Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz [email protected]
- Strona główna >
- Poradnik >
- Porady Motoryzacyjne >
- Mycie wstępne - ABC Detailingu cz.1

Mycie wstępne - ABC Detailingu cz.1

Mycie wstępne to pierwszy etap detailingowego mycia samochodu, który coraz częściej możemy spotkać również na myjniach bezdotykowych. Jak ono wygląda? Czym jest mycie wstępne? Jakich produktów do jego wykonania potrzebujemy? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Spis treści:
Co to jest mycie wstępne?
Mycie wstępne – co potrzebujemy?
Aplikacja – Jak wykonać mycie wstępne?
Jaki preparat wybrać? Która piana jest najlepsza?
Co to jest mycie wstępne?
Mycie wstępne to pierwsza część wieloetapowego detailingowego mycia samochodu. Polega ono na aplikacji na powierzchnię karoserii specjalnych preparatów czyszczących, których głównym zadaniem jest wstępne zmiękczenie brudu zalegającego na karoserii pojazdu. Podczas tego etapu z powierzchni lakieru usuwane są luźne zanieczyszczenia, które podczas mycia właściwego mogłyby doprowadzić do jego porysowania.
Mycie wstępne to pierwszy etap mycia detailingowego - fot. pixabay.com
Mycie wstępne – co potrzebujemy?
Do tej części mycia potrzebować będziemy zarówno odpowiednich kosmetyków samochodowych, jak i właściwych dla tego działania urządzeń. Wśród kosmetyków możemy wyróżnić:
-
szampon aktywny (np. Shiny Garage Double Sour Shampoo & Foam),
-
pre-wash (np. Shiny Garage Pre-Wash Citrus Oil).
Do ich użycia potrzebować będziemy pianownicy ręcznej (np. Epoca Tec One Foamer). Za jej pomocą z powodzeniem naniesiemy pianę aktywną, szampon aktywny i pre-wash na powierzchnię karoserii. W przypadku większości typowych pre-washów dopuszczalna jest również ich aplikacja przy pomocy opryskiwacza ciśnieniowego (np. K2 Masner Opryskiwacz 1,5l). W ich przypadku warto zwrócić uwagę na zalecane przez producenta dozowanie preparatu, gdyż w zależności od wybranego do ich aplikacji urządzenia może się ono różnić.
Aplikacja – Jak wykonać mycie wstępne?
Jednym z najczęściej pojawiających się pytań i wątpliwości jest to, ile piany należy dodać do pianownicy, aby jej gęstość była najlepsza. Odpowiedź jest bardzo prosta. Każdy z preparatów rozrabiamy w odpowiednich proporcjach zalecanych przez producenta w instrukcji. Gdy już się z tym uporamy, przy pomocy pianownicy lub opryskiwacza nanosimy jeden z preparatów na chłodny lakier, unikając pełnego słońca. Jak nałożyć pianę aktywną/pre-wash na samochód? Pianę nakładamy, rozpoczynając od dołu pojazdu, kończąc na jego dachu. Nałożony preparat pozostawiamy na 3 do 5-ciu minut na karoserii (w zależności od producenta, czas ten może być różny). W tym czasie warto przy pomocy pędzelka do detailingu (np. Work Stuff Detailing Brush) zastosować tzw. „pędzelkowanie” w różnych zakamarkach karoserii np. pod klamkami czy przednim grillu, aby dokładnie domyć cały samochód. Po 5 minutach spłukujemy pianę/pre-wash z karoserii rozpoczynając od dołu pojazdu, a kończąc na dachu.
Do mycia wstępnego możemy użyć kilku preparatów. Który wybrać? - fot.motochemia.pl
Jaki preparat wybrać? Która piana jest najlepsza?
Na rynku znajdziemy obecnie wiele różnych preparatów do mycia wstępnego. Wśród nich odnajdziemy piany aktywne o różnym pH, szampony aktywne oraz pre-washe, czyli preparaty z samej nazwy dedykowane do mycia wstępnego. Jaki środek spośród nich wybrać?
- Jeśli nie stosujemy zbyt często pian aktywnych, warto rozważyć zakup szamponu aktywnego (np. Turtle Wax Snow Foam). Jest to specjalny szampon, który możemy używać zarówno jako pianę, jak i klasyczny szampon, dzięki czemu zaoszczędzimy nie tylko pieniądze, ale także miejsce na półce naszego garażu.
- Piany aktywne o neutralnym pH będą idealnym wyborem dla osób, które stosują piany przy każdym myciu, gdyż nie powodują one żadnego uszczerbku ani dla lakieru, ani dla nałożonych powłok ochronnych.
- Piany aktywne zasadowe będą dobrym wyborem przy myciu maszyn budowlanych, naczep z plandekami lub do okresowego mycia samochodu osobowego. Należy pamiętać, że ich częste stosowanie na lakierze może doprowadzić do jego zmatowienia.
- Preparaty typu pre-wash świetnie sprawdzają się jako środki do walki z cięższymi zabrudzeniami, a ich kwaśny odczyn jest idealnym sposobem na odetkanie powłok kwarcowych i ceramicznych.
A jak wy wykonujecie mycie wstępne? Jakich środków używacie do tego celu? Podzielcie się z nami swoimi opiniami w komentarzach.
Ostatnie opinie o tym artykule
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2023 https://www.motochemia.pl