Infolinia czynna:
Pon-pt: 8:00 - 18:00 Sob: 9:00 - 14:00
Mój koszyk
Pusty
wybierz pojazd
szukaj także w numerach OEM
wybierz pojazd

Jesteś tutaj:  
 1. Strona główna  > 
 2. Poradnik  > 
 3. Porady Motoryzacyjne  > 
 4. Glinkowanie - ABC Detailingu cz.4

Glinkowanie - ABC Detailingu cz.4

Data aktualizacji: wtorek, 24 listopad 2020

Glinkowanie także należy do procesu dekontaminacji lakieru. Polega ono na mechanicznym usunięciu zanieczyszczeń z karoserii, których nie udało się usunąć ani przy pomocy tradycyjnych środków pielęgnacji karoserii, ani specjalistycznej chemii.Spis treści

Co to jest glinkowanie?
Jakie są rodzaje glinki?
Jaką glinkę wybrać?
Czy sama glinka wystarczy?
Glinkujemy samochód, czyli jak użyć glinki?

  

Co to jest glinkowanie?

Tak jak wspomnieliśmy na wstępie, glinkowanie to również element dekontaminacji lakieru, który polega na mechanicznym oczyszczeniu karoserii z zanieczyszczeń przy użyciu specjalnej glinki. Glinka ta stanowi masę plastyczną zawierającą cząstki polerskie wykorzystywane w pastach polerskich czy politurach, jednak w takiej ilości, aby użycie glinki nie groziło zarysowaniem lakieru.

 

Jakie są rodzaje glinki?

Glinki dedykowane do oczyszczania lakieru posiadają konsystencję przypominającą plastelinę. Ich twardość może być różna w zależności od tego, jak mocnego czyszczenia wymagać będzie karoseria. Twardość glinki najczęściej oznaczona jest przez producentów odpowiednim jej kolorem. Ze względu na twardość możemy podzielić je na 3 rodzaje:

 

 

Oczywiście nie każdy producent stosuje ten rodzaj oznaczenia, o czym należy pamiętać.

  

Jaką glinkę wybrać? 

Do użytku amatorskiego, czyli dla początkujących detailerów, najczęściej polecana jest glinka o średniej twardości. Stanowi ona dobry wybór w przypadku, gdy nigdy wcześniej nie stosowaliśmy glinki na lakierze naszego samochodu. Zalecana jest ona również do czyszczenia karoserii starszych aut, które posiadają nieco twardszy typ lakieru. Jak łatwo zgadnąć spośród wszystkich rodzajów glinek, to właśnie ta miękka jest najbezpieczniejsza dla naszego samochodu. Przy jej pomocy z powodzeniem usuniemy delikatne zabrudzenia i naloty na karoserii, jednak praca z nią może zająć nam najwięcej czasu. Glinka twarda to prawdziwa waga ciężka. Polecana jest głównie do najcięższych przypadków, jednak można stosować ją również do szybkich prac przygotowawczych przed korektą lakieru. Niestety, nieuważna praca z nią może doprowadzić do zarysowania powłoki lakierniczej.

 

Glinkowanie karoserii

Glinkowanie to czasochłonny proces, który wymaga precyzji i cierliwości - fot. pixabay.com

 

Czy sama glinka wystarczy?

Aby użyć glinki niezbędne będzie nadanie jej odpowiedniego poślizgu na powierzchni lakieru. Do tego celu możemy wykorzystać:

 

 

Celem każdego z powyższych jest zagwarantowanie idealnego prowadzenia glinki po płaszczyźnie karoserii, ograniczenie tarcia pomiędzy glinką a lakierem, a także zminimalizowanie ryzyka jego uszkodzenia. Pamiętajmy, że zapewnienie właściwego poślizgu dla glinki jest podstawą jej skutecznego i bezpiecznego działania.

  

Glinkujemy samochód, czyli jak użyć glinki?

Glinkowanie to proces, którego poziom trudności nie jest przesadnie wygórowany, jednak w trakcie jego wykonywania niezbędne jest zachowanie precyzji i dokładności, co wymaga poświęcenia większej uwagi i czasu. 

