Infolinia czynna:
Pon-pt: 8:00 - 18:00 Sob: 9:00 - 14:00
Mój koszyk
Pusty
wybierz pojazd
szukaj także w numerach OEM
wybierz pojazd

Jesteś tutaj:  
  1. Strona główna  > 
  2. Poradnik  > 
  3. Porady Motoryzacyjne  > 
  4. Dekontaminacja lakieru - ABC Detailingu cz.3

Dekontaminacja lakieru - ABC Detailingu cz.3

Data aktualizacji: czwartek, 26 listopad 2020

Kolejnym krokiem po wykonaniu mycia wstępnego i mycia właściwego jest dekontaminacja lakieru, czyli proces oczyszczania karoserii pojazdu z zanieczyszczeń, z którymi nie radzą już sobie środki do codziennej pielęgnacji samochodu. Czym dokładnie jest dekontaminacja lakieru? Jakie kosmetyki będą niezbędne do jej wykonania? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.Spis treści:

Co to jest dekontaminacja lakieru?
Smoła, żywica i asfalt – Czym doczyścić?
Owady – Jak usunąć je z karoserii?
Zabrudzenia metaliczne – Jak usunąć pył hamulcowy z lakieru?
Chemia to nie wszystko – Glinkowanie.

 

Co to jest dekontaminacja lakieru? 

Dekontaminacja lakieru to proces służący domyciu lakieru samochodowego z zabrudzeń, z którymi nie radzą sobie środki codziennej pielęgnacji karoserii takie jak piana aktywna czy szampon. Jakie zabrudzenia umyjemy w procesie dekontaminacji? Podczas tego zabiegu z powodzeniem doczyścimy powierzchnię karoserii z zabrudzeń spowodowanych:

  • smołą,
  • żywicą,
  • asfaltem,
  • lotną rdzą,
  • pyłem z klocków hamulcowych
  • zanieczyszczeniami drogowymi.

 

Zobacz również: 

 

 

Smoła, żywica i asfalt – Czym doczyścić? 

Zanieczyszczenia ropopochodne i żywiczne to jedne z najczęściej spotykanych zabrudzeń lakieru, które wymagają użycia specjalistycznych środków. Zazwyczaj zlokalizujemy je w dolnych partiach karoserii na boku pojazdu, choć oczywiście nie jest to regułą. Do usunięcia z lakieru smoły, żywicy czy asfaltu, użyjemy preparatów nazwanych Tar&Glue Removerami (np. RRC Tar&Glue Remover). Aplikujemy je na suchy lakier, bezpośrednio na zlokalizowane zanieczyszczenie. Po chwili działania preparatu zauważymy, że zanieczyszczenie zaczyna spływać z lakieru. Dla uskutecznienia tego procesu możemy doaplikować środek lub wspomóc się nasączoną nim mikrofibrą.

 

 Kosmetyki do usuwania smoły, żywicy i asfaltu

Zazwyczaj jeden kosmetyk dedykowany jest do mycia smoły, żywicy i asfaltu jednocześnie - fot.motochemia.pl

 

Owady – Jak usunąć je z karoserii? 

Kolejnym typem zanieczyszczeń karoserii są owady, z którymi nie zawsze poradzi sobie zwykły szampon z gąbką. Tutaj z pomocą przychodzą nam tak zwane Bug Removery (np. Tenzi Detailer Owady Usuwanie), których zadaniem jest rozmiękczenie wżartych w lakier pozostałości owadów. Tutaj podobnie jak w przypadku Tar Removerów, preparat aplikujemy na suchy lakier bezpośrednio na zanieczyszczenie. Po odczekaniu ok. minuty możemy spłukać preparat lub przystąpić do mycia pojazdu.

 

Kosmetyki do usuwania owadów z karoserii

Niemal każdy producent kosmetyków samochodowych posiada w gamie środek do usuwania owadów - fot. motochemia.pl

 

 

Zabrudzenia metaliczne – Jak usunąć pył hamulcowy z lakieru? 

