Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz [email protected]
- Strona główna >
- Oświetlenie >
- Żarówki do wózków widłowych
< Powrót do: Oświetlenie
Żarówki halogenowe i ostrzegawcze do wózków widłowych
Jakie światła powinien posiadać wózek widłowy?
Przepisy dotyczące obowiązkowego oświetlenia wózków widłowych na magazynie są wyjątkowo ogólne. Przede wszystkim wózek widłowy powinien posiadać system oświetlenia, który zapewni bezpieczeństwo wszystkim pracownikom podczas swojej pracy. Oznacza to, że oświetlenie wózka powinno zagwarantować właściwe rozświetlenie strefy pracy widlaka. To są w stanie zapewnić jedynie dedykowane żarówki do wózków widłowych. Jest to podstawa, ponieważ tylko prawidłowe oświetlenie zarówno z przodu, jak i z tyłu wózka widłowego zagwarantuje bezpieczny transport ładunku zarówno na magazynie, jak i poza nim.
Gdzie zamontować światła wózka widłowego?
Miejsce montażu oświetlenia wózka widłowego jest wyjątkowo istotne. Właściwe umiejscowienie lampy halogenowej lub lampy LED pozwoli zapewnić dobrą widoczność operatorowi wózka widłowego. Najbardziej oczywistym i najczęściej wybieranym miejscem na montaż oświetlenia wózka widłowego jest jego kabina, a właściwie dach ochronny. Innym równie popularnym miejscem jest karetka wózka. W tym miejscu bardzo często montowane jest oświetlenie przednie.
Rodzaje żarówek do wózka widłowego
Co łączy wózki widłowe marki Toyota, Komatsu, Caterpilar (Cat) czy Nissan? Oczywiście oświetlenie, a właściwie żarówki do wózków widłowych, które są w nich montowane. W oświetleniu wózków podobnie jak w samochodach osobowych czy ciężarowych znaleźć możemy różne typy żarówek. Wśród nich wyróżnić możemy:
-
Żarówki do wózka widłowego bańki (np. Bosma 48 V 25/10 W Bay15d 10 szt.);
-
Żarówki halogenowe do wózka widłowego (np. Bosma 48 V H3 45 W PK22s Long Life 1 szt.)
Żarówki całoszklane i rurkowe takie jak W5W czy C5W, nie są fabrycznie stosowane w tego typu pojazdach. Natomiast pośród bańkowych żarówek z cokołem, w widlakach najczęściej znajdziemy te o oznaczeniach:
-
R 10 W Ba15s;
-
R 10 W Ba15d;
-
P 25/10 W Bay15d;
-
P 25 W Bay15d.
W przypadku żarówek halogenowych zazwyczaj w oświetleniu stosowane są żarówki H3. Zdarzają się jednak wózki, w których występują również żarówki o oznaczeniach H4 czy H7. Wszystkie wymienione wyżej żarówki dostosowane są do napięcia 48V stosowanego w instalacji elektrycznej wózków widłowych. Warto zaznaczyć, że w miejscu oryginalnych żarówek do wózków widłowych, bardzo często stosowane są zamienniki w technologii LED. Mowa tu o nie tylko o retrofitach, czyli LED-owych odpowiednikach klasycznych żarówek, ale także o kompletnych lampach, które montowane są w miejscu tradycyjnego oświetlenia.
Czy wózek widłowy może jeździć po drogach publicznych?
