szukaj także w numerach OEM

   512-802-277   508-305-108
 sklep@motochemia.pl
Jesteś tutaj:  
 1. Strona główna  > 
 2. Poradnik  > 
 3. Porady Motoryzacyjne  > 
 4. Idealnie czysty i gładki lakier – glinkowanie samochodu

Idealnie czysty i gładki lakier – glinkowanie samochodu

Data: czwartek, 23 marzec 2017

Mycie samochodu, niby prosta i banalna sprawa. Niestety z detailingowego punktu widzenia nie do końca jest tak łatwo jak to może się wydawać. Zapewne nie raz podczas samodzielnego mycia swojego auta na lakierze pozostawały białe plamy po twardej wodzie, albo koliste zarysowania. Mycie detailingowe do wieloetapowy proces bardzo dokładnego oczyszczania lakieru w nawet najmniejszych zakamarkach. Cały proces mycia możemy podzielić sobie na pięć etapy:

 

  • Pre-wash
  • Mycie kół
  • Mycie właściwe
  • Korekta, zabezpieczenie lakieru
  • OsuszanieW tym krótki artykule przyjrzymy się myciu właściwemu, a dokładnie jednej czynności, która zalicza się w ten etap mycia.Spis treści

1. Co to jest glinka? 

2. Rodzaje glinek do lakieru 

3. Jakie preparaty wspomagają pracę z glinką? 

4. Jak używać glinki do lakieru? 

5. Kiedy stosować glinkę do lakieru? 

 

1. Co to jest glinka?

Glinka to mieszanina masy plastycznej i cząstek polerskich wykorzystywanych w politurach i pastach polerskich. Ich ilość w glince jest dużo mniejsza niż we wspomnianych produktach, dlatego nie ma obawy, że porysujemy lakier samą glinką. Oczywiście istnieje takie ryzyko, ale jeśli zrobimy wszystko ze ''sztuką'' na pewno nic się nie stanie. Glinka przeznaczona jest dekontaminacji lakieru, a swoją konsystencją i budową bardzo przypomina plastelinę. Firmy produkujące glinki często do ich wytworzenia dodają barwniki, aby oznaczyć ich twardość.

                                                                             Glinka do samochodu

 

2.Rodzaje glinek do lakieru

Jak wspomnieliśmy we wcześniejszym akapicie, barwniki świadczą o twardości glinki. Możemy ją podzielić na trzy rodzaje:

 

  • miękka

  • średnia (średnio-agresywna)

  • twarda (agresywna)

 

Glinka miękka to najbezpieczniejszy wybór jeśli chodzi o dokładne czyszczenie karoserii. Jest najbardziej plastyczna i delikatna dla lakieru. Dzięki niej usuniemy delikatne zabrudzenia i naloty. Niestety praca z nią jest najbardziej czasochłonna, jednak mamy pewność, że lakier po dokładnym wyczyszczeniu pozostanie bez dodatkowych zarysowań.

 

Glinka średnio-agresywna przeznaczona jest do starszych samochodów z twardymi lakierami. Nadaje się również do bieżącej pielęgnacji lakieru oraz są rekomendowane dla początkujących autodetailingowców.

 

Glinka agresywna, czyli twarda idealnie sprawdzi się przy przygotowaniu lakieru do jego korekty. Praca z nią jest szybka, lecz niestety może przyczynić się do powstania dodatkowych zarysowań.

 

3. Jakie preparaty wspomagają pracę z glinką?

 

Preparaty które wspomagają prace z glinką mają jedno zadanie, nadanie poślizgu. Ułatwiają one prowadzenie glinki po powierzchni lakieru, a także zmniejszają tarcie między lakierem a glinką. Przy tym procesie oczyszczania taki środek jest niezbędny, bez niego nie usuniemy zabrudzeń w karoserii samochodu. Do wyboru mamy trzy opcje:

 

  • lubrykant do glinki to preparat specjalnych mieszanek składników, które nadają poślizg i nawilżenie karoserii podczas pracy
  • woda z szamponem, zwykły szampon samochodowy (bez wosku) zmieszany z wodą
  • quick detailer - jest to preparat strikte do nabłyszczania lakieru, ale znakomicie sprawdzi się również jak poślizg do glinki

 

 

Sprawdź także:

 

 

