Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz sklep@motochemia.pl
- Strona główna >
- Poradnik >
- Porady Motoryzacyjne >
- Glaze czyli wszystko co powinieneś wiedzieć o politurze

Glaze czyli wszystko co powinieneś wiedzieć o politurze

Auto detailing to obecnie temat rzeka. Niemal każdego dnia na rynku pojawia się nowy produkt ściśle związany z kosmetykami samochodowymi przeznaczonymi dla tej gałęzi motoryzacji. Zdarza się jednak, że popularne niegdyś produkty zostają odświeżone i w ten sposób doświadczają drugiej młodości. Do takich produktów należy między innymi glaze, znany szerzej pod nazwą auto politura. Jak działa glaze? Czym charakteryzuje się popularna politura samochodowa? O tym dowiecie się w dzisiejszym artykule!
Spis treści:
Czy politura może zastąpić wosk?
Aplikacja politury na lakier krok po kroku
Co to jest politura?
Auto politura to znany od lat kosmetyk samochodowy, dedykowany do lakieru karoserii. Od pewnego czasu preparat ten coraz częściej nazywany jest zarówno przez detailerów, jak i samych producentów kosmetyków środkiem typu glaze. Zatem czym jest glaze? To specjalny preparat w formie mleczka, który aplikujemy na lakier niemal tak samo, jak mleczka woskowe. Do czego służy glaze? Jego głównym zadaniem jest:
- Ożywienie lakieru;
- Nabłyszczenie lakieru;
- Nadanie głębokiego i intensywnego koloru;
- Usunięcie zmatowień;
- Wypełnienie drobnych rys na lakierze.
Najbardziej zauważalnym działaniem glaze'a jest usuwanie drobnych kolistych zarysowań z powierzchni karoserii. Te niewielkie rysy widoczne na lakierze podczas dużego nasłonecznienia lub pod sztucznym światłem, są wynikiem:
- Mycia samochodu na myjniach automatycznych z ostrymi szczotkami.
- Używania niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji karoserii.
- Używania akcesoriów, które nie są dedykowane do mycia auta.
- Odśnieżania samochodu w zimie przy pomocy ostrej szczotki.
Zobacz również artykuł: Słowniczek Detailera - nazwy produktów, czynności, podział pracy
Jak działa glaze?
Glaze dzięki różnym dodatkom syntetycznym z powodzeniem nabłyszcza karoserię samochodu, nadając mu głębie i tzw. wet look. Jego główne zadanie opiera się jednak zupełnie na czymś innym. Podstawową funkcją tego preparatu jest błyskawiczne poprawienie kondycji lakieru. Oczywiście nabłyszczenie kwalifikuje się do tego procesu, jednak jego lwią częścią jest usunięcie drobnych niedoskonałości lakieru. Mowa tu między innymi o niewielkich zmatowieniach, czy kolistych mikrorysach powstających podczas regularnego mycia karoserii na myjniach z ostrymi szczotkami. Politura samochodowa posiada w składzie szereg różnorodnych dodatków wypełniających. To właśnie dzięki nim rysy na lakierze zostają nie tyle usunięte, ile wypełnione i zamaskowane. W ten sposób dzięki politurze możliwe jest błyskawiczne uzyskanie nienagannego wyglądu lakieru samochodowego, zbliżonego do stanu po przeprowadzonej korekcie.
Glaze idealnie sprawdza się w starszych modelach samochodu, szczególnie tych wystawowych – fot. pexels.com
Czy glaze usuwa rysy?
Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna: i tak i nie. Czysto teoretycznie auto politura, zwana również glaze'm, wypełnia drobne zarysowania i niedoskonałości. Może to powodować mylne wrażenie, że po zastosowaniu tego środka, rysy na lakierze zostały usunięte. Niestety nic bardziej mylnego. Substancje zawarte w preparacie typu glaze skutecznie wypełniają defekty lakieru, jednak ich trwałość jest ograniczona. Co to oznacza? Oznacza to, że rysy są usuwane przez politurę tylko tymczasowo. Po wypłukaniu substancji wypełniających rysy z powrotem pojawią się na powierzchni lakieru. Jedynym sposobem na ich usunięcie będzie powtórna aplikacja glaze'a lub przeprowadzenie korekty przy pomocy maszyny polerskiej.
Czy politura może zastąpić wosk?
