Infolinia czynna:
Pon-pt: 8:00 - 18:00 Sob: 9:00 - 14:00
Mój koszyk
Pusty
wybierz pojazd
szukaj także w numerach OEM
wybierz pojazd

Jesteś tutaj:  
 1. Strona główna  > 
 2. Poradnik  > 
 3. Porady Motoryzacyjne  > 
 4. Mycie właściwe - ABC Detailingu cz.2

Mycie właściwe - ABC Detailingu cz.2

Data aktualizacji: czwartek, 26 listopad 2020

Gdy już zmiękczyliśmy brud i usunęliśmy z lakieru luźne zanieczyszczenia, czas przejść do mycia właściwego, czyli kolejnego etapu pielęgnacji karoserii pojazdu następującego zaraz po myciu wstępnym. Jakich kosmetyków będziemy potrzebować w tym przypadku? Jakie akcesoria okażą się niezbędne?Spis treści:

Co to jest mycie właściwe?
Co to jest mycie na dwa wiadra?
Co potrzebujemy do umycia samochodu?
Jak dobrze umyć samochód? Mycie na dwa wiadra.
Czego nie należy robić podczas mycia?

 

Co to jest mycie właściwe?

Mycie właściwe to proces czyszczenia karoserii, którego celem jest usunięcie z powierzchni lakieru najbardziej przylegającego brudu. Do wykonania tego zabiegu najczęściej wykorzystywany jest szampon samochodowy wymieszany z wodą oraz gąbka, jednak należy pamiętać, że na przestrzeni ostatnich lat wykonanie tej czynności zostało rozszerzone o szereg nowych akcesoriów oraz wzbogacone o nowe techniki mycia, czego efektem jest wypracowanie detailingowego modelu mycia na dwa wiadra.

 

Zobacz również:  Mycie wstępne - ABC Detailingu cz.1

 

Co to jest mycie na dwa wiadra?

Mycie na dwa wiadra to ogólnie przyjęta metoda detailingowego mycia samochodu. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje ona dwa wiadra (najlepiej wyposażone w separator brudu), w których znajdują się: 

 

 • Roztwór wody z szamponem - służący do mycia karoserii,

 • czysta woda - służąca do płukania gąbki/rękawicy z zanieczyszczeń przed każdym zanurzeniem jej ponownie w wiadrze z szamponem.

 

Wykorzystanie tej techniki w praktyce pozwala na zminimalizowanie zagrożenia zarysowania lakieru podczas procesu pielęgnacji karoserii samochodowej.

 

 Mycie na dwa wiadra

Work stuff oferuje specjalne wiadra do mycia detailingowego - fot.motochemia.pl

 

Co potrzebujemy do umycia samochodu?

 Aby przeprowadzić mycie właściwe karoserii samochodu niezbędne będą: 

 

 

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele typów szamponów samochodowych. Wśród nich wyróżnić możemy przede wszystkim:

 

 

Szampony samochodowe

 

Przed przystąpieniem do mycia musimy wybrać odpowiedni szampon - fot.motochemia.pl

 

Szampony tradycyjne zastosujemy do regularnej pielęgnacji karoserii, gdyż nie powodują one uszczerbku dla lakieru ani nałożonych powłok ochronnych. Szampony kwaśne najlepiej wykorzystywać sporadycznie, do usuwania cięższych zanieczyszczeń lub odtykania ceramicznych, lub kwarcowych powłok ochronnych. Szampony z woskiem wykorzystamy, gdy po myciu chcemy w prosty i szybki sposób nadać połysk karoserii.

Gama dostępnych akcesoriów do czyszczenia samochodu w ciągu ostatnich lat również uległa znacznemu rozszerzeniu i obejmuje ona obecnie gąbki, szczotki czy rękawice, wśród których znajdziemy:

 

 

Akcesoria do mycia karoserii

Warto wcześniej zastanowić się nad wyborem odpowiedniego akcesorium do mycia - fot. motochemia.pl

 

Każde z powyższych spełnia powierzone mu zadanie, jednak za najbezpieczniejsze dla lakieru, czyli najmniej narażające go na uszkodzenia, uznaje się obecnie rękawice myjące.

Wiadro to najmniej skomplikowany, lecz nie mniej istotny, element całego procesu mycia, który przez lata również doczekał się niewielkiej modernizacji. Mowa tu o separatorze brudu, który sprawia, że osiadające podczas płukania gąbki/rękawicy/szczotki zanieczyszczenia, zostają odseparowane na dnie wiadra. Minimalizuje to ryzyko ich ponownego dostania się na karoserię podczas płukania narzędzia myjącego.

 

Jak dobrze umyć samochód? Mycie na dwa wiadra.

Jeśli wybraliśmy już szampon, który chcemy użyć oraz narzędzie, którym będziemy się posługiwać, przystępujemy do mycia.

  

 1. W pierwszym wiadrze tworzymy roztwór ciepłej wody z szamponem. W jakich proporcjach zmieszać szampon? Dokładnie w takich, jakie są podane na etykiecie szamponu.
 2. Drugie wiadro napełniamy czystą ciepłą wodą.
 3. Jeśli nie myjemy samochodu od razu po myciu wstępnym, wcześniej namoczmy karoserię wodą.
 4. Zanurzamy narzędzie pracy w wiadrze z szamponem i przystępujemy do mycia.
 5. Mycie rozpoczynamy od góry do dołu pojazdu, myjąc karoserię element po elemencie. Pamiętajmy, aby możliwie często płukać narzędzie pracy w czystej wodzie. Przykładowo: moczymy narzędzie w wodzie z szamponem => myjemy część danego elementu => moczymy narzędzie w czystej wodzie = > moczymy narzędzie w wodzie z szamponem – i tak do zakończenia mycia.
 6. Po umyciu karoserii przy pomocy myjki ciśnieniowej spłukujemy całą karoserię.

  

Czego nie należy robić podczas mycia?

Do największych i najczęściej spotykanych błędów podczas mycia właściwego samochodu możemy zaliczyć między innymi używanie do jego czyszczenia gąbki do mycia naczyń oraz środków kuchennych, takich jak mleczko do czyszczenia typu CIF lub płyn do mycia naczyń. Dlaczego nie można myć samochodu gąbką do mycia naczyń? Ponieważ gąbki tego typu znacznie różnią się twardością od gąbek dedykowanych do mycia auta, przez co powodują natychmiastowe uszkodzenie powierzchni lakieru. Dlaczego nie można myć auta Cifem? Dokładnie z tego samego powodu. Mikrogranulki zawarte w preparacie powodują powstawanie rys na lakierze, z którymi poradzi sobie jedynie polerka mechaniczna. A dlaczego nie można używać płynu do mycia naczyń? Oczywiście płyn do mycia naczyń posiada dobre właściwości myjące, jednak przyczynia się on do usunięcia powłoki woskowej z karoserii, a przy dłuższym stosowaniu staje się powodem płowienia lakieru.

 

A jak wy myjecie swoje cztery kółka? Jakich produktów wy używacie? Dajcie znać w komentarzach!
Mycie właściwe - ABC Detailingu cz.2

Marcin

Wieloletni członek zespołu Motochemii dysponujący sporą wiedzą na temat oferowanych przez nas kosmetyków.Większość z nich udało mu się już przetestować . Raczej praktyk niż teoretyk, który woli dokładnie zgłębić pewne zagadnienia zanim zacznie wypowiadać się na ich temat. Prywatnie fan motoryzacji czasów PRL i niepoprawny sympatyk Fiata.Ilość komentarzy: 8, Średnia ocena: 5

   Data dodania: czwartek, 26 listopad 2020
Ocena: 5

Dokładnie, piana delikatna i pianownica nawet ręczna. Zawsze to mniejsze ryyzko porysowania lakieru. Wiadra fajne ale drogie :(


   Data dodania: wtorek, 24 listopad 2020
Ocena: 5

Do lechu, czemu uważasz że lakier cierpi? Jak zastosujesz pianę z delikatnym PH to lakier nie ucierpi, tak samo jak wosk czy powłoka. Znacznie odesparuje brud od lakieru, przez co zmniejszasz ryzyko porysowania podczas mycia gąbką lub rękawicą.


   Data dodania: wtorek, 24 listopad 2020
Ocena: 5

A ja nie stosuję piany aktywnej na samochód, wydaje mi się, że lakier przy tym cierpi, używam tylko szamponów zwykłych lub z woskiem i tej niebieskiej rękawicy, którą u was kupiłem, efekt jest super, no chyba, że są jakieś bardziej trwałe zabrudzenia.


   Data dodania: piątek, 20 listopad 2020
Ocena: 5

Wszystko fajnie opisane, ale niestety na myjkach bezdotykowych raczej słaba opcja mycie z wiadra :/ macie może jakieś malutkie wiadra materiałowe na zamek w swojej ofercie?


   Data dodania: piątek, 06 listopad 2020
Ocena: 5

Poradnik na duzy plus, Szampon zwykły bez wosku, dwa wiadra w wcześniej oczywiście piana aktywna. :)


   Data dodania: wtorek, 06 październik 2020
Ocena: 5

Miło się czyta - są przykłady - jak ktoś chce zgłębić wiedzę to super.


   Data dodania: piątek, 04 wrzesień 2020
Ocena: 5

Dobrze napisane. Są też przykłady produktów rekomendowanych. Wiedza super.


   Data dodania: niedziela, 23 sierpień 2020
Ocena: 5

Bardzo dobry poradnik. Konkretnie, wyczerpujaco, i profesjonalnie.
 
 


Napisz Recenzję Wróć