Infolinia czynna:
pon-pt: 8.00 - 18.00 sob: 9.00 - 14.00
Jesteś tutaj:  
 1. Strona główna  > 
 2. Poradnik  > 
 3. Porady Motoryzacyjne  > 
 4. Przechowywanie paliwa? Jaki kanister wybrać?
< Powrót do: Porady Motoryzacyjne

Przechowywanie paliwa? Jaki kanister wybrać?

Data aktualizacji: piątek, 07 Styczeń 2022
Ilość komentarzy: 17
Przechowywanie paliwa? Jaki kanister wybrać?

Trwająca od kilku miesięcy na całym świecie pandemia koronawirusa doprowadziła do historycznego spadku ceny baryłki ropy. W znacznym stopniu odbiło się to na cenach paliw na naszych rodzimych stacjach benzynowych, co zachęciło wielu kierowców do magazynowania paliwa na zapas. Jak robić to poprawnie?Spis treści

Po pierwsze - trwałość paliwa
Po drugie - przechowywanie paliwa.
Po trzecie - przechowywanie paliwa, a polskie prawo.Po pierwsze - trwałość paliwa.

Pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno temu my kierowcy zastanawialiśmy się, kiedy ceny paliw przekroczą barierę 6 zł za 1 litr. Tymczasem niespodziewanie doczekaliśmy się czasów, w których płacimy za ten sam litr paliwa poniżej 4 zł. Ostatni raz takie kwoty za benzynę czy olej napędowy płacili nasi ojcowie, a dla niektórych nawet dziadkowie. Taka sytuacja skusiła wielu polaków do tankowania „na zapas”. Zanim jednak w ogóle zabierzemy się do gromadzenia tego cennego dobra, warto zapoznać się z kilkoma zasadami jego przechowywania.

Zobacz więcej: Benzyna po 4 zł? Nowe środki do dezynfekcji?

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że zarówno benzyna, jak i olej napędowy mają swoją określoną trwałość. Niestety dzisiejsze paliwa zawierają coraz większe ilości biokomponentów, które w znacznym stopniu zmniejszają ich żywotność, a zatem i przydatność do użycia. W przypadku benzyny takim dodatkiem jest alkohol, który z czasem może powodować wytrącanie się wody na dnie zbiornika. W przypadku oleju napędowego (ON) dodatkiem są estry etylowe kwasów tłuszczowych, które mogą sprzyjać gromadzeniu się w paliwie bakterii beztlenowych pogarszających jakość paliwa. Kolejnym problemem jest rozwarstwianie się paliwa. Zarówno benzyna, jak i ropa, która znajduje się w dystrybutorach na stacjach benzynowych, jest mieszaniną paliw, dodatków uszlachetniających i wielu innych składników. Dlatego właśnie ich dłuższe przechowywanie może prowadzić do rozwarstwiania oraz wytrącania się ich pojedynczych elementów składowych na dnie zbiornika. Z tego powodu zaleca się, aby przechowywane paliwo raz na jakiś czas przemieszać, a przy dłuższym magazynowaniu dodać do niego specjalne dodatki uszlachetniające zwane stabilizatorami paliwa (np. Moje Auto Fuel Stabiliser). Jak jednak jest tak naprawdę z tą trwałością paliw? Czy można podać ich zbliżoną datę przydatności? Stacje paliw zarzekają się, że paliwa w dystrybutorach nadają się do użytku przez około 6 miesięcy, jednak na wielu stronach preperskich znajdziemy informację o tym, że trwałość benzyny wynosi maksymalnie do 2 lat, natomiast ropy maksymalnie do lat 10.

 

Kanister 20L

Kanistry plastikowe muszą posiadać wybity odpowiedni atest - fot. motochemia.pl

 

 

Po drugie - przechowywanie paliwa.

Oba powyższe źródła podają jednak, że trwałość paliwa zależy przede wszystkim od sposobu jego przechowywania. Najczęściej wybieranym typem pojemnika na paliwo są oczywiście kanistry, zwane przez niektórych błędnie karnistrami. Ze względu na materiał wykorzystany do ich produkcji możemy je podzielić na:

 

 • Kanistry plastikowe.
 • Kanistry metalowe.


