Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz [email protected]
- Strona główna >
- Oleje silnikowe >
- Oleje Syntetyczne
< Powrót do: Oleje silnikowe
Oleje silnikowe syntetyczne do silników benzynowych i Diesla
Co to są oleje syntetyczne?
Olejami syntetycznymi (np. Castrol Edge Titanium 5W40 Turbo Diesel 5L) nazywa się najczęściej oleje silnikowe, które wyprodukowane zostały na bazie olejów grupy IV, czyli polialfaolefin (PAO). Baza ta powstaje w wyniku syntezy chemicznej krótkich łańcuchów węglowodorowych. To jednak nie wszystko. Olejami syntetycznymi nazywa się również produkty, które powstały na bazie olejów grupy III. Baza ta z kolei powstaje w wyniku powtarzanego wielokrotnie procesu hydrokrakingu. Bazy HC swoimi właściwościami nie różnią się wiele od baz PAO. Są natomiast znacznie tańsze i łatwiejsze do wytworzenia. Z tego powodu zdecydowanie częściej wykorzystuje się je do produkcji samochodowych olejów syntetycznych.
Jakie są podstawowe funkcje syntetycznego oleju silnikowego?
Funkcje oleju syntetycznego są takie same jak olejów półsyntetycznych czy olejów mineralnych. Należą do nich:
- Zmniejszenie tarcia wewnątrz silnika.
- Chłodzenie ruchomych części jednostki napędowej.
- Uszczelnienie wszystkich ruchomych elementów jednostki.
- Utrzymanie silnika w czystości.
- Przeciwdziałanie korozji we wnętrzu silnika
- Zmniejszenie zużycia jednostki napędowej.
Klasy lepkościowe olejów syntetycznych.
Najbardziej powszechną skalą lepkości olejów silnikowych na świecie jest norma SAE J300. Norma ta wprowadzona została przez Stowarzyszenie Inżynierów Samochodowych USA. Wdrożona przez nich klasyfikacja grupuje oleje według klas lepkości:
- Zimowych (np. SAE 0W, 5W, 10W, 15W) – parametr ten odpowiada za minimalną temperaturę, w jakiej może zostać on przepompowany. Innymi słowy, określa najniższą temperaturę, w której bez problemu możemy uruchomić silnik.
- Letnich (np. SAE 20, 30, 40, 50) – parametr ten informuje o lepkości oleju w temperaturze 100 stopni. Im większa wartość liczby, tym większa lepkość oleju.
Wśród olejów syntetycznych wyróżnić możemy następujące normy lepkości:
- SAE 0W-20 (np. Motul 8100 Eco-Lite 0W20 5L Olej Silnikowy Syntetyczny).
- SAE 0W-30 (np. Castrol Edge Titanium 0W30 4L Olej Syntetyczny Silnikowy).
- SAE 0W-40 (np. Valvoline SynPower 0W40 4L Olej Silnikowy Syntetyczny).
- SAE 5W-30 (np. Total Quartz Ineo ECS 5W30 Fuel Economy 5L Olej Silnikowy Syntetyczny).
- SAE 5W-40 (np. Elf Evolution 900 NF 5W40 4L Olej Syntetyczny Silnikowy).
- SAE 5W-50 (np. Mobil 1 FS X1 5W50 Rally Formula 4L Olej Silnikowy Syntetyczny).
- SAE 10W-60.
Klasy jakościowe ACEA wśród olejów syntetycznych.
ACEA to klasa jakościowa olejów silnikowych wprowadzona przez Stowarzyszenie Europejskich Producentów Pojazdów. Jeśli kiedyś zastanawiałeś się jaki olej do silnika benzynowego lub jaki olej do Diesla zastosować, to właśnie ona pozwala na rozwianie tych wątpliwości. ACEA kwalifikuje bowiem oleje silnikowe według czterech głównych kategorii:
- Oleje do silników benzynowych (A1, A2, A3, A5).
- Oleje do silników Diesla – samochody osobowe (B1, B2, B3, B4, B5).
- Oleje do silników Diesla z filtrami DPF (C1, C2, C3, C4).
- Oleje do silników diesla – samochody ciężarowe (E1, E2, E3, E4, E5, E6, E7, E9).
Wśród olejów syntetycznych znajdziemy oleje o następujących klasach jakościowych ACEA:
- ACEA A1/B1 (np. Valvoline SynPower XL-IV C5 0W20 5L Olej Silnikowy Syntetyczny).
- ACEA A3/B4 (np. Total Quartz 9000 Energy 5W40 5L Olej Samochodowy Syntetyczny).
- ACEA A3/B3 (np. Shell Helix Ultra 5W40 4L Olej Silnikowy Syntetyczny).
- ACEA A5/B5 (np. Castrol Magnatec Stop-Start 5W30 A5 4L Olej Silnikowy Syntetyczny).
- ACEA C2 (np. Castrol Magnatec Stop-Start 5W30 C2 4L Olej Samochodowy Syntetyczny).
- ACEA C3 (np. Motul 8100 X-Clean C3 5W40 5L Olej Silnikowy Syntetyczny).
- ACEA C5 (np. Castrol Edge Titanium 0W20 LL IV 4L Olej Samochodowy Syntetyczny).
Jak często wymieniać olej syntetyczny?
