Infolinia czynna:
Pon-pt: 8:00 - 18:00 Sob: 9:00 - 14:00
Mój koszyk
Pusty
wybierz pojazd
szukaj także w numerach OEM
wybierz pojazd

Jesteś tutaj:  
 1. Strona główna  > 
 2. Poradnik  > 
 3. Porady Motoryzacyjne  > 
 4. Przechowywanie paliwa? Jaki kanister wybrać?

Przechowywanie paliwa? Jaki kanister wybrać?

Data aktualizacji: poniedziałek, 02 listopad 2020

Trwająca od kilku miesięcy na całym świecie pandemia koronawirusa doprowadziła do historycznego spadku ceny baryłki ropy. W znacznym stopniu odbiło się to na cenach paliw na naszych rodzimych stacjach benzynowych, co zachęciło wielu kierowców do magazynowania paliwa na zapas. Jak robić to poprawnie?Spis treści

Po pierwsze - trwałość paliwa
Po drugie - przechowywanie.
Po trzecie - prawo.Po pierwsze - trwałość paliwa

Pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno temu my kierowcy zastanawialiśmy się, kiedy ceny paliw przekroczą barierę 6 zł za 1 litr. Tymczasem niespodziewanie doczekaliśmy się czasów, w których płacimy za ten sam litr paliwa poniżej 4 zł. Ostatni raz takie kwoty za benzynę czy olej napędowy płacili nasi ojcowie, a dla niektórych nawet dziadkowie. Taka sytuacja skusiła wielu polaków do tankowania „na zapas”. Zanim jednak w ogóle zabierzemy się do gromadzenia tego cennego dobra, warto zapoznać się z kilkoma zasadami jego przechowywania.

Zobacz więcej: Benzyna po 4 zł? Nowe środki do dezynfekcji?

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że zarówno benzyna, jak i olej napędowy mają swoją określoną trwałość. Niestety dzisiejsze paliwa zawierają coraz większe ilości biokomponentów, które w znacznym stopniu zmniejszają ich żywotność, a zatem i przydatność do użycia. W przypadku benzyny takim dodatkiem jest alkohol, który z czasem może powodować wytrącanie się wody na dnie zbiornika. W przypadku oleju napędowego (ON) dodatkiem są estry etylowe kwasów tłuszczowych, które mogą sprzyjać gromadzeniu się w paliwie bakterii beztlenowych pogarszających jakość paliwa. Kolejnym problemem jest rozwarstwianie się paliwa. Zarówno benzyna, jak i ropa, która znajduje się w dystrybutorach na stacjach benzynowych, jest mieszaniną paliw, dodatków uszlachetniających i wielu innych składników. Dlatego właśnie ich dłuższe przechowywanie może prowadzić do rozwarstwiania oraz wytrącania się ich pojedynczych elementów składowych na dnie zbiornika. Z tego powodu zaleca się, aby przechowywane paliwo raz na jakiś czas przemieszać, a przy dłuższym magazynowaniu dodać do niego specjalne dodatki uszlachetniające zwane stabilizatorami paliwa (np. Moje Auto Fuel Stabiliser). Jak jednak jest tak naprawdę z tą trwałością paliw? Czy można podać ich zbliżoną datę przydatności? Stacje paliw zarzekają się, że paliwa w dystrybutorach nadają się do użytku przez około 6 miesięcy, jednak na wielu stronach preperskich znajdziemy informację o tym, że trwałość benzyny wynosi maksymalnie do 2 lat, natomiast ropy maksymalnie do lat 10.

 

Kanister 20L

Kanistry plastikowe muszą posiadać wybity odpowiedni atest - fot. motochemia.pl

 

 

Po drugie - przechowywanie.

Oba powyższe źródła podają jednak, że trwałość paliwa zależy przede wszystkim od sposobu jego przechowywania. Najczęściej wybieranym typem pojemnika na paliwo są oczywiście kanistry, zwane przez niektórych błędnie karnistrami. Ze względu na materiał wykorzystany do ich produkcji możemy je podzielić na:

 

 • Kanistry plastikowe.
 • Kanistry metalowe.


