Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz [email protected]
- Strona główna >
- Poradnik >
- Porady Motoryzacyjne >
- Zapachy do domu - 5 podstawowych pytań

Zapachy do domu - 5 podstawowych pytań

Jako entuzjaści motoryzacji często dbamy o to, aby wnętrze naszego samochodu stanowiło miejsce czyste i przyjemne w użytkowaniu. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że sam zapach nawet najlepszego kosmetyku po krótkim czasie szybko się ulotni, dlatego też sięgamy po jeden z samochodowych odświeżaczy powietrza, chociażby po klasyczną choinkę Wunder-Baum. Czy jednak zawsze robimy to samo w przypadku naszego domu lub mieszkania? Jaki w tym przypadku mamy wybór, jeśli chodzi o dostępność odświeżaczy powietrza?
Spis Treści
1. Jakie są rodzaje zapachów do domu?
2. Co wyróżnia zapachy dla domu?
3. Czym zastąpić zapach domowy?
4. Czy można używać odświeżaczy samochodowych w domu?
5. Czy można używać odświeżaczy domowych w samochodzie?
1. Jakie są rodzaje zapachów do domu?
W przypadku zapachów domowych mamy niemal tak samo szeroki wybór różnych ich wariantów, jak w wypadku zapachów samochodowych. Oczywiście warianty te różnią się pomiędzy sobą, co wynika z różnego zapotrzebowania, a także odmiennej konstrukcji domu od samochodu. I tak w przypadku zapachów do domu możemy wyróżnić:
- Dyfuzory zapachowe — czyli słynne patyczki zapachowe, które poprzez zamoczenie ich końcówki w olejku zapachowym/eteryczny, rozprowadzają aromat poprzez jego odparowywanie (np. Senso Home Diffuzer).
- Zawieszki zapachowe — funkcjonujące na tej samej zasadzie co zapachy samochodowe. Najczęściej występujące w formie listków celulozowych, woreczków z nasączonymi olejkami wkładami lub w formie naturalnego zapachu do domu z prawdziwymi suszonymi owocami i liśćmi (np. Pachnąca szafa).
- Domowe odświeżacze powietrza w sprayu — nie różnią się niemal niczym od swoich samochodowych odpowiedników. Ich aplikacja odbywa się poprzez atomizer (np. Senso Home Spray).
- Puszki zapachowe — również bardzo podobne do tych, które używane są w samochodach, jednak przeważnie posiadają one znacznie większy rozmiar. Poprzez ich otwarcie do wnętrza pomieszczenia uwalniany jest zapach zawarty w nasączonych wkładach celulozowych lub w żelu (np. Ambi Pur Gel).
- Świeczki zapachowe — to jeden z tych zapachów, których nie uświadczymy w samochodach. Pachną one same w sobie, jednak swoją prawdziwą moc pokazują po ich zapaleniu (np. Yankee Candle).
- Zapachy do domu do kontaktu — w pewnym sensie stanowią odpowiednik samochodowych zapachów na wlot powietrza. Podpinamy zapach z wymiennym wkładem do kontaktu, a pod wpływem ciepła aromat rozchodzi się po całym pomieszczeniu (np. Air Wick Freshmatic).
Jaki zapach wybrać do domu? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy wam.
Domowy zapach w formie woreczka - Źródło: https://pixelbay.com
2. Co wyróżnia zapachy dla domu?
Szczególną cechą wyróżniającą zapachy domowe jest ich wydajność, trwałość, zazwyczaj sporo większe opakowania niż w przypadku ich samochodowych odpowiedników oraz forma. Jednak cechą, która najbardziej wyróżnia domowe odświeżacze powietrza, jest ich nuta zapachowa. Tutaj zdecydowaną przewagę posiadają zapachy kwiatowe, świeże oraz owocowe. Przykładem mogą być tutaj specyficzne nuty zapachowe takie jak aromat płynu do płukania, świeżego prania, drzewa sandałowego, lawendy, czy pomarańczy, które występują bardzo rzadko lub niemal wcale w gamie samochodowych odświeżaczy powietrza. Trzeba zaznaczyć jednak, że bezwzględną większość spośród domowych nut zapachowych stanowią właśnie zapachy kwiatowe. W samej gamie odświeżaczy Senso Home marki Dr Marcus odnajdziemy aż 6 odświeżaczy o kwiatowej nucie zapachowej takich jak Water Blossom, Sensual Citrus, Exotic Place, Magic Garden, White Gardenia i Oriental Spa, co świadczy o popularności tego typu woni w naszych domach.