Najczęściej występują one w trzech różnych pojemnościach:


Jaki kanister jest lepszy? Plastikowy czy metalowy? Opinie na ten temat są bardzo podzielone. Fakty są jednak następujące: Dobry plastikowy kanister sygnowany wymaganym atestem pozwala na bezproblemowe przechowywanie paliwa, nawet przez długi okres. Takie kanistry charakteryzują się wysoką odpornością na działanie benzyny czy oleju napędowego, więc nie ma tu mowy o ich topieniu, pękaniu czy zanieczyszczaniu paliwa. Ponadto są one wykonane z materiałów niepalnych lub umiarkowanie palnych, które zapobiegają powstawaniu ładunków elektrostatycznych, tak często podawanych jako realne zagrożenie i główna wada pojemników z plastiku. Do zalet kanistra metalowego można zaliczyć jego większą trwałość na uszkodzenia mechaniczne oraz niepalność. Paradoksalnie jego największą bolączką jest materiał, z którego został wykonany. Dłuższe przechowywanie paliwa w tego typu kanistrach, szczególnie tych starszych, może prowadzić do powstawania rdzy na jego wewnętrznych ściankach, co skutkuje zanieczyszczeniem cennej cieczy. Którego z powyższych nie wybierzemy pamiętajmy, że zawsze są one lepszym rozwiązaniem niż pojemniki niewiadomego pochodzenia, których trwałość nie jest poparta żadną normą i żadnym atestem. Prócz pojemnika, w którym będziemy przechowywać paliwo, należy również pamiętać o tym, aby:

 • Zadbać o czystość pojemników we wnętrzu przed nalaniem paliwa;
 • Szczelnie zamknąć pojemniki z paliwem;
 • Umieścić pojemniki w suchym miejscu nienarażonym na skoki temperatur;
 • Wykorzystać stabilizatory paliwa w celu zachowania jakości benzyny i oleju napędowego;
 • Zastosować środki antybakteryjne dedykowane do oleju napędowego.

 

Kanister Metalowy 20L

Zardzewiały kanister może zanieczyścić paliwo - fot. pixabay.com

 

Po trzecie - przechowywanie paliwa, a polskie prawo.

Planując przechowywanie paliwa „na zapas”, musimy pamiętać o tym, że istnieją pewne regulacje prawne dotyczące tego procesu. Dotyczą one przede wszystkim pojemników, w których paliwo może być magazynowane oraz pomieszczeń, w których takie pojemniki się znajdują. Według polskiego prawa:

 • Pojemniki do przechowywania paliwa powinny być:W garażach wolnostojących wykonanych z materiałów niepalnych o powierzchni do 100m2 można przechowywać do 200 L paliwa.
  • Wyposażone w szczelne zamknięcie;
  • Przystosowane do magazynowania benzyny i oleju napędowego;
  • Wykonane z materiałów co najmniej lekko palnych lub całkowicie niepalnych;
  • Odprowadzać ładunek elektryczności statycznej;
  • Oznaczone odpowiednim atestem w przypadku pojemników plastikowych.
 • W garażach innych niż wolnostojące wykonanych z materiałów niepalnych o powierzchni do 100m2 można przechowywać do 60 L paliwa.
 • W garażach o powierzchni powyżej 100m2 dopuszczalne jest przechowywanie jedynie paliwa niezbędnego do pracy pojazdu i muszą być one przechowywane w opakowaniach jednostkowych.
 • Nie dopuszczalne jest składowanie paliwa w piwnicach i pomieszczeniach mieszkalnych, a zarządcy budynków mogą wprowadzać dodatkowe ograniczenia ich przechowywania w garażach.


A jakie jest wasze zdanie na temat magazynowania paliwa na zapas? Czy wy zdecydowaliście się na taki krok? Jaki kanister wybraliście? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach!

 Autor: Marcin

Wieloletni członek zespołu Motochemii dysponujący sporą wiedzą na temat oferowanych przez nas kosmetyków.Większość z nich udało mu się już przetestować . Raczej praktyk niż teoretyk, który woli dokładnie zgłębić pewne zagadnienia zanim zacznie wypowiadać się na ich temat. Prywatnie fan motoryzacji czasów PRL i niepoprawny sympatyk Fiata.


