Infolinia czynna:
pon-pt: 8.00 - 18.00 sob: 9.00 - 14.00
Jesteś tutaj:  
 1. Strona główna  > 
 2. Poradnik  > 
 3. Informacje Motoryzacyjne  > 
 4. Eco Driving czyli jak jeździć taniej
< Powrót do: Informacje Motoryzacyjne

Eco Driving czyli jak jeździć taniej

Data aktualizacji: środa, 06 Październik 2021
Ilość komentarzy: 54
Eco Driving czyli jak jeździć taniej

W erze galopujących cen paliw i rosnących norm emisji spalin, coraz popularniejsza staje się umiejętność jazdy ekonomicznej i ekologicznej. Jest to swego rodzaju moda, która przywędrowała do nas z Europy Zachodniej i Skandynawii, a która chętnie wspierana jest przez producentów samochodów osobowych i nie tylko.Spis treści:

Czym jest eko-driving?
Podstawowe zasady oszczędnej jazdy samochodem.
Ekojazda to nie tylko styl prowadzenia.
Eco driving dla każdego.

  

Czym jest eko-driving?

Eko driving to połączenie jazdy ekonomicznej i ekologicznej. Ekologicznej - ponieważ skutecznie ogranicza emisję szkodliwych substancji wytwarzanych przez pojazd do atmosfery, ekonomicznej - gdyż pozwala realnie zmniejszyć zużycie paliwa, nawet o 25%. Głównym założeniem tej techniki jazdy jest prowadzenie samochodu w sposób płynny i świadomy, co oznacza dużo większe poświęcenie uwagi samej jeździe oraz poprawę umiejętności obserwowania i przewidywania sytuacji na drodze. Innymi słowy Eko driving to nowa kultura prowadzenia, która prócz oszczędności przynosi za sobą zauważalną poprawę bezpieczeństwa na drogach.

 

EkoDriving

 Jazda zgodnie z zasadami Eco drivingu może przyczynić się do zmniejszenia zużycia paliwa - fot. pixabay.com

 

Podstawowe zasady oszczędnej jazdy samochodem. 

Aby stać się jednym z kierowców stosujących eco driving i cieszyć się z uzyskanych w ten sposób oszczędności, musimy pamiętać, że wymaga on przestrzegania kilku podstawowych zasad:

 

 • Należy planować jazdę w taki sposób, aby uniknąć niepotrzebnych przyśpieszeń i hamowań.

 • Jazda powinna odbywać się na najwyższym biegu, przy zachowaniu możliwie najniższych obrotów.

 • Bieg należy zmieniać na wyższy najpóźniej po osiągnięciu 2500 obr/min w silniku benzynowym i 2000 obr/min w silniku Diesla.

 • Hamowanie powinniśmy wykonywać przy pomocy silnika, na biegu - bez wciskania pedału sprzęgła i gazu.

 • Przyśpieszanie należy wykonywać dynamicznie, przy pedale gazu wciśniętym na 3/4 głębokości.

 • Nie należy dojeżdżać do skrzyżowań na luzie.

 • Niezależnie od pory roku, nie należy zbyt długo grzać silnika przed odjazdem.

 • Silnik powinniśmy uruchamiać bez wciśniętego pedału gazu.

 • Jeśli przewidujemy zatrzymanie na czas dłuższy niż 30 sekund - zgaśmy silnik.

 • Używajmy klimatyzacji z umiarem.

 • Unikajmy zbędnego obciążenia i ograniczajmy opory toczenia.

  

Pamiętajmy, że wsytuacji zagrożenia na drodze wszystkie powyższe zasady są nieważne, a naszym priorytetem staje się  uniknięcie kolizji lub wypadku.

 

Ekojazda to nie tylko styl prowadzenia.

Aby nasza ekonomiczna jazda samochodem zaczęła przynosić skutki w postaci oszczędności, w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o nasze 4 kółka. Najprostsza czynność, taka jak utrzymywanie właściwego ciśnienia w oponach, może do 10% zmniejszyć zużycie paliwa (należy także pamiętać, że niedopompowane koło wpływa negatywnie na przyczepność, w efekcie zmniejszając bezpieczeństwo jazdy).

Warto sprawdzić stan filtrów powietrza i filtrów paliwa - tym bardziej jeśli dawno nie były one wymieniane. Ich zbytnie zabrudzenie samo w sobie może doprowadzić do wzrostu zapotrzebowania silnika na benzynę.

