Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz [email protected]
- Strona główna >
- Poradnik >
- Informacje Motoryzacyjne >
- Obowiązkowe światła w przyczepie samochodowej

Obowiązkowe światła w przyczepie samochodowej

Podobnie jak w przypadku aut, przyczepy samochodowe również objęte są prawnie obowiązkiem posiadania odpowiedniego oświetlenia. Nie jest istotne czy mamy do czynienia z używaną przyczepą samochodową, czy nową. Każda z nich powinna posiadać taki typ oświetlenia, który określony jest rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31.12.2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów i zakresu ich wyposażenia. Jego brak może kosztować nas mandat, o czym wielu kierowców niestety zapomina. Jakie oświetlenie powinna posiadać przyczepa samochodowa?
Spis treści:
Czy każda przyczepa musi posiadać oświetlenie?
Jakie oświetlenie przyczepy jest obowiązkowe?
Czy większe przyczepy muszą mieć dodatkowe oświetlenie?
Jaki jest mandat za brak odpowiedniego oświetlenia przyczepy samochodowej?
Czy każda przyczepa musi posiadać oświetlenie?
Odpowiednie oświetlenie przyczepy samochodowej jest obowiązkowe i niezwykle istotne dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Niestety osoby, które korzystają z przyczep sporadycznie lub okazjonalnie często nie zdają sobie sprawy z tego, jaki rodzaj oświetlenia powinien znajdować się na wyposażeniu przyczepy. Dotyczy to zarówno lekkich przyczep towarowych, jak i przyczep kempingowych czy popularnych lawet. Odpowiednie oświetlenie przyczepy ogranicza przede wszystkim ryzyko ewentualnego wypadku. Chroni również kierowcę przed mandatem, dlatego też warto zadbać o to, aby nasza przyczepa samochodowa, nowa lub używana, posiadała określone przepisami oświetlenie. Żadna przyczepa samochodowa nie jest zwolniona z obowiązku posiadania oświetlenia, o czym należy oczywiście pamiętać.
Przyczepy kempingowe i towarowe powinny posiadać odblaski boczne – fot. pixabay.com
Jakie oświetlenie przyczepy jest obowiązkowe?
Wbrew obiegowej opinii, prawo o ruchu drogowym bardzo dokładnie określa jaki typ oświetlenia powinna posiadać przyczepa samochodowa. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, stanowią o tym przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. W rozdziale trzecim tego rozporządzenia znaleźć można dokładną listę niezbędnego oświetlenia samochodu, a także oświetlenia przyczepy. Przepisy te dotyczą zarówno oświetlenia przyczepy lekkiej, jak i dwuosiowej przyczepy samochodowej, przyczepy kempingowej czy lawety. Do obowiązkowego oświetlenia przyczepy samochodowej, niezależnie od jej rodzaju należą przede wszystkim dwa typy źródła światła:
- Lampy stałe
- Lampy odblaskowe
Oczywiście w przyczepie nie mogą znaleźć się przypadkowe światła. Odblaski oraz światła do przyczepy powinny posiadać odpowiednią homologację. Co więcej, ilość i rodzaj źródła światła znajdującego się na przyczepie samochodowej zależny jest od wielkości samej przyczepy. Niezależnie jednak od jej gabarytów, każda przyczepa samochodowa powinna być wyposażona w oświetlenie, takie jak:
- Światła pozycyjne tylne - 2 sztuki, widoczne z tyłu przyczepy.
- Światła stopu - 2 sztuki, widoczne z tyłu przyczepy.
- Światła kierunkowskazów - 2 sztuki z tyłu przyczepy.
- Światła awaryjne - 2 sztuki z tyłu przyczepy (kierunkowskazy).
- Światło przeciwmgłowe tylne - 1 sztuka po lewej stronie tylnej przyczepy.
- Podświetlenie tablicy rejestracyjnej - oświetlające całą tablicę rejestracyjną
- Tylne światła odblaskowe w kształcie trójkąta - 2 sztuki w kolorze czerwonym w tylnej części przyczepy.
- Przednie odblaski w kształcie innym niż trójkąt - od 2 do 4 sztuk w kolorze białym, umieszczone maksymalnie 150 mm od zewnętrznego punktu szerokości pojazdu.
- Boczne odblaski w kształcie innym niż trójkąt - koniecznie barwy żółtej, mocowane nie dalej niż 3 m od przodu przyczepy i nie dalej niż 1 m od tyłu przyczepy. Muszą być montowane nie rzadziej niż co 3 m.
