Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz [email protected]
- Strona główna >
- Poradnik >
- Porady Motoryzacyjne >
- Jak wyczyścić podsufitkę w samochodzie
Jak wyczyścić podsufitkę w samochodzie
Każdy z nas lubi jak jego samochód błyszczy i prezentuje się niemal jak nowy. Często jednak przy okazji pielęgnacji karoserii zapominamy o wnętrzu auta. Czyszczenie wnętrza jest czynnością, którą niestety od czasu do czasu każdy kierowca musi wykonać. O ile zwykłe odkurzenie wnętrza i przetarcie plastików możemy nazwać zadaniem niemal rutynowym, o tyle pranie tapicerki samochodowej wykonujemy sporadycznie. Z tego powodu niekiedy ta czynność staje się poważnym wyzwaniem. Dotyczy to szczególnie podsufitki samochodowej, którą bardzo łatwo uszkodzić podczas mycia. Jak bezpiecznie wyczyścić podsufitkę? Jakiego preparatu użyć do jej prania? O tym w dzisiejszym artykule.
Spis treści:
Dlaczego tak ciężko umyć podsufitkę?
Jakich preparatów użyć do mycia podsufitki?
Jak wyczyścić podsufitkę w samochodzie?
Jak nie myć podsufitki samochodowej?
Jak usunąć ciężkie plamy na podsufitce samochodowej?
Co zrobić, gdy podsufitka się odklei?
Dlaczego tak ciężko wyprać podsufitkę?
Podsufitka jest elementem, którego czyszczenia nie chętnie podejmują się nie tylko właściciele samochodów. Czasem zdarza się, że usługi tej odmawiają także profesjonalne myjnie samochodowe. Skąd ta niechęć do czyszczenia podsufitki? Problem polega na tym, że podsufitka we wnętrzu auta nie lubi wody. Wykonana jest z delikatnych materiałów, które łatwo mogą ulec uszkodzeniu. Oznacza to, że nie można ich prać ekstrakcyjnie przy pomocy odkurzacza piorącego. Nawet jeśli użyjemy go z udziałem dedykowanych do tego środków (np. Shiny Garage Carpet Cleaner 1L). Odpada również mycie przy pomocy większości ogólnodostępnych preparatów do mycia tapicerki. Niestety pranie ekstrakcyjne i tradycyjne środki do czyszczenia tapicerki doprowadzić mogą do odklejenia materiału. Możliwe jest nawet doprowadzenie do rozpadu samej gąbki w podsufitce. Skutkować to będzie nieestetycznym wyglądem w postaci zwisającego z dachu luźnego materiału.
Jakich preparatów użyć do mycia podsufitki?
Przede wszystkim, do prania podsufitki nie należy używać tradycyjnych środków do czyszczenia tapicerki materiałowej. Nie zaleca się również stosowania preparatów do prania ekstrakcyjnego. Oczywiście nie należy wykorzystywać również żadnych domowych płynów do mycia. Czym zatem wyprać podsufitkę? Do tego celu należy użyć dedykowanych preparatów do bezwodnego mycia. Takie środki nie wymagają użycia wody do wypłukania materiału. Działają one jedynie powierzchniowo, a zalegające zanieczyszczenia wyciągane są na zewnątrz materiału. Takie preparaty posiadają w swojej ofercie między innymi marki kosmetyków samochodowych premium. Należą do nich marki ADBL oraz Shiny Garage. Mowa tu o środkach czyszczących ADBL Bonnet oraz Shiny Garage Extra Dry. Pierwszy z nich jest gotowym do użycia środkiem czyszczącym, który nanosimy bezpośrednio na podsufitkę. Produkt od Shiny Garage jest natomiast koncentratem, który rozrabiamy w osobnej butelce z wodą. Zaletą tego produktu jest zatem możliwość stworzenia roztworu o różnym stężeniu. Pozwala to dopasować jego właściwości myjące do konkretnego zanieczyszczenia oraz plam.
Podsufitkę czyścimy tylko przy pomocy dedykowanych środków do bonetowania – fot. motochemia.pl
Jak wyczyścić podsufitkę w samochodzie?
Do czyszczenia podsufitki użyjemy metody zwanej bonetowaniem. Co to jest bonetowanie? To sposób czyszczenia tapicerki, w którym nie stosujemy odkurzaczy piorących. Wykorzystujemy jedynie środek czyszczący i delikatną ściereczkę z mikrofibry. Co będzie nam potrzebne do wyprania podsufitki? Potrzebować będziemy:
-
Tradycyjnego odkurzacza;
-
Ściereczki z mikrofibry;
-
Środka czyszczącego do podsufitki;
-
Rękawiczki jednorazowe (np. nitrylowe).
