Infolinia czynna:
Pon-pt: 8:00 - 18:00 Sob: 9:00 - 14:00
Mój koszyk
Pusty
wybierz pojazd
szukaj także w numerach OEM
wybierz pojazd

Jesteś tutaj:  
  1. Strona główna  > 
  2. Poradnik  > 
  3. Porady Motoryzacyjne  > 
  4. Kiedy wymieniać klocki hamulcowe?

Kiedy wymieniać klocki hamulcowe?

Data aktualizacji: piątek, 20 listopad 2020

Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych podzespołów, wchodzących w skład całego pojazdu. Ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo przewożonych osób. Elementy układu hamulcowego, które są w dobrej kondycji zapewnią nam zatrzymanie się samochodu w nagłej sytuacji. Aby tak było, należy kontrolować stan hamulców w naszym pojeździe, a w razie wyeksploatowania się któregoś z podzespołu dokonać ich wymiany.Kiedy wymieniać klocki hamulcowe?

Jednym z podstawowych elementów tego układu są oczywiście klocki hamulcowe. Zużycie ich następuje stopniowo. Ostateczną granicą kiedy musimy zdecydować się na wymianę to wtedy, jeśli grubość klocka hamulcowego będzie mniejsza niż 1,5mm. Nie należy jednak dopuszczać do takiej sytuacji, że zwlekamy z ich wymianą. Objawami, które sygnalizują o zużyciu klocków jest np. czujnik akustyczny. W środku klocka montowana jest mała blaszka, która po starciu się pewnej warstwy klocka sygnalizuje charakterystycznym piskiem o ich wyeksploatowaniu. W nowszych samochodach jest to czujnik elektryczny, gdzie podobnie jak w akustycznym metalowa blaszka stykając się z tarczą zamyka obwód elektryczny. Powinna nas o tym informować kontrolka na naszej desce rozdzielczej. Zdarza się również tak, że klocki ''odzywają się'' zaraz po ich założeniu. Przyczyną tego zjawiska mogą być poluzowane części mocowania klocka(blaszek) i to one ocierają o tarczę hamulca, lub błąd mechanika przy ich zakładaniu. 

Wymiana klocków hamulcowych

 

Jak wymieniać klocki hamulcowe?

Oczywiście całą sprawę za nas może załatwić serwis samochodowy, ale również możemy zabrać się za wymianę sami. Nie jest ona bardzo skomplikowana jakby się mogło nam wydawać. Pierwszą czynnością jaką musimy zrobić to podniesienie samochodu i ściągnięcie koła. Następnie należy odkręcić zacisk. Śruby mogą być zapieczone więc w tym celu możemy pomóc sobie WD-40 lub penetratorem do zapieczonych śrub K2 Vulcan.  Po usunięciu zacisku musimy wysunąć tłoczek. Przed ponownym zamontowaniem należy go dobrze obejrzeć czy nie jest uszkodzony i nasmarować pastą do tłoczków. Następnie pozostaje nam jedynie wymiana starych klocków i montaż nowych oraz ponowne zamocowanie zacisku w odwrotnej kolejności niż go ściągaliśmy. W ten sposób jesteśmy w stanie zaoszczędzić trochę pieniążków. Ceny wymiany klocków zaczynają się od 60 zł w górę. 

Należy pamiętać że klocki hamulcowe zawsze wymieniamy parami. Czyli na całą przednią lub tylną oś. Nie zaleca się wymiany np. tylko w prawym kole. PRZYPOMINAMY RÓWNIEŻ, ŻE ELEMENTY UKŁADU HAMULCOWEGO MUSZĄ BYĆ NOWE. NIE NALEŻY MONTOWAĆ UŻYWANYCH CZĘŚĆI!!!

Jak odpowiednio dobrać klocki hamulcowe?

Z punktu widzenia kierowców dobre klocki to takie które nie piszczą, nie pylą i da się na nich przejechać 100 tys km. Dla innych dobre klocki to te które skutecznie zapewnią hamowanie w każdej sytuacji. Inni lubiące sportowy styl jazdy najlepszym wyborem będą klocki które będą miały najkrótszą drogę hamowania i natychmiastowa reakcje na pedał hamulca. Dla niektórych 70zł to zbyt duża cena za klocki, a dla innych 250 zł za klocki które spełnią ich oczekiwania nie stanowi żadnego problemu. Producenci pojazdów mają ciężkie zadanie i muszą wziąć pod uwagę wszystkie wymagania i oczekiwania kierowców i montować w pojazdach klocki ze ściśle sprecyzowanymi kryteriami techniczno-eksploatacyjnymi. Producenci klocków tak zwanych aftermaketowych, również muszą stosować się do pewnych norm lecz nie tak surowych jak firmy pracujące dla koncernów samochodowych. Klocki o takich firm są zdecydowanie tańsze, ze względu na to że nie muszą wykonywać pracochłonnych testów i badań oraz starać się o uzyskanie homologacji producenta samochodu. Podsumowując ważnym aspektem przy doborze klocków będzie to jak użytkujemy samochód, jaką jaką jazdę preferujemy na ''ostro'' lub ''łagodnie'', jaką mamy moc. Trudno jest zakładać tańsze klocki słabej jakości do samochodu, który posiada 200KM i dość mocno go ''piłujemy''. Finał takie zabawy może być bardzo niebezpieczny. 

Inną ważną wytyczną przy doborze klocków jest firma która opracowała system hamulcowy. Na naszym kontynencie zazwyczaj są to firmy Bosch, Ate, Lucas, TRW, klocki wykorzystywane na pierwszy montaż w tychże systemach produkowane są przez kogo innego. W dużej mierze aut osobowych pochodzą z firm: Textar, Jurid i Ferodo. Aby dowiedzieć się kto jest producentem klocków zastosowanych w pierwszym montażu wystarczy odczytać dane na klocku hamulcowym.

Wymiana klocków hamulcowych

Przykład.

Klocek hamulcowy do samochodu produkowanego przez koncern Mercedes (1)
System hamulcowy opracowała firma TRW (2)
Klocek został wyprodukowany przez firmę Ferodo  (3)

Warto o tym wiedzieć, dokonując wymiany klocka z pierwszego montażu na wersję zamienną. W takim razie zaleca się montaż klocków pochodzących od tego producenta, którego wybrał dostawca systemu hamulcowego i wytwórca pojazdu. Będą one wtedy w 100% procentach zgodne z ich wymaganiami i zagwarantują idealną pracę.


Jak jeździć po zmianie klocków?

Po wizycie w serwisie hamulcowym i wymianie klocków na nowe pierwsze kilometry należy pokonywać ostrożnie. Hamulce wymagają układania, czyli wstępnego uformowania.

Okładziny klocków muszą dopasować się do niezmienionej tarczy hamulcowej, która ma już mikro rysy, naloty czy rowki. W celu takiego układania, pierwsze 3-5 hamowań należy wykonać delikatnie. Czyli rozpędzić samochód do 50km/h i stopniowo naciskać pedał hamulca spowalniając go do 15km/h. Taką operację powatarzmy 2-3 razy zwiększając prędkość o 10 km. Oczywiście taki zabieg wykonujemy na pustej ulicy, a nie środku skrzyżowania ;) Po przejechaniu 50km warto sprawdzić stan hamulców, czy nie są zbyt rozgrzane. Jeśli wszystko wygląda normalnie hamulce są gotowe do normalnej eksploatacji.

Wymiana klocków hamulcowych

 
Kiedy wymieniać klocki hamulcowe?

Piotr

Piotr kieruje działem części w Motochemii. Specjalista z dużą wiedzą w dziedzinie części samochodowych. Wieloletnie doświadczenie Piotra w branży motoryzacyjnej sprawia, że to właśnie on posiada największą wiedzę na temat tego gdzie, co i jak jest zamontowane w naszych samochodach. Doskonale wie także, które z pośród części są najbardziej do nich odpowiednie.Ilość komentarzy: 23, Średnia ocena: 4,87

   Data dodania: piątek, 20 listopad 2020
Ocena: 5

Zaczynają piszczeć to wymieniam , nie czekam aż rozwalą mi tarczę.


   Data dodania: wtorek, 15 wrzesień 2020
Ocena: 5

Fajnie jak są czujniki zużycia, jednak jak jeździsz trasy po 2-3tysiące km to lepiej kontrolować namacalnie stan klocków. Mnie się zdażyło że jechałem do francji i przed granicą z niemcami zaświeciła się kontrolka zużycia. Od tego momentu kontroluję mega regularnie klocki :)


   Data dodania: sobota, 14 grudzień 2019
Ocena: 5

Nigdy nie czekam do samego końca, hamulce zapewniają przede wszystkim bezpieczeństwo i nie ma co zwlekać z ich wymianą. Ja akurat regularnie sprawdzam ich stan np. przy okazji, gdy zostawiam samochód do zmiany opon (w Auto Serwis Wadowicka), przynajmniej mam wtedy ogląd jak sprawa wygląda i w razie konieczności zmieniam :)


   Data dodania: niedziela, 20 październik 2019
Ocena: 4

Klocki przecież nie mają terminu ważności ( płyn hamulcowy już tak) , dziwne ż powtarzacue te 2 lata ! Ba nawet przebieg nie jest tu wyznacznikiem.bo jednemu starczą na 20 tys innemu na 60 tys km, a więc należy wymieniać jak się zużyją po wizualnej kontroli.


