Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz [email protected]
- Strona główna >
- Poradnik >
- Porady Motoryzacyjne >
- Mycie bezwodne czyli jak umyć samochód bez użycia wody?
Mycie bezwodne czyli jak umyć samochód bez użycia wody?
Mycie samochodu to czynność, którą wykonuje niemal każdy właściciel samochodu. Dla jednych jest to przykry obowiązek, dla innych czysta przyjemność. Niestety dokładne umycie auta nie zawsze jest możliwe. Problem ten dotyka przede wszystkim entuzjastów motoryzacji i detailingu. Zazwyczaj preferują oni dokładne mycie karoserii samochodu przy użyciu metody na dwa wiadra. Ze względu na ograniczenia prawne nie zawsze jest to możliwe. Czy mycie bezwodne jest dla nich rozwiązaniem?
Spis treści:
Co to jest mycie bezwodne samochodu?
Mycie bezwodne auta – co potrzebujemy?
Jak dokładnie przebiega mycie samochodu na sucho?
Czy mycie bezwodne auta jest bezpieczne dla lakieru?
Kiedy można zastosować mycie samochodu na sucho?
Mycie bezwodne, a mycie bez spłukiwania?
Co to jest mycie bezwodne samochodu?
Przypomnijmy, że znane z artykułów i filmów detailingowych mycie na dwa wiadra przy pomocy szamponu samochodowego, możliwe jest do przeprowadzenia jedynie w miejscach do tego przeznaczonych. Wynika to z przepisów prawa, które jasno określają, że mycie samochodu może odbywać się tylko w miejscach, w których zapewniony jest odpływ szkodliwych detergentów. Co to oznacza w praktyce? Oznacza mniej więcej tyle, że znane z lat 80-tych i 90-tych mycie samochodu pod blokiem jest niedozwolone i grozi mandatem w wysokości 500 zł. Niestety ten sam przepis dotyczy również mycia samochodu na posesji.
Co to jest mycie na dwa wiadra? Sprawdź nasz artykuł: Mycie właściwe — ABC Detailingu cz.2
Kierowcom pozostaje zatem alternatywa w postaci:
- profesjonalnych myjni samochodowych;
- myjni automatycznych;
- myjni bezdotykowych;
- lub... mycia samochodu na sucho, czyli mycia bezwodnego.
Czym dokładnie jest mycie bezwodne? Bezwodne mycie samochodu to oczywiście mycie na sucho. Nie używa się przy nim wody ani do czyszczenia, ani do spłukiwania karoserii. Do tego procesu wykorzystywane są jedynie specjalne kosmetyki samochodowe, ściereczki z mikrofibry oraz butelka z atomizerem. Takie mycie auta, bez użycia gąbki, czy szczotki do mycia samochodu może wykonać praktycznie każdy. Nie jest ono specjalnie wymagające, a brak zanieczyszczeń powstających podczas mycia bezwodnego, czyni tę metodę mycia całkowicie legalną, nawet podczas mycia w mieście przed blokiem mieszkalnym.
Mycie bezwodne auta – co potrzebujemy?
Mycie bezwodne to teoretycznie mycie samochodu, które nie wymaga użycia wody. Teoretycznie, ponieważ do stworzenia roztworu myjącego potrzebny jest odpowiedni detergent oraz woda. Te wymieszane razem w atomizerze, tworzą gotowy płyn, który aplikowany jest bezpośrednio na brudną karoserię. Podczas mycia samochodu na sucho nie używamy jednak wody do spłukiwania detergentu. Oszczędzamy zatem wodę, przy okazji wpływając pozytywnie na środowisko naturalne. Co potrzebujemy do bezwodnego mycia samochodu? Zestaw do mycia samochodu na sucho powinien zawierać:
-
Specjalny środek do mycia karoserii na sucho – takie środki w swojej ofercie posiadają między innymi marki: Meguiar's, Poorboy's oraz CarPro;
-
Ściereczki z mikrofibry do mycia karoserii – 5 do 10 sztuk;
-
Ściereczki z mikrofibry do osuszania lakieru – 1 do 2 sztuk;
-
Czystą wodę – około 1 litr;
-
Butelkę z atomizerem lub opryskiwacz (np. Work Stuff Butelka Pusta 1 L z Triggerem Canyon).
Jak dokładnie przebiega mycie samochodu na sucho?
Mycie samochodu bez użycia wody w pewnym stopniu przebiega tak samo, jak jego tradycyjne mycie. Tutaj również nanosimy preparat czyszczący, usuwamy brud z karoserii, a następnie osuszamy ją. Proces spłukiwania wodą zastępują tu procesy mycia i osuszania. Mycie bezwodne dokładniej opisać możemy w następujących krokach:
-
Pierwszym krokiem jest stworzenie roztworu myjącego. Do tego celu wykorzystujemy specjalne płyny do mycia bezwodnego. Pamiętajmy, że nie może go zastąpić żaden tradycyjny szampon samochodowy czy aktywna piana! Roztwór tworzymy w proporcjach podanych przez producenta danego środka, wykorzystując odpowiednią butelkę z atomizerem.
-
Gotowy roztwór aplikujemy bezpośrednio na zanieczyszczoną karoserię. Ważne, aby jednocześnie pracować tylko na jednym elemencie pojazdu (np. drzwiach, masce czy dachu). Po aplikacji czekamy do 1 minuty, aby preparat zareagował z zanieczyszczeniami. Gdy produkt zacznie przysychać, zaaplikujmy kolejną warstwę.
