Infolinia czynna:
Pon-pt: 8:00 - 18:00 Sob: 9:00 - 14:00
Mój koszyk
Pusty
wybierz pojazd
szukaj także w numerach OEM
wybierz pojazd

Jesteś tutaj:  
  1. Strona główna  > 
  2. Poradnik  > 
  3. Porady Motoryzacyjne  > 
  4. Jak dobrać odpowiedni olej silnikowy? Na co zwrócić uwagę?

Jak dobrać odpowiedni olej silnikowy? Na co zwrócić uwagę?

Data aktualizacji: piątek, 04 grudzień 2020

Ciągła eksploatacja samochodu, czy to osobowego czy dostawczego wymaga od nas, aby co pewną określoną przez producenta pojazdu liczbę przebytych kilometrów lub przynajmniej raz w roku wymienić olej silnikowy na nowy. W tym miejscu dla niektórych kierowców zaczynają się schody, ponieważ nie wiedzą oni, jaki olej do ich samochodu będzie odpowiedni. Jak zatem dobrać odpowiedni olej silnikowy?Spis treści:

Dobieramy olej – czym się kierować?
Katalog olejów – dobierz olej samodzielnie.
Dobór nie taki oczywisty - o czym należy pamiętać?

 

Dobieramy olej – czym się kierować? 

Przy wyborze odpowiedniego oleju silnikowego do naszego samochodu powinniśmy kierować się przede wszystkim normami i zaleceniami producenta pojazdu, do którego chcemy zalać nowy olej. Gdzie możemy znaleźć normy i zalecenia producenta? Najprostszym, a zarazem najszybszym sposobem na ich znalezienie będzie zajrzenie do instrukcji pojazdu. To właśnie tam znajdziemy wszystkie informacje na temat lepkości, norm i specyfikacji, które są niezbędne do poprawnego doboru oleju. Co zrobić, gdy nie posiadamy instrukcji? W takim wypadku wystarczy jeden telefon/e-mail do ASO, czyli Autoryzowanej Stacji Obsługi marki naszego pojazdu, aby otrzymać stosowne informacje od specjalisty. Oczywiście są też inne sposoby na dobranie odpowiedniego oleju.

 

Oleje Samochodowe

Poprawny dobór oleju jest niezwykle istotny dla jego pełnej sprawności - fot. motochemia.pl

 

Katalog olejów – dobierz olej samodzielnie.

Oczywiście przy doborze oleju możemy również pójść na skróty i użyć jednego z katalogów online, które są dostępne na stronach producentów olejów silnikowych. Takie katalogi udostępniają m.in. marki:

 

 

 

 

Pamiętajmy, że nie ma oficjalnego spisu oraz uniwersalnego katalogu mówiącego wprost jaki olej i jakiej marki będzie najbardziej odpowiedni do naszego samochodu. Powyższe katalogi zostały stworzone przez poszczególnych producentów olejów silnikowych, w celu ułatwienia klientowi dopasowania odpowiedniego środka smarnego do jednostki napędowej spośród gamy jego produktów.

 

Zobacz również:

 

 

Dobór nie taki oczywisty - o czym należy pamiętać?

Wśród naszych rodzimych kierowców, a nawet mechaników wciąż powszechne jest przekonanie, że im większy przebieg, tym gęstszy olej należy zalewać – nic bardziej mylnego. Jeśli z silnikiem nie dzieje się nic złego, w żadnym wypadku nie powinniśmy łamać zaleceń producenta pojazdu. Niestety często kierowcy decydują się na zmianę oleju na gęstszy, przez co to, co rzeczywiście jest zalane do silnika, w znacznym stopniu może odbiegać od tego, co powinno się w nim znajdować. Dlaczego kierowcy i mechanicy zmieniają olej na gęstszy? Z powodu pozornej oszczędności. Poszczególne elementy jednostki napędowej posiadają swoją określoną żywotność. Wraz z upływem kilometrów elementy takie jak uszczelki, czy pierścienie cylindrów zaczynają przepuszczać olej, co skutkuje tzw. „braniem” oleju przez silnik. „Stara szkoła” mówi, że w takim wypadku należy zmienić olej na gęstszy i problem się rozwiąże. Oczywiście to tylko pozory i ucieczka przed poprawną diagnozą i naprawą jednostki napędowej, „bo tak taniej”. Z tego właśnie powodu, jeśli tylko zauważymy, że olej zalecany w znacznym stopniu różni się od oleju, który jest zalany do naszego silnika, warto skonsultować dobór z doświadczonym mechanikiem.

