Infolinia czynna:
Pon-pt: 8:00 - 18:00 Sob: 9:00 - 14:00
Mój koszyk
Pusty
wybierz pojazd
szukaj także w numerach OEM
wybierz pojazd

Jesteś tutaj:  
  1. Strona główna  > 
  2. Poradnik  > 
  3. Informacje Motoryzacyjne  > 
  4. Oślepianie kierowców - poważny problem

Oślepianie kierowców - poważny problem

Data: sobota, 19 marzec 2016

Jadąc samochodem w godzinach nocnych, we mgle lub w czasie intensywnych opadów atmosferycznych, należy korzystać z odpowiednich świateł. Problem w tym, że nawet 50 proc. pojazdów ma nieprawidłowe, zbyt mocne i źle ustawione światła, które oślepiają innych użytkowników ruchu drogowego. 

Oślepianie kierowców przeciwmgielnymi tylnymiITS przedstawia zatrważające statystyki

Nawet 50 proc. wszystkich poruszających się po polskich drogach samochodów oślepia innych kierowców. Takie wyniki badań pozyskał Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, na podstawie testów prototypowej wersji analizatora świateł, który uzyskał od Instytutu Transportu Samochodowego. Urządzenie przetestowano na warszawskim Torwarze. Okazało się, że większość kierowców miała źle ustawione światła, przez co oślepiały one innych kierowców. Tylko kilka procent pojazdów ma je ustawione prawidłowo. Zdarzały się samochody ze światłami o nieprawidłowym natężeniu, na poziomie 10-40 proc. normy, które nie powinny poruszać się z prędkością powyżej 50 km/h.

Porównanie Xenonu z tradycyjną żarówką

ITS wskazuje, że problem oślepiania kierowców jest poważny, ponieważ może doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku. Nowoczesne światła mijania oświetlają drogę na odległość nawet 150 m, a światła ksenonowe są łatwo dostępne. W efekcie w Polsce istnieje wiele samochodów z nieprawidłowymi wiązkami świetlnymi - zbyt mocnymi, które w ułamkach sekund powodują, że kierowca z naprzeciwka nic nie widzi.

Czy wiesz, że...?

 

Oślepiony zbyt mocnymi światłami kierowca nawet po minięciu drugiego pojazdu, jeszcze przez co najmniej kilkadziesiąt sekund będzie widział znacznie gorzej, narażając się na niebezpieczeństwo podczas jazdy.

Kierowcy sami nie wiedzą, jakimi światłami posługują się w samochodzie i czy są one legalnie wykorzystywane. Nie korzystają z ręcznych korektorów poziomu pochylenia reflektorów i nie dopasowują ustawienia świateł, jeśli zmieniają obciążenie samochodu. Przez to skutecznie oślepiają innych, albo nie oświetlają drogi przed sobą w dostateczny sposób - wymagane jest co najmniej 20 metrów.

Oślepianie kierowców światłami „długimi” i „przeciwmgłowymi”

Światła przeciwmgielne, nazywane również światłami przeciwmgłowymi, powinny być używane przez kierowców wyłącznie w warunkach ograniczonej widoczności - przednie światła tego typu wyłącznie przy gęstej mgle, podczas intensywnych opadów deszczu czy śnieżycy, zaś tylne tylko we mgle, gdy widoczność spadnie poniżej 50 metrów.

Oślepianie kierowców przeciwmgielnymi przednimi

Uwaga!

W Niemczech wykorzystując oświetlenie przeciwmgielne, nie można jechać szybciej niż 50 km/h.

Co powinien zrobić kierowca?

Przy oślepianiu kierowcy nieprawidłowo ustawionymi, zbyt mocnymi światłami samochodowymi, powinien on, w miarę możliwości stopniowo zwolnić i skierować wzrok na prawy pas.

Dla zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kiedy widzimy, że inny kierowca korzysta z nieprawidłowych świateł, możemy mu to zasygnalizować „migając” długimi światłami. Dzięki temu być może szybko je wyłączy i nie będzie oślepiał innych kierujących.

Kierowcy, którzy po zmroku mają wrażenie, że wszyscy współuczestnicy ruchu drogowego ich oślepiają, z dużym prawdopodobieństwem mogą mieć poważne problemy ze wzrokiem i powinni nie zwlekając odwiedzić okulistę.

Ustawienia świateł w samochodzie warto dokonywać po każdej wymianie żarówki. Wiele nowoczesnych samochodów wyposażonych w przednie reflektory z żarówkami halogenowymi, posiada system ręcznego ustawiania świateł w zależności od obciążenia pojazdu. Jeśli przewozimy duży bagaż, naturalnie przód samochodu będzie w wyższym położeniu niż tył, dlatego trzeba właściwie wyregulować położenie świateł, aby nie oślepiać kierowców jadących z przeciwka. Im większe obciążenie tym wyższa cyfra powinna się znaleźć na przełączniku regulacji świateł. W przypadku samochodów wyposażonych fabrycznie w lampy ksenonowe tzw. wyładowcze, nie ma ręcznej regulacji, ale auta te muszą być obowiązkowo wyposażone w układy samo poziomowania świateł. Auto z oryginalnymi ksenonami nie powinno świecić ani za daleko, ani za blisko. Jeśli jednak tak się dzieje, trzeba wybrać się do Autoryzowanego Serwisu Obsługi (ASO) i ustawić światła.