Glaze bardzo często porównywany jest swoim działaniem do wosków samochodowych. Ze względu na swoją konsystencję najczęściej przyrównuje się go do tak zwanych mleczek woskowych. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że produkty te diametralnie się od siebie różnią. Przede wszystkim, tak jak wspomnieliśmy już w artykule, głównym zadaniem politury jest błyskawiczne poprawienie wyglądu lakieru. Mowa tu o zamaskowaniu jego niedoskonałości i podbiciu barwy. Podstawowym zadaniem wosku jest natomiast zabezpieczenie karoserii przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak kwaśne deszcze czy promienie UV. Mleczka woskowe również nabłyszczają lakier, jednak nie usuwają żadnych jego niedoskonałości.
Chociaż glaze daje podobny efekt wizualny co wosk, preparaty te znacznie się od siebie różnią – fot. pexels.com
Kiedy najlepiej użyć glaze?
Politura to środek, który doskonale sprawdzi się w przypadku, gdy zależy nam na błyskawicznej poprawie wyglądu lakieru. To idealny środek, który pozwoli nam na podbicie koloru lakieru naszego auta przed zlotem motoryzacyjnym, czy poprawę stanu lakieru przed odbywającą się wystawą. Glaze bez problemu możemy użyć również, wtedy gdy przygotowujemy nasz samochód do sprzedaży lub przewozu młodej pary na uroczystość ślubną. Glaze możemy również użyć dla własnej satysfakcji podczas bieżącej pielęgnacji karoserii.
Aplikacja politury na lakier krok po kroku
Glaze to jeden z tych kosmetyków samochodowych, który możemy zaaplikować na lakier samodzielnie. Producenci zazwyczaj dopuszczają jego użycie jako wierzchniego preparatu nabłyszczającego, lub jako podkładu pod wosk samochodowy. Musimy jednak mieć świadomość, że zastosowanie auto politury przed woskiem, co prawda poprawi wygląd lakieru, lecz zdecydowanie obniży trwałość nałożonego po niej wosku. Jak nałożyć politurę samochodową? Aplikację glaze'a rozpoczynamy od wyczyszczenia i odtłuszczenia karoserii. Do tego celu możemy użyć zarówno roztworu alkoholu izopropylowego (np. ADBL Wipe Out PRO 500 ml), jak i dedykowanych cleanerów (np. Shiny Garage Pure Paint Cleaner 250 ml). Po wstępnym przygotowaniu lakieru przystępujemy do nałożenia politury. Jej aplikację możemy przeprowadzić przy pomocy jednego z gąbkowych aplikatorów, lub ściereczką z mikrofibry. Przy ich użyciu nanosimy cienką warstwę politury na karoserię. Preparat aplikujemy za pomocą kolistych lub krzyżowych ruchów (w zależności od zaleceń producenta). Odczekujemy kilka chwil, aby politura wstępne związała się z lakierem na karoserii. Po tym czasie przystępujemy do polerowania. Wykonujemy je okrężnymi ruchami z użyciem miękkiej ściereczki z mikrofibry. Czynność tę powtarzamy do momentu nałożenia glaze'u na całej karoserii. Dla osiągnięcia dodatkowej ochrony lakieru, z powodzeniem możemy zaaplikować jeden z wosków samochodowych.
Aplikacja auto politury jest stosunkowo prosta i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności – fot. pexels.com
Czy warto zastosować glaze?
Glaze to zdecydowanie produkt dla osób, które miłują się w motoryzacji i po prostu lubią jak ich samochód dobrze wygląda. To idealne uzupełnienie wosku samochodowego, które pozwala wyciągnąć z lakieru naszego samochodu wszystko co najlepsze. Jest to również idealne rozwiązanie dla osób, które w bardzo krótkim czasie potrzebują w znacznym stopniu poprawić prezencje samochodu. Jeśli jednak cenimy sobie bardziej ochronę niż prezencję, użycie politury może okazać się dla nas zbędne. Tym bardziej, że jej użycie przed woskiem powoduje osłabienie trwałości jego działania. Jeśli posiadamy możliwość przeprowadzenia szybkiej korekty lakieru, glaze jest dla nas niemal bezużyteczny.
A co wy sądzicie o politurze samochodowej? Czy mieliście okazję użyć auto politury Sonax? A może stosowaliście glaze od Shiny Garage? Dajcie znać w komentarzach!
Ostatnie opinie o tym artykule
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2022 https://www.motochemia.pl