Infolinia czynna:
Pon-pt: 8:00 - 18:00 Sob: 9:00 - 14:00
Mój koszyk
Pusty
wybierz pojazd
szukaj także w numerach OEM
wybierz pojazd

Jesteś tutaj:  
 1. Strona główna  > 
 2. Poradnik  > 
 3. Porady Motoryzacyjne  > 
 4. Czyszczenie tapicerki materiałowej - Jak to zrobić? Co użyć?

Czyszczenie tapicerki materiałowej - Jak to zrobić? Co użyć?

Data aktualizacji: piątek, 15 styczeń 2021

Tapicerka samochodowa w szczególności ta materiałowa/welurowa, każdego dnia narażona jest na oddziaływanie czynników zewnętrznych, do których należą między innymi otarcia, zamoczenia i zanieczyszczenia. Z tego właśnie powodu naturalnym jest, że każdego dnia ulega ona stopniowemu zabrudzeniu - w końcu niektórzy z nas użytkują samochód codziennie. Jak poradzić sobie z powstałymi w trakcie eksploatacji zanieczyszczeniami tapicerki? Jaki produkt wybrać do prania tapicerki? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule.Spis treści:

Jakie są rodzaje środków do tapicerki?
Wybieramy odpowiedni środek czyszczący.
Co potrzebujemy? Czy środek do prania to wszystko?
Aplikacja, czyli rozpoczynamy pranie.

 

 

Jakie są rodzaje środków do tapicerki?

Czyszczenie tapicerki materiałowej w samochodzie nie jest czymś przesadnie trudnym i nie wymaga od nas żadnych specjalistycznych umiejętności. Często zdarza się jednak, że podczas gdy w miarę regularnie myjemy karoserię naszych czterech kółek, oraz odkurzamy bagażnik i kabinę pasażerską, zazwyczaj zapominamy o umyciu tapicerki siedzeń i podsufitki. Do mycia tych elementów wnętrza pojazdu służą specjalne dedykowane środki, jednak ich aplikacja i użycie jest zróżnicowane. Ze względu na te różnice możemy wyróżnić trzy główne rodzaje preparatów do mycia tapicerek:

 

 

Każdy z powyższych aplikujemy i używamy w nieco odmienny sposób, a także wykorzystujemy do czyszczenia zabrudzeń o różnym stopniu.

 

Zobacz również:

 

 

Wybieramy odpowiedni środek czyszczący.

Tak jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, preparaty do prania tapicerki różnią się pomiędzy sobą ze względu na sposób użycia i aplikacji. Różnią się one również ze względu na wydajność. Z tego powodu każdy rodzaj tych preparatów posiada pewne cechy charakterystyczne.

 

 • Pianki do prania tapicerki w formie sprayu – zwykle mocniejsze i bardziej skoncentrowane, idealne do prania mocnych zanieczyszczeń punktowych. Nie ma przeciwwskazań do prania przy ich pomocy całej tapicerki, jednak należy pamiętać, że bardzo mocno zabrudzone wnętrze może zaowocować niską wydajnością pianki. Uwaga! Ich użycie na podsufitce może spowodować jej odklejenie!

 • Preparaty do prania tapiceki w butelce z atomizerem - charakteryzują się wyższą wydajnością niż preparaty w sprayu, dlatego też polecane są do czyszczenia kompletnej tapicerki. Większość czyści słabiej mocne zabrudzenia, dlatego też do ciężkich plam poleca się zwykle pianki. Uwaga! Ich użycie na podsufitce może spowodować jej odklejenie!

 • Koncentraty do ekstrakcyjnego prania tapicerki – jak sama nazwa wskazuje, koncentraty rozrabiane są z wodą w celu stworzenia roztworu roboczego. W zależności od tego czy będziemy używać je ręcznie, czy też z użyciem odkurzacza piorącego, możemy rozrobić je w różnej proporcji. To daje nam też możliwość dopasowania mocy roztworu do zabrudzeń. Uwaga! Ich użycie na podsufitce może spowodować jej odklejenie!

 • Preparaty do prania na sucho – są to preparaty, najczęściej w formie koncentratu, dedykowane do prania tapicerki na sucho. Gwarantuje to ich całkowite bezpieczeństwo dla prania podsufitki.

 

Pranie tapicerki ekstrakcyjne

Pranie ekstrakcyjne to jeden ze sposobów prania tapicerki - fot. pixabay.com

 

Aby wybrać odpowieni dla nas produkt musimy ocenić stan tapicerki, którą chcemy doczyścić. Jeśli siedzenia posiadają dużo punktowych zabrudzeń, wybierzemy piankę. Jeśli chcemy odświeżyć tapicerkę, która nie posiada większych plam, najlepiej do prania użyć preparatu w atomizerze. Jeśli tapicerkę charakteryzuje ogólne mocne zabrudzenie, najlepiej wykorzystać koncentrat. To samo zrobimy w przypadku, gdy posiadamy odkurzacz piorący. Umycie podsufitki wymagać będzie od nas użycia preparatu do prania na sucho.

 

Co potrzebujemy? Czy środek do prania to wszystko?

Jak nietrudno zgadnąć, żaden z powyższych preparatów nie poradzi sobie samodzielnie z zanieczyszczeniami tapicerki. Do użycia pianki i gotowego preparatu w butelce z atomizerem potrzebować będziemy:

 

 

Absolutnym minimum jest posiadanie dwóch ściereczek. Jednej wilgotnej, do wtarcia środka czyszczącego w materiał, drugiej suchej do wstępnego jej osuszcznia. Zamiast wilgotnej szmatki możemu użyć szczoteczki lub gąbki, którymi nie tylko rozporwadzimy produkt po tapicerce, ale również wykonamy czyszczenie mechaniczne. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku koncentratu czyszczącego z tą różnicą, że w momencie gdy jesteśmy w posiadaniu odkurzacza piorącego, możemy wykorzystać go do wyprania tