Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz [email protected]
- Strona główna >
- Poradnik >
- Porady Motoryzacyjne >
- Mycie felg aluminiowych krok po kroku - jak dobrze umyć alusy?
Mycie felg aluminiowych krok po kroku - jak dobrze umyć alusy?
Mycie samochodu to nie tylko czyszczenie lakieru karoserii z brudu i zanieczyszczeń drogowych. To także mycie alufelg, które stanowią coraz częstsze wyposażenie samochodów zarówno osobowych jak i dostawczych. Dostępne w najróżniejszych wzorach, niekiedy posiadają skomplikowaną budowę z wieloma zakamarkami. Z tego właśnie powodu czasem ciężko jest je właściwie domyć, szczególnie w przypadku silnych metalicznych zabrudzeń powstałych podczas hamowania, przy kontakcie klocków z tarczami hamulcowymi. Dlatego też ręczne mycie felg, a nawet kołpaków bez użycia środków do mycia i czyszczenia alufelg może stanowić niełatwą, a często i skomplikowaną operacje. Zatem jak myć alufelgi? Jaki środek do mycia felg wybrać? Dowiecie się tego wszystkiego w poniższym artykule.
Spis Treści
1. Preparat do czyszczenia alufelg
2. Mycie felg aluminiowych
Krok.1 Przygotowanie alu felg do mycia właściwego
Krok 2. Aplikacja Preparatu do mycia felg
Krok 3. Mycie Szczotką do Felg
Krok 4. Płukanie
Krok 5. Zabezpieczenie felg aluminiowych
3. Czyszczenie Alufelg domowym sposobem
1. Preparat do czyszczenia alufelg - jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę? Czym się różnią?
Chemia samochodowa oferuje obecnie cały szereg preparatów dedykowanych do czyszczenia alufelg, felg stalowych i kołpaków samochodowych. Znakomita większość z nich jest sprzedawana w formie atomizera z wygodnym w użyciu triggerem. Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest ich pH, czyli stopień kwasowości, oraz podział na środki wykorzystujące tzw. efekt krwawienia felg i środki klasyczne. Co to jest krwawiąca felga i na czym polega ten efekt? Aplikacja preparatu wykorzystującego powyższy efekt na zanieczyszczoną felgę, przy kontakcie z brudem (a szczególnie z metalicznym nalotem) powoduje czerwienienie się preparatu, które oznacza skuteczne jego działanie. Środki wykorzystujące ten efekt to m.in.:
-
- K2 Roton;
- K2 Roton Pro - ulepszona wersja klasycznego Rotona w formie żelowej;
- Tenzi Detailer Krwawa Felga - jeden z prekursorów tego typu rozwiązania;
- Shiny Garage Monster Whell Cleaner;
- Moja Auto Krwawe Koło;
- Sonax Xtreme do Mycia Felg;
Preparaty klasyczne, które nie wykorzystują tego efektu to m.in.:
Który z powyższych preparatów stosować do mycia felg? Przyjmuje się, że preparaty korzystające z "czerwienienia" felg są mocniejsze. Jest to spore uproszczenie, jednak posiada ono trochę prawdy, gdyż właśnie tego typu preparaty zaleca się do mycia ciężko zabrudzonych lub rzadko czyszczonych felg, które posiadają najcześciej duże ilości nalotu metalicznego, a z którymi radzą sobie one najlepiej. Do regularnego mycia najlepiej stosować preparaty klasyczne, które z powodzeniem domyją lekko zanieczyszczone felgi z brudu drogowego.
2. Mycie felg aluminiowych krok po kroku.
Należy pamiętać, że każdy preparat do mycia felg posiada swoją indywidualną instrukcję użycia, dlatego przed przystąpieniem do mycia należy się z nią zapoznać. My w naszej prezentacji użyjemy Dr. Marcus Wheel Cleaner, który idealnie nada się do naszych regularnie czyszczonych felg.
Krok.1 Przygotowanie alu felg do mycia właściwego.
Identycznie jak w przypadku mycia karoserii w pierwszej kolejności należy usunąć wierzchni brud z alu felg przy pomocy strumienia bieżącej wody. Najlepiej zrobić to przy pomocy myjki wysokociśnieniowej typu Karcher, ponieważ wyrzucany pod dużym ciśnieniem strumień wody skutecznie usunie wierzchni brud z felg. Warto przy okazji tej czynności wypłukać również z piasku i brudu nadkola w aucie.
Wstępne płukanie felgi myjką cisnieniową - źródło: własne
Krok 2. Aplikacja Preparatu do mycia felg.
Jednym z polecanych przez nas środków do regularnego mycia alufelg jest Dr. Marcus Wheel Cleaner. Posiada on idealny stosunek jakości do ceny, gwarantując przy tym pozostawienie czystej felgi po każdym myciu.
Preparat do mycia alufelg, felg stalowych i kołpaków - źródło: własne
Na całą powierzchnie chlodnej(!) felgi obficie i dokładnie aplikujemy preparat, nie zapominając również o jej zakamarkach. Następnie odczekujemy kilka minut, aby preparat właściwie zareagował z brudem, jednocześnie nie dopuszczając do jego zaschnięcia. Należy pamiętać, że środki tego typu są silnie stężone, dlatego też ich zbyt długi kontakt z felgą, jak i również ich zaschnięcie może skutkować powstaniem plam i odbarwień aluminium. Dlatego właśnie najbardziej optymalne jest spryskanie alufelgi samochodowej i odczekanie 1-2 minut, a następnie przystąpienie do mycia alufelgi szczotką.
