Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz [email protected]
- Strona główna >
- Poradnik >
- Porady Motoryzacyjne >
- Jak sprawdzić poziom oleju silnikowego?
Jak sprawdzić poziom oleju silnikowego?
Olej silnikowy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych samochodów spalinowych. To środek smarny, który bierze udział w wielu procesach zachodzących we wnętrzu silnika, zapewniając mu tym samym pełną sprawność i niezawodność. Nic więc dziwnego, że odpowiedni poziom oleju w silniku jest niezwykle istotny dla poprawności jego działania. Jak sprawdzić poziom oleju w silniku? Jak często należy to robić? O tej prostej czynności serwisowej opowiemy w dzisiejszym artykule!
Spis treści:
Dlaczego prawidłowy poziom oleju jest tak ważny?
Kiedy należy sprawdzić poziom oleju w silniku?
Co zrobić, gdy oleju jest za mało lub za dużo?
Na co zwrócić uwagę przy okazji sprawdzania oleju w silniku?
Czym jest olej silnikowy?
Rozważając istotność prawidłowego poziomu oleju w silniku, warto zastanowić się nad tym, czym jest i za co tak naprawdę odpowiada olej silnikowy. Oleje silnikowe są jednymi z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodach z silnikiem spalinowym. Ich skład stanowi przede wszystkim olej bazowy, który na etapie produkcji uzupełniony zostaje o odpowiednie dodatki uszlachetniające. Wśród dodatków ulepszających znajdujących się w oleju silnikowym znaleźć można między innymi: składniki zapobiegające spienianiu się oleju, jego krzepnięciu, utlenianiu, występowaniu korozji we wnętrzu silnika, a także różnorodne dodatki smarne, które zwiększają zdolności smarowania oleju. Nowoczesne oleje silnikowe wyposażone zostały również w dodatki uszlachetniające, które pozwalają spełniać normy emisji spalin, a także wymagania jakościowe producentów aut. To właśnie dzięki tego typu dodatkom możliwe jest spełnienie przez olej silnikowy takich norm jakościowych jak: Dexos2, VW 504 00/507 00 czy MB 229.5.
Olej silnikowy jest jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych samochodu – fot. motochemia.pl
Dlaczego prawidłowy poziom oleju jest tak ważny?
Prawidłowy poziom oleju silnikowego jest niezwykle istotny dla prawidłowego i bezawaryjnego działania silnika. Jako jeden z podstawowych płynów eksploatacyjnych, pełni on w jednostce napędowej szereg niezwykle ważnych zadań. Olej silnikowy w silnikach benzynowych oraz wysokoprężnych, pełni zasadniczo pięć funkcji. Do podstawowych zadań oleju silnikowego należą między innymi:
- Redukcja tarcia wewnętrznych elementów silnika
- Chłodzenie silnika
- Uszczelnienie współpracujących elementów silnika
- Ochrona silnika przed korodowaniem
- Oczyszczanie wnętrza silnika
Olej silnikowy dzięki swoim doskonałym właściwościom smarnym, chroni jednostkę napędową przed zużyciem i zatarciem. Jest to możliwe dzięki znacznemu ograniczeniu tarcia pomiędzy współpracującymi ze sobą elementami silnika. Wspomaga on również pracę tłoków w cylindrach, zapewniając im odpowiednią szczelność podczas działania jednostki. Olej silnikowy jest także pierwszą linią obrony przed przegrzaniem jednostki napędowej. Nie tylko ogranicza on tarcie elementów silnika, obniżając tym sposobem ich temperaturę pracy, ale także w znacznym stopniu odbiera ciepło, które powstaje w wyniku ich współpracy. Dzięki dodatkom przeciwpiennym i antykorozyjnym olej silnikowy zapewnia ciągłość filmu olejowego, a także gwarantuje skuteczną ochronę przed korodowaniem. Co więcej, oczyszcza on silnik z zanieczyszczeń, które powstają między innymi w procesie spalania mieszanki paliwowo-powietrznej w komorze spalania. To właśnie z tych pięciu powodów prawidłowy poziom oleju jest niezwykle istotny dla poprawnej pracy jednostki napędowej, a zbyt niski poziom oleju silnikowego niezwykle niebezpieczny.
W pierwszej kolejności należy zlokalizować bagnet oleju, czyli miarkę jego poziomu pod pokrywą silnika – fot. motochemia.pl
Kiedy należy sprawdzić poziom oleju w silniku?
Choć coraz więcej współczesnych samochodów wyposażonych jest w elektroniczne czujniki poziomu oleju silnikowego, warto raz na jakiś czas wziąć sprawy w swoje ręce i samodzielnie sprawdzić poziom oleju w silniku. Tym bardziej że elektronika bywa zawodna, co dotyczyć może zarówno nieco starszych, jak i nowych samochodów. Kiedy sprawdzać olej silnikowy? Tak naprawdę, jak najczęściej. Dobrą praktyką każdego kierowcy powinien być regularny pomiar poziomu oleju silnikowego, przynajmniej co kilkaset kilometrów. Tym bardziej, gdy w instrukcji pojazdu widnieje informacja, że silnik może naturalnie zużywać olej silnikowy lub wtedy gdy użytkujemy starszy model samochodu o dużym przebiegu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w wyniku różnych usterek, a czasem nawet zwykłej, codziennej eksploatacji, może dojść do gwałtownego ubytku oleju silnikowego, co doprowadzić może do kosztownego uszkodzenia jednostki napędowej. Z tego samego powodu warto wozić w bagażniku litrową butelkę oleju silnikowego na dolewkę. Jaki olej wybrać na dolewkę? Najlepiej taki, który będzie odpowiadał lepkości i parametrom oleju silnikowego, który obecnie zalany jest w silniku naszego samochodu.