Zanieczyszczenia metaliczne stanowiące pył z klocków hamulcowych oraz lotną rdzę najczęściej znajdziemy na felgach, oraz bokach karoserii, choć często zdarza się, że dostrzeżemy je również na masce czy tylnej klapie. Do ich usunięcia użyjemy tak zwanych Deironizerów (np. Shiny Garage D-Tox). Preparaty te zaopatrzone są w technologię „krwawienia”, co oznacza, że po ich aplikacji, metaliczne drobiny wtopione w lakier zaczynają reagować z płynem, tym samym barwiąc go na czerwono. Środki tego typu aplikujemy na chłodny suchy lakier pamiętając, aby nie dopuścić do jego zaschnięcia. Jeśli nie jesteśmy pewni czy powierzchnia została w 100% doczyszczona, możemy zaaplikować środek ponownie.

 

Kosmetyki do mycia metalicznych zanieczyszczeń

Deironizerami można myć felgi, lecz środkami do felg nie należy myć karoserii - fot.motochemia.pl

 

Uwaga: Proces ten przypomina działanie współczesnych preparatów do mycia felg, takich jak m.in. K2 Roton, czy Moje Auto Krwawe Koło. Pamiętajmy jednak, że większość preparatów do mycia felg nie nadaje się do procesu deironizacji, gdyż nie zapewnia 100% bezpieczeństwa dla lakieru!

 

Chemia to nie wszystko – Glinkowanie.

Dekontaminacja lakieru to nie tylko proces chemiczny. Może stanowić ono również proces mechaniczny, który wykonywany jest przy pomocy specjalnej glinki. Ten złożony proces postaramy się dokładniej opisać w naszym kolejnym artykule.

 

A wy jakie preparaty stosujecie do dekontaminacji lakieru? Czy używaliście już kiedyś tego typu środków? Dajcie nam znać w komentarzach!
Dekontaminacja lakieru - ABC Detailingu cz.3

Marcin

Wieloletni członek zespołu Motochemii dysponujący sporą wiedzą na temat oferowanych przez nas kosmetyków.Większość z nich udało mu się już przetestować . Raczej praktyk niż teoretyk, który woli dokładnie zgłębić pewne zagadnienia zanim zacznie wypowiadać się na ich temat. Prywatnie fan motoryzacji czasów PRL i niepoprawny sympatyk Fiata.Ilość komentarzy: 8, Średnia ocena: 5

   Data dodania: czwartek, 26 listopad 2020
Ocena: 5

Smoła, metaliczne, owady. Trzy różne środki i lakier przygotowany pod kolejny etap mycia :) Dobrze się czyta wasz blog


   Data dodania: wtorek, 24 listopad 2020
Ocena: 5

PrickBort! Znakomity preparat, macie go w ofercie?


   Data dodania: wtorek, 24 listopad 2020
Ocena: 5

Dzięki za porady, na pewno się przydadzą, autko robi dużo tras i rzeczywiście szybkie mycie czasem nie wystarczy, żeby wszystko zeszło.


   Data dodania: poniedziałek, 23 listopad 2020
Ocena: 5

Owady są moją zmorą, szczególnie na lampach. Ja używam RR Customs RRC Bug Remover zakupionego u was i jestem bardzo zadowolony. Osobiście polecam!!


   Data dodania: piątek, 13 listopad 2020
Ocena: 5

Polecam Bug remover ale z ADBL, świetnie radzi sobie z robakami po trasie.


   Data dodania: poniedziałek, 26 październik 2020
Ocena: 5

@Forumo, bo tak jest. Dekontaminacja to usuwanie zanieczyszczeń radioaktywnych które zagrażają życiu lub zdrowiu. Słowo dekontaminacja jest źle dobranym słowem do mycia lakieru.


   Data dodania: poniedziałek, 05 październik 2020
Ocena: 5

Dekontaminacja zawsze kojarzyła mi się z filmami katastrocznymi o skażeniu planety :) Teraz wiem że to usuwanie syfu z samochodu :)


   Data dodania: piątek, 04 wrzesień 2020
Ocena: 5

Dobrze rozpisane. Wiadomo że przed woskowaniem trzeba usunąć wszystko z lakieru (poza lakierem). Dla laika taki artykuł jest nie do przecenienia.
 
 


Napisz Recenzję Wróć