Oczywiście istnieje taka możliwość, aby wózek widłowy poruszał się po drogach publicznych. Musi on jednak spełnić szereg warunków technicznych, których fabryczne widlaki zazwyczaj nie spełniają. Przede wszystkim, wózek widłowy powinien posiadać tablicę rejestracyjną. Powinna być ona umieszczona w widocznym miejscu, a także podświetlona. Ponadto wózek widłowy powinien zostać wyposażony w:
-
Światła pozycyjne i światła mijania;
-
Światła kierunkowskazów w kolorze pomarańczowym;
-
Światła awaryjne;
-
Zamontowany czerwony trójkąt odblaskowy z tyłu;
-
Dwa światła stopu informujące o hamowaniu
-
Dwa światła tylne;
-
Przynajmniej dwa oddzielne reflektory
Ważne jest, aby zamontowane w wózku widłowym lampy posiadały oznaczenia homologacyjne "E" na obudowie. Jest to jeden z warunków dopuszczenia wózka do ruchu po drogach publicznych. Oczywiście należy także pamiętać, że żarówki do wózków widłowych zamontowane w lampach, również powinny posiadać stosowne dopuszczenia. Z tego powodu nie ma mowy o montażu w lampach retrofitów LED, które nie są dopuszczone do ruchu w krajach europejskich, w tym również w Polsce.
Światła ostrzegawcze do wózka widłowego
Standardowy system świateł widlaka wyposażony w dedykowane żarówki do wózków widłowych ułatwia pracę operatorowi, gwarantując dostateczną widoczność, szczególnie w ciemniejszych obszarach magazynu. Dla zapewnienia wyższego bezpieczeństwa pracy postronnym pracownikom warto jednak wyposażyć wózek widłowy w dodatkowe światła ostrzegawcze. Przykładem takiego typu oświetlenia jest między innymi punktowe światło ostrzegawcze. Występuje ono w kolorze czerwonym lub niebieskim, a jego strumień światła skierowany jest na podłogę, kilka metrów za wózkiem. Tego typu lampa doskonale sprawdza się jako system ostrzegający pracowników magazynu o nadjeżdżającym pojeździe. Innym rozwiązaniem jest tak zwane światło strefy czerwonej. Oświetlenie tego typu wyznacza wzdłuż i z tyłu wózka specjalną strefę buforową. Stanowi ona bezpieczną odległość od pojazdu, w jakiej osoby postronne mogą się znajdować podczas pracy wózka widłowego.
Pompa paliwa jest jednym z najważniejszych elementów układu zasilania paliwem aut spalinowych. Dotyczy to nie tylko samochodów z silnikiem benzynowym, ale także aut z silnikiem Diesla. To podzespół, który "napędza" paliwo, tak aby mogło ono bezpiecznie dotrzeć z baku paliwa, bezpośrednio do jednostki napędowej. Nierzadko pompa paliwowa musi zatem przetransportować benzynę lub olej napędowy przez długość całego samochodu. Takie działanie wymaga od tego niepozornego urządzenia wyjątkowej wydajności i skuteczności. Nic więc dziwnego, że nawet niewielka awaria tego elementu potrafi przysporzyć znacznych problemów w użytkowaniu pojazdu. W skrajnych wypadkach uszkodzona pompa paliwa może doprowadzić nawet do całkowitego unieruchomienia auta. Jakie są objawy awarii pompy paliwa? Za co dokładnie ona odpowiada? Na te oraz inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule blogowym.
Czytaj więcejJeszcze całkiem nie tak dawno czarny dym z rury wydechowej samochodu z silnikiem Diesla uważano za zjawisko normalne. W końcu Diesel musi dymić. Choć powiedzenie to przetrwało do dzisiejszych czasów w formie żartu, współczesne samochody z silnikami Diesla zaopatrzone w nowoczesne systemy katalityczne, tak naprawdę przestały generować za sobą kłęby czarnego dymu. Gdy jednak dym się pojawi lub - co gorsza - zacznie pojawiać się często podczas codziennej jazdy, może zwiastować awarię silnika lub jego osprzętu. Co zatem oznacza czarny dym z rury wydechowej Diesla? O Tym w dzisiejszym artykule!
Czytaj więcejnajniższe jakie znalazłem
bardzo dobry kontakt, szybka wysyłka, ogólnie rewelacja
DODAJ OPINIĘ Zobacz więcej >>
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2023 https://www.motochemia.pl