 

A czy wy zawsze zalewacie olej zgodny z wymaganiami producenta? Na jaką markę oleju postawiliście? Dajcie znać w komentarzach.
Jak dobrać odpowiedni olej silnikowy? Na co zwrócić uwagę?

Marcin

Wieloletni członek zespołu Motochemii dysponujący sporą wiedzą na temat oferowanych przez nas kosmetyków.Większość z nich udało mu się już przetestować . Raczej praktyk niż teoretyk, który woli dokładnie zgłębić pewne zagadnienia zanim zacznie wypowiadać się na ich temat. Prywatnie fan motoryzacji czasów PRL i niepoprawny sympatyk Fiata.Ilość komentarzy: 10, Średnia ocena: 5

   Data dodania: piątek, 04 grudzień 2020
Ocena: 5

Na pewno mają, sprawdź sobie w zakładce oleje i po lewej masz wyszukiwarkę z normami i masz tam C3.


   Data dodania: poniedziałek, 30 listopad 2020
Ocena: 5

U mnie wymagany olej z normą C3, macie coś takiego w ofercie? Nie znam się całkowicie na tym .


   Data dodania: czwartek, 26 listopad 2020
Ocena: 5

Polecam skorzystac z katalogów firm olejowych, 3 minuty roboty i mmay pokazane jaki olej nadaje się do naszgo autka :)


   Data dodania: wtorek, 24 listopad 2020
Ocena: 5

Wszystko jest napisane w książce serwisowej, jakie normy ma spełniać olej. U mnie to 505.507. Leję tylko Valvoline lub Motula. Dobra jakość w dobrej cenie u was w sklepie. Polecam


   Data dodania: wtorek, 24 listopad 2020
Ocena: 5

Fajny artykuł, ale nie jestem znawcą samochodowym, dlatego podjechałam do was powiedziałam, czym jeżdżę, a wy dobraliście mi olej i za to was kocham!


   Data dodania: piątek, 13 listopad 2020
Ocena: 5

Mam starego VW na 505.01 i taką normę musi mieć olej. Widziałem że jest u was Castrol oraz Valvoline. Który polecacie?


   Data dodania: piątek, 06 listopad 2020
Ocena: 5

Zawsze korzystam z katalogu przed dobraniem oleju, polecam innym. :)


   Data dodania: poniedziałek, 02 listopad 2020
Ocena: 5

Ja se tam jeżdże na Valvoline moją alfą i jest spoko, nie bierze, silnik chodzi cicho, cena też jest spoko


   Data dodania: wtorek, 06 październik 2020
Ocena: 5

Olej się leje taki jak zaleca producent. I jak syntetyk to syntetyk a nie jakieś banialuki że z przebiegiem trzeba przechodzić na mineralny.


   Data dodania: piątek, 04 wrzesień 2020
Ocena: 5

Dawniej jeździłem na Mobilu (lata 90te) - wyboru nie było. Później na Castrolu (grupa VW i słynne tedeiki). Teraz dalej grupa VW tyle że premium i jeżdżę na Motulu. Zawsze kupuję w Motochemii - ceny jedne z niższych na rynku + pewność pochodzenia oleju.
 
 


Napisz Recenzję Wróć