Dlaczego olej silnikowy pełni ważną rolę w funkcjonowaniu samochodu?
Nie trzeba być fachowcem, aby wiedzieć, że olej silnikowy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdego silnika spalinowego. Posiada właściwości smarujące i zapobiega ścieraniu się elementów silnika podczas jego pracy. Pełni też szereg innych funkcji, takich jak: schładzanie silnika, oczyszczanie go z niepożądanych elementów, a także poszczególnych współpracujących zespołów (np. luz zaworowy). Poprzez swą funkcję smarującą olej silnikowy sprawia, że poszczególne elementy silnika nie zużywają się prawie wcale, co w znacznym stopniu zwiększa ich żywotność.
Rodzaje olejów silnikowych - jakie wyróżniamy?
Podstawowe składniki każdego oleju silnikowego to frakcje, powstałe w wyniku destylacji ropy naftowej lub ich odpowiedniki syntetyczne. W zależności od stopnia uszlachetnienia frakcji, a także ilości ich syntetycznych odpowiedników, oleje silnikowe dzielimy na mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne.
Czym są oleje mineralne do silników samochodowych?
Oleje mineralne to oleje powstałe z produktów destylacji ropy naftowej, poddane podstawowemu uszlachetnieniu. Posiadają one wysoką lepkość i niskie właściwości chłodzące i ochronne silnika.
Oleje półsyntetyczne - co to jest za rodzaj oleju silnikowego?
Oleje półsyntetyczne powstałe z destylatów ropy naftowej poddanych rozbudowanemu uszlachetnieniu, to oleje charakteryzujące się właściwościami pośrednimi pomiędzy olejami mineralnymi i syntetycznymi. Gwarantują one bardziej wydajne smarowanie i lepszą ochronę silnika niż oleje mineralne.
Co zapewniają oleje syntetyczne dla silnika samochodu?
Oleje syntetyczne to produkty powstałe z baz olejowych otrzymanych poprzez syntezę chemiczną. Zapewniają one znacznie lepsze chłodzenie, oczyszczanie i smarowanie ruchomych elementów silnika niż oleje mineralne.
Jak dobrać odpowiedni olej silnikowy do auta?
Umiejętny dobór oleju silnikowego to dłuższa żywotność i eksploatacja silnika naszego pojazdu. Do silników samochodów starszych, z dużym przebiegiem, do których używano olejów mineralnych, oleju syntetycznego stosować nie należy. Wypłukuje on bowiem w nadmiarze nagromadzone przez lata zanieczyszczenia, które przemieszczając się mogą wyrządzić w silniku wiele szkód.
Czy można mieszać oleje mineralne z syntetycznymi?
Pamiętać też należy, że pod żadnym pozorem nie wolno mieszać oleju mineralnego z syntetycznym, a jedynie z półsyntetycznym.
Gdzie kupić tanie oleje silnikowe do auta?
Zapoznaj się z dostępnym asortymentem naszego sklepu z olejami silnikowymi do samochodów. Posiadamy najlepsze i najtańsze samochodowe oleje silnikowe. Niezależnie czy szukasz oleju mineralnego, syntetycznego, czy półsyntetycznego - w naszej hurtowni dobierzesz produkt spełniający Twoje oczekiwania. Poza olejami silnikowymi oferta Motochemii zawiera też oleje przekładniowe, zarówno do manualnych skrzyni biegów, jak i do automatów. Chcesz wyposażyć swoje auto w różne gadżety przy okazji zakupu oleju? Zobacz dział akcesoriów motoryzacyjnych do samochodów w naszym sklepie!