Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz sklep@motochemia.pl
- Strona główna >
- Poradnik >
- Informacje Motoryzacyjne >
- Oznaczenia opon, czyli jak odczytać etykiety na oponach?

Oznaczenia opon, czyli jak odczytać etykiety na oponach?

Opony samochodowe, choć często niedoceniane, stanowią jeden z najważniejszych elementów samochodu. W końcu są one jedynym jego elementem, który bezpośrednio łączy nadwozie z nawierzchnią drogi, po której się porusza. Dlatego też zakup odpowiednich opon jest decyzją niezwykle poważną, która nie tylko wpłynie na nasz komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo - przynajmniej na kilka lat. Z tego powodu warto wiedzieć jakie informacje na temat opony znajdują się na etykiecie opon. Jakie dokładnie oznaczenia opon widnieją na etykiecie? Jakie informacje są na niej zawarte? O tym w dzisiejszym artykule!
Spis treści:
Na jakich oponach powinny być etykiety z oznaczeniami?
Etykiety na oponach - jakie informacje podają?
Przyczepność opony, czyli skuteczność hamowania
Dostosowanie opony do warunków zimowych
Inne nowe oznaczenia opon na etykietach
Na jakich oponach powinny być etykiety z oznaczeniami?
Informacyjne etykiety na oponach, to specjalne naklejki z białym tłem, które informują o podstawowych parametrach opon. Obowiązek ich umieszczania na oponach został wprowadzony w życie 1 listopada 2012 roku, a ich wzór został uaktualniony 1 maja 2021 roku. Według tego obowiązku oznaczenia opon na specjalnych etykietach powinny znaleźć się na oponach:
- C1 - oponach do samochodów osobowych;
- C2 - oponach do samochodów dostawczych;
- C3 - oponach do samochodów ciężarowych (od 1 maja 2021 roku).
Odpowiednia etykieta informacyjna powinna pojawić się zarówno na oponach letnich i oponach zimowych. Jak widać, obowiązek etykietowania nie dotyczy wszystkich opon. Jakich dokładnie? Z obowiązku posiadania etykiet informacyjnych zwolnione są:
- Opony rowerowe
- Opony motocyklowe
- Opony wyścigowe
- Opony z kolcami
- Opony używane
- Opony Terenowe Off Road
- Opony mniejsze niż 10 cali
- Opony większe niż 25 cali
- Opony o indeksie prędkości poniżej 80 km/h
Oznaczenia opon powinny pojawić się na oponach letnich, zimowych i wielosezonowych! - fot. pexels.com
Etykiety na oponach - jakie informacje podają?
O czym informują etykiety na oponach? Oznaczenia opon zawarte na specjalnych naklejkach opisują podstawowe właściwości opon przy pomocy odpowiedniej skali. Dotyczy to zarówno opon letnich, jak i opon zimowych. Po zmianach wprowadzonych 1 maja 2021 roku, na etykiecie opony widnieją informacje takie jak:
- Przyczepność opony na mokrej nawierzchni;
- Efektywność energetyczna (paliwowa) opony;
- Poziom generowanego hałasu przez oponę (podany w decybelach dB);
- Informacja o tym, czy opona sprawdzi się w warunkach zimowych.
Przyczepność opony, czyli skuteczność hamowania
Skuteczność hamowania opony na mokrej nawierzchni to parametr, który wyrażany jest przez tak zwane klasy. W przypadku starych etykiet na oponach klasy definiowane były literami od A do G. Po aktualizacji etykiet w maju 2021 roku efektywność hamowania opony na mokrej drodze oznacza się literami od A do E. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z nowym, czy starym oznaczeniem opon, litera A wyraża najwyższą możliwą przyczepność opony na mokrej powierzchni. Każda kolejna litera alfabetu informuje natomiast o coraz niższej skuteczności opony. Jaka jest różnica pomiędzy oponą o najlepszej przyczepności i oponą o najgorszej przyczepności na mokrej powierzchni? Różnica ta będzie oczywiście widoczna podczas hamowania na mokrej drodze. Różnica pomiędzy drogą hamowania opony z pierwszą i ostatnią klasą może wynieść nawet 18 metrów.
