Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz sklep@motochemia.pl
- Strona główna >
- Poradnik >
- Porady Motoryzacyjne >
- Dlaczego wlew paliwa występuje po różnych stronach auta?

Dlaczego wlew paliwa występuje po różnych stronach auta?

Na pewno większość kierowców jadąc na stację benzynową pożyczonym lub nowym samochodem, musiała przynajmniej raz w życiu zatrzymać się przed dystrybutorem, aby sprawdzić, z której strony znajduje się wlew paliwa w ich samochodzie. Dlaczego jednak występują one w różnych samochodach po różnych stronach?
Spis treści:
Po pierwsze zasady ruchu drogowego.
Po drugie ergonomia i ekonomia.
Po której stronie mamy wlew? Jak to sprawdzić bez wysiadania?
Po pierwsze zasady ruchu drogowego.
Najprostszej i w zasadzie najbardziej oczywistej przyczyny umieszczenia wlewu paliwa z prawej lub lewej strony należy upatrywać w kodeksie o ruchu drogowym. Samochody pochodzące z Państw o ruchu lewostronnym (np. Japońskie), posiadały do niedawna wlew tylko z lewej strony. Samochody Europejskie, w których w większości Państw ruch odbywa się po prawej stronie, posiadały wlew z prawej strony. Oczywiście, jak zapewne zauważy większość z kierowców, w dzisiejszym świecie globalizacji motoryzacji, zasady te powoli przestają obowiązywać i tak w niektórych modelach Nissana znajdziemy wlew paliwa po prawej stronie, a w Volkswagenach wlew po lewej stronie.
W samochodach europejskich wlew najczęściej znajdziemy z prawej strony samochodu - fot.pixabay.com
Po drugie ergonomia i ekonomia.
Umieszczanie wlewu paliwa w samochodzie nie jest w żaden sposób znormalizowane, jednak nie do końca jest ono losowe. Podstawowym celem umieszczania wlewu raz z prawej raz z lewej strony różnych modeli samochodu, jest po prostu rozładowanie kolejek do dystrybutorów na stacjach benzynowych. Gdyby wszystkie samochody miały wlew z prawej strony, do tankowania jedynie po lewej stronie dystrybutora tworzyłyby się kolejki ogromne kolejki. Ponieważ jednak samochody mają wlew po różnych stronach, kolejka rozkłada się na dwie strony dystrybutora, co automatycznie ją skraca i zmniejsza czas oczekiwania kierowcy na tankowanie.
Wlew umieszczany po obu stronach samochodu rozładowuje kolejki na stacjach paliw - fot.pixabay.com
Po której stronie mamy wlew? Jak to sprawdzić bez wysiadania?
Wszystko w teorii wygląda przejrzyście. Zasady ruchu drogowego, ekonomia i ergonomia, ale co zrobić w praktyce, czyli w sytuacji, kiedy podjeżdżamy na stację, i nie wiemy po której stronie mamy wlew paliwa, a na dworze panuje bardzo niesprzyjająca aura, lub co gorsza, za nami stoi kordon zniecierpliwionych kierowców? Z pomocą przychodzą nam sami producenci samochodów, którzy na desce rozdzielczej, zazwyczaj przy wskaźniku paliwa, umieszczają niewielką strzałeczkę, która informuje nas o tym, z której strony znajdziemy nasz nieszczęsny wlew paliwa.
Mała strzałka przy wskaźniku paliwa informuje po której stronie znajduje się wlew paliwa - fot.pixabay.com
Co zrobić w przypadku gdy takiej strzałeczki nie ma? Tutaj możemy zasugerować się krajem pochodzenia naszego samochodu. Samochody Azjatyckie takie jak:
zazwyczaj mają wlew paliwa po lewej stronie. Samochody Europejskie takie jak:
przeważnie posiadają wlew po prawej stronie, choć tak jak zaznaczyliśmy to wcześniej, obecnie nie jest już to regułą, więc czasami najlepszym rozwiązaniem może okazać się po prostu wystawienie głowę za drzwi.
A czy wam zdarzyło się przed tankowaniem mieć wątpliwości, z której strony macie wlew paliwa? Jak poradziliście sobie z tym problemem? Piszcie w komentarzach!
Ostatnie opinie o tym artykule
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2022 https://www.motochemia.pl