikach (w przypadku wosków naturalnych).
Mimo niewielkich wad, pasjonaci motoryzacji najchętniej sięgają właśnie po woski twarde. To one pozwalają na długotrwałe zabezpieczenie lakieru przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, przy okazji nadając karoserii głębokiego połysku.
Wybór dobrego wosku twardego to połowa sukcesu. Drugą połowę stanowi jego aplikacja – fot. motochemia.pl
Najlepsze twarde woski w sklepie motochemia.pl
W naszym sklepie dostępny jest szeroki wybór wosków samochodowych. Wśród nich znajdziemy woski klasy premium, woski budżetowe i woski łączące dobrą cenę z przyzwoitą jakością – innymi słowy woski ze średniej półki. Wśród nich, wyróżnić możemy 5 najlepszych twardych wosków, do których należą:
-
Soft99 New Fuso Coat 12 Mounths Dark Wax/Light Wax 200 g — to legendarny wosk do ciemnych lub jasnych lakierów, oparty na syntetycznych polimerach fluorowych. Cechuje go wysoka trwałość, a także wysoka wodo i chemio odporność. Fusso Coat to wosk o doskonałych właściwościach hydrofobowych, nadający głębi lakierowi na karoserii przez okres 12 miesięcy.
-
Soft99 Extreme Gloss The Kiwami Dark/Kiwami Light 200 g — to połączenie polimerowych wosków syntetycznych z naturalnym woskiem Carnauba. Połączenie to gwarantuje nie tylko długotrwałą ochronę, ale zapewnia również wysoki połysk i nadaje efektu przyciemnienia i hydrofobowości. Kiwami to wosk, który zarówno w wersji do ciemnych, jak i jasnych lakierów utrzymuje się na karoserii do 3 miesięcy.
-
Shiny Garage Extreme Wear Wax 200 g - to unikalne połączenie wosków syntetycznych ze składnikami krzemionkowymi. Wosk ten pozwala na utworzenie wyjątkowo trwałej powłoki ochronnej, nadającej głębokiego połysku karoserii i gwarantującej wysoką hydrofobowość. Wosk od Shiny Garage z powodzeniem zapewnia ochronę karoserii przed promieniami UV i innymi czynnikami zewnętrznymi przez okres 6-ciu miesięcy.
-
Meguiar's Ultimate Paste Wax 311 g – to wosk oparty w 100% na syntetycznych polimerach. Wyposażony w technologię ThinFilm, gwarantuje prostą aplikację, nawet przy dużym nasłonecznieniu. Skutecznie chroni karoserię przed promieniami UV i innymi czynnikami zewnętrznymi, gwarantując zwiększoną siłę odbicia światła. Ultimate Paste Wax to również wosk o silnych właściwościach hydrofobowych, pozwalający na skraplanie się wody i jej natychmiastowe odprowadzanie. Dzięki wyłącznie syntetycznym składnikom wosku nie pozostawia on osadu na plastikowych elementach zewnętrznych.
-
Soft99 Aythentic Premium 200 g - to wyjątkowy wosk, który posiada największą ilość naturalnego wosku Carnauba na rynku. Jego zawartość sięga aż 40%, co pozwala tej paście woskowej zapewnić karoserii doskonałą hydrofobowość i naturalny blask. Unikalna formuła wosku skutecznie ułatwia jego aplikacje, pozwalając na równomierne nałożenie cienkiej warstwy wosku, bez pozostawienia smug czy nierówności.
Warty wyróżnienia jest również wosk Turtle Wax Super Hard Shell Finish 397 g, który plasuje się pomiędzy woskami premium, a woskami budżetowymi. Jest on idealnym kompromisem pomiędzy ceną i jakością, gwarantując optymalną ochronę karoserii, przy zachowaniu wysokiego połysku i dobrych właściwości hydrofobowych.
O czym warto pamiętać oprócz wosku do karoserii?
Woskowanie samochodu, szczególnie przy użyciu wosku twardego, to proces czasochłonny, który wymaga odpowiedniego przygotowania oraz użycia pewnych narzędzi. Przed jego aplikacją, należy oczywiście dokładnie umyć i osuszyć karoserię samochodu. Do mycia możemy użyć szamponów samochodowych, gąbki lub szczotki oraz specjalnych wiader z separatorem. Pozwolą one usunąć z karoserii wszelkie zanieczyszczenia, które mogłyby przeszkodzić w aplikacji pasty woskowej. Po myciu należy również osuszyć karoserię. Wosków twardych nie należy aplikować na mokry lakier! Może to przeszkodzić w prawidłowym nałożeniu wosku i spowodować jego rozmazanie na karoserii. To z kolei spowoduje nie tylko trudności w dotarciu, ale również znacznie zmniejszy trwałość nałożonej w ten sposób powłoki. Do osuszenia najlepiej użyć ręczników z mikrofibry lub ściereczek irchowych. Gdy auto jest już umyte i osuszone, odtłuszczamy lakier i przystępujemy do woskowania. Do odtłuszczenia możemy zastosować roztwór alkoholu izopropylowego (tzw. IPA) lub jeden z dedykowanych do tego celu środków (np. K2 Klinet T6 770 ml). Wosk nakładamy przy pomocy załączonej do zestawu gąbki lub przy pomocy specjalnego aplikatora. Nałożony na karoserię wosk polerujemy przy pomocy miękkiej bawełnianej ściereczki lub ściereczki z mikrofibry.
Każdy wosk samochodowy wytwarza powłokę hydrofobową, ułatwiającą odprowadzanie wody – fot. pixabay.com
Alternatywa dla twardego wosku samochodowego
Producenci kosmetyków samochodowych oferują kilka alternatyw dla klasycznych past woskowych. Pierwszą z nich są mleczka woskowe. Wymagają one mniej zaangażowania podczas aplikacji niż tradycyjne pasty, lecz niestety ich trwałość również jest znacznie niższa. Inną alternatywą są szybkie woski zwane quick detailerami. Ich aplikacja odbywa się przy pomocy atomizera i jest bajecznie prosta i błyskawiczna. Ceną tego ułatwienia jest niestety jeszcze niższa trwałość na karoserii i znikoma ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Najsensowniejszym zamiennikiem twardych wosków są różnego typu powłoki ochronne. Niestety aplikacja powłok ceramicznych i kwarcowych wymaga odpowiedniego przygotowania karoserii, a także wolnego czasu, wprawy i cierpliwości podczas samego ich nakładania. Oczywiście można zlecić aplikację powłoki specjalistom z zakładów auto detailingowych, jednak jest to wyjątkowo drogie przedsięwzięcie, które w przypadku starszych samochodów może być nieopłacalne.
Zaciekawiła cię alternatywa dla wosków? Sprawdź nasz artykuł: Czy warto nałożyć powłokę ceramiczną samodzielnie?
A jakich wosków samochodowych wy używacie? Czy macie jakiś sposób na szybkie nałożenie twardego wosku? A może zdecydowaliście się na jedną z powłok ochronnych? Dajcie nam znać w komentarzach!
Ostatnie opinie o tym artykule
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2022 https://www.motochemia.pl