Kosmetyki do mycia samochodów – czyste auto to nie tylko świetny wygląd
Solidnie wypucowana maszyna zawsze przyciąga wzrok. Na tym jednak korzyści regularnego czyszczenia auta z użyciem profesjonalnych kosmetyków samochodowych się nie kończą – każdy właściciel czterech kółek wie, że czysty samochód… jest szybszy, a jazda nim sprawia więcej przyjemności.
Dobry szampon do mycia samochodu, czyli jaki?
Każdorazowe mycie auta powinno być przeprowadzone z głową – w innym wypadku narażamy pojazd na uszkodzenia, a siebie na niepotrzebne koszty. Do całego procesu należy porządnie się przygotować, wyposażając się w dobry szampon do mycia samochodu. Jakie kosmetyki można uznać za dobre? Preparaty czyszczące nie należą do okropnie skomplikowanych receptur, dlatego przy wyborze warto kierować się renomą producenta, opiniami użytkowników, względami ekonomicznymi oraz konkretnym przeznaczeniem danego środka. Niekiedy warto także przetestować kilka produktów i na podstawie własnych doświadczeń wyrobić sobie opinię o – mniej i bardziej skutecznych – szamponach do mycia auta.
Rodzaje szamponów do mycia samochodów
Na rynku dostępnych jest wiele różnych typów kosmetyków samochodowych – nic dziwnego, że osoby początkujące mogą mieć problem, by połapać się w nich wszystkich. Najpopularniejszymi środkami do czyszczenia samochodów są podstawowe szampony do mycia auta (w koncentracie lub nie), które świetnie poradzą sobie ze standardowymi zabrudzeniami.
Samochodowe szampony osuszające, płyny do mycia z woskiem i kosmetyki nabłyszczające
Coraz chętniej stosowane przez kierowców są szampony osuszające, których zadaniem jest ułatwienie odprowadzenia wody z powierzchni pojazdu po zakończonym myciu wstępnym. Kolejną kategorią kosmetyków są płyny samochodowe z woskiem, które pozwalają dodatkowo zabezpieczyć karoserię przed niekorzystnym wpływem najróżniejszych czynników zewnętrznych. Odrębnym rodzajem kosmetyków są szampony nabłyszczające, których zadaniem jest nadanie pojazdowi niebywałego blasku.
Co do czyszczenia auta? Szampon samochodowy z woskiem czy bez?
Dobry szampon do mycia samochodu z woskiem to podstawowy produkt w kategorii auto kosmetyki. Bez niego woskowanie samochodu jest niewykonalne, a porządne zabezpieczenie elementów zewnętrznych – niemożliwe. Nikt również nie wątpi chyba, że potraktowanie takim środkiem karoserii samochodowej, na której znajduje się brud, może skutkować w najlepszym przypadku porysowanym lakierem. Każdorazowe mycie auta powinno być przeprowadzone z głową, a jeśli już decydujemy się na woskowanie, na samym początku należy zadbać o dokładnie umycie całego pojazdu – stosując szampon samochodowy bez wosku.
Jaki szampon do samochodu będzie najlepszy do mycia?
Jeśli chcemy szybkiego efektu, pomijając późniejsze nakładanie politury woskowej na lakier powinniśmy zastosować szampon do mycia samochodu z woskiem. Zostawia on na lakierze warstwę płynnego wosku i dzięki temu karoseria jest lekko nabłyszczona. Bardzo dobrym produktem jest skoncentrowany Sonax szampon z woskiem 500ml. Dla wygodnych użytkowników Sonax przygotował najnowocześniejszy szampon suszący z linii Xtreme, który jednocześnie myje i osusza karoserię. Dzięki temu możesz zaoszczędzić czas spędzany do tej pory na osuszaniu karoserii po myciu zwykłym szamponem.
Szampon nabłyszczający do samochodu – czy skuteczny?
Zdecydowana większość współczesnych środków do mycia auta to całkiem skuteczne szampony samochodowe. Czy wobec tego warto decydować się na dodatkowy wydatek w postaci płynu nabłyszczającego? Z doświadczenia Motochemii wynika, że jak najbardziej! Warto przecież zadbać o własną maszynę – kto wie, może dzięki temu odpłaci się bezawaryjnością i niskim spalaniem?
Co oprócz szamponów przyda się podczas mycia auta?
Nawet najlepszy szampon samochodowy nie wystarczy, by dokładnie umyć swoje auto. Do przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych niezbędne mogą okazać się: gąbki i ściereczki, szczotki do czyszczenia auta lub wiadra do mycia samochodów. Dodatkowo pomocne bez wątpienia będą kosmetyki dedykowane konkretnym podzespołom: środki do czyszczenia tapicerki skórzanej, mycia tapicerki materiałowej lub preparaty do felg. Pod ręką zawsze warto mieć także mleczka i pasty polerskie lub twardy wosk, które pozwolą zabezpieczyć delikatny lakier samochodu.