Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz [email protected]
- Strona główna >
- Poradnik >
- Informacje Motoryzacyjne >
- Numer VIN - Co oznacza? Gdzie go znaleźć?
Numer VIN - Co oznacza? Gdzie go znaleźć?
Przy zakupie części samochodowych, bardzo często możemy usłyszeć od sprzedawcy, że do dobrania odpowiedniej części konieczne jest podanie numeru VIN. Numer VIN pojazdu to w dużym uproszczeniu PESEL samochodu, który jest numerem indywidualnym dla każdego auta. Stanowi numer identyfikacyjny pojazdu, do którego przypisane są konkretne dane samochodu. Co dokładnie oznacza numer VIN? Gdzie go znaleźć? Do czego można go wykorzystać? O tym w dzisiejszym wpisie!
Spis treści:
Jakie informacje zawiera numer VIN?
Co oznaczają cyfry i litery numeru VIN?
Gdzie jest numer VIN w samochodzie?
Dlaczego sklepy motoryzacyjne proszą o podanie numeru VIN?
Czy numer VIN to dane wrażliwe?
Do czego może się przydać numer VIN?
Czym jest numer VIN?
Vehicle Identification Number, czyli numer VIN jest jednym z najważniejszych oznaczeń samochodu. Stanowi numer identyfikacyjny pojazdu, do którego przypisane są wszystkie jego podstawowe dane. Numer VIN jest oznaczeniem indywidualnym. Oznacza to, że jeden numer przypisany jest tylko do jednego samochodu. Raz przypisany do karoserii auta zostaje z nim od jego powstania, aż do momentu zezłomowania. W przeciwieństwie do numeru rejestracyjnego numer VIN nie zmienia się ani po zmianie właściciela, ani w żadnym innym przypadku.
Jak wygląda numer VIN?
Obecny standard numeru VIN, a w zasadzie format, w którym zapisywany jest numer nadwozia, został ujednolicony w 1981 roku. Do tego czasu jednak na świecie stosowane były bardzo różne formy zapisu numeru pojazdu. Rosnąca liczba produkowanych samochodów zmusiła jednak producentów do uregulowania kwestii numeru VIN i ustandaryzowania go do globalnych norm ISO. Od tego momentu w USA i w Europie stosowany jest numer VIN złożony z 17 znaków, który stanowi ciąg cyfr i liter. Warto jednak zaznaczyć, że według tych samych ustaleń, numer VIN nie może zwierać liter I (i), O (o) oraz Q (q).
Jakie informacje zawiera numer VIN?
Co oznacza numer VIN samochodu? Wbrew pozorom numer identyfikacyjny pojazdu nie jest losowym zlepkiem liczb i liter. W 17 znakach VIN-u zakodowany jest szereg informacji dotyczących danego samochodu, które według ustalonego normą ISO 3779 schematu koduje producent pojazdu. Pierwsze trzy znaki numeru VIN to segment WMI. Określa on region, kraj pochodzenia pojazdu oraz jego producenta. Kolejne 6 cyfr VIN-u (od 4 do 9) to segment VDS. Zawiera on dane dotyczące specyfikacji technicznej auta. Ostatnia cyfra segmentu VDS (czyli 9 od początku numeru VIN) jest liczbą kontrolną. Sprawdza ona czy VIN jest poprawny. Ostatni segment VIN-u nosi oznaczenie VIS. Obejmuje on znaki od 10 do 17 i zawiera informacje o numerze seryjnym samochodu. W segmencie VIS mogą być zawarte informacje na temat wyposażenia pojazdu, rodzaju silnika, a także napędu pojazdu.
Numer VIN znaleźć można między innymi pod maską pojazdu – fot. pixabay.com
Co oznaczają cyfry i litery numeru VIN?
Jak już ustaliliśmy wcześniej 17 znaków numeru VIN podzielone, jest na 3 segmenty: WMI, VDS oraz VIS, które definiują znaczenie kolejnych ciągów znaków. Co jednak oznacza każdy pojedynczy znak numeru VIN? Kolejne litery i cyfry zawarte w numerze identyfikacyjnym pojazdu oznaczają kolejno:
- Znak nr 1 - Oznaczenie producenta.
- Znaki nr 2 do 3 - Oznaczenie marki oraz typ pojazdu.
- Znaki nr 4 do 8 - Oznaczenie rodzaju nadwozia, zamontowanego silnika oraz wyposażenia.
- Znak nr 9 - Znak kontrolny sprawdzający poprawność numeru VIN.
- Znak nr 10 - Oznaczenie roku produkcji samochodu.
- Znak nr 11 - Oznaczenie fabryki, w której wyprodukowano pojazd.
