Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz [email protected]
- Strona główna >
- Poradnik >
- Porady Motoryzacyjne >
- Objawy zapchania odmy olejowej
Objawy zapchania odmy olejowej
Każdy element jednostki napędowej posiada swoje ściśle określone zadanie. Niepoprawne działanie choćby jednego z podzespołów może nie tylko utrudnić poprawną pracę silnika, ale także przyczynić się do jego unieruchomienia, a nawet uszkodzenia. Jednym z takich elementów jest odma silnika, która odpowiedzialna jest za odpowietrzenie skrzyni korbowej. Czym dokładnie jest odma w samochodzie? Za co odpowiada? Jakie są objawy uszkodzenia odmy w silniku? O tym w dzisiejszym artykule!
Spis treści:
Przyczyny zapchania odmy olejowej
Jak zadbać o odmę w samochodzie?
Zapchana odma silnika - co zrobić?
Co to jest odma olejowa?
Odma olejowa silnika to jeden z elementów jednostki napędowej, który odpowiada za odpowietrzenie skrzyni korbowej. To element układu smarowania, którego głównym zadaniem jest odprowadzanie gazów ze skrzyni korbowej, które powstają w wyniku pracy jednostki napędowej, bezpośrednio do komory spalania. W starszych konstrukcjach samochodów odmę silnika stanowiła zwykła rura odpowietrzająca, która uwalniała powstałe gazy prosto do atmosfery. Obecnie odma olejowa jest częścią zamkniętego układu odpowietrzenia skrzyni korbowej. Stanowi stosunkowo skomplikowany podzespół, który wyposażono w specjalny separator oleju i zawory zwrotne. Zadaniem separatora oleju jest wyłapywanie i skraplanie mgły olejowej znajdującej się w odprowadzanych przez odmę gazach i skierowanie jej z powrotem do układu smarowania silnika. Warto wspomnieć, że najnowsze jednostki napędowe posiadają w odmie silnika także specjalny podgrzewacz, którego zadaniem jest rozpuszczenie gęstych osadów zalegających w odmie, w celu utrzymania układu w nienagannej czystości.
Odma silnika może składać się z wielu pojedynczych elementów, w tym z separatora oleju – fot. motochemia.pl
Za co odpowiada odma silnika?
Skoro wiemy już, czym jest odma silnika, warto podsumować, jakie są jej podstawowe zadania. Najprościej mówiąc, głównym celem działania odmy olejowej jest odpowietrzenie skrzyni korbowej silnika. Do jej podstawowych zadań należy zatem:
- Usunięcie nadmiaru gazów ze skrzyni korbowej.
- Ograniczenie ryzyka wzrostu ciśnienia gazów w skrzyni korbowej.
- Skierowanie nagromadzonych gazów ze skrzyni korbowej do cylindrów.
- Wyłapanie mgły olejowej zawartej w gazach przy pomocy separatora oleju i skierowanie jej pod postacią skroplonego oleju ponownie do układu smarowania.
- Dbanie o czystość układu odpowietrzenia skrzyni korbowej za sprawą podgrzewacza odmy.
Poprawne działanie odmy silnika jest niezwykle istotne dla sprawnego funkcjonowania jednostki napędowej. Zatkanie odmy lub jej uszkodzenie prowadzić może do wzrostu ciśnienia we wnętrzu skrzyni korbowej, co doprowadzić może do rozszczelnienia silnika, a w skrajnych wypadkach nawet wybuchu. Dlatego też nie należy bagatelizować objawów uszkodzenia odmy silnika.
Objawy zatkania odmy silnika
Odma olejowa to element silnika, który tak jak każda część eksploatacyjna samochodu z czasem ulega awarii. Nieprawidłowe działanie układu odpowietrzenia skrzyni korbowej nie zawsze zauważalne jest jednak od razu. Uszkodzenie lub zatkanie odmy stanowi bowiem proces długotrwały, dlatego też warto zwracać uwagę na pierwsze symptomy zwiastujące jej awarii. Do najczęściej występujących objawów zatkania odmy lub jej uszkodzenia należą:
- Wycieki oleju silnikowego - spowodowane wypchaniem uszczelek przez wysokie ciśnienie w układzie.
- Wysokie zużycie oleju silnikowego - spowodowane przedostawaniem się oleju do komory spalania.
- Nieprawidłowa praca silnika - objawiająca się szarpaniem i nierówną pracą jednostki
- Nadmierne dymienie z wydechu - wynikające ze spalania oleju w komorze spalania.
- Problemy z odkręceniem korka oleju - wynikające z powstania podciśnienia w układzie smarowania silnika.