-
Do właściwego mycia bezwodnego, czyli zdjęcia zanieczyszczeń, używamy ściereczek z mikrofibry. Najlepiej użyć ściereczek bezszwowych, ciętych laserowo, o wyższej gramaturze (np. Work Stuff Gentleman Basic Grey 5-pack). Oczywiście przed przystąpieniem do mycia składamy mikrofibrę przynajmniej na pół, zwilżamy ją preparatem myjącym i przystępujemy do mycia.
-
Po umyciu całej karoserii przystępujemy do osuszania. Dzięki unikalnym właściwościom bezwodnego płynu do mycia samochodu nie musimy opłukiwać auta. Do jego osuszenia wykorzystujemy natomiast duże ręczniki z mikrofibry o wysokiej gramaturze (np. Shiny Garage Extreme Drying Towel 90 × 60 cm).
-
Podczas osuszania samochodu możemy z powodzeniem zabezpieczyć jego karoserię przy pomocy wosku na mokro. Zostanie on rozprowadzony na lakierze podczas wycierania. Warto przed jego zastosowaniem sprawdzić, czy środek do mycia auta na sucho również nie zawiera środków nabłyszczających.
Najważniejsze w myciu auta na sucho jest użycie odpowiednich ściereczek – fot. pexels.com
Czy mycie bezwodne auta jest bezpieczne dla lakieru?
Choć opinie na ten temat są podzielone, producenci kosmetyków i chemii dla motoryzacji zapewniają, że szampony do mycia bezwodnego (waterless) są całkowicie bezpieczne dla czyszczonego lakieru. Niestety, tak jak inne bardziej tradycyjne metody mycia karoserii, także i w tym wypadku zawsze istnieje ryzyko powstania na lakierze mikro zarysowań. Nie opracowano jeszcze metody mycia samochodu, która byłaby w 100% bezpieczna dla lakieru. Pod tym względem mycie bezwodne nie odbiega w żadnym stopniu od detailingowej metody mycia na dwa wiadra, przy pomocy wody, gąbki, szczotki, rękawic i tradycyjnego szamponu.
Kiedy można zastosować mycie samochodu na sucho?
W tym miejscu uwydatnia się największa wada mycia bezwodnego. Pomimo zalet takich jak możliwość mycia auta na posesji czy przed blokiem bez użycia wody, metodę tę nie zawsze jesteśmy w stanie zastosować. Preparaty do mycia na sucho, jak i samą metodę mycia bezwodnego zastosujemy jedynie na samochodach zakurzonych lub o niewielkich, powierzchownych zabrudzeniach. Z tego powodu, bardzo często wykorzystuje się ją na różnego typu pokazach, zlotach lub do częstego mycia auta w okresie letnim. Mycie na sucho stosowane jest również często przed aplikacją wosków samochodowych. W przypadku sporych zabrudzeń w postaci błota, soli, czy zanieczyszczeń drogowych, kierowcom pozostaje tradycyjne mycie na myjni.
Mycie bezwodne, a mycie bez spłukiwania?
Mycie samochodu bez spłukiwania to metoda czyszczenia pojazdu oferowana przez niektórych producentów kosmetyków samochodowych (np. CarPro). Różni się ona od mycia bezwodnego tym, że stosujemy przy niej wodę. Nadal jednak zużywamy jej znacznie mniej niż w przypadku mycia tradycyjnego. Jak to możliwe? Myjąc samochód, jednocześnie spłukujemy i ściągamy brud przy pomocy gąbki lub mikrofibry. Na tym etapie mycie przypomina mycie bezwodne, jednak w tym przypadku używamy nie tylko środka czyszczącego, ale także samej wody. Z tego powodu, nie musimy opłukiwać samochodu po myciu, przystępując od razu do osuszania. Można zatem stwierdzić, że metoda ta stanowi hybrydę mycia bezwodnego i tradycyjnego.
Profesjonalne myjnie bezwodne
Przy okazji poruszenia tematu mycia bez użycia wody, warto wspomnieć, że na rynku funkcjonuje coraz więcej myjni samochodowych, które oferują tego typu usługę. Tak zwane myjnie ekologiczne proponują najczęściej usługę umycia samochodu z dojazdem do klienta. Myjnie mobilne również stosują szampony do mycia na sucho, jednak dzięki specjalnym urządzeniom ich skuteczność jest znacznie wyższa. Oznacza to mniej więcej tyle, że myjnie tego typu są w stanie z powodzeniem doczyścić nawet 95% samochodów użytkowanych w warunkach miejskich. Nie ograniczają się one zatem jedynie do powierzchownych i lekkich zabrudzeń. Niestety myjnie tego typu także mają pewne ograniczenia. Gdy kończy się okres wiosenno letni, a pogoda staje się coraz bardziej kapryśna, myjnie mobilne najczęściej zawieszają swoją działalność.
Mycie bezwodne z dojazdem oferuje również coraz więcej myjni samochodowych – fot. pexels.com
A czy wy stosowaliście kiedyś metode mycia auta na sucho? Czy mieliście okazję używać preparatów do bezwodnego mycia samochodu? Dajcie znać w komentarzach!
Ostatnie opinie o tym artykule
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2024 https://www.motochemia.pl