Infolinia czynna:
Pon-pt: 8:00 - 18:00 Sob: 9:00 - 14:00
Mój koszyk
Pusty
wybierz pojazd
szukaj także w numerach OEM
wybierz pojazd

Jesteś tutaj:  
  1. Strona główna  > 
  2. Poradnik  > 
  3. Informacje Motoryzacyjne  > 
  4. Eco Driving czyli jak jeździć taniej

Eco Driving czyli jak jeździć taniej

Data aktualizacji: środa, 02 grudzień 2020

Ecodriving - czyli jak jeździć, aby oszczędzić?

W erze galopujących cen paliw i rosnących norm emisji spalin, coraz popularniejsza staje się umiejętność jazdy ekonomicznej i ekologicznej. Jest to swego rodzaju moda, która przywędrowała do nas z Europy Zachodniej i Skandynawii, a która chętnie wspierana jest przez producentów samochodów osobowych i nie tylko.Czym jest eko-driving?

Eko driving to połączenie jazdy ekonomicznej i ekologicznej. Ekologicznej - ponieważ skutecznie ogranicza emisję szkodliwych substancji wytwarzanych przez pojazd do atmosfery, ekonomicznej - gdyż pozwala realnie zmniejszyć zużycie paliwa, nawet o 25%. Głównym założeniem tej techniki jazdy jest prowadzenie samochodu w sposób płynny i świadomy, co oznacza dużo większe poświęcenie uwagi samej jeździe oraz poprawę umiejętności obserwowania i przewidywania sytuacji na drodze. Innymi słowy Eko driving to nowa kultura prowadzenia, która prócz oszczędności przynosi za sobą zauważalną poprawę bezpieczeństwa na drogach.

 EkoDriving

Podstawowe zasady oszczędnej jazdy samochodem. 

Aby stać się jednym z kierowców stosujących eco driving i cieszyć się z uzyskanych w ten sposób oszczędności, musimy pamiętać, że wymaga on przestrzegania kilku podstawowych zasad:

 

- Należy planować jazdę w taki sposób, aby uniknąć niepotrzebnych przyśpieszeń i hamowań.

- Jazda powinna odbywać się na najwyższym biegu, przy zachowaniu możliwie najniższych obrotów.

- Bieg należy zmieniać na wyższy najpóźniej po osiągnięciu 2500 obr/min w silniku benzynowym i 2000 obr/min w silniku Diesla.

- Hamowanie powinniśmy wykonywać przy pomocy silnika, na biegu - bez wciskania pedału sprzęgła i gazu.

- Przyśpieszanie należy wykonywać dynamicznie, przy pedale gazu wciśniętym na 3/4 głębokości.

- Nie należy dojeżdżać do skrzyżowań na luzie.

- Niezależnie od pory roku, nie należy zbyt długo grzać silnika przed odjazdem.

- Silnik powinniśmy uruchamiać bez wciśniętego pedału gazu.

- Jeśli przewidujemy zatrzymanie na czas dłuższy niż 30 sekund - zgaśmy silnik.

- Używajmy klimatyzacji z umiarem.

- Unikajmy zbędnego obciążenia i ograniczajmy opory toczenia.

 

 

Pamiętajmy, że wsytuacji zagrożenia na drodze wszystkie powyższe zasady są nieważne, a naszym priorytetem staje się  uniknięcie kolizji lub wypadku.

 

Ekojazda to nie tylko styl prowadzenia.

Aby nasza ekonomiczna jazda samochodem zaczęła przynosić skutki w postaci oszczędności, w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o nasze 4 kółka. Najprostsza czynność, taka jak utrzymywanie właściwego ciśnienia w oponach, może do 10% zmniejszyć zużycie paliwa (należy także pamiętać, że niedopompowane koło wpływa negatywnie na przyczepność, w efekcie zmniejszając bezpieczeństwo jazdy).

Warto sprawdzić stan filtrów powietrza i filtrów paliwa - tym bardziej jeśli dawno nie były one wymieniane. Ich zbytnie zabrudzenie samo w sobie może doprowadzić do wzrostu zapotrzebowania silnika na benzynę.