Kolejną rzeczą na którą należy zwrócić uwagę jest jakość tankowanego paliwa oraz czystość całego systemu paliwowego. Jak powszechnie wiadomo, benzyna złej jakości nie tylko wpływa negatywnie na kondycje silnika, ale także zanieczyszcza wtryskiwacze i sprawia, że dystans pokonany na jednym tankowaniu jest dużo mniejszy niż w przypadku dobrej klasy odpowiednika. Niestety, nie zawsze mamy wpływ na to co wlejemy do baku, dlatego też warto zaopatrzyć się w preparat uszlachetniający benzynę lub olej napędowy, a także środki przeznaczone do czyszczenia wtryskiwaczy i całego układu paliwowego. Płyny tego typu skutecznie zmniejszają emisje spalin, a także oszczędzają paliwo poprzez wyeliminowanie szkodliwych osadów w systemie wtryskiwaczy paliwa.

 

Eco driving dla każdego

Eko jazda nie jest zagadnieniem szczególnie skomplikowanym, lecz wymaga od kierowcy porzucenia swoich starych nawyków. Jeśli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad prowadzenia i eksploatacji pojazdu, bez problemu zaoszczędzimy paliwo, zmniejszymy stopień zużycia samochodu, a także zwiększymy bezpieczeństwo na naszych drogach.

 

A czy wy jeździcie zgodnie z zasadamo Eco drivingu? Ile paliwa udało wam się już zaoszczędzić? Piszcie w komentarzach!Autor: Tomasz

Wieloletni członek zespołu Motochemii dysponujący sporą wiedzą na temat większości oferowanych przez nas kosmetyków. Jeden z naszych czołowych testerów produktów, co wielokrotnie udowodnił podczas kręcenia filmów na nasze konto Youtube. Prywatnie fan auto detailingu mogący poszczycić się mocno uginającą się półką z kosmetykami. Lubi czasem zagrać w piłkę nożną, zarówno na żywo jak i wirtualnie. Jego Peugeot lśni nie tylko na naszych filmach.