Po myciu wstępnym, myciu właściwym i dekontaminacji chemicznej przystępujemy do glinkowania. Aby użyć glinki, należy:

 

 1. Oderwać jej kawałek od bryły (wystarczy 1/3 100g glinki).

 2. W celu zapewnienia plastyczności zanurzyć oderwaną część w ciepłej wodzie.

 3. Uformować płaski placek, którym będziemy pracować na lakierze.

 

Następnie:

 

 1. Dzielimy karoserię na sekcje jak w przypadku woskowania.

 2. Aplikujemy lubrykant na dany element i glinkę.

 3. Przystępujemy do glinkowania, wykonując pionowe i poziome ruchy na lakierze.

 4. Pamiętajmy, aby cały czas zapewnić odpowiedni poślizg glince.

 5. Co jakiś czas sprawdzamy czy czyszczony element jest idealnie gładki.

 6. Jeśli element jest idealnie gładki, przechodzimy do następnej sekcji.

 7. Pamiętajmy, aby co jakiś czas sprawdzać czystość glinki. Jeśli jest ona zabrudzona, zagniatamy zanieczyszczenia do środka, formując placek od nowa.

 8. Po oczyszczeniu całej karoserii należy dokładnie spłukać pojazd i ponownie umyć go szamponem.

 

Ważne: 

 

 • Gdy glinka spadnie nam na ziemię, należy ją wyrzucić lub, jeśli to możliwe, odciąć zanieczyszczoną część.

 • Podczas całego procesu dbajmy o to, aby nie przecierać lakieru na sucho.

 • Glinkowanie przeprowadzamy jedynie w cieniu, na chłodnym lakierze.

 

A czy wy glinkowaliście lakier swojego samochodu? Jakie są wasze doświadczenia w tym temacie? Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami w komentarzach.
Glinkowanie - ABC Detailingu cz.4

Marcin

Wieloletni członek zespołu Motochemii dysponujący sporą wiedzą na temat oferowanych przez nas kosmetyków.Większość z nich udało mu się już przetestować . Raczej praktyk niż teoretyk, który woli dokładnie zgłębić pewne zagadnienia zanim zacznie wypowiadać się na ich temat. Prywatnie fan motoryzacji czasów PRL i niepoprawny sympatyk Fiata.Ilość komentarzy: 7, Średnia ocena: 5

   Data dodania: wtorek, 24 listopad 2020
Ocena: 5

Jasne że glinkowane, dwa razy w roku przed woskiem. Widziałem że weszły do was nowości, tzn rękawica i gąbka która zastępuje glinkę. Korzystał już ktoś z takiego rozwiązania, sprawdza się to?


   Data dodania: poniedziałek, 23 listopad 2020
Ocena: 5

Bardzo fajny artykuł dla fanów swoich 4 kółek, nie mam wypasionego samochodu, ale strasznie lubię przy nim spędzać wolny czas. Glinkowanie jest pracochłonne, ale daje super efekty, Pozdrowienia dla całego zespołu!


   Data dodania: czwartek, 05 listopad 2020
Ocena: 5

Glinka rzeczywiście fajna rzecz, zwykła plastelinka a zmiata z lakieru wszystko co trzeba. Raz do roku po lecie fajnie zrobić coś takiego bo nawet nie zdajemy sobie sprawy ile syfu z drzew leci


   Data dodania: czwartek, 29 październik 2020
Ocena: 5

Fajna sprawa, tylko trzeba poświęcić sporo czasu na to. Miałem okazję sprawdzić glinki we wszystkich twardościach Vallet Pro i jeszcze jajko z Soft99. Wszystkie wg mnie są godne polecenia


   Data dodania: środa, 28 październik 2020
Ocena: 5

Kawa na ławę opisane jak glinkować lakier. Świetne poradniki. Ekstra


   Data dodania: poniedziałek, 05 październik 2020
Ocena: 5

Mega fajnie się czyta ten cykl artykułów - brawo


   Data dodania: piątek, 04 wrzesień 2020
Ocena: 5

Ciekawy, super rozpisany artykuł - jak reszta z ABC Detailingu. Warto glinkować auto - zwłaszcza jeśli chcemy położyć na autko coś lepszego niż zwykły wosk w sprayu. Polecam :)
 
 


Napisz Recenzję Wróć