Infolinia czynna:
Pon-pt: 8:00 - 18:00 Sob: 9:00 - 14:00
Mój koszyk
Pusty
wybierz pojazd
szukaj także w numerach OEM
wybierz pojazd

Jesteś tutaj:  
  1. Strona główna  > 
  2. Poradnik  > 
  3. Porady Motoryzacyjne  > 
  4. Dobry płyn do chłodnicy samochodowej ? czy można mieszać p

Dobry płyn do chłodnicy samochodowej ? czy można mieszać p

Data aktualizacji: poniedziałek, 25 styczeń 2021

Użytkownicy samochodów stają wielokrotnie w obliczu problemu, gdy nagle w trasie okazuje się, że nie powinni kontynuować podróży, ponieważ poziom któregoś z eksploatacyjnych płynów jest za niski. O ile w przypadku płynu do spryskiwacza nie ma żadnego problemu – można go dowolnie mieszać, a w krytycznej sytuacji zastąpić nawet wodą, o tyle z olejem, płynem hamulcowym, do wspomagania kierownicy czy chłodniczym bywają większe problemy. Kierowcy najczęściej nie są pewni jakiej firmy i o jakich parametrach płyn znajduje się akurat w zbiorniczku i czy akurat ten zakupiony w przydrożnej stacji nie wyrządzi w pojeździe jeszcze większych szkód, niż kontynuacja podróży i nie dolewanie niczego.

Stając w obliczu tej skąd inąd nieprzyjemnej sytuacji musimy zdawać sobie sprawę, że zawsze lepiej jest uzupełnić poziom oleju, płynu hamulcowego czy chłodzącego, niż kontynuować podróż ze świecącą kontrolką ciśnienia cieczy. Wiedzieć jednak należy również, iż nie powinno się zupełnie bezkarnie mieszać tych płynów i po dotarciu do celu warto po takiej przygodzie odwiedzić serwis. Dotyczy to zwłaszcza płynów chłodzących.

 

Sprawdź naszą szeroką ofertę na płyny do chłodnic.Właściwości płynów do chłodnicy

Płyny chłodnicze znajdują się w układzie chłodzenia przynajmniej 2-3 lata. Poza dobrym przewodzeniem ciepła nie mogą też zamarzać, ani gotować się, gdy temperatura silnika nieznacznie przekroczy 100°C. Muszą też zabezpieczać układ chłodzący przed korodowaniem, a dolanie płynu o innych parametrach może tę właściwość bardzo ograniczyć. Warto zatem zwrócić uwagę, jaki płyn zastosowany został w naszym pojeździe.

Prawidłowy dobór płynu do chłodnic

Jaki płyn do chłodnicy wybrać?

Współczesny rynek motoryzacyjny oferuję szeroką gamę płynów chłodniczych. Różne parametry i kolory mogą przyprawić o zawrót głowy. Warto wspomnieć, że kolor płynu chłodzącego nie gra zasadniczej roli, jednakże warto mieszać ze sobą płyny o takim samym kolorze. Aby dodatkowo zminimalizować ryzyko zmieszania nieodpowiednich substancji, warto rozważyć zakup różowego płynu do chłodnic Borygo, lub zielonego płynu do chłodnic samochodowych K2 Kuler, które można dowolnie mieszać z każdym innym płynem stworzonym na bazie glikolu. W celu dodatkowej ochrony metalowych części układu warto zastosować niebieski płyn chłodniczy Petrygo, zaś gotowy do użycia płyn do chłodnic samochodowych Prestone w 1 litrowym opakowaniu jest idealnym rozwiązaniem na dolewkę.
Dobry płyn do chłodnicy samochodowej ? czy można mieszać p

Marcin

Wieloletni członek zespołu Motochemii dysponujący sporą wiedzą na temat oferowanych przez nas kosmetyków.Większość z nich udało mu się już przetestować . Raczej praktyk niż teoretyk, który woli dokładnie zgłębić pewne zagadnienia zanim zacznie wypowiadać się na ich temat. Prywatnie fan motoryzacji czasów PRL i niepoprawny sympatyk Fiata.Ilość komentarzy: 9, Średnia ocena: 4,44

   Data dodania: poniedziałek, 25 styczeń 2021
Ocena: 5

Wymieniam co 2 lata dynagel. Cały czas jeden i ten sam płyn.


   Data dodania: wtorek, 19 styczeń 2021
Ocena: 5

Również mieszam i nic się nie dzieje.


   Data dodania: poniedziałek, 28 grudzień 2020
Ocena: 5

ja mieszam i jest ok


   Data dodania: wtorek, 22 wrzesień 2020
Ocena: 5

Fajne porównanie. Ja uważam że można mieszać, w końcu to tylko glikol z wodą.


   Data dodania: środa, 31 październik 2018
Ocena: 5

Ja używam Petrygo i nie wymieniałem od 5 lat. Nie ma problemów z zamarzaniem i nic się nie przegrzewa. Może na ten sezon wymienię choć niespecjalnie chce mi się zaprzątać tym głowę. Bynajmniej nie mam zamiaru nikomu wmawiać że moje postępowanie jest prawidlowe.Trochę z powodu niedbalstwa, trochę z lenistwa, poza tym wymieniając samodzielnie marnujemy czas który można poświecić na coś innego. Dodatkowo niektóre silniki sprawiają problem z odpowietrzeaniem. Wymiana w serwisie jeszcze więcej zmarnowanego czasu. W drugim aucie jest Borygo (niecałe 3 lata). Taki zalali w warsztacie bo stwierdzili że można go mieszać z dowolnym płynem bo zawiera tylko glikol. Prawda pewnie jest taka że nie mieli innego. A Borygo występuje w różnych rodzajach (składach chemicznych) więc chyba też nie do końca prawda z tym mieszaniem.


   Data dodania: poniedziałek, 05 grudzień 2016
Ocena: 5

ja dodam do tych płynów Max Master - mają kilka rodzajów, kupuję i do służbowego i do prywatnego auta


   Data dodania: poniedziałek, 31 październik 2016
Ocena: 3

..."gdy nagle w trasie okazuje się...". To nie jest napisane po polsku. Powinno być : NA TRASIE.


   Data dodania: wtorek, 02 sierpień 2016
Ocena: 5

Najlepiej wymieniać co 5 lat, nawet jak na bieżąco uzupełniamy to dobrze jest wymieniać.


   Data dodania: poniedziałek, 04 styczeń 2016
Ocena: 5

W sumie wyczerpujące informacja, ale moim zdaniem można byłoby odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule jednym zdaniem: mozna mieszać płyny chłodnicze. mamy teraz naprawdę nowoczesne i dobre płyny. Ja mieszałem na początku z innym DYNAGEL 2000+ bo nie pamiętałem co było nalane wcześniej. Teraz mam tylko DYNAGEL - ale wiem, że miesza się w 100% z innymi płynami.
 
 


Napisz Recenzję Wróć Kontynuuj