Kolejną rzeczą na którą należy zwrócić uwagę jest jakość tankowanego paliwa oraz czystość całego systemu paliwowego. Jak powszechnie wiadomo, benzyna złej jakości nie tylko wpływa negatywnie na kondycje silnika, ale także zanieczyszcza wtryskiwacze i sprawia, że dystans pokonany na jednym tankowaniu jest dużo mniejszy niż w przypadku dobrej klasy odpowiednika. Niestety, nie zawsze mamy wpływ na to co wlejemy do baku, dlatego też warto zaopatrzyć się w preparat uszlachetniający benzynę lub olej napędowy, a także środki przeznaczone do czyszczenia wtryskiwaczy i całego układu paliwowego. Płyny tego typu skutecznie zmniejszają emisje spalin, a także oszczędzają paliwo poprzez wyeliminowanie szkodliwych osadów w systemie wtryskiwaczy paliwa.

 

Eco driving dla każdego

Eko jazda nie jest zagadnieniem szczególnie skomplikowanym, lecz wymaga od kierowcy porzucenia swoich starych nawyków. Jeśli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad prowadzenia i eksploatacji pojazdu, bez problemu zaoszczędzimy paliwo, zmniejszymy stopień zużycia samochodu, a także zwiększymy bezpieczeństwo na naszych drogach.
Eco Driving czyli jak jeździć taniej

Tomek

Człowiek od zadań specjalnych podróżujący naszą firmową białą strzałą. Zna oferowane przez nas produkty jak własną kieszeń, a ta jest wyjątkowo obszerna. Doskonale poznał działanie zarówno najdroższych produktów detailingowych, jak i kosmetyków budżetowych na każdą kieszeń. To właśnie od niego dowiecie się o dostępności produktów oraz z nim uzgodnicie współpracę z naszą firmą w systemie B2B.Ilość komentarzy: 42, Średnia ocena: 4,57

   Data dodania: środa, 02 grudzień 2020
Ocena: 5

Oj chyba nikt do tego artykułu nie zaglądał od lat, a szkoda, bo bardzo fajnie napisany. Ja jeżdżę automatem, więc część wskazówek mnie nie dotyczy, ale za to mam opcję EKONOMIC i przynajmniej psychicznie czuje się lepiej ;)


   Data dodania: poniedziałek, 10 październik 2016
Ocena: 5

Chcesz jeździć EKO? Sprzedaj swój samochód z silnikiem diesela z traktora i kup prawdziwy samochód benzynowy z podtlenkiem gazotu.


   Data dodania: piątek, 07 październik 2016
Ocena: 5

Zgadzam się z Panem Krytyk. O auto trza dbać i nauczyć się go.


   Data dodania: wtorek, 04 październik 2016
Ocena: 5

Piszecie o rozpędzaniu się dynamicznie, ale też o zmianach biegów, gdzie większość silników przy takich radach będzie się męczył.
Chcesz ekonomicznie jeździć to:
1) Świece, filtry i oleje muszą być w dobrej kondycji i regularnie wymieniane oraz okresowo sprawdzane.
2) Reagować na drodze i jak zna się już pewne ulice to przewidywać układy świateł
3) Hamować silnikiem i redukować biegi przy 1500RPM
4) Dynamicznie (NIE SPORTOWO !!) się rozpędzać. Przy benzyniakach (aby jakiś posiadacz diesla z traktora czy łodzi podwodnej tego czasem nie robił) kręcić go spokojnie, ale z życiem do oczekiwanej przez nas prędkości dla przykładu Clio 2 z silnikiem 1.4 (K7J) pierwszy bieg do ok. 2000RPM (mamy tylko się ruszyć, a nie wciągać paliwo wiadrami), dwójka 2700-3200RPM, trójka 3000RPM jeżeli chcemy jechać około 60km/h i odrazu piąty bieg, a jeżeli trochę szybciej to 2800RPM i czwarty do 2400RPM jeżeli ok. 70/80km/h, a jak więcej to nawet spokojnie go kręcić do 3000RPM. Inny przykład Megane 2 z silnikiem 1.6 (K7M) dokładnie jak wcześniej tylko 150-200RPM mniej
5) Pilnować ciśnienia w gumach
6) Wywalić zbędne rzeczy, a pozostałe rozłożyć tak aby na każdej osi i kole było podobne obciążenie
7) Przeczyścić Katalizator raz na jakiś czas byle by regularnie (starzy kierowcy wiedzą jak to zrobić bezpiecznie, a młodzi nie radzę palić kapora pod tesco)
8) Nie włączać odbiorników zbędnych, a z nawiewu korzystać rozsądnie (czasem lepsze będzie uchylone okienko)


   Data dodania: wtorek, 27 wrzesień 2016
Ocena: 5

Chcesz jeździć taniej? Dbaj o samochód i naucz się go :P


   Data dodania: środa, 21 wrzesień 2016
Ocena: 5

Nauczyć się samochodu i nie kupować pojazdu co ma bezpośredni i/lub hybryde kompresora z turbosprężarką.


