Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz [email protected]
- Strona główna >
- Poradnik >
- Porady Motoryzacyjne >
- Jak sprawdzić akumulator w samochodzie?
Jak sprawdzić akumulator w samochodzie?
Okres jesienno-zimowy to nieustanny test próby dla naszego samochodu. Kiedy poranki stają się coraz zimniejsze, akumulator narażony na działanie niskich temperatur, z czasem może zacząć tracić swoje pierwotne właściwości. Może to spowodować przede wszystkim problemy z rozruchem silnika. Z tego powodu warto raz na jakiś czas skontrolować stan akumulatora w naszym samochodzie. Jak sprawdzić stan akumulatora? Ile woltów powinien mieć naładowany akumulator? O tym w dzisiejszym artykule!
Spis treści:
Dlaczego warto kontrolować stan akumulatora?
Jak sprawdzić akumulator miernikiem?
Jak sprawdzić elektrolit akumulatora?
Jak sprawdzić stan akumulatora przy pomocy elektronicznego testera akumulatora?
Dlaczego warto kontrolować stan akumulatora?
Wielu kierowców zapomina, że akumulator samochodowy, tak jak klocki hamulcowe, czy pasek klinowy, należy do eksploatacyjnych części samochodowych. Niestety, wraz z użytkowaniem samochodu akumulator traci swoje właściwości, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do unieruchomienia samochodu. Jak często należy wymieniać akumulator? To pytanie, które zadaje sobie większość kierowców. Niestety, choć niektórzy decydują się na wymianę akumulatora co 5 lat, określenie dokładnego okresu wymiany akumulatora nie jest wcale takie proste. To właśnie z tego powodu należy regularnie kontrolować stan akumulatora samochodowego. Prosty pomiar napięcia przy pomocy miernika elektronicznego prądu stałego może nam już dać pogląd na to, w jakim stanie jest akumulator w naszym samochodzie. Ponadto regularna kontrola akumulatora pozwoli nam uniknąć zaskoczenia związanego z awarią tego, jakby nie było, głównego źródła prądu w naszym samochodzie. Pozwoli również zaoszczędzić nam nerwów związanych z unieruchomieniem pojazdu w najmniej odpowiednim momencie.
Jak sprawdzić akumulator?
Przynajmniej raz w roku warto skontrolować stan akumulatora w naszym samochodzie. Jak sprawdzić stan akumulatora? Test akumulatora możemy przeprowadzić na trzy podstawowe sposoby. Możemy wśród nich wyróżnić:
- Test akumulatora przy pomocy miernika prądu stałego (np. Multimetru)
- Sprawdzenie gęstości elektrolitu akumulatora przy pomocy areometru (np. CarCommerce Areometr)
- Test sprawności akumulatora przy pomocy profesjonalnego testera akumulatorów
O ile pierwsze dwa testy akumulatora możemy wykonać samodzielnie, o tyle trzeci z nich wymagać będzie odpowiedniego urządzenia. Te posiadają zazwyczaj jedynie mechanicy lub sprzedawcy akumulatorów samochodowych. W akumulatorach żelowych i AGM nie przeprowadzimy również testu elektrolitu, o czym powiemy później.
Akumulator samochodu wymaga pewnej uwagi, szczególnie w okresie zimowym – fot. pixabay.com
Jak sprawdzić akumulator miernikiem?
Jak sprawdzić naładowanie akumulatora? Do przeprowadzenia tego testu akumulatora, niezbędny będzie oczywiście miernik prądu stałego. Do tego celu można posłużyć się na przykład miernikiem uniwersalnym, który znany jest również pod nazwą multimetr. Testowanie napięcia akumulatora wykonujemy w podobny sposób jak podczas sprawdzania ładowania alternatora:
- Parkujemy auto w bezpiecznym miejscu i zaciągamy hamulec postojowy.
- Otwieramy maskę samochodu i lokalizujemy akumulator.
- Jeśli występują, zdejmujemy osłony klem.
- Jeśli klemy są skorodowane lub zaśniedzone, warto je wyczyścić i zabezpieczyć odpowiednimi preparatami.