Olej syntetyczny, tak jak każdy inny olej silnikowy, należy wymieniać, tak często, jak określa to w instrukcji producent samochodu. W nowszych pojazdach coraz częściej zaleca się stosowanie olejów typu long life. Gwarantują one możliwość wyższych przebiegów pomiędzy wymianami, która wynosić może od 30 do 50 tys. km. Czy takie przedłużone interwały wymian są zdrowe dla silnika? Co na to specjaliści? Co ile km wymianę oleju zalecają mechanicy? Tutaj rozbieżności są spore. Jako wartości graniczne zalecają oni wymianę oleju co 15 – 17 tys. km. W przypadku użytkowania pojazdu jedynie w mieście wskazują oni wartości 10 – 12 tys. km. Szczególnym przypadkiem są samochody napędzane gazem LPG. W ich przypadku specjaliści określają interwały wymian na poziomie 10 tys. km.
Jaki dobrać olej syntetyczny do samochodu?
Olej silnikowy, w tym olej syntetyczny (np. Elf Evolution Full-Tech FE 5W30 5L), należy dobrać do samochodu ściśle według zaleceń producenta. Wszelkie normy, specyfikacje i klasy lepkości rozpisane są szczegółowo w instrukcji pojazdu. Jeśli nie mamy do niej dostępu do instrukcji, o specyfikacje oleju zawsze możemy poprosić specjalistów z ASO naszego samochodu. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z jednego z katalogów producentów olejów silnikowych.
Nie wiesz jak dobrać olej silnikowy do swojego samochodu? Zapoznaj się z artykułem na naszym blogu pt. Jak dobrać odpowiedni olej silnikowy? Na co zwrócić uwagę?
Najpopularniejsze oleje syntetyczne w sklepie motochemia.pl
Oleje syntetyczne należą obecnie do najliczniejszej grupy olejów w naszym sklepie. Są to też najpopularniejsze środki smarne dla silników benzynowych i wysokoprężnych. Wynika to przede wszystkim z obecnych standardów wprowadzanych z biegiem lat przez producentów samochodów. Najchętniej kupowanymi olejami syntetycznymi przez naszych klientów są oleje marek Castrol, Motul oraz Valvoline. Wśród olejów Castrola zdecydowanymi liderami są oleje Castrol Edge Titanium 5W30 C3 4L oraz Castrol Magnatec Stop-Start 5W30 A3/B4 4L. W przypadku Motula najpopularniejsze są Motul 8100 X-Clean+ 5W30 5L oraz Motul 8100 X-Cess 5W40 5L. Dla olejów Valvoline przodownikiem sprzedaży jest Valvoline MaxLife 5W40 4L i Valvoline SynPower FE 5W30 5L. Coraz większą popularnością cieszą się również oleje o lepkościach 0W20 i 0W30. Wynika to z nowych standardów wprowadzanych obecnie przez producentów samochodów oraz coraz wyższych norm emisji spalin. Poniżej przedstawiamy kilka opinii naszych klientów na temat zakupionych olejów:
Dobry olej, w dobrej cenie. Wprowadzenie Valvoline do oferty to dobry pomysł. :) Zakupiłem już 2 sztuki wraz z kompletem filtrów. – wpis użytkownika Toretto na temat oleju Valvoline MaxLife 5W40 4L Olej Silnikowy Syntetyczny
Olej na 5 z plusem. Cena i jakość oleju znakomita. Jeżdżę na nim już 4 rok! – zdanie klienta lisek o stosowaniu produktu Total Quartz 9000 Energy 5W40 5L Olej Silnikowy Syntetyczny
ZALECANO MI TAKI OD NOWOŚCI WIĘC SIĘ STOSUJĘ. SILNIK OLEJU NIE BIERZE, PRACUJE CICHO WIĘC POZOSTAJE PRZY TYM WYBORZE – opinia użytkownika JANEX po zakupieniu oleju Castrol Magnatec 5W40 C3 4L Olej Silnikowy Syntetyczny
Historia Japońskiej Motoryzacji Lata 50 to okres w którym po II wojnie światowej zaczęły odradzać...więcej
Nowoczesne silniki stosowane w samochodach osobowych posiadają coraz większe wymagania co do jakości i rodzaju...więcej
Filtr cząstek stałych jest montowany w układach wydechowych silników wysokoprężnych. Stosowane są w samochodach...więcej
Do jednych z najczęściej wybieranych barw w nowych samochodach należą obecnie kolory srebrny, szary, czarny oraz biały. Jest to na tyle zauważalne zjawisko, że na naszych drogach rzeczywiście powoli zaczynają królować auta posiadające różne odcienie szarości. Nic więc dziwnego, że entuzjaści motoryzacji, którzy często utożsamiają się ze swoim samochodem, coraz częściej szukają sposobu na to, aby ich wymarzone cztery kółka wyróżniały się na drodze. Jednym ze sposobów, aby tego dokonać, jest Car Wrapping, czyli oklejenie samochodu folią. Czym dokładnie jest Car Wrapping? Na czym polega? Dla kogo jest przeznaczony? O tym w dzisiejszym wpisie.
Czytaj więcejZima to trudny okres zarówno dla kierowców, jak i ich samochodów. Śnieg, lód oraz niskie temperatury skutecznie utrudniają jazdę samochodem, a bardzo często uniemożliwiają nawet jej rozpoczęcie. To właśnie w takich sytuacjach niezastąpione okazują się zimowe akcesoria samochodowe. To dzięki nim możliwe jest nie tylko odśnieżenie karoserii samochodu przed jazdą, ale także otwarcie drzwi czy uruchomienie silnika. Jakie są najbardziej przydatne akcesoria samochodowe na zimę? Oto przegląd popularnych akcesoriów zimowych do samochodu.
Czytaj więcejKupuje wycieraczki OXIMO od lat. Cena, jakość, adaptery do każdego...
Super , polecam. 100 % satysfakcji.
DODAJ OPINIĘ Zobacz więcej >>
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2024 https://www.motochemia.pl