Czym wyczyścić mocno zabrudzoną tapicerkę skórzaną?
Do mocno zabrudzonej skóry najlepiej zastosować środki dedykowane tylko i wyłącznie do jej czyszczenia oraz miękką szczoteczkę z naturalnego włosia. Mówimy tu o środkach typowo myjących takich jak np. Tenzi Leder Clean Gt, gdyż pozwalają one na właściwe wyczyszczenie wieloletnich zabrudzeń skóry oraz jej przebarwień. Środki typu AIO (All in One), pozwalają jedynie na wyczyszczenie drobnych zabrudzeń, przy ich jednoczesnym zabezpieczeniu.
Nigdy nie czyściłem skóry, ale jest czysta. Czy powinienem ją umyć?
Zabrudzenia skóry nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka, dlatego też jeśli mamy pewność, że nie była ona nigdy (lub dawno) myta, warto poświęcić czas by to zrobić. Świecąca, gładka skóra, często jest mylnie oceniana jako czysta i zadbana, co zazwyczaj bywa złudne. Wyczyszczona skóra w większości wypadków posiada wykończenie matowe, natomiast dopiero po zabezpieczeniu odpowiednim środkiem nabiera satynowego wykończenia.
Niedawno czyściłem tapicerkę skórzaną, lecz chciałbym ją trochę odświeżyć. Co mogę zastosować?
Do lekkiego wyczyszczenia skóry oraz jej zabezpieczenia można użyć środków AIO (All In One), które posiadają delikatne właściwości czyszczące oraz zabezpieczające. Oczyszczą one skórę z nagromadzonego brudu oraz kurzu, przy okazji zabezpieczając skórę przed wyschnięciem i ponownym zabrudzeniem.
Jak zabezpieczyć skórę przed pękaniem?
Aby zabezpieczyć skórę przed pękaniem najlepiej rozpocząć od jej dokładnego wyczyszczenia. Do jej umycia najlepiej zastosować preparat typowo czyszczący wraz z miękką szczoteczką z naturalnego włosia. Po umyciu skóry należy ją zabezpieczyć przy pomocy kremu lub mleczka do pielęgnacji i konserwacji. Wcześniejsze oczyszczenie skóry pozwoli na lepsze wchłonięcie się preparatu konserwującego, który zapewni satynowe wykończenie, odpowiednie nawilżenie i w pewnym stopniu przywróci jej sprężystość.
Czy mogę wyczyścić skórzane fotele szarym mydłem lub mydłem glicerynowym?
Niestety żadne z powyższych nie jest odpowiednim środkiem do czyszczenia skóry, ponieważ powodują one jej wysuszenie, a w konsekwencji przyspieszoną degradacje, w tym pękanie. Dlatego właśnie, do mycia tapicerki skórzanej powinniśmy używać wyłącznie środków do tego przeznaczonych.
Czy mogę uszkodzić skórzaną tapicerkę środkami do jej czyszczenia?
Niestety skóra jest dość delikatnym materiałem do czyszczenia, dlatego też nieostrożne użycie środków do jej mycia może spowodować jej uszkodzenie. Użycie zbyt mocnych środków (zwykle oznaczonych jako „Strong” lub „Professional”), może nieumyślnie doprowadzić do starcia wierzchniej warstwy zabezpieczającej tapicerkę, a w konsekwencji jej stopniowego odbarwiania. Warstwę zabezpieczającą można zetrzeć również przy pomocy szczoteczki czyszczącej, dlatego też przy czyszczeniu skóry trzeba zachować wyjątkową ostrożność.
Czym zmyć długopis ze skórzanej tapicerki?
Zabrudzenia po długopisie należą do jednych z najtrudniejszych zabrudzeń skóry. Na szczęście w większości przypadków można doczyścić je za pomocą typowych środków czyszczących do skóry, jednak należy mieć na uwadze, że jeśli mimo kilku prób atrament z długopisu nie schodzi, konieczne będzie zastosowanie specjalistycznego środka takiego jak: sztyft do usuwania zabrudzeń po długopisie marki Colourlock. W skrajnych wypadkach skóra po kontakcie z długopisem mimo umycia zostanie trwale uszkodzona i będzie wymagała ponownego malowania.
Czy mogę myć tapicerkę skórzaną preparatem do czyszczenia tapicerki materiałowej?
Niestety nie. Preparaty do czyszczenia skóry to zupełnie inne środki czyszczące niż preparaty do mycia tapicerki materiałowej, dlatego też nie zaleca się ich stosowania wymiennie.