- Gdy mamy już dostęp do klem akumulatora, a przewody miernika są do niego podpięte zgodnie z instrukcją, przystępujemy do pomiaru napięcia akumulatora.
- Końcówkę czarnego przewodu miernika przykładamy do minusowej klemy na akumulatorze.
- Końcówkę czerwonego przewodu miernika, do klemy plusowej.
- Ile Woltów powinien mieć akumulator? Gdy zapłon jest wyłączony, akumulator powinien wykazać napięcie w granicach 12-12,5 V.
- Wskazanie sporo niższe (np. ok. 10 V) może świadczyć o uszkodzeniu akumulatora lub jego niedoładowaniu.
Podczas sprawdzania akumulatora przy pomocy miernika, warto sprawdzić również poziom ładowania, czyli sprawność alternatora. Jak sprawdzić alternator samochodowy? O tym przeczytacie w naszym artykule: Jak sprawdzić ładowanie alternatora?
Dzięki prostemu miernikowi możemy z łatwością sprawdzić napięcie akumulatora – fot. pexels.com
Jak sprawdzić elektrolit akumulatora?
Sprawdzenie elektrolitu zawartego w samochodzie, pozwala odpowiedzieć na pytania, czy akumulator jest dobry. Czym jest elektrolit w akumulatorze? Elektrolit akumulatorowy to medium o silnych zdolnościach do przewodzenia prądu. W klasycznych akumulatorach kwasowo-ołowiowych jest nim wodny roztwór kwasu siarkowego. Pozwala on na swobodne przekazywanie ładunków jonowych między elektrodami, które gromadząc się na płytach wewnątrz akumulatora, powodują wytworzenie napięcia. Niestety wraz z użytkowaniem samochodu, elektrolit może po prostu wyparować z akumulatora. Skutkować to będzie jego ubytkiem i wymagać będzie jego uzupełnienia. Elektrolit akumulatora, a w zasadzie jego gęstość, może także wiele powiedzieć nam o stanie akumulatora. Dlatego też warto zacząć test akumulatora od sprawdzenia właśnie jego gęstości elektrolitu. Warto zaznaczyć, że akumulator bezobsługowy nie ma dostępu do cel. W związku z powyższym nie ma możliwości sprawdzenia i uzupełnienia jego elektrolitu. Elektrolitu nie sprawdzimy również w nowoczesnych akumulatorach AGM i GEL. W takim przypadku jedynym sposobem rozwiązania problemu z akumulatorem jest jego wymiana na nowy. Jak sprawdzić gęstość elektrolitu akumulatora? Jeśli dysponujemy akumulatorem obsługowym, należy:
- Odłączyć akumulator i wyciągnąć go z samochodu.
- Odczekać kilka godzin, a następnie przy zachowaniu najwyższej ostrożności otworzyć cele akumulatora.
- Czym sprawdzić elektrolit akumulatora? Gęstość elektrolitu w każdej celi osobno mierzymy przy pomocy specjalnego narzędzia zwanego aerometrem.
- Optymalna wartość gęstości roztworu elektrolitu w każdej celi to 1,28 g/cm3.
- Wynik poniżej 1,25 g/cm3 oznaczać może konieczność doładowania akumulatora,
- Wynik poniżej 1,15 g/cm3, może świadczyć o zasiarczeniu i trwałym uszkodzeniu akumulatora.
Podczas pomiaru gęstości elektrolitu warto zwrócić również uwagę na wyniki poszczególnych celi. Jeśli jest ona np. niższa niż wynik optymalny, ale podobna dla wszystkich celi, można spróbować naładować akumulator. Jeśli gęstość jest znacznie inna w jednej celi niż w pozostałych, świadczyć to będzie o uszkodzeniu akumulatora. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, oprócz gęstości elektrolitu, ważny jest również jego poziom. Jak sprawdzić poziom elektrolitu w celach akumulatora? Jeśli mamy już otwarte cele, sprawdzenia poziomu elektrolitu dokonujemy wizualnie:
- Elektrolit w akumulatorze powinien zakrywać znajdujące się w nim płytki.
- Jeśli elektrolit ma inny kolor niż bezbarwny, może to świadczyć o tym, że akumulator przez dłuższy czas był używany przy niepełnym doładowaniu.