O powyższych wymaganiach wie każdy producent przyczep samochodowych, dlatego też każda nowa przyczepa powinna takie oświetlenie posiadać. Użytkownikom starszych i używanych przyczep, szczególnie tym którzy posiadają przyczepy typu SAM, zalecamy sprawdzić, czy ich przyczepa na pewno posiada wymagane przepisami źródła światła.
Prawidłowo oświetlona przyczepa powinna posiadać światła kierunkowskazów, stopu, pozycyjne, tablicy rejestracyjnej oraz trójkątne czerwone odblaski – fot. motochemia.pl
Czy większe przyczepy muszą mieć dodatkowe oświetlenie?
Niektóre przyczepy samochodowe wymagają dodatkowego oświetlenia. Jego wymóg ściśle powiązany jest z wymiarami przyczepy oraz jej dopuszczalną masą całkowitą (DMC). Do dodatkowego oświetlenia, które muszą posiadać przyczepy samochodowe o określonych parametrach należą:
- Światła pozycyjne przednie
- Światła obrysowe przednie i tylne
- Światła pozycyjne boczne
- Światło cofania
- Odblaskowe światła konturowe
Przednie światło pozycyjne stałe jest obowiązkowe dla przyczep samochodowych, których szerokość przekracza 160 cm. Takie lampy powinny być w kolorze białym i umieszczone maksymalnie 150 mm od jej najbardziej zewnętrznego punktu.
Stałe światła obrysowe przednie i tylne obowiązują w przyczepach samochodowych, których szerokość przekracza 210 cm. Co ciekawe światła te są zakazane w przypadku przyczep węższych niż 180 cm oraz dopuszczalna w przyczepach o szerokości między 180 a 210 cm. Przednie światła obrysowe powinny być barwy białej, natomiast tylne czerwonej.
Stałe światła pozycyjne boczne są obowiązkowe dla przyczep o długości całkowitej powyżej 6 metrów oraz dopuszczalne dla pozostałych przyczep samochodowych. Światła te powinny posiadać barwę żółtą, a ich montaż nie powinien być rzadszy niż co 3 metry. W przyczepach o długości poniżej 6 metrów światła te zastępują pomarańczowe światła odblaskowe.
Światło cofania to światło, które zależne jest od DMC przyczepy i dotyczy przyczep zarejestrowanych po 1.08.2009 r. Światło tego typu wymagane jest w przyczepach powyżej DMC 750 kg. Powinno być barwy białej i umiejscowione po prawej stronie tylnej części przyczepy.
Odblaskowe światła konturowe obowiązują w przyczepach samochodowych, których DMC oraz długość przekracza pewne wartości. W przypadku przyczep o długości powyżej 2,1 m oraz DMC powyżej 3,5 T wymagane są odblaskowe światła konturowe tylne. W przypadku przyczep o długości 6 m i DMC powyżej 3,5 T wymagane są odblaski konturowe boczne.
Jaki jest mandat za brak odpowiedniego oświetlenia przyczepy samochodowej?
Brak odpowiednich świateł w przyczepie jest oczywiście wykroczeniem, które zostało ujęte w Kodeksie Ruchu Drogowego. Jeśli przyczepa samochodowa w trakcie jazdy po drogach publicznych nie posiada wymaganego dla zestawu samochodowego z przyczepką oświetlenia, na podstawie art. 88 Kodeksu Wykroczeń oraz art. 51 ust. 1 Kodeksu Ruchu Drogowego, kierowca takiego zestawu podlega karze mandatu karnego, a jego konto zostaje obciążone punktami karnymi. Jaki jest mandat za jazdę z przyczepą bez odpowiednich świateł? W przypadku podróżowania samochodem z przyczepą bez odpowiedniego oświetlenia od świtu do zmierzchu mandat karny wynosi 100 zł, a do konta kierowcy doliczane zostają 2 punkty karne. Nieco surowiej przepisy odnoszą się do jazdy bez wymaganych świateł od zmierzchu o świtu. W takim przypadku na kierowcę zostaje nałożona grzywna w wysokości 200 zł, a do jego konta dopisane zostają 4 punkty karne.
A czy wy posiadacie odpowiednie oświetlenia w swoich przyczepkach? A może spotkaliście się z przyczepami do wynajęcia, które takiego oświetlenia nie posiadały?
Ostatnie opinie o tym artykule
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2023 https://www.motochemia.pl