Proces rozpoczynamy od dokładnego odkurzenia podsufitki przy pomocy odkurzacza. Na jego końcówce koniecznie powinna być założona miękka szczotka. Zapobiegnie ona zbyt mocnemu przyciąganiu materiału przez odkurzacz. Przy jego pomocy usuwamy powierzchowne zanieczyszczenia. Dlaczego to robimy? Ponieważ zalegający kurz mógłby wejść w strukturę materiału podczas dalszego czyszczenia. Kolejnym etapem mycia jest naniesienie preparatu do bonetowania na czyszczone powierzchnie. Pamiętajmy, aby nie nakładać go zbyt dużo, by nie przemoczyć materiału. Po naniesieniu środka odczekujemy wskazany przez producenta preparatu okres czasu. Robimy to, aby środek myjący rozpoczął swoje działanie. Następnie przecieramy delikatnie podsufitkę ściereczką z mikrofibry. Staramy się przy tym wykonywać nie okrężne, a proste ruchy. Pamiętajmy również, aby nie trzeć zbyt mocno, żeby nie uszkodzić tapicerki. Po tej czynności odczekujemy do wyschnięcia podsufitki. Niektóre z produktów do mycia podsufitki podczas schnięcia
Jak nie myć podsufitki samochodowej?
Skoro już omówiliśmy, jak należy umyć podsufitkę samochodową przy pomocy dedykowanych środków, czas zwrócić uwagę na najczęstsze błędy popełniane podczas prania tego delikatnego elementu. Podczas czyszczenia materiału na suficie naszego auta, nie należy używać zbyt dużej ilości wody. Przemoczenie materiału na dachu, a w konsekwencji także gąbki może spowodować jej rozklejenie. Zalecenie to eliminuje z użycia zarówno odkurzacz piorący, jak i środki do prania tapicerki. Potrzebują one do użycia znacznych ilości wody. Podczas mycia materiału na podsufitce powinniśmy być w miarę delikatni. Oznacza to, że mocne tarcie szczotką, czy szmatką nie wchodzi w grę. Podobnie jak użycie wygodnych szczotek do prania tapicerki na wiertarkę. Do wyczyszczenia podsufitki wystarczy miękka ściereczka z mikrofibry. Podczas przygotowania podsufitki naszego samochodu do prania, warto użyć odkurzacza o niewielkiej sile ciągu. Jeśli takiego nie posiadamy, użyjmy specjalnej końcówki ze szczotką. Zbyt mocny ciąg może spowodować, że końcówka odkurzacza przyssa się do materiału. Może to przyczynić się do jej pozaciągania i stopniowego odklejenia. Warto również wspomnieć o tym, że podsufitkę należy prać tylko wtedy, gdy ma ona możliwość całkowitego wyschnięcia. Oznacza to mniej więcej tyle, że najlepiej jest ją prać w ciepłe, słoneczne dni. Wtedy użyty do mycia środek może swobodnie odparować. Jego użycie w deszczowe albo mroźne dni, może doprowadzić do zatęchnięcia materiału.
Jak usunąć ciężkie plamy na podsufitce samochodowej?
Może się zdarzyć, że podczas normalnego mycia nie uda się usunąć niektórych plam na podsufitce. W przypadku środków do bonetowania, które są koncentratami, nie jest to problem. Wystarczy rozrobić preparat o większym stężeniu, który powinien poradzić sobie z zabrudzeniem. W przypadku środków gotowych warto posłużyć się metodą transferu brudu. Co to oznacza? W tym przypadku nakładamy środek czyszczący na mikrofibrę. W kolejnym kroku przykładamy ją bezpośrednio do plamy. Nie należy jej rozcierać, wystarczy jedynie mocno przyłożyć. Po jej oderwaniu większa część zanieczyszczeń powinna pozostać na ściereczce. Usuwanie plamy kończymy poprzez zacieranie jej do środka przy pomocy nowej, czystej mikrofibry. Czynność tę wykonujemy do całkowitego usunięcia plamy.
Co zrobić gdy podsufitka się odklei?
Niestety nawet przy tej metodzie istnieje opcja, że materiał podsufitki odklei się od gąbki. Ryzyko to dotyczy w szczególności nieco starszych samochodów. Co wtedy zrobić? Jak poradzić sobie z odklejoną podsufitką? Z naszego doświadczenia wiemy, że użycie kleju wtedy, gdy podsufitka znajduje się w samochodzie, bardzo często prowadzi do jej ponownego rozklejenia. W tym przypadku należy wyciągnąć całą podsufitkę z samochodu. Następnie usunąć luźne kawałki gąbki spomiędzy materiału i stelaża. Dopiero wtedy możemy przystąpić do jej podklejenia. Do tego celu polecamy jeden z klejów do tapicerki, na przykład: K2 Tapiflex 400 ml. Przy jego pomocy z powodzeniem naprawimy podsufitkę w naszym samochodzie. Klej nanosimy równomiernie (niezbyt grubo) na całą powierzchnię stelaża podsufitki. Ostatnim krokiem jest przyłożenie materiału do kleju. Pamiętajmy, że kleje do tapicerki są klejami kontaktowymi. Po przyłożeniu materiału nie będzie już miejsca na poprawki. Całość pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia.
A jak wy pierzecie tapicerkę w swoim samochodzie? Czy stosowaliście już metodę bonetowania? A może mieliście „przyjemność” podklejać materiał podsufitki? Piszcie w komentarzach!
Ostatnie opinie o tym artykule
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2024 https://www.motochemia.pl