4. Jak używać glinki do lakieru?

 

Sam proces glinkowania nie jest bardzo skomplikowany, ale niestety wymaga od nas poświęcenia trochę więcej czasu, a przede wszystkim dokładności. Oczywiście przed tym etapem musimy umyć samochód szamponem i dokładnie spłukać. Nie musimy go osuszać, ponieważ i tak będziemy wykorzystywać nasz środek do poślizgu. Pierwsze co musimy zrobić to należy podzielić glinkę (100g) na trzy części. Do pracy w zupełności wystarczy nam 1/3 glinki, a następnie uformować cienki ''placek''. Dla ułatwienia formowania, możemy wrzucić na moment glinkę do ciepłej wody. Dzielimy karoserię na sekcję, tak jak w przypadku woskowania, spryskujemy dany element i glinkę, a następnie ruchami pionowymi lub poziomymi przecieramy lakier glinką. Jeśli glinka upadnie nam na ziemię, należy ją wyrzucić lub przynajmniej odciąć całą zabrudzoną stronę. Nawet najmniejszy kamyczek może spowodować duże szkody na lakierze! Zwracamy uwagę na to aby nie przecierać lakieru na sucho, zawsze aplikujemy co chwilę nasz szampon z wodą lub lubrykant do glinkiCo jakiś czas sprawdzamy palcami, czy lakier jest idealnie gładki. Jeśli tak jest przechodzimy do kolejnego elementu karoserii. Proces przeprowadzamy tylko w cieniu przy nacisku samych palców, nie ma konieczność pochylania się nad glinką. Nie ma tu zasady im mocniej tym lepiej ;) . Jeżeli używana strona glinki jest już brudna, należy zagnieć ją do środka i uformuj nowy placek. Po całkowitym oczyszczaniu lakieru glinką, musimy dokładnie spłukać cały samochód lub ponownie umyć go szamponem. Tak wykonany proces glinkowania przygotuje naszą karoserię do ewentualnej korekty lakieru, aplikacji wosku lub powłoki ceramicznej bądź kwarcowej. Lakier wolny od jakichkolwiek zabrudzeń, będzie śliski, a przede wszystkim idealnie czysty i pozwoli na bezpośrednią styczność lakieru z woskiem.

 

                                                                            Glinkowanie lakieru samochodowego

 

5. Kiedy stosować glinkę do lakieru?

 

Kiedy i jak często stosować glinkę zależy od kilku czynników. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę czy nasze auto jest garażowane czy stoi pod chmurką. Samochód przechowywany w garażu nie będzie potrzebował częstego mycia glinką, niestety pozostawianie samochodu na osiedlowych parkingach wiąże się z szybszym łapaniem zabrudzeń. Przykładowo stanie pod drzewem w okresie wiosenno-letnim na pewno znacznie zabrudzi nasz lakier. Soki oraz żywice z drzew dosyć mocno wklejają się w nasz lakier i możliwe są do usunięcia jedynie mocną chemią samochodową lub właśnie glinką. Dlatego my wychodzimy z założenia, że samochód powinniśmy glinkować dwa razy w roku, przed zimą aby zakonserwować lakier woskiem tak aby był przygotowany na zimowe warunki drogowe, oraz na wiosnę aby usunąć zanieczyszczenia powstałe w tym okresie. Jak sprawdzić czy należy użyć glinki? Metoda jest bardzo prosta. Po umyciu samochodu szamponem, wystarczy ''przejechać'' palcem po masce lub dachu. Jeśli lakier będzie chropowaty, to oznacza że zabrudzenia typu soki z drzew, drobiny asfaltu, zabrudzenia metaliczne nie do końca zostały usunięte, dlatego wykorzystanie glinki jest tutaj niezbędne. Warto również wspomnieć, że użycie glinki jest wskazane przed korektą lakieru, aplikacją powłoki ceramicznej lub kwarcowej. Lakier przed takim zabiegiem musi być idealnie wolny od zabrudzeń.

