Infolinia czynna:
Pon-pt: 8:00 - 18:00 Sob: 9:00 - 14:00
Mój koszyk
Pusty
wybierz pojazd
szukaj także w numerach OEM
wybierz pojazd

Jesteś tutaj:  
  1. Strona główna  > 
  2. Poradnik  > 
  3. Porady Motoryzacyjne  > 
  4. Jak zmniejszyć tarcie? Świat smarów motoryzacyjnych i przemysłow

Jak zmniejszyć tarcie? Świat smarów motoryzacyjnych i przemysłow

Data aktualizacji: środa, 16 grudzień 2020

Tarcie to zjawisko fizyczne, które występuje zawsze wtedy, gdy dwa stykające się ciała poruszają się względem siebie. W otaczającym nas świecie zjawisko tarcia jest wielokrotnie niezbędne. To dzięki niemu nie ślizgamy się na chodniku, utrzymujemy przyczepność naszego ciała, a samochody skutecznie hamują przed przeszkodami. Zanik tarcia spowodowany oblodzeniem czy innymi kiepskimi warunkami atmosferycznymi skutkuje najczęściej złamaniami kończyn, stłuczkami i wypadkami. Nie trudno zatem domyślić się, jakie skutki przyniósłby nagły zanik zjawiska tarcia we wszystkich aspektach naszego życia.Dlaczego smary motoryzacyjne są tak ważne?

W niektórych sytuacjach zdarza się, że tarcie jest zjawiskiem niepożądanym, a wręcz szkodliwym. Dzieje się tak najczęściej w branżach mechanicznych, gdzie skuteczna praca danego urządzenia zależy od odpowiedniego poślizgu między pracującymi elementami. To właśnie dlatego w samochodowych silnikach stosuje się oleje, a w kołach zębatych, łożyskach czy nawet zawiasach drzwi – smary. Świat smarów motoryzacyjnych jest ogromny. Ich producenci, w zależności od potrzeby i przeznaczenia oferują przeróżne produkty, obniżające skutecznie tarcie pomiędzy pracującymi elementami.

Smary dla Motoryzacji

Źródło foto: www.freeimages.com

Rodzaje smarów motoryzacyjnych i przemysłowych

Niezwykle popularne i niewiarygodnie skuteczne są ostatnio smary na bazie miedzi takie, jak smar miedziowy K2 lub litu, którego przykładem jest penetrujący smar litowy K2 z dodatkiem PTFE.Produkty te nabyć można w niezwykle poręcznym i łatwym w użyciu sprayu.

Przykładami smarów w tubce, których zakup warto rozważyć są natomiast produkty firmy Malwa, na przykład bezkwasowa wazelina techniczna w tubce Malwa. Są to produkty, które doskonale nadają się do smarowania łańcuchów, gum, przegubów, plastików czy nawet połączeń elektrycznych i elektronicznych. Innym przykładem produktu tej firmy jest smar przegubowy Litomos EP 25 w tubce Malwa.

Do skutecznego smarowania przegubów, resorów czy przekładni świetnie nadaje się ponadto grafitowy smar Malwa 140G w puszce. Produkt ten można też z powodzeniem stosować do smarowania cegieł i śrub, a także zaworów w gazowych kuchenkach wszystkich typów.
Jak zmniejszyć tarcie? Świat smarów motoryzacyjnych i przemysłow

Marcin

Wieloletni członek zespołu Motochemii dysponujący sporą wiedzą na temat oferowanych przez nas kosmetyków.Większość z nich udało mu się już przetestować . Raczej praktyk niż teoretyk, który woli dokładnie zgłębić pewne zagadnienia zanim zacznie wypowiadać się na ich temat. Prywatnie fan motoryzacji czasów PRL i niepoprawny sympatyk Fiata.Ilość komentarzy: 7, Średnia ocena: 4,86

   Data dodania: środa, 16 grudzień 2020
Ocena: 5

W niektórych przypadkach lepiej posmarować i zakonserwować, niż później żałować


   Data dodania: czwartek, 17 wrzesień 2020
Ocena: 5

Ja używam białego smaru z MAP (Moje Auto Proffessional). Daje radę.


   Data dodania: środa, 16 styczeń 2019
Ocena: 5

ja posmarujesz białym smarem od K2 to pojedziesz


   Data dodania: czwartek, 15 wrzesień 2016
Ocena: 4

Nie posmarujesz nie pojedziesz proste jak konstrukcja cepa:).;


   Data dodania: środa, 03 sierpień 2016
Ocena: 5

Ma się ruszać, a nie rusza? Użyj WD-40.
Rusza się, a ma się nie ruszać? Użyj gafra.
Bez zbędnej filozofi...


   Data dodania: czwartek, 02 czerwiec 2016
Ocena: 5

Warto zapoznać się z artykułem, chociażby dla własnej satysfakcji


   Data dodania: piątek, 12 luty 2016
Ocena: 5

Słuszna uwaga autora, ja jeszcze dodam że dobrym preparatem zmniejszającym tarcie jest żel;)
 
 


Napisz Recenzję Wróć