Najczęściej występują one w trzech różnych pojemnościach:


Jaki kanister jest lepszy? Plastikowy czy metalowy? Opinie na ten temat są bardzo podzielone. Fakty są jednak następujące: Dobry plastikowy kanister sygnowany wymaganym atestem pozwala na bezproblemowe przechowywanie paliwa, nawet przez długi okres. Takie kanistry charakteryzują się wysoką odpornością na działanie benzyny czy oleju napędowego, więc nie ma tu mowy o ich topieniu, pękaniu czy zanieczyszczaniu paliwa. Ponadto są one wykonane z materiałów niepalnych lub umiarkowanie palnych, które zapobiegają powstawaniu ładunków elektrostatycznych, tak często podawanych jako realne zagrożenie i główna wada pojemników z plastiku. Do zalet kanistra metalowego można zaliczyć jego większą trwałość na uszkodzenia mechaniczne oraz niepalność. Paradoksalnie jego największą bolączką jest materiał, z którego został wykonany. Dłuższe przechowywanie paliwa w tego typu kanistrach, szczególnie tych starszych, może prowadzić do powstawania rdzy na jego wewnętrznych ściankach, co skutkuje zanieczyszczeniem cennej cieczy. Którego z powyższych nie wybierzemy pamiętajmy, że zawsze są one lepszym rozwiązaniem niż pojemniki niewiadomego pochodzenia, których trwałość nie jest poparta żadną normą i żadnym atestem. Prócz pojemnika, w którym będziemy przechowywać paliwo, należy również pamiętać o tym, aby:

 • Zadbać o czystość pojemników we wnętrzu przed nalaniem paliwa;
 • Szczelnie zamknąć pojemniki z paliwem;
 • Umieścić pojemniki w suchym miejscu nienarażonym na skoki temperatur;
 • Wykorzystać stabilizatory paliwa w celu zachowania jakości benzyny i oleju napędowego;
 • Zastosować środki antybakteryjne dedykowane do oleju napędowego.

 

Kanister Metalowy 20L

Zardzewiały kanister może zanieczyścić paliwo - fot. pixabay.com

 

Po trzecie - prawo.

Planując przechowywanie paliwa „na zapas”, musimy pamiętać o tym, że istnieją pewne regulacje prawne dotyczące tego procesu. Dotyczą one przede wszystkim pojemników, w których paliwo może być magazynowane oraz pomieszczeń, w których takie pojemniki się znajdują. Według polskiego prawa:

 • Pojemniki do przechowywania paliwa powinny być:W garażach wolnostojących wykonanych z materiałów niepalnych o powierzchni do 100m2 można przechowywać do 200 L paliwa.
  • Wyposażone w szczelne zamknięcie;
  • Przystosowane do magazynowania benzyny i oleju napędowego;
  • Wykonane z materiałów co najmniej lekko palnych lub całkowicie niepalnych;
  • Odprowadzać ładunek elektryczności statycznej;
  • Oznaczone odpowiednim atestem w przypadku pojemników plastikowych.
 • W garażach innych niż wolnostojące wykonanych z materiałów niepalnych o powierzchni do 100m2 można przechowywać do 60 L paliwa.
 • W garażach o powierzchni powyżej 100m2 dopuszczalne jest przechowywanie jedynie paliwa niezbędnego do pracy pojazdu i muszą być one przechowywane w opakowaniach jednostkowych.
 • Nie dopuszczalne jest składowanie paliwa w piwnicach i pomieszczeniach mieszkalnych, a zarządcy budynków mogą wprowadzać dodatkowe ograniczenia ich przechowywania w garażach.


A jakie jest wasze zdanie na temat magazynowania paliwa na zapas? Czy wy zdecydowaliście się na taki krok? Jaki kanister wybraliście? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach!

 
Przechowywanie paliwa? Jaki kanister wybrać?

Marcin

Wieloletni członek zespołu Motochemii dysponujący sporą wiedzą na temat oferowanych przez nas kosmetyków.Większość z nich udało mu się już przetestować . Raczej praktyk niż teoretyk, który woli dokładnie zgłębić pewne zagadnienia zanim zacznie wypowiadać się na ich temat. Prywatnie fan motoryzacji czasów PRL i niepoprawny sympatyk Fiata.Ilość komentarzy: 2, Średnia ocena: 5

   Data dodania: poniedziałek, 02 listopad 2020
Ocena: 5

Ja tam kupiłem kanister w motochemi 20 litrow i jest spoko. Swojego czasu mieli też stabilizator paliwa i jazda. Nie ma co wybrzydzać


   Data dodania: sobota, 05 wrzesień 2020
Ocena: 5

Fajnei wyjaśnione prawnie. Brawo. Ja magazynowanie uważam za zbyteczne w kwestii paliwa samochodowego. Ale zawsze mam w garażu 5L benzynki do dmuchawy spalinowej na ogród i do podkaszarki stihla :)
 
 


Napisz Recenzję Wróć