Reflektory ksenonowe

Kiedy żarówka w samochodzie przepali się, najlepiej byłoby ją wymienić na markową, która nie pogorszy parametrów oświetlenia. Taki negatywny efekt może być wynikiem zastosowania żarówki niemarkowej, w której żarnik umieszczony jest krzywo lub żarówki tunningowej. Z kolei, żarówki ksenonowe montowane w miejscu zwykłych żarówek halogenowych również nie będą dobrym rozwiązaniem, nawet jeśli ich stosowanie jest w pełni legalne w Polsce. Takie produkty nie są legalnie homologowane jako źródło światła do reflektorów głównych samochodu. Ksenony przeznaczone do samodzielnego montażu poprawiają widoczność kierowcy, ale inni uczestnicy ruchu drogowego są skutecznie przez nie oślepiani.

Ciekawostka

Kierowca musi mieć świadomość, że jeśli w wyniku oślepienia kierowcy z przeciwka przez reflektory ksenonowe, dojdzie do wypadku, sprawca oślepienia musi się liczyć nawet z odpowiedzialnością karną.

Uwaga na wzrok!

Ciągłe oślepianie kierowcy na drodze powoduje, że kierowca przestaje obserwować otoczenie, ponieważ jego wzrok skupiony jest na punktach świetlnych. Nie jest więc w stanie przewidywać trafnie sytuacji na drodze. Ponadto, jest to szkodliwe dla ludzkich oczu i wywołuje ujemne skutki dla układu nerwowego. Układ ten koncentruje się na przetwarzaniu impulsów świetlnych, identyfikowanych jako najsilniejsze bodźce, co powoduje obniżenie priorytetu dla innych, bardzo istotnych czynników.

Ciekawostka

Szacuje się, że na drogach krajowych kierowca zostaje olśniony w ciągu godziny nawet 3000 razy. Po przejechaniu 100 km będzie to nawet 7000 razy. Dlatego po kilku godzinach jazdy wzrok kierowcy jest mocno zmęczony, podobnie jak cały organizm.

Warto zainwestować w okulary z powłoką antyrefleks, która zniweluje efekt oślepiania światłami pojazdów z naprzeciwka.

Oślepiony kierowca

Co może Policja?

W zasadzie brakuje w polskim Kodeksie drogowym przepisu, który zakładałby karanie kierowców za oślepianie innych w czasie jazdy. Niemniej, Policja może ukarać kierowców za niezgodne z przepisami używanie świateł drogowych czy niezgodne z przepisami użycie przednich lub tylnych świateł przeciwmgłowych.  

Inaczej ma się rzecz w przypadku stosowania żarówek bez homologacji lub tzw. HIDów - czyli Ksenonów z przetwornicą zainstalowanych w aucie w którym fabrycznie nie było Ksenonów. Auta te nie posiadają samoregulacji słupa światła i baaardzo oślepiają pozostałych kierowców. Za takie wykroczenia Policja ma prawo (nawet powinna) zabrać dowód rejestracyjny pojazdu.

 

Wysokość mandatów za wykroczenia związane z oświetleniem:

 

Za nadużywanie sygnałów świetlnych grozi mandat 100 zł, podobnie jak za używanie tylnych świateł przeciwmgłowych przy normalnej przejrzystości powietrza. Za korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami grozi mandat do 200 zł, a za naruszenie warunków dopuszczalności używania przednich świateł przeciwmgłowych - 100 zł.
Oślepianie kierowców - poważny problem

Tomasz

Wieloletni członek zespołu Motochemii dysponujący sporą wiedzą na temat większości oferowanych przez nas kosmetyków. Jeden z naszych czołowych testerów produktów, co wielokrotnie udowodnił podczas kręcenia filmów na nasze konto Youtube. Prywatnie fan auto detailingu mogący poszczycić się mocno uginającą się półką z kosmetykami. Lubi czasem zagrać w piłkę nożną, zarówno na żywo jak i wirtualnie. Jego Peugeot lśni nie tylko na naszych filmach.Ilość komentarzy: 75, Średnia ocena: 4,77

   Data dodania: środa, 26 lipiec 2017
Ocena: 4

Niestety bardzo mało jest takich poradników, a szkoda bo bardzo dużo ludzi nie rozumie że można oślepiać innych uczestników drogi .


   Data dodania: czwartek, 23 luty 2017
Ocena: 5

Używam bosmy +100% i daja rade do tego przystępna cena !


   Data dodania: środa, 07 grudzień 2016
Ocena: 5

To jest jakiś dramat na naszych drogach co drugie kierowca ma źle ustawione światła... co niestety skutkuje zmniejszeniem bezpieczeństwa ; / Oby się to poprawiło ;)


   Data dodania: poniedziałek, 21 listopad 2016
Ocena: 5

Bardzo fajny artykuł, po komentarzach widzę że przeczytało go dużo osób, co mnie mechanika bardzo cieszy ponieważ bardzo często przyjeżdżają do mnie ludzie którzy nawet nie wiedza jak ustawić swoje światła...