Górna część bagnetu oleju, czyli miarki poziomu oleju, najczęściej posiada rzucający się w oczy kolor żółty lub czerwony. Rzadziej czarny lub niebieski – fot. motochemia.pl
Jak sprawdzić olej w silniku?
Skoro wiemy już, kiedy sprawdzić olej w silniku, pozostaje odpowiedzieć na pytanie, jak to zrobić. We współczesnych samochodach o poziomie oleju silnikowego najczęściej informuje oczywiście odpowiedni zestaw kontrolek na desce rozdzielczej połączonych z czujnikiem poziomu oleju. Mimo to warto raz na kilkaset kilometrów dokonać pomiaru oleju w silniku własnoręcznie, przy pomocy bagnetu oleju. Choć jest to czynność, którą powinien potrafić wykonać każdy kierowca, warto przypomnieć krok po kroku ten z pozoru oczywisty zabieg. Pomiaru oleju należy dokonać zawsze na zimnym silniku, przed jego uruchomieniem (gdy olej znajduje się jeszcze w misce olejowej) lub co najmniej 20 minut po wyłączeniu silnika (aby olej mógł ścieknąć z powrotem do miski olejowej). Aby sprawdzić poziom oleju w silniku należy:
- Zaparkować samochód na równym podłożu, gdyż ustawienie samochodu pod kątem na wzniesieniu, a nawet jedną stroną na krawężniku może doprowadzić do zaburzenia właściwego pomiaru poziomu oleju silnikowego.
- Podnieść maskę silnika i zlokalizować bagnet oleju.
- Dokonać pomiaru oleju przy pomocy miernika poziomu oleju, zwanego również bagnetem do oleju.
W tym celu należy:
- Wyciągnąć bagnet oleju.
- Wytrzeć jego końcówkę z podziałką przy pomocy czystej szmatki lub papierowego ręcznika.
- Włożyć bagnet oleju z powrotem do otworu w silniku.
- Upewnić się, że bagnet został włożony do końca.
- Wyjąć bagnet i ustawić go w pozycji poziomej.
- Odczytać z podziałki umieszczonej na końcówce bagnetu obecny poziom oleju.
Jaki jest prawidłowy poziom oleju na bagnecie? Poziom oleju silnikowego powinien mieścić się w granicach minimum i maksimum podziałki na bagnecie. Na każde odstępstwo od tej reguły należy odpowiednio zareagować.
Przed pomiarem należy oczyścić bagnet przy pomocy papierowego ręcznika lub szmatki – fot. motochemia.pl
Co zrobić gdy oleju jest za mało lub za dużo?
Gdy miernik oleju silnikowego umieszczony na bagnecie wskaże, że oleju silnikowego jest za mało w jednostce, należy uzupełnić jego brak. Jaki olej silnikowy wybrać na dolewkę? Na dolewkę należy wybrać taki sam olej silnikowy, jaki obecnie zalany jest do jednostki napędowej samochodu. Powinien on posiadać tę samą lepkość, a także te same parametry w postaci norm i specyfikacji. Kiedy dolać olej do silnika? Oczywiście tylko i wyłącznie wtedy, gdy silnik jest zimny. Nie należy dolewać oleju silnikowego do ciepłego silnika! Co jednak zrobić gdy oleju silnikowego jest za dużo? Wszystko zależy od tego, co jest przyczyną podwyższenia poziomu oleju w silniku. Jeśli podziałka na bagnecie oleju wskazała poziom powyżej maksimum po dolaniu przez nas oleju lub po jego wymianie, należy odessać nadmiar oleju przy pomocy specjalnej odsysarki (np. Odsysarka do oleju 1,6L). Jeśli wzrost poziomu oleju silnikowego ponad maksimum nastąpił samoczynnie, należy bezzwłocznie udać się do warsztatu samochodowego, gdyż wzrost poziomu oleju może świadczyć o przedostaniu się do niego płynu chłodniczego lub paliwa.
Prawidłowy poziom oleju silnikowego powinien mieścić się w granicach minimalnego i maksymalnego poziomu podziałki – fot. motochemia.pl
Na co zwrócić uwagę przy okazji sprawdzania oleju w silniku?
Przy okazji pomiaru poziomu oleju silnikowego, warto również zwrócić uwagę na stan samego oleju. Oprócz jego niskiego bądź zbyt wysokiego poziomu, naszą uwagę powinny zwrócić również konsystencja oleju, jego zapach oraz kolor. Zmieniona barwa oleju silnikowego lub jego zanieczyszczenia, które widoczne są na bagnecie, świadczyć mogą o poważnej awarii silnika. Niepokojącym symptomem może być również wyczuwalny w oleju zapach paliwa lub płynu chłodniczego. Objaw ten świadczyć może nawet o uszkodzeniu uszczelki pod głowicą. Dlatego też w przypadku wystąpienia którejkolwiek z nieścisłości w konsystencji oleju, należy bezzwłocznie udać się na konsultacje w wyspecjalizowanym serwisie samochodowym.
Zobacz również:
A czy wy wiedzieliście, jak sprawdzić olej w aucie? Czy może jednak pomiar poziomu oleju silnikowego zawsze przysparza wam problemów? Komentarze są wasze!
Ostatnie opinie o tym artykule
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2024 https://www.motochemia.pl