- Czym uzupełnić braki elektrolitu w akumulatorze? Braki elektrolitu należy uzupełnić przy pomocy wody destylowanej lub demineralizowanej.
- Ile wody destylowanej/demineralizowanej dolać do akumulatora? Jeśli na akumulatorze nie widnieje podziałka z poziomem elektrolitu, należy dolać na tyle wody, aby poziom elektrolitu osiągnął poziom około 1 centymetra ponad płytkę.
Po sprawdzeniu i uzupełnieniu elektrolitu należy zamknąć cele i uzupełnić zapas prądu w akumulatorze. Można to zrobić poprzez naładowanie akumulatora, lecz do tego celu niezbędne jest użycie dedykowanego prostownika.
Jak sprawdzić stan akumulatora przy pomocy elektronicznego testera akumulatora?
Elektroniczny tester akumulatora to specjalistyczne urządzenie diagnostyczne, które niemal automatycznie sprawdza stan akumulatora. Wystarczy jedynie podpiąć urządzenie do klem akumulatora, a następnie podać w urządzeniu informacje na temat rodzaju i pojemności akumulatora. Urządzenie sprawdzi naładowanie akumulatora, jego poziom, a także określi sprawność akumulatora. Bardziej zaawansowane modele tego urządzenia diagnostycznego wyświetlą również przybliżoną gęstość elektrolitu. Jest to niezwykle istotne podczas sprawdzania akumulatorów AGM, żelowych, a także akumulatorów bezobsługowych, które nie zapewniają dostępu do elektrolitu.
Profesjonalny tester akumulatora pozwala na szybkie określenie jego sprawności – fot. pixabay.com
Jak zadbać o akumulator?
Odpowiednie użytkowanie akumulatora samochodowego może znacznie wydłużyć jego żywotność. Oprócz czynności serwisowych takich jak sprawdzenie stanu i poziomu elektrolitu, czy poziomu napięcia akumulatora, niezwykle ważne jest zachowanie klem akumulatora w dobrym stanie. Jeśli tylko zauważymy, że klemy akumulatora lub jego zaciski są zaśniedziałe, konieczne jest ich dokładne oczyszczenie i zabezpieczenie przed dalszą degradacją. Do tego celu można użyć dedykowanych szczoteczek do klem (np. Vorel 82440 Szczotka do czyszczenia klem), a także wazeliny technicznej (np. K2 Vetrix 125ml). Nie bez wpływu na baterię samochodu pozostaje także sposób użytkowania przez nas naszego samochodu. Co wpływa na uszkodzenie akumulatora? Częstym problemem wśród kierowców jest długotrwałe utrzymywanie akumulatora w stanie niepełnego naładowania. Jak do tego dochodzi? Poruszanie się samochodem wyłącznie na krótkich trasach sprawia, że alternator nie zdąży właściwie doładować akumulatora podczas podróży. Szacuje się, że pełne naładowanie akumulatora przez alternator następuje dopiero po przejechaniu około 15-20 kilometrów. Dlatego też warto, szczególnie w okresie zimowym, starać się regularnie pokonywać taki odcinek drogi. Wyzwaniem dla akumulatora są również długotrwałe postoje. Jeśli samochód nie jest użytkowany przez dłuższy czas, akumulator powoli traci swoje właściwości, aż do momentu permanentnego rozładowania. Dlatego też, jeśli planujemy dłuższy postój samochodu, warto wyciągnąć z niego akumulator i co jakiś czas podłączyć do niego prostownik w celu doładowania. Na trwałość akumulatora wpływa również uszkodzenie osprzętu silnika. W tym wypadku mowa przede wszystkim o alternatorze oraz rozruszniku. Niesprawny rozrusznik może zbytnio obciążyć akumulator, co doprowadzi do rozładowania lub zniszczenia akumulatora. Niesprawny alternator nie będzie w pełni doładowywał akumulatora, co również wpłynie negatywnie na jego sprawność.
A czy wy dbacie o akumulator w swoim samochodzie? Jak często sprawdzacie poziom jego naładowania i stan elektrolitu? Sekcja komentarzy jest wasza!
Ostatnie opinie o tym artykule
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2024 https://www.motochemia.pl