Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to będzie możliwe. Staramy się aby ten czas nie był dłuższy niż 24h.
Masz problem ze znalezieniem swojego samochodu???
Zapytaj konsultanta: 512 802 277 lub napisz [email protected]
- Strona główna >
- Poradnik >
- Porady Motoryzacyjne >
- Dekontaminacja lakieru - ABC Detailingu cz.3
Dekontaminacja lakieru - ABC Detailingu cz.3
Kolejnym krokiem po wykonaniu mycia wstępnego i mycia właściwego jest dekontaminacja lakieru, czyli proces oczyszczania karoserii pojazdu z zanieczyszczeń, z którymi nie radzą już sobie środki do codziennej pielęgnacji samochodu. Czym dokładnie jest dekontaminacja lakieru? Jakie kosmetyki będą niezbędne do jej wykonania? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.
Spis treści:
Co to jest dekontaminacja lakieru?
Smoła, żywica i asfalt – Czym doczyścić?
Owady – Jak usunąć je z karoserii?
Zabrudzenia metaliczne – Jak usunąć pył hamulcowy z lakieru?
Chemia to nie wszystko – Glinkowanie.
Co to jest dekontaminacja lakieru?
Dekontaminacja lakieru to proces służący domyciu lakieru samochodowego z zabrudzeń, z którymi nie radzą sobie środki codziennej pielęgnacji karoserii takie jak piana aktywna czy szampon. Jakie zabrudzenia umyjemy w procesie dekontaminacji? Podczas tego zabiegu z powodzeniem doczyścimy powierzchnię karoserii z zabrudzeń spowodowanych:
- smołą,
- żywicą,
- asfaltem,
- lotną rdzą,
- pyłem z klocków hamulcowych
- zanieczyszczeniami drogowymi.
Zobacz również: |
Smoła, żywica i asfalt – Czym doczyścić?
Zanieczyszczenia ropopochodne i żywiczne to jedne z najczęściej spotykanych zabrudzeń lakieru, które wymagają użycia specjalistycznych środków. Zazwyczaj zlokalizujemy je w dolnych partiach karoserii na boku pojazdu, choć oczywiście nie jest to regułą. Do usunięcia z lakieru smoły, żywicy czy asfaltu, użyjemy preparatów nazwanych Tar&Glue Removerami (np. RRC Tar&Glue Remover). Aplikujemy je na suchy lakier, bezpośrednio na zlokalizowane zanieczyszczenie. Po chwili działania preparatu zauważymy, że zanieczyszczenie zaczyna spływać z lakieru. Dla uskutecznienia tego procesu możemy doaplikować środek lub wspomóc się nasączoną nim mikrofibrą.
Zazwyczaj jeden kosmetyk dedykowany jest do mycia smoły, żywicy i asfaltu jednocześnie - fot.motochemia.pl
Owady – Jak usunąć je z karoserii?
Kolejnym typem zanieczyszczeń karoserii są owady, z którymi nie zawsze poradzi sobie zwykły szampon z gąbką. Tutaj z pomocą przychodzą nam tak zwane Bug Removery (np. Tenzi Detailer Owady Usuwanie), których zadaniem jest rozmiękczenie wżartych w lakier pozostałości owadów. Tutaj podobnie jak w przypadku Tar Removerów, preparat aplikujemy na suchy lakier bezpośrednio na zanieczyszczenie. Po odczekaniu ok. minuty możemy spłukać preparat lub przystąpić do mycia pojazdu.
Niemal każdy producent kosmetyków samochodowych posiada w gamie środek do usuwania owadów - fot. motochemia.pl
Zabrudzenia metaliczne – Jak usunąć pył hamulcowy z lakieru?
Zanieczyszczenia metaliczne stanowiące pył z klocków hamulcowych oraz lotną rdzę najczęściej znajdziemy na felgach, oraz bokach karoserii, choć często zdarza się, że dostrzeżemy je również na masce czy tylnej klapie. Do ich usunięcia użyjemy tak zwanych Deironizerów (np. Shiny Garage D-Tox). Preparaty te zaopatrzone są w technologię „krwawienia”, co oznacza, że po ich aplikacji, metaliczne drobiny wtopione w lakier zaczynają reagować z płynem, tym samym barwiąc go na czerwono. Środki tego typu aplikujemy na chłodny suchy lakier pamiętając, aby nie dopuścić do jego zaschnięcia. Jeśli nie jesteśmy pewni czy powierzchnia została w 100% doczyszczona, możemy zaaplikować środek ponownie.
Deironizerami można myć felgi, lecz środkami do felg nie należy myć karoserii - fot.motochemia.pl
Uwaga: Proces ten przypomina działanie współczesnych preparatów do mycia felg, takich jak m.in. K2 Roton, czy Moje Auto Krwawe Koło. Pamiętajmy jednak, że większość preparatów do mycia felg nie nadaje się do procesu deironizacji, gdyż nie zapewnia 100% bezpieczeństwa dla lakieru!
Chemia to nie wszystko – Glinkowanie.
Dekontaminacja lakieru to nie tylko proces chemiczny. Może stanowić ono również proces mechaniczny, który wykonywany jest przy pomocy specjalnej glinki. Ten złożony proces postaramy się dokładniej opisać w naszym kolejnym artykule.
A wy jakie preparaty stosujecie do dekontaminacji lakieru? Czy używaliście już kiedyś tego typu środków? Dajcie nam znać w komentarzach!
Ostatnie opinie o tym artykule
Podane ceny zawierają podatek VAT. Używamy cookies i podobnych technologii głównie w celu świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Copyright © 2024 https://www.motochemia.pl