- Syczenie podczas wyciągania bagnetu oleju - spowodowane powstaniem podciśnienia w układzie smarowania silnika.
- Samoczynne wyciąganie się miarki poziomu oleju - wynikające z powstania nadciśnienia w układzie smarowania silnika.
Uszkodzenie lub zapchanie odmy olejowej skutkować może także niepoprawnym działaniem turbosprężarki oraz jej charakterystycznym „poceniem się”
Przyczyny zapchania odmy olejowej
Główną przyczyną uszkodzenia, a w zasadzie zapchania odmy olejowej jest oczywiście jej zanieczyszczenie. We wnętrzu odmy olejowej pod wpływem niskiej temperatury pracy i wilgoci osadzają się zanieczyszczenia znajdujące się we filtrowanych gazach ze skrzyni korbowej. Zanieczyszczenia te mogą pojawić się również w wyniku zużycia silnika, a także być skutkiem nieregularnych serwisów olejowych. Zanieczyszczenia te z czasem tworzą nagary w postaci gęstej mazi, która wraz z użytkowaniem samochodu zaczyna ograniczać przepustowość odmy silnika, co w konsekwencji skutkuje wzrostem ciśnienia w komorze skrzyni korbowej.
Jak zadbać o odmę w samochodzie?
Aby zapobiec zapchaniu odmy silnika, niezbędne jest zadbanie o sam silnik. W przypadku odmy olejowej kluczowa jest przede wszystkim regularna wymiana oleju silnikowego, a także filtra oleju i filtra powietrza. Systematyczne serwisowanie tych elementów, a także stosowanie filtrów samochodowych oraz olejów silnikowych najwyższej jakości sprawi, że w układzie smarowania silnika znajdować się będzie mniej zanieczyszczeń, co spowoduje również ograniczenie zabrudzenia samej odmy.
Równie ważnym zadaniem w kwestii dbania o odmę silnika jest także regularna kontrola jej stanu. Zanieczyszczoną odmę olejową można z powodzeniem wyczyścić, co można zrobić samodzielnie lub zlecić konserwację odmy wyspecjalizowanym warsztatom.
Regularna wymiana oleju i filtrów ma znaczny wpływ na stan odmy silnika – fot. motochemia.pl
Zapchana odma silnika - co zrobić?
Brak regularnego czyszczenia odmy olejowej ostatecznie doprowadzić może do jej całkowitego zatkania. Co zrobić, gdy odma silnika się zatka? Gdy objawy wskazują na całkowite zapchanie odmy olejowej, istnieją dwa sposoby jej naprawy. Pierwszym z nich jest oczyszczenie odmy z nagromadzonych w niej nagarów przy pomocy dedykowanych do tego celu preparatów. Można oczywiście zrobić to samodzielnie, jednak ze względu na konieczność dokładnego sprawdzenia separatora oleju, a także skomplikowaną budowę odmy w nowoczesnych silnikach, zalecamy zlecenie tej czynności w wyspecjalizowanych warsztatach mechanicznych. Drugą opcją naprawy odmy jest jej całkowita wymiana tego elementu na nowy. Ceny tej części w sklepach motoryzacyjnych nie są przesadnie wygórowane, a koszt wymiany odmy silnika zazwyczaj mieści się w przedziale cenowym 200-400 złotych. Oczywiście, wszystko zależy od cennika danego warsztatu oraz stopnia skomplikowania naprawy.
Skutki zatkanej odmy silnika
Awaria odmy olejowej w postaci jej zapchania lub zatkania nie pojawia się nagle. Jest wynikiem długotrwałego użytkowania samochodu bez regularnego czyszczenia odmy, a także niesystematycznej wymiany oleju silnikowego oraz filtrów. Jej niewłaściwe działanie wpływa nie tylko na problemy z ciśnieniem w skrzyni korbowej, czy płynną pracą silnika. Zapchanie odmy w samochodzie może przyczynić się również do uszkodzenia uszczelek silnika, co skutkować będzie jego rozszczelnieniem i wyciekami oleju. Ignorowana awaria odmy z czasem uszkodzić może także inne podzespoły silnika, generując tym samym wysokie koszty jego naprawy, znacznie wyższe od przeglądu, czyszczenia lub wymiany odmy olejowej.
A jak często wy czyścicie odmy olejowe w swoich silnikach? Czy mieliście okazję ją wymieniać? Podejmujecie się czyszczenia samodzielnie, czy zlecacie tę czynność serwisowi? Piszcie w komentarzach!
Ostatnie opinie o tym artykule
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2024 https://www.motochemia.pl