Czym są pasty i mleczka polerskie?
Pasty i mleczka polerskie to preparaty ścierne, których zadaniem jest dokonanie korekty lakieru. Korekta lakieru może polegać na usunięciu zarysowań, zmatowień oraz hologramów.
Co to jest auto politura?
Politura to preparat, którego głównym zadaniem jest szybkie, lecz nietrwałe, zamaskowanie niewielkich defektów lakieru (np. w postaci drobnych rys), a także podbicie jego głębi. Stanowi idealne rozwiązanie w przypadku, kiedy chcemy w krótkim czasie poprawić wygląd powłoki lakierniczej.
Czy można aplikować pasty i mleczka polerskie maszynowo?
Na rynku dostępne są mleczka i pasty przeznaczone zarówno do aplikacji maszynowej jak i ręcznej. Preparaty do ręcznej aplikacji charakteryzują się większą ścieralnością niż preparaty do aplikacji maszynowej (np. K2 Tempo), dlatego też można je stosować tylko i wyłącznie ręcznie. Nie zastosowanie się do tych zaleceń może skutkować zniszczeniem powłoki lakierniczej.
Maszynowo można stosować tylko i wyłącznie pasty i mleczka, których producenci wprost określili takie ich przeznaczenie. Przeważnie tego typu pasty/mleczka posiadają kilka różnych stopni ścieralności/wykończenia, co pozwala na idealne wypracowanie lakieru podczas mechanicznej polerki lakieru.
Jakie są rodzaje ściernych past polerskich?
Spośród past polerskich wyróżnimy 3 podstawowe rodzaje takie jak:
- Pasta uniwersalna – nadają połysk powłoce lakierniczej, przy okazji niwelując rysy średniej wielkości. Mogą być stosowane samodzielnie lub jako jeden z etapów kompletnego procesu polerskiego.
- Pasta agresywna – o dużym stopniu ścieralności. Dają możliwość usunięcia nawet głębokich rys.
- Pasta wykończeniowa – nadające powłoce lakierniczej połysku i niwelujące hologramy oraz inne defekty lakieru.
Jaką pastę polerską lub mleczko wybrać do korekty lakieru?
Wybierając pastę powinniśmy brać pod uwagę przede wszystkim: nasze doświadczenie, stan lakieru, efekt który chcemy uzyskać oraz czas jaki chcemy przeznaczyć na korektę.
W przypadku braku doświadczenia w maszynowej korekcie lakieru powinniśmy unikać past agresywnych na rzecz tych o lekkiej mocy. Dopiero po wprawieniu się w obsłudze maszyny polerskiej możemy sięgnąć po pasty większej mocy.
Do nowych lakierów z niewielkimi rysami zastosujmy pasty uniwersalne i wykończeniowa, ewentualnie stosując mocniejsze w pojedynczych miejscach. W przypadku starszych, mocno zniszczonych lakierów rozpoczniemy korektę od past mocniejszych do słabszych.
Jeśli zależy nam na szybkim odświeżeniu lakieru wystarczy nam pasta typu AIO (All in One. Do pełnej korekty lakieru w celu uzyskania najlepszego efekty zastosujemy pasty od najmocniejszej tnącej do najsłabszej wykończeniowej.
Czas to istotny czynnik przy korekcie lakieru. Jeśli chcemy przygotować lakier w jedno popołudnie, zastosujmy pasty wykończeniowe lub uniwersalne. Pełna 3 stopniowa korekta lakieru może zająć od 8 do kilkunastu godzi.
Chcę szybko i skutecznie odświeżyć lakier przy pomocy maszyny polerskiej, co wybrać?
W celu szybkiego odświeżenia powłoki lakierniczej najlepiej użyć preparatu AIO (All in One), który skutecznie usunie małe i średnie rysy, oraz nada głębokiego połysku powłoce lakierniczej (np. Menzerna One-Step Polish 3 in 1).
Użyłem mleczka/pasty polerskiej by zniwelować rysy, po jakimś czasie rysy powróciły, dlaczego?
Mleczka/pasty polerskie zarówno ręczne jak i maszynowe, prócz właściwości ściernych posiadają również właściwości wypełniające. Oznacza to, że nie tylko ścierają one wierzchnią warstwę lakieru w celu usunięcie rys, ale także wypełniają rysy, co tworzy złudzenie idealnie skorygowanego lakieru, które po jakimś czasie znika z powodu wypłukania pasty. Aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości, warto po użyciu pasty/mleczka zastosować odtłuszczacz lakieru (np. Tenzi ipa cleaner), który pozwoli ocenić stan lakieru po korekcie.