- Znaki nr 12 do 17 - Oznaczenie numeru seryjnego auta.
Gdzie jest numer VIN w samochodzie?
Numer VIN pojazdu najszybciej znaleźć można w dokumentach auta. Najłatwiej odczytać numer identyfikacyjny samochodu z jego dowodu rejestracyjnego, gdzie umieszczony jest w polu o oznaczeniu „E”. Numer VIN dostępny jest również w karcie pojazdu, a także na druku ubezpieczenia OC. Numer nadwozia, jak nie trudno zgadnąć, wybity jest także na niektórych elementach samochodu. Niestety różni producenci aut umieszczają VIN na karoserii w rozmaitych miejscach. Najczęściej jednak VIN pojazdu znaleźć można:
- Pod przednią szybą w jej lewym dolnym rogu;
- Na podłodze pod wykładziną bagażnika (z jego prawej strony);
- Na prawym nadkolu
- Na podłodze kabiny pojazdu w okolicach fotela pasażera;
- Na słupku A po stronie kierowcy (słupek przedni);
- Pod przednią maską pojazdu (na wzmocnieniu czołowym).
Dlaczego sklepy motoryzacyjne proszą o podanie numeru VIN?
Kupując części samochodowe w sklepach motoryzacyjnych, czy to poprzez sklep internetowy, czy w sklepie stacjonarnym, bardzo często można spotkać się z prośbą sprzedawcy o podanie numeru VIN pojazdu. Po co sprzedawcy VIN samochodu? Sprzedawca części samochodowych, podobnie jak mechanik, po wpisaniu numeru VIN pojazdu do odpowiedniego katalogu otrzymuje informacje na temat danego samochodu. Znajduje się w nim między innymi cały wachlarz podzespołów zamiennych odpowiednich dla danego pojazdu. Dobór części po numerze VIN daje niemal 100-procentową gwarancję, że dobrane przy jego pomocy części zamienne będą właściwe do serwisowanego samochodu. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy do jednego modelu samochodu podczas produkcji montowano odmienne podzespoły. Wbrew pozorom występowanie różnych części w tych samych modelach pojazdu nie jest niczym dziwnym. Bardzo często taka sytuacja występuje z częściami samochodowymi takimi jak:
- Klocki hamulcowe
- Tarcze hamulcowe
- Końcówki drążków kierowniczych
- Łączniki stabilizatora
- Sprężyny zawieszenia
- Amortyzatory zawieszenia
- Łożyska amortyzatora
- Zestaw rozrządu
oraz wieloma innymi. Zjawisko to bardzo często dotyczy samochodów grupy VAG, takich jak Audi, Volkswagen, Skoda czy Seat, ale warto zaznaczyć, że nie są to jedyne marki, których dotyczy ten problemem.
Czy numer VIN to dane wrażliwe?
Czy numer identyfikacji pojazdu jest danymi wrażliwymi? To pytanie, które wielu osobom spędza sen z powiek. Poprzez dane wrażliwe rozumieć można dane osobowe, zatem czy VIN jest danymi osobowymi? Analizując odpowiedź Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO), można dojść do wniosku, że numer VIN zasadniczo nie należy do danych wrażliwych, ponieważ dla osób postronnych nie jest on informacją, na podstawie której można zidentyfikować daną osobę, z tego powodu, nie można nazwać numeru VIN danymi osobowymi. Istnieje jednak wyjątek od tej reguły. Dla podmiotów, które posiadają dostęp do centralnej ewidencji kierowców, takich jak Policja, prokuratura, komornik sądowy, sąd, ZUS czy straż miejska/gminna, które mogą ustalić dane właściciela pojazdu na podstawie numeru VIN będą to dane osobowe.
Przy pomocy numeru VIN można zbadać historię wypadkową samochodu – fot. pexels.com
Do czego może się przydać numer VIN?
Przeciętnemu kierowcy, numer VIN może się przydać do kilku czynności. Przede wszystkim na jego podstawie można określić czy samochód jest kradziony. Za jego pomocą można również sprawdzić przeszłość pojazdu. Dzięki specjalnym stronom internetowym można zobaczyć czy samochód miał wypadek lub kolizję, czy przechodził jakieś poważne naprawy, a także czy jego przebieg jest prawidłowy. Historię przebiegu, ubezpieczeń oraz zmiany właścicieli można również bezpłatnie przeglądnąć w CEPIKu, przy pomocy specjalnej wyszukiwarki.
A czy wy kiedyś potrzebowaliście numeru VIN waszego samochodu? Czy wiedzieliście jakie dane on zawiera? Piszcie w komentarzach!
Ostatnie opinie o tym artykule
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2024 https://www.motochemia.pl