Aplikacja preparatu do mycia felg - źródło: własne
Krok 3. Mycie Szczotką do Felg - czy szczotka do czyszczenia alufelg to dobry pomysł?
Użycie szczotki do czyszczenia felg aluminiowych i stalowych malowanych proszkowo, a nawet kołpaków, absolutnie nie stanowi dla nich żadnego zagrożenia. Co więcej bez profesjonalnej szczotki do mycia felg samochodowych dokładne oczyszczenie wewnętrznej części alufelgi (tak, tak!! ten element również trzeba wymyć) jest wręcz niemożliwe. Wystarczy sobie wyobrazić idealnie czyste koło samochodowe i czarny brud zalegający na obręczy felgi. To po prostu katastrofa wizerunkowa. K2 Szczotka do czyszczenia alufelg stworzona jest z twardych włosków, dzięki czemu z powodzeniem usuwa oporny brud, z którym sam preparat czyszczący nie jest sobie w stanie poradzić. Jej podłużny kształt pozwala na dotarcie w głąb alufelgi, co pozwala na usunięcie całego zalegającego brudu. Szczotka posiada także gumową rękojeść, dlatego też nie ślizga się w ręce podczas mycia, nawet gdy jest cała mokra.
Szczotka do mycia alufelg w akcji - źródło: własne
Następnie należy wyczyścić widoczne gołym okiem części alu felg. Do tego celu wystarczy użyć zwykłej szczotki do mycia samochodu, gąbki lub szmatki z mikrofibry. Przy okazji nie można zapomnieć o umyciu samych opon, ponieważ pozostawiając gumę brudną zastosowanie nabłyszczacza do opon będzie nieefektywne. Do umycia trudno dostępnych miejsc felgi np. w felgach szprychowych, z powodzeniem możemy posłużyć się pędzelkiem do detailingu lub specjalnym padem do mycia felg marki Sonax.
Mycie widocznej cześci felgi szczotką do mycia karoserii - źródło: własne
Krok 4. Płukanie - czym spłukać umyte felgi samochodowe? O czym pamiętać?
Po zastosowaniu silnych chemicznych środków i umyciu alufelg przy pomocy szczotek, padów i pędzelków, należy bardzo dokładnie wypłukać felgi oraz opony, ponieważ zalegający w zakamarkach preparat do czyszczenia alufelg może wypłynąć i po prostu uszkodzić wierzchnią warstwę aluminium czy gumy. Dlatego własnie do tego celu zaleca się zastosowanie myjki ciśnieniowej. Płukanie należy wykonywać od góry felgi do dołu, pamiętając o wszelkich zakamarkach - także o otworach na śruby.
Płukanie alufelg po umyciu - źródło: własne
Krok 5. Zabezpieczenie felg aluminiowych - czym zabezpieczyć po myciu? Czy można użyć wosku?
Po dokładnym umyciu i osuszeniu felg aluminiowych możemy również dokonać ich zabezpieczenia specjalnie przeznaczonym dla tego celu środkiem np. Autoland Wosk do Felg lub zwykłym woskiem dedykowanym do karoserii np. Turtle Wax Original. Pozwoli to nie tylko nadać wysoki połysk dopiero co umytym alumfelgom, ale również zabezpieczy je przed przywieraniem brudu. Warto jednak pamiętać o tym, że tego typu środków nie należy stosować na felgi o wykończeniu matowym, chyba, że producent danego preparatu zaleca inaczej.
Zobacz również:
|
3. Czyszczenie Alufelg domowym sposobem.
Pomimo coraz niższych cen preparatów do czyszczenia felg aluminiowych oraz ich ogólnej dostępności, nadal możemy przeczytać na forach, a nawet usłyszeć od klientów pytania na temat mycia felg Domestosem, Cifem, Benzyną, Rozpuszczalnikiem, Octem a nawet Kwasem Solnym(!). Jak nie trudno się domyślić, wszystkie powyższe nie są absolutnie przeznaczone do mycia felg, przez co w prosty sposób mogą doprowadzić one do uszkodzenia powierzchni ich lakieru, a w konsekwencji ich postępującej degradacji. Czy warto zatem szukać zamienników preparatów do mycia felg? W dobie popularności ogólnie rozumianej kosmetyki samochodowej oraz cen preparatów myjących do felg osiągających ceny w wysokości 5-6 zł, nie warto szukać oszczędności. Jedynych zamienników można ewentualnie poszukać wśród kosmetyków samochodowych, gdzie do mycia felg możemy zastosować pianę aktywną, APC w odpowiednim stężeniu lub po prostu zwykły szampon samochodowy.
A jakie są wasze doświadczenia lub uwagi dotyczące mycia alufelg, felg stalowych czy też kołpaków? Macie jakieś swoje ulubione produkty których się trzymacie? Dajcie znać w komentarzach!
Ostatnie opinie o tym artykule
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2024 https://www.motochemia.pl