Data aktualizacji: środa, 22 Listopad 2023
Komentarze: 0
Zima to trudny okres zarówno dla kierowców, jak i ich samochodów. Śnieg, lód oraz niskie temperatury skutecznie utrudniają jazdę samochodem, a bardzo często uniemożliwiają nawet jej rozpoczęcie. To właśnie w takich sytuacjach niezastąpione okazują się zimowe akcesoria samochodowe. To dzięki nim możliwe jest nie tylko odśnieżenie karoserii samochodu przed jazdą, ale także otwarcie drzwi czy uruchomienie silnika. Jakie są najbardziej przydatne akcesoria samochodowe na zimę? Oto przegląd popularnych akcesoriów zimowych do samochodu.
Data aktualizacji: poniedziałek, 20 Listopad 2023
Komentarze: 0
Instalacja elektryczna samochodu to wyjątkowo obszerna sieć połączeń, którą z powodzeniem porównać można do układu nerwowego człowieka. To dzięki niej możliwe jest dostarczenie napięcia do wielu urządzeń i podzespołów znajdujących się na pokładzie samochodu: od cewki zapłonowej po najmniejsze żarówki oświetlenia. Niestety wraz z użytkowaniem pojazdu, który narażony jest przecież każdego dnia na działanie różnych szkodliwych czynników zewnętrznych, drobnym uszkodzeniom, a nawet naturalnemu zużyciu, ulec mogą także poszczególne elementy tej instalacji. Jej stosunkowo słabym punktem są przede wszystkim styki elektryczne. Z czasem może dojść bowiem do ich korozji lub utlenienia, w wyniku której na ich powierzchni może pojawić się tzw. śniedź. Lekarstwem na tę dolegliwość jest między innymi specjalny preparat do styków elektrycznych. Dlaczego jednak styki śniedzieją? Jak je wyczyścić? Do czego dokładnie służy popularny contact spray? O tym wszystkim w dzisiejszym wpisie!
Data aktualizacji: czwartek, 09 Listopad 2023
Komentarze: 0
Współczesne silniki spalinowe to niezwykle skomplikowane urządzenia, które złożone są z wielu współpracujących ze sobą podzespołów. Podstawą ich prawidłowego i długowiecznego funkcjonowania jest regularna kontrola stanu technicznego, a także uzupełnianie i wymiana płynów eksploatacyjnych. Szczególnie wrażliwe na wszelkie zaniedbania w tej dziedzinie są silniki wysokoprężne. Jedną z najbardziej spektakularnych awarii silnika diesla, związaną ściśle z zaniedbaniami w trakcie jego eksploatacji jest rozbiegany silnik. Rozbieganie silnika diesla to groźna i niezwykle widowiskowa awaria jednostki napędowej, która w szybki sposób może doprowadzić do całkowitego zniszczenia silnika. Czym dokładnie jest rozbiegany silnik diesla? Jakie są jego skutki? Jak sobie z nim poradzić?
Data aktualizacji: poniedziałek, 13 Listopad 2023
Komentarze: 0
Dobra widoczność drogi podczas jazdy, szczególnie podczas podróżowania po zmroku, jest niezwykle istotna dla bezpieczeństwa kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu. Stosunkowo błahy problem w postaci parujących reflektorów potrafi jednak w dużym stopniu ograniczyć tę widoczność, szczególnie jeśli w reflektorze pojawi się znaczna ilość pary wodnej. Czy parujące reflektory są jednak oznaką ich awarii? Jak sobie radzić z zaparowanymi światłami w samochodzie?
Data aktualizacji: poniedziałek, 16 Październik 2023
Komentarze: 0
Zima jest trudnym okresem dla każdego samochodu. Dotyczy to w szczególności pojazdów z silnikiem Diesla, które zasilane są przy pomocy oleju napędowego. Niestety olej napędowy, czyli popularna ropa, to paliwo, które jest wyjątkowo wrażliwe na niskie temperatury. Gdy temperatura powietrza spada poniżej zera, z ropy wytrącają się drobne kryształki, które generują problemy przy działaniu jednostki napędowej, doprowadzając nawet do jej całkowitego unieruchomienia. Lekarstwem na te problemy jest depresator do Diesla. Czym dokładnie są depresatory do Diesla? Jak działają te wyjątkowe dodatki do paliwa? O tym w dzisiejszym wpisie!
Data aktualizacji: środa, 11 Październik 2023
Komentarze: 0
Olej silnikowy we współczesnych jednostkach spalinowych należy do jednych z najważniejszych płynów eksploatacyjnych samochodu. To przede wszystkim od niego zależy sprawność silnika, jego wydajność, a także odpowiednie smarowanie. Niestety z uwagi na trudne warunki pracy, olej silnikowy wraz z użytkowaniem samochodu ulega stopniowemu zużyciu, co powoduje utratę jego pierwotnych właściwości. Jak często należy wymieniać olej silnikowy? Ile oleju wejdzie do silnika? O tym w dzisiejszym wpisie!