3. Czym zastąpić zapach domowy?
Pytanie, "czym zastąpić zapach domowy" często prowadzi do pytania, "jak zrobić lub z czego zrobić zapach do domu samodzielnie". Istnieje wiele poradników pokazujących jak wykorzystać produkty naturalne do ich wykonania. Jednym z wielu przykładów jest wykorzystanie woreczków z organzy oraz suszonych kwiatów i owoców (np. pomarańczy, mięty lub lawendy), które pozwalają stworzyć stylowe zawieszki zapachowe. Innym sposobem jest wykorzystanie patyczków rattanowych i olejków eterycznych do stworzenia dyfuzorów. Należy jednak pamiętać, że jeśli zależy nam na intensywnym zapachu, pierwsza z tych opcji może okazać się niewystarczająca. Suszone owoce i kwiaty wydzielają delikatny zapach, który w większych pomieszczeniach może być niewyczuwalny. W tym wypadku lepiej sprawdza się dyfuzor typu "home made", jednak kupno odpowiedniego naczynia, wraz z olejkiem eterycznym oraz patyczkami rattanowymi, często przekracza cenę gotowego zestawu. Zatem czy warto tworzyć własne zapachy?
4. Czy można używać odświeżaczy samochodowych w domu?
Teoretycznie nie ma przeciwwskazań, aby używać zapachów samochodowych w domu co z pewnością ucieszy miłośników zapachu black (czarnego, czarnej klasyki). Niestety takie rozwiązanie nie jest wolne od wad z kilku powodów. Przede wszystkim odświeżacze samochodowe nie są przystosowane do działania w dużych pomieszczeniach takich jak salon, czy przedpokój, przez co ich aromat może nie być dostatecznie wyczuwalny w całym pokoju. Paradoksalnie ich intensywność również może być problemem. Wnętrze samochodu jest pomieszczeniem względnie często otwieranym i wietrzonym, dlatego też wysoka intensywność odświeżacza samochodowego nie jest zazwyczaj wyczuwalna. Niestety w zamkniętym i nieczęsto wietrzonym lokum, jakim są biura czy mieszkania, zapachy tego typu mogą stać się dokuczliwe. Czy można zatem stosować zapachy samochodowe w domu? Oczywiście, że tak, jednak musimy się liczyć z tym, że w przypadku dużych pomieszczeń konieczne będzie zastosowanie więcej niż jednego odświeżacza, a ich intensywność może stać się dokuczliwa.
Zobacz także: |
5. Czy można używać odświeżaczy domowych w samochodzie?
Podobnie jak w przypadku zapachów samochodowych w domu, nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań, aby używać zapachów domowych w samochodzie. Jedyną przeszkodą może być oczywiście stabilność podłoża, a także ograniczenia techniczne. Mówiąc ściślej, w samochodzie niemal na pewno nie użyjemy dyfuzora, z którego po przewróceniu wyleje się cały olejek eteryczny. Na pewno nie użyjemy także zapachu do kontaktu, ponieważ po prostu nie będziemy mieli gdzie go podpiąć. Użycie świeczki w tak małym pomieszczeniu także wydaje się pomysłem przynajmniej dyskusyjnym.
A jakich zapachów wy używacie w swoich domach, biurach i mieszkaniach? Korzystacie z gotowych rozwiązań, czy tworzycie swoje kompozycje zapachowe? Dajcie nam znać w komentarzach!
Ostatnie opinie o tym artykule
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2023 https://www.motochemia.pl