Infolinia czynna:
Pon-pt: 8:00 - 18:00 Sob: 9:00 - 14:00
Mój koszyk
Pusty
wybierz pojazd
szukaj także w numerach OEM
wybierz pojazd

Jesteś tutaj:  
 1. Strona główna  > 
 2. Poradnik  > 
 3. Informacje Motoryzacyjne  > 
 4. GP Australii 2020 odwołane. Koronawirus blokuje Formułę 1.

GP Australii 2020 odwołane. Koronawirus blokuje Formułę 1.

Data aktualizacji: piątek, 27 listopad 2020

To już kolejny przypadek, w którym koronawirus negatywnie wpływa na świat motoryzacji. Długo oczekiwane rozpoczęcie nowego sezonu królowej sportu, które miało się odbyć w weekend 13-15 marca na torze Albert Park w Melbourne w Australii zostało odwołane, jednak z tą decyzją wstrzymywano się niemal do samego końca. Kiedy rozpocznie się nowy sezon F1?Spis treści:

Zadecydował rozsądek zespołów.
Decyzja nie była jednogłośna.
Kiedy odbędzie się pierwszy wyścig Formuły 1 w tym sezonie?

 

Zadecydował rozsądek zespołów.

Decyzją ekip Formuły 1 przy pełnym poparciu zarówno FIA, jak i promotorów wyścigu, długo oczekiwane przez wszystkich fanów motosportu rozpoczęcie sezonu 2020 w Formule 1 zostało odwołane. Choć wszystkie drużyny dotarły do Melbourne i przygotowywały się do wyścigu, sam start imprezy niemal od samego początku szerzącej się epidemii stał pod znakiem zapytania. Mimo to organizatorzy imprezy uparcie dążyli do tego, aby wyścig się odbył. Czara goryczy przelała się w momencie wykrycia ogniska choroby w jednym z hoteli w Melbourne, w którym przebywali zawodnicy F1. Po kilku dniach od tego wydarzenia przeprowadzono testy na obecność wirusa u kilku członków zespołów:

 • Hass
 • McLaren
 • Williams
 • Renault 

 

Niestety, wirusa potwierdzono u członka teamu McLaren, co doprowadziło do natychmiastowego wycofania się zespołu z GP Australii.

 

 

 

 Formula 1

McLaren wycofał się z GP Australii po wykryciu koronawirusa u jednego z członków ekipy - fot. pixabay.com

 

Decyzja nie była jednogłośna. 

Ze względów finansowych zarówno FIA jak i organizatorzy wyścigu nie chcieli podjąć samodzielnej decyzji o odwołaniu pierwszego Grand Prix w tym roku. Idealnie do tej sytuacji jeszcze przed anulowaniem wyścigu, odniósł się Lewis Hamilton, który na jednej z konferencji prasowych nie krył zdumienia z faktu, że Formuła 1 pomimo zagrożenia epidemiologicznego chce funkcjonować normalnie, udając, że nic się nie dzieje. Ostatecznie do odwołania GP Australii przyczynili się przede wszystkim szefowie teamów, którzy poprzez głosowanie niejednogłośnie podjęli decyzje o wycofaniu swoich zespołów z wyścigu, dla bezpieczeństwa pracowników i ich rodzin, a także kibiców. Za przeprowadzeniem wyścigu opowiedziały się natomiast 3 zespoły:

 

 • Red Bull
 • AlphaTauri
 • Racing Point

  

Red Bill F1

Red Bull to jeden z zespołów, który chciał wystartować w GP Australii - fot. pixabay.com

 

Kiedy odbędzie się pierwszy wyścig Formuły 1 w tym sezonie?

Wraz z odwołaniem GP Australii, które miało się rozpocząć 15 marca b.r. FIA zdecydowało również o przesunięciu trzech kolejnych wyścigów. Mowa tu o:

 

 • Grand Prix Bahrajnu – pierwotny termin: 22.03.2020;
 • Grand Prix Wietnamu – pierwotny termin: 5.04.2020;
 • Grand Prix Chin – pierwotny termin: 17.04.2020.


Zobacz również: Pierwszorzędny pokaz Kubicy. Najlepszy czas porannych testów.

Na chwilę obecną (16.04) nie ustalono jeszcze, kiedy odbędą się przesunięte wyścigi, dlatego też pierwsze w kalendarzu tegorocznego sezonu F1 pozostaje Grand Prix Holandii ustalone na 1-3 maja 2020. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że działanie koronawirusa może wpłynąć także na ten wyścig, dlatego też nam kibicom pozostaje po prostu czekać na dalszy rozwój wypadków, z nadzieją, że szerząca się epidemia zostanie do tego czasu zatrzymana.

 

Czy uważasz, że decyzja o odwołaniu GP Australii była słuszna? Wyraź swoją opinię w komentarzu!
GP Australii 2020 odwołane. Koronawirus blokuje Formułę 1.

Marcin

Wieloletni członek zespołu Motochemii dysponujący sporą wiedzą na temat oferowanych przez nas kosmetyków.Większość z nich udało mu się już przetestować . Raczej praktyk niż teoretyk, który woli dokładnie zgłębić pewne zagadnienia zanim zacznie wypowiadać się na ich temat. Prywatnie fan motoryzacji czasów PRL i niepoprawny sympatyk Fiata.Ilość komentarzy: 1, Średnia ocena: 5

   Data dodania: piątek, 27 listopad 2020
Ocena: 5

Wszystko odwołują to czemu i nie to
 
 


Napisz Recenzję Wróć