Ostatnie opinie o tym artykule


Dodaj opinię

Beny
I tu się mylisz Grzegorz, nie wiesz a się wypowiadasz. Oczywiście że są środki do Ad Blue. Jak stoi w kanistrze nieużywany przez dłuuuugi czas to można dodać preparat. Ja osobiście nie korzystam, ponieważ od razu zalewam do zbiorniczka. Jak coś zostaje to i tak schodzi mi w ciągu 2 tygodni.
Ocena artykułu:
piątek, 07 styczeń 2022
Grzegorz
Jakie środki? AdBlue to adblue. Nic nie dodajesz.
Ocena artykułu:
piątek, 31 grudzień 2021
Marta
Czy do przechowywania add blue potrzebuję również dodać jakieś środki?
Ocena artykułu:
czwartek, 16 grudzień 2021
Darek
Ja tam stale używam kanistrów. Też plastikowych, ale gdzieindziej kupowałem. Dobra jakość.
Ocena artykułu:
poniedziałek, 29 listopad 2021
Zbigniew
Metalowe już dawno poszły w niepamięć.
Ocena artykułu:
środa, 20 październik 2021
Heniu
Plastikowe kanistry są rewelacyjne i na paliwo do kosiarki, ciągniczka czy podkaszarki wystarczające.
Ocena artykułu:
poniedziałek, 27 wrzesień 2021
Remek
Metalowe to już przeszłość, wszyscy na plastikach jadą.
Ocena artykułu:
środa, 18 sierpień 2021
LiLi
W motochemii mają dobre te plastikowe kanisterki. Do przechowywania niewielkiej ilości paliwa są idealne i wystarczjące.
Ocena artykułu:
wtorek, 20 lipiec 2021
Koszkosz
Plastikowy karnisterek z motochemii jest wystarczający do paliwa do kosiarki
Ocena artykułu:
poniedziałek, 10 maj 2021
Ziigii
Nie mam potrzeba przechowywania paliwa, bo auto tankuję na stacji, a mieszkając w bloku, nie posiadam kosiarek, ciągniczków, czy innych urządzeń na paliwo, ale całkiem fajnie napisany artykuł.
Ocena artykułu:
piątek, 16 kwiecień 2021
Harnaś
Metalowy kanister jak z Fallouta :D
Ocena artykułu:
środa, 31 marzec 2021
Mietek
Heh pamiętam te czasy i te metalowe karnistry.
Ocena artykułu:
poniedziałek, 29 marzec 2021
Rychu
Do mojego ciągniczka paliwo przechowuję w karnistrze plastikowym z motochemii, jest świetny i wytrzymały i poręczny do przewożenia.
Ocena artykułu:
środa, 03 luty 2021
Patryk
Dobra są te kanistry w motochemii, ja kupiłem taki plastikowy i jest bardzo wytrzymały, polecam
Ocena artykułu:
środa, 20 styczeń 2021
Olo
Ja nie przechowuję paliwa, bo nie mam gdzie, ale nie zdawałem sobie sprawy z obostrzeń jakie są, jestem zdziwiony i trochę pod wrażeniem
Ocena artykułu:
czwartek, 26 listopad 2020
Maniek
Ja tam kupiłem kanister w motochemi 20 litrow i jest spoko. Swojego czasu mieli też stabilizator paliwa i jazda. Nie ma co wybrzydzać
Ocena artykułu:
poniedziałek, 02 listopad 2020
Frons
Fajnei wyjaśnione prawnie. Brawo. Ja magazynowanie uważam za zbyteczne w kwestii paliwa samochodowego. Ale zawsze mam w garażu 5L benzynki do dmuchawy spalinowej na ogród i do podkaszarki stihla :)
Ocena artykułu:
sobota, 05 wrzesień 2020

HOT - Promocje
Zobacz wszystkie promocje
Promocja
Good Stuff APC Green Tea 500ml Uniwersalny Koncentrat do Czyszczenia Wnętrza

Work Stuff

Dostajesz punktów: 9

Dostawa od: 13.50zł

18.91zł14.18zł


Promocja
MA Professional Smar o Wysokiej Przyczepności 400ml

Moje Auto

Dostajesz punktów: 6

Dostawa od: 13.50zł

12.30zł11.69zł


Promocja
MA Professional Smar Miedziowy 500g w Puszce

Moje Auto

Dostajesz punktów: 15

Dostawa od: 13.50zł

30.50zł28.98zł


Promocja
Dr. Marcus Senso Regulated Ocean 2x10ml Odświeżacz Powietrza z Wkładem Gratis

Dr. Marcus

Dostajesz punktów: 9

Dostawa od: 13.50zł

12.50zł11.75zł


Promocja
Dr. Marcus Glass Cleaner 750ml Płyn do Mycia Szyb i Szkła

Dr. Marcus

Dostajesz punktów: 5

Dostawa od: 13.50zł

6.95zł6.53zł


Promocja
Castrol Magnatec Stop-Start 5W30 C2 4L Olej Silnikowy Syntetyczny

Castrol

Dostajesz punktów: 26

Dostawa od: 13.50zł

129.61zł127.07zł
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Copyright © 2022 https://www.motochemia.pl