   Data dodania: poniedziałek, 25 wrzesień 2017
Ocena: 5

osobiście wymieniam klocki praktycznie raz w roku ponieważ tak sie zużywają a robię długie trasy a tarcze tak co 2 lata


   Data dodania: środa, 23 sierpień 2017
Ocena: 5

ja osobiście zmieniam klocki raz na 2 lata i sądze że to na mój tryb jazdy jest wystarczające


   Data dodania: wtorek, 30 maj 2017
Ocena: 5

zależne od tego jak używamy auto wiadome że ktoś kto mniej jeździ to dłużej pojeździ bo mało klocków zużyje


   Data dodania: czwartek, 25 maj 2017
Ocena: 5

osobiście wymieniam klocki jak tylko albo nie równo biorą albo już sie koniec zbliża do ogranicznika zużycia klocka


   Data dodania: piątek, 24 luty 2017
Ocena: 5

Zmieniam co 2 lata regularnie. Pozdrawiam


   Data dodania: piątek, 23 wrzesień 2016
Ocena: 4

Jak się zj... Zjeździ do końca, albo czuć że już nie hamują. Chyba logiczne?


   Data dodania: wtorek, 06 wrzesień 2016
Ocena: 4

W swoim bolidzie jeszcz enie mialem okazji wymieniać jezdze n2 lata na jednych klockach , narazie w porzadku jeszcze daja rade przy kulturalnej jezdzie . ale za niedlugo chyba bede sie przymierzal. Co niketorzy pisza ze dwa lata moze i krocej , zalezy jak kto piluje samochód . U mnie póki co jest wporządku.


   Data dodania: poniedziałek, 05 wrzesień 2016
Ocena: 5

Średnio co dwa lata wymieniam klocki, przy normalnej jeździe. Pozdro


   Data dodania: środa, 31 sierpień 2016
Ocena: 5

Osobiście wymieniam co dwa trzy lata co jest myślę opcjonalnym czasem, nie robię dużo kilometrów więc jest okej.


   Data dodania: wtorek, 30 sierpień 2016
Ocena: 5

Najlepsze jest to iż ludzie jeżdżą na szrot i kupują klocki czy tarcze hamulcowe, które wyglądają względnie wyglądają na dobre, ale tak na prawdę są niebezpieczeństwem dla siebie i innych na drodzę.


   Data dodania: wtorek, 09 sierpień 2016
Ocena: 5

Bardzo dobry artykuł dla ludzi którzy nie umieją myśleć samodzielnie. Moim zdaniem trzeba pewne rzeczy wymieniać okresowo jak filtry czy olej, a klocki czy opony jak się zużyją. Niech ludzie zaczną czytać książeczkę serwisową.


   Data dodania: wtorek, 09 sierpień 2016
Ocena: 5

Bardzo dobry artykuł dla ludzi którzy nie umieją myśleć samodzielnie. Moim zdaniem trzeba pewne rzeczy wymieniać okresowo jak filtry czy olej, a klocki czy opony jak się zużyją. Niech ludzie zaczną czytać książeczkę serwisową.


   Data dodania: poniedziałek, 08 sierpień 2016
Ocena: 5

Osobiście wymieniam co 2 lata używam tylko TRW i jestem bardzo zadowolony stosunek ceny do jakości bardzo fajny.


   Data dodania: poniedziałek, 18 lipiec 2016
Ocena: 5

Ja wymeniam średnio co 2 lata aczkolwiek zanm osoby co wymieniaja co pol roku :) piłują klocki jakby to była zabawa . Uwazam że jezeli ktos ma pojęcie jezdzie ekonomicznej i ma pewne wyobrazenia maks 2 lata .


   Data dodania: środa, 13 lipiec 2016
Ocena: 5

Jak trzeba, a nie z danym przebiegiem czy okresie, bo jak ktoś przyoszczędzi na hamulcach to będzie płacił dwa razy.


   Data dodania: piątek, 08 lipiec 2016
Ocena: 5

Jak ktoś żyłuje samochód to co chwila będzie wymieniał klocki i tarcze. Zakładając, że umie jeździć oraz kupuje jakości dobrej jakości jak np. TRW czy Texara to będzie wymieniał co 80-100 tyś km.
 
 


Napisz Recenzję Wróć