Infolinia czynna:
Pon-pt: 8:00 - 18:00 Sob: 9:00 - 14:00
Mój koszyk
Pusty
wybierz pojazd
szukaj także w numerach OEM
wybierz pojazd

Jesteś tutaj:  
  1. Strona główna  > 
  2. Poradnik  > 
  3. Informacje Motoryzacyjne  > 
  4. Mniej kontroli trzeźwości? Echa Koronawirusa.

Mniej kontroli trzeźwości? Echa Koronawirusa.

Data aktualizacji: środa, 04 marzec 2020

Koronawirus choć dopiero co dotarł do Polski, wpływa na nasze życie również w sposób pośredni. Przykładów nie trzeba szukać daleko: kolejki w sklepach, masowe podnoszenie cen maseczek ochronnych czy produktów dezynfekcyjnych, a także odwoływanie wielu wydarzeń sportowych i kulturowych. W końcu problem ten dotknął również w pewnym stopniu tematu motoryzacji, a dokładniej kontroli trzeźwości kierowców.Spis Treści:

Ograniczenie kontroli trzeźwości – rozkaz z samej góry.
Trzeźwość nadal będzie badana.
Ograniczenie kontroli nie tylko winą rozkazu.

 

Ograniczenie kontroli trzeźwości – rozkaz z samej góry.

Komenda Główna Policji odpowiadając na zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego MSWiA, wydała zalecenie, aby ograniczyć badanie trzeźwości wśród kierujących. Takie postanowienie wynika ze stosowania podczas akcji typu „Trzeźwy Poranek” czy „Trzeźwy Wieczór”, nowoczesnych alkomatów Alcoblow, które mogą przyczynić się do kontaktu kierowców z tzw. czynnikiem chorobotwórczym. Dlatego też akcje mające na celu badanie trzeźwości kierujących pojazdem na dużą skalę w wielu miejscach na raz zostają zawieszone do odwołania.

 

Trzeźwość nadal będzie badana.

Oczywiście nie oznacza to, że trzeźwość u kierujących nie będzie badana w ogóle. Policjanci będą mogli sprawdzać kierowców przy pomocy alkomatów starszego typu, które posiadają wymienne ustniki. Paradoksalnie alkomaty te zostały niemal wyparte przez nowoczesne urządzenia typu Alcoblow między innymi właśnie ze względów higienicznych.

 

 Policja

Policja nadal będzie badać trzeźwość kierowców, leczu użyje do tego starszych urządzeń - fot. Pixabay.com

 

Ograniczenie kontroli nie tylko winą rozkazu.

Barierą utrudniającą kontrolę trzeźwości kierowców nie będzie jedynie rozporządzenie wydane przez Komendę Główną Policji. Znaczne ograniczenie stanowią tu wykorzystywane przez Policjantów urządzenia poprzedniej generacji. Ich wydajność, która jest znacznie niższa od alkomatów Alcoblow używanych przez drogówkę do tej pory, po prostu nie pozwala na sprawdzenie takiej samej liczby kierowców w tak krótkim czasie. Warto zaznaczyć, że przy okazji wypierania alkomatów starszego typu z użycia, z każdym rokiem liczba kontrolowanych kierowców stale rosła. W ciągu 5 lat liczba kontroli trzeźwości z 1,5 mln, urosła aż do ponad 7 mln kierujących.

 

A co wy myślicie o wprowadzonym rozporządzeniu? Zostawcie swoje uwagi w komentarzach!
Mniej kontroli trzeźwości? Echa Koronawirusa.

Marcin

Wieloletni członek zespołu Motochemii dysponujący sporą wiedzą na temat oferowanych przez nas kosmetyków.Większość z nich udało mu się już przetestować . Raczej praktyk niż teoretyk, który woli dokładnie zgłębić pewne zagadnienia zanim zacznie wypowiadać się na ich temat. Prywatnie fan motoryzacji czasów PRL i niepoprawny sympatyk Fiata.Brak opinii. Dodaj pierwszą opinię!
 
 


Napisz Recenzję Wróć