Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz [email protected]
- Strona główna >
- Poradnik >
- Porady Motoryzacyjne >
- Jaki olej wlewać do samochodów z DPF?
Jaki olej wlewać do samochodów z DPF?
Filtr cząstek stałych jest montowany w układach wydechowych silników wysokoprężnych. Stosowane są w samochodach od 1996r, gdyż pozwoliło to na wyeliminowanie emisji czarnego dymu, charakterystycznego dla starszych pojazdów z silnikami Diesla. Sam filtr ma postać przestrzennej struktury, cząstki sadzy osiadają na porowatych ściankach lub włóknach wykonanych z metalu, materiałów ceramicznych lub specjalnego papieru.
Schemat budowy filtra cząstek stałych
Spis treści:
Jaki olej silnikowy do filtra DPF wybrać?
Co to jest mokry filtr cząstek stałych FAP?
Jak dbać o filtr cząstek stałych DPF/FAP?
Jaki olej silnikowy do filtra DPF wybrać?
Jeśli auto wyposażone jest w filtr cząstek stałych DPF to musimy uważać jaki olej wlewamy do naszego silnika. Najlepszym wyborem będzie ten , który posiada niską zawartość popiołów czyli LowSAPS. Podczas pracy silnika do komory spalania dostają się minimalne ilości oleju, który ulega spalaniu. Wszystkie oleje silnikowe zawierają w sobie uszlachetniacze które również podlegają spalaniu . Powstaje po nich popiół siarczanowy który zatyka DPF. Dlatego musimy zalewać taki olej, który będzie miał niską zawartość takich dodatków. Używanie oleju o niewłaściwych parametrach i normach, może być bardzo kosztowne. Wymiana zapchanego filtra cząstek stałych to wydatek od kilku do kilkunastu tysięcy złotych w zależności od modelu samochodu. Jaki zatem wybrać olej?
Najlepszym rozwiązaniem będzie olej z oznaczeniem LowSAPS lub taki który spełnia wymogi niskiej zawartości popiołów po spalaniu, a obejmuje to klasa jakości ACEA z literką C. Należy również zwrócić uwagę na to że są aż cztery klasy od C1 do C4. Podczas wyboru oleju możemy oprzeć się na normach producenta czyli szukac oleju spełniającego normę MB 229.51,
BMW-LongLife-04 oraz normę 507.00.
Coraz więcej olejów silnikowych posiada normę C3 dla silników z filtrem DPF - fot. motochemia.pl
Co to jest mokry filtr cząstek stałych FAP?
FAP to nic innego jak filtr cząstek stałych ale montowany jedynie w samochodach koncernu PSA czyli w Citroenach i Peugeotach oraz niektórych wersjach Mazdy, Volvo Forda i co ciekawe Volkswagen. Są to jednak sporadyczne wyjątki. Istotną różnicą między DPF a FAP jest to że ten pierwszy filtrowanie zachodzi na sucho, a w drugim na mokro czyli wymaga zastosowania dodatku do paliwa (tzw. płynu katalicznego), który powoduje neutralizację sadzy w niższej temperaturze.
Jak dbać o filtr cząstek stałych DPF/FAP?
Najlepszym sposobem, tak jak pisaliśmy wcześniej ,będzie stosowanie odpowiedniego oleju silnikowego z niską zawartością popiołu czyli z oznaczeniem LowSAPS. Jazda na krótkich odcinkach samochodem z silnikiem diesla wyposażonych w filtr DPF/FAP jest uważana jako jazda w ekstremalnych warunkach. Należy unikać krótkich tras i stania w dużych korkach, ponieważ do poprawnej procedury wypalania sadzy potrzebna jest odpowiednia prędkość (co najmniej 50km/h) przez co najmniej kilkanaście minut. Zwiększona dawka paliwa podniesie temperaturę spalin wypalając sadzę. Jeśli procedura nie zostanie zakończona, filtr będzie się coraz bardziej zapychał. Warto unikać również gwałtownego wciskania pedału gazu, ponieważ przy nowych silnikach diesla które mają wysoki moment obrotowy już od 1500 obr/min spowoduje niecałkowite spalanie paliwa tworząc przy tym dużą ilość sadzy w układzie wydechowym i filtrze DPF. Na rynku istnieją również chemiczne preparaty, które przedłużają ochronę filtra DPF. Liqui Moly diesel-partiklefilter Schutz to jeden z dodatków do paliw który zapobiega przedwczesnemu zapchaniu się filtra cząste stałych.
A czy Ty dbasz o filtr DPF/FAP w swoim samochodzie? Lejesz odpowiedni olej do swojego silnika? Napisz w komentarzu!
Ostatnie opinie o tym artykule
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2024 https://www.motochemia.pl