Efektywność energetyczna opony
Efektywność energetyczna, nazywana również efektywnością paliwową to parametr, który informuje o oporach toczenia opony, a więc i o jej wpływie na spalanie paliwa. Podobnie jak w przypadku przyczepności na mokrej nawierzchni, także i w tym przypadku na etykiecie opony posłużono się skalą klas od A do G — w przypadku etykiety opon przed majem 2021 roku, oraz skalą od A do E — w przypadku etykiet opony po maju 2021 roku. Oczywiście w tym przypadku litera A oznacza najlepszą efektywność energetyczną, która wraz z kolejnymi literami alfabetu ulega pogorszeniu. Jaka jest różnica pomiędzy oponą o najlepszej i najgorszej efektywności energetycznej? Różnica będzie widoczna w spalaniu paliwa i może ona wynieść nawet 0,6 l/100 km.
Etykiety z oznaczeniami nie są obowiązkowe dla profesjonalnych opon terenowych – fot. pexels.com
Poziom hałasu opony
To oczywiście głośność opony podczas jazdy. Oceniana jest tutaj jednak jej głośność na zewnątrz samochodu, a nie w jego wnętrzu. Ten parametr opisywany jest przy pomocy piktogramu opony i głośnika, który wskazuje 3 stopnie poziomu hałasu. Dodatkowo obok niego umieszczona liczba z generowanym poziomem hałasu wyrażanym w decybelach. W przypadku nowych naklejek na oponach (po maju 2021 roku), poziom głośności pracy opon obrazowany jest nie przez piktogram, a kolejne litery alfabetu (A, B i C) oraz określony poziom wytwarzanego hałasy (podany w decybelach).
Dostosowanie opony do warunków zimowych
Ostatnim, niedawno dodanym do etykiety na oponach parametrem, jest symbol mówiący o właściwościach zimowych opony. Jest on oznaczany tak zwanym symbolem alpejskim (3PMSF), który przedstawia płatek śniegu na tle szczytów górskich. Jest to oczywiście potwierdzenie, że mamy do czynienia z oponą zimową, która była testowana i przygotowana do użytku w warunkach zimowych. Nowością jest również umieszczenie na etykietach opon piktogramu lodowego. Opony z tym oznaczeniem przeznaczone są głównie na rynek skandynawski i przystosowane są one do jazdy po oblodzonej nawierzchni.
Oznaczenia opon nie dotyczą również opon motocyklowych – fot. pexels.com
Inne nowe oznaczenia opon na etykietach
Na nowych etykietach opon znalazło się również miejsce na inne dodatkowe informacje. Wśród nowych oznaczeń opon wyróżnić możemy:
- Unikalny identyfikator opony;
- Nazwę producenta opony;
- Kod QR.
Ten ostatni pozwala na szybki dostęp do podstawowych danych opony zawartych w europejskiej bazie danych EPREL. Przeciętnemu nabywcy opony pozwala na uzyskanie informacji na temat:
- Karty informacyjnej produktu;
- Etykiety opony w formie elektronicznej wraz z parametrami;
- Identyfikatora typu opony;
- Identyfikacji dostawcy opony.
Etykiety informacyjne na oponach to specjalne oznaczenia wprowadzone po to, aby konsumenci mogli dokonywać świadomego wyboru podczas zakupu ogumienia. Dotyczy to zarówno opon zimowych, jak i opon letnich. Oznaczenia opon informują o ich podstawowych parametrach, które mają znaczny wpływ na bezpieczeństwo oraz komfort podróżowania. Z tego powodu przed zakupem ogumienia warto nie tylko zapoznać się z obowiązującymi oznaczeniami, ale także sugerować się ich wynikami podczas wyboru opon.
A czy wy sugerujecie się parametrami opon podczas ich zakupu? Dajcie nam znać w komentarzach!
Ostatnie opinie o tym artykule
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2022 https://www.motochemia.pl