   Data dodania: piątek, 14 październik 2016
Ocena: 5

Ostatnią nowością w sklepie są żarówki bosmy +100% i w mojej ocenie święcą bardzo dobrze może cena trochę duża no ale cóż :)


   Data dodania: środa, 12 październik 2016
Ocena: 5

Używam bosmy i sa rewelacyjne !!!


   Data dodania: poniedziałek, 10 październik 2016
Ocena: 3

Fajny artykuł, ale czekam na więcej porównań żarówek ciekawią mnie te z bosmy jak sie zachowuja i jaką barwe światła dają. Pozdrawiam


   Data dodania: piątek, 07 październik 2016
Ocena: 5

Xenon You are drunk, go home, and bring us alone.


   Data dodania: środa, 05 październik 2016
Ocena: 3

"(...) w wyniku oślepienia (...) przez reflektory ksenonowe, dojdzie do wypadku, sprawca oślepienia musi się liczyć nawet z odpowiedzialnością karną."
Nadal chcecie kupować Ksenony?


   Data dodania: czwartek, 29 wrzesień 2016
Ocena: 5

Myślę że jeden z ważniejszych artykułów tutaj. Bardzo ważne jest ustawienie świateł, od tego zależy nasze bezpieczeństwo.


   Data dodania: poniedziałek, 26 wrzesień 2016
Ocena: 5

Jedź przed kimś kto ma 100W H4 to cię oślepi, a byle ksenon już tak.


   Data dodania: czwartek, 22 wrzesień 2016
Ocena: 5

Za xenony powinni zabierać DR. Już 100Watowe żarówki w autach są o wiele mniej oślepiające.


   Data dodania: środa, 14 wrzesień 2016
Ocena: 5

Moim zdaniem im prostsza i mniej wzmacniana żarówka tym lepsza.


   Data dodania: środa, 07 wrzesień 2016
Ocena: 5

również stosuje żarówki z bosmy a dokładnie extreme i powiem ze jestem bardzo zadowolony z ich działania


   Data dodania: środa, 07 wrzesień 2016
Ocena: 5

Nie będzie xenonów nie będzie problemu.


   Data dodania: środa, 07 wrzesień 2016
Ocena: 5

Bardzo fajny artykuł, oby trafił do szerszego grona czytelników, Pozdrawiam Mulducjusz


   Data dodania: wtorek, 06 wrzesień 2016
Ocena: 4

Osobiście jeżdżę na żarówkach z bosmy i są okej może ich trwałość nie najlepsza ale poza tym wszystko okej !


   Data dodania: piątek, 02 wrzesień 2016
Ocena: 4

Po przeczytaniu poradnika stwierdzam że czy xenon czy zwykle swiatla biale drogowe sa tutaj miloscnik plytkiej glebokiej wody . Jezeli ktos potrafi uzywac xenonów rozsądnie to nie ma żadnego problemu zeby je miec dla kierowcy to lepiej ze ma dobrze oswietlona i długa drogę. Ja jestem neutralny co do tego artykułu ale nie mowie nie .


   Data dodania: piątek, 02 wrzesień 2016
Ocena: 5

Bardzo fajny artykuł polecam gorąco przeczytać !! Pozdrawiam


   Data dodania: poniedziałek, 29 sierpień 2016
Ocena: 5

Oby więcej takich poradników, wszystko elegancko mam nadzieje że dotrze on do szerokiego grona odbiorców. Pozdrawiam
 
 


Napisz Recenzję Wróć

Porady i testy motoryzacyjne

Konserwacja czy Nabłyszczenie? Który wosk wybrać?

Konserwacja czy Nabłyszczenie? Który wosk wybrać?

27/06/2020

Niemal każdy właściciel samochodu pragnie, aby jego ukochane 4 kółka wyglądały jak najl...więcej

Jak dobrać odpowiedni olej silnikowy? Na co zwrócić uwagę?

Jak dobrać odpowiedni olej silnikowy? Na co zwrócić uwagę?

25/06/2020

Ciągła eksploatacja samochodu, czy to osobowego czy dostawczego wymaga od nas, aby co pewną okre...więcej

Wiadro z separatorem - niezbędnik detailera.

Wiadro z separatorem - niezbędnik detailera.

24/06/2020

W czasach coraz większej świadomości klientów i wciąż rosnącej popularności auto detai...więcej

Zobacz wszystkie porady i testy

Ostatnie opinie w sklepie

Średnia ocena Klientów: 4,9 na 5   Liczba ocen: 3188

WSZYSTKO BARDZO DOBRZE, SZYBKI CZAS REALIZACJI I CENY BARDZO...

Polecam sklep Motochemia duży wybór różnego asortymentu w jednym...

Szybka realizacja zamówienia. Dobra cena produktu. Polecam sklep. Na...


Dodaj opinięPokaż wszystkie opinie

Certyfikaty MotochemiaPodane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.


Copyright © 2020 https://www.motochemia.pl