   Data dodania: środa, 21 wrzesień 2016
Ocena: 4

Jestem początujący jezeli chodzi o jazde samochodem. Napewno dla mnie sa to cenne uwagi poniewaz nie posiadam głebokiej wiedzy na temat motoryzacji wiec napewno ewn poradnik dla mnie jest czyms cennym.
Także będę korzystał z niego jak tylko przyjdzie potrzeba. Dzięki wielkie za radę.


   Data dodania: wtorek, 13 wrzesień 2016
Ocena: 5

Taki wpis trzeba traktować z przymrużeniem oka, gdyż każdy silnik jest inny i inaczej należy nim jeździć.


   Data dodania: środa, 24 sierpień 2016
Ocena: 5

Podzielam zdanie Pana Zielonki... Samochodu trzeba się nauczyć.


   Data dodania: środa, 17 sierpień 2016
Ocena: 5

Ten artykuł należy potraktować jako wskazówkę, gdyż on nie daje 100% jazdy eko, a jedynie podpowiada jak jeździć. Trzeba nauczyć się swojego samochodu jak to dobrze robić.


   Data dodania: poniedziałek, 18 lipiec 2016
Ocena: 5

Teoretycznie macie rację, ale po zastosowaniu się do tego wpisu samochód zamiast mi palić 7,5l na sto zaczął palić 8,1l na sto. Czyli sprawdza się teoria jednego z Panów który się tutaj wypowiadał, że każdy samochód trzeba wyczuć i nauczyć się go.


   Data dodania: czwartek, 07 lipiec 2016
Ocena: 5

Chciałbym aby ten wpis był czymś więcej poparty niż powielonymi informacjami, ale z teorii macie rację.


   Data dodania: wtorek, 05 lipiec 2016
Ocena: 5

W trasie to szybko się rozpędzić i trzymać prędkość, a po mieście to spokojnie i powoli jeździć, a poldek wtedy jeździ turbo ekonomicznie :)
Przy gaźniku można jeździć na luzie, ale przy wtrysku już nie :(


   Data dodania: poniedziałek, 04 lipiec 2016
Ocena: 5

Eko jazda w mieście to bycie za jakimś baranem drugim czasem trzecim na światłach co pędzi, albo wydłużenie trasy o ok. 30-60, a w portfelu naprawdę sporo więcej zostaje.


   Data dodania: wtorek, 28 czerwiec 2016
Ocena: 5

Świetny poradnik, sam spróbuję kilku porad i zobaczymy jak zmieni się spalanie.


   Data dodania: piątek, 17 czerwiec 2016
Ocena: 5

Samochodu trzeba się nauczyć, a nie stosować jakieś eko drajwingi, które są mocno wyogólnione.


   Data dodania: środa, 15 czerwiec 2016
Ocena: 5

Mój chłopak cały czas krzyczał na mnie żebym dojeżdżała na luzie, dziękuję za poradnik, mogłam mu pokazać że nie ma racji.


   Data dodania: poniedziałek, 13 czerwiec 2016
Ocena: 5

Zmiana nawykow wychodzi na dobre, odpowiednia zmiana biegow, tansza i eko jazda. Super!


   Data dodania: poniedziałek, 23 maj 2016
Ocena: 5

Warto zmienic nawyki, zastowac sie do paru rad, z czasem efekt w postaci zmniejszonego zuzycia paliwa bedzie widoczny :) super, ze komus chcialo sie o tym napisac


   Data dodania: środa, 18 maj 2016
Ocena: 5

Auto trzeba wyczuć i nauczyć się go. Jeden będzie musi być wysoko kręcony, aby mało palił, a drugi nie. Generalnie porady prawidłowe i szkole, ale nie zapominajmy o własnym samochodzie, który po mimo serii każde auto będzie inaczej reagować na przytoczone zasady eco drivingu
 
 


Napisz Recenzję Wróć