Ostatnie opinie o tym artykule


Dodaj opinię

Hiro
Loyd masz rację, teraz zamawiają tylko auta z małą pojemnością, chyba że pod specjalne zamówienie, ale chcesz się umówić na jazdę testową i nie ma czym pojeździć.
Ocena artykułu:
środa, 06 październik 2021
Loyd
Z tym eco dochodzimy do przesady. Same małe silniki i nie ma czym jechać.
Ocena artykułu:
środa, 15 wrzesień 2021
Włodzimierz
Ja myślę, że obecnie w miarę nowe samochody mają tyle różnych systemów i funkcji jeżdżenia, że częściowo auto samo odwala robotę.
Ocena artykułu:
wtorek, 17 sierpień 2021
BogdanWarzone
Eco, Eco wszędzie Eco. Gdzie te samochody z fajnym silnikiem i mocą. Teraz tylko 1.2 Turbo i 180 koni. Przecież taki silnik zaraz pada.
Ocena artykułu:
piątek, 09 lipiec 2021
Andrzej
Eco jazda jest dobra dla niedzielnych kierowców. Mało spalą bo wyjeżdżają tylko do kościoła :D
Ocena artykułu:
poniedziałek, 05 lipiec 2021
Pelek
Jakbym chciał jeździć ekonomicznie to bym chyba zawału dostał.
Ocena artykułu:
środa, 02 czerwiec 2021
Stach
Że coooooo?????? :D
Ocena artykułu:
wtorek, 25 maj 2021
Boly
A tam, eco driving. Gaz w deche i jazda.
Ocena artykułu:
piątek, 23 kwiecień 2021
Tomek
Teraz ciężko o ekonomię, z jednej strony jak masz hybrydę to mniej za paliwo, ale jak akumulatory siądą to ceny są kosmiczne.
Ocena artykułu:
poniedziałek, 29 marzec 2021
Murar
Żeby jeździć tanio, trzeba kupić rower! :D:D:D:D
Ocena artykułu:
wtorek, 23 marzec 2021
Patryk
rzeczywiście są różne sposoby na ekonomiczne jeżdżenie, dawniej panowała teoria, że jak się jedzie na luzie to mniej pali - oczywiście teoria błędna, ale teraz przy komputerach pokładowych widać kiedy spalanie drastycznie wzrasta
Ocena artykułu:
wtorek, 12 styczeń 2021
zduniek
Wiecie jak najekonomiczniej jeździć ------- na rowerze!!! HAHA
Ocena artykułu:
piątek, 18 grudzień 2020
Duniek
Oj chyba nikt do tego artykułu nie zaglądał od lat, a szkoda, bo bardzo fajnie napisany. Ja jeżdżę automatem, więc część wskazówek mnie nie dotyczy, ale za to mam opcję EKONOMIC i przynajmniej psychicznie czuje się lepiej ;)
Ocena artykułu:
środa, 02 grudzień 2020
Malmator
Chcesz jeździć EKO? Sprzedaj swój samochód z silnikiem diesela z traktora i kup prawdziwy samochód benzynowy z podtlenkiem gazotu.
Ocena artykułu:
poniedziałek, 10 październik 2016
Paszkum
Zgadzam się z Panem Krytyk. O auto trza dbać i nauczyć się go.
Ocena artykułu:
piątek, 07 październik 2016
Krytyk
Piszecie o rozpędzaniu się dynamicznie, ale też o zmianach biegów, gdzie większość silników przy takich radach będzie się męczył. Chcesz ekonomicznie jeździć to: 1) Świece, filtry i oleje muszą być w dobrej kondycji i regularnie wymieniane oraz okresowo sprawdzane. 2) Reagować na drodze i jak zna się już pewne ulice to przewidywać układy świateł 3) Hamować silnikiem i redukować biegi przy 1500RPM 4) Dynamicznie (NIE SPORTOWO !!) się rozpędzać. Przy benzyniakach (aby jakiś posiadacz diesla z traktora czy łodzi podwodnej tego czasem nie robił) kręcić go spokojnie, ale z życiem do oczekiwanej przez nas prędkości dla przykładu Clio 2 z silnikiem 1.4 (K7J) pierwszy bieg do ok. 2000RPM (mamy tylko się ruszyć, a nie wciągać paliwo wiadrami), dwójka 2700-3200RPM, trójka 3000RPM jeżeli chcemy jechać około 60km/h i odrazu piąty bieg, a jeżeli trochę szybciej to 2800RPM i czwarty do 2400RPM jeżeli ok. 70/80km/h, a jak więcej to nawet spokojnie go kręcić do 3000RPM. Inny przykład Megane 2 z silnikiem 1.6 (K7M) dokładnie jak wcześniej tylko 150-200RPM mniej 5) Pilnować ciśnienia w gumach 6) Wywalić zbędne rzeczy, a pozostałe rozłożyć tak aby na każdej osi i kole było podobne obciążenie 7) Przeczyścić Katalizator raz na jakiś czas byle by regularnie (starzy kierowcy wiedzą jak to zrobić bezpiecznie, a młodzi nie radzę palić kapora pod tesco) 8) Nie włączać odbiorników zbędnych, a z nawiewu korzystać rozsądnie (czasem lepsze będzie uchylone okienko)
Ocena artykułu:
wtorek, 04 październik 2016
Zielony
Chcesz jeździć taniej? Dbaj o samochód i naucz się go :P
Ocena artykułu:
wtorek, 27 wrzesień 2016
Dejwid
Nauczyć się samochodu i nie kupować pojazdu co ma bezpośredni i/lub hybryde kompresora z turbosprężarką.
Ocena artykułu:
środa, 21 wrzesień 2016
grabek
Jestem początujący jezeli chodzi o jazde samochodem. Napewno dla mnie sa to cenne uwagi poniewaz nie posiadam głebokiej wiedzy na temat motoryzacji wiec napewno ewn poradnik dla mnie jest czyms cennym. Także będę korzystał z niego jak tylko przyjdzie potrzeba. Dzięki wielkie za radę.
Ocena artykułu:
środa, 21 wrzesień 2016
Coda
Taki wpis trzeba traktować z przymrużeniem oka, gdyż każdy silnik jest inny i inaczej należy nim jeździć.
Ocena artykułu:
wtorek, 13 wrzesień 2016

HOT - Promocje
Zobacz wszystkie promocje
Promocja
Valvoline Carburettor Cleaner 500ml Zmywacz do Gaźników

Valvoline

Dostajesz punktów: 5

Dostawa od: 13.50zł

17.70zł16.81zł


Promocja
Dr Marcus Aircan Black 40g Zapach Samochodowy w Puszce

Dr. Marcus

Dostajesz punktów: 5

Dostawa od: 13.50zł

6.90zł5.52zł


Promocja
STP Formuła do Diesla 200ml Uszlachetniacz Dodatek do Paliwa

Stp

Dostajesz punktów: 5

Dostawa od: 13.50zł

13.70zł12.88zł


Promocja
Castrol Edge Titanium 5W40 4L Olej Silnikowy Syntetyczny

Castrol

Dostajesz punktów: 28

Dostawa od: 13.50zł

137.50zł130.63zł


Promocja
Stp Formuła do czyszczenia DPF filtrów cząstek stałych 200ml

Stp

Dostajesz punktów: 9

Dostawa od: 13.50zł

21.50zł20.21zł
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Copyright © 2021 https://www.motochemia.pl