 

 
Idealnie czysty i gładki lakier – glinkowanie samochodu

Ilość komentarzy: 72, ¦rednia ocena: 4,97

   Data dodania: czwartek, 15 luty 2018
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

jest to stosunkowo trudna czynność i niektórym może sprawić wiele problemów zwłaszcza dla tych którzy zaczynają przygodę z myciem itd


   Data dodania: środa, 03 styczeń 2018
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

warto warto jednak trzeba sie do tego przylozyc aby nie uszkodzic lakieru


   Data dodania: piątek, 27 październik 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

polecam glinkowanie auta tak co 2 miechy


   Data dodania: środa, 18 październik 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

polecam zastosować sobie ten zestaw z sonaxa jest naprzwde dobry polecam


   Data dodania: środa, 18 październik 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

polecam samemu wyglinkowac troche pracy ale efekt super


   Data dodania: piątek, 13 październik 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

glinka z shiny w zupelnosci wystarcza :)


   Data dodania: czwartek, 12 październik 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

rewelacyjny produkt polecam naprawde warto go co jakiś czas stosować bo poprawia jakość lakieru w samochodzie


   Data dodania: środa, 04 październik 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

pewnie ze warto to jeden z lepszych sposobów aby przygotowac lakier do innych czynnosci


   Data dodania: wtorek, 03 październik 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

glinkowac trzeba umic niestety wiele osob mysli ze to takie latwe proste i przyjemne niestety tak nie jest


   Data dodania: poniedziałek, 28 sierpień 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

gładziutki i mięciutki lakier to jest to !


   Data dodania: środa, 23 sierpień 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

glinka super sprawa ale trzeba umieć się nią posługiwać ;)


   Data dodania: środa, 16 sierpień 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

warto lecz trzeba uważać żeby nie porysować lakieru


   Data dodania: środa, 09 sierpień 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

Z glinka trzeba umieć pracować ponieważ bardzo łatwo można zarysować sobie samochód. Co do artykułu jest okej wszystkie ważne informacje się w nim znalazły.


   Data dodania: czwartek, 03 sierpień 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

glinka bardzo dobra ale trzeba wiedzieć jak się nią obsługiwać, bardzo łatwo zarysować sobie lakier


   Data dodania: poniedziałek, 31 lipiec 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

Zestaw z sonaxa jest okej ale wydaje mi sie że lepiej i taniej wyjdzie kupić glinke z shiny garage i do tego rozrobic szampon samochodowy z woda.


   Data dodania: piątek, 28 lipiec 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

osobi.ście polecam glinkowanie samochodu ja przynajmniej raz na 3 miesiące stosuje glinke i jestem bardzo z tego zadowolony


   Data dodania: środa, 26 lipiec 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

glinkowanie to naprawde świetny produkt i warty ceny i czas który trzeba niestety nad nim spędzić ale warty efektowi


   Data dodania: wtorek, 25 lipiec 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

Praca dość czasochłonna ale zdecydowanie warto :)


   Data dodania: poniedziałek, 24 lipiec 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

rewelacyjnie jest stosować glinke gdyż dokładnie oczyszcza lakier i odświeża po prostu super polecam


   Data dodania: czwartek, 20 lipiec 2017
Ocena: 5 5 z 5 gwiazdek!

glinkowanie rewelacyjna sprawa naprawde skuteczna i długo trwała polecam


 
 


Napisz Recenzję Wróć

Porady i testy motoryzacyjne

Filtr cząstek stałych DPF/FAP – podstawowe informacje

Filtr cząstek stałych DPF/FAP – podstawowe informacje

15/03/2019

Coraz wyższe wymagania stawiane przez ekologów dotyczące czystości emisji spalin, zmusiły...więcej

Paski napędowe - klinowe, wielorowkowe - co warto wiedzieć?

Paski napędowe - klinowe, wielorowkowe - co warto wiedzieć?

27/08/2018

Pasek napędowy stanowi nieodzowny element konstrukcji współczesnego silnika spalinowego sto...więcej

Zobacz wszystkie porady i testy

Ostatnie opinie w sklepie

Średnia ocena Klientów: 4,9 na 5   Liczba ocen: 3123

wszystko ok zgodnie z opisem dobry kontakt ze sprzedawcą

Wszystko wporządku. Polecam sklep. Bardzo dobre ceny.

Super jest wzystko ok Super jest wzystko ok Super jest wzystko ok


Certyfikaty Motochemia

Certyfikat 3
Certyfikat 2
Certyfikat 1


Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.


Copyright © 2019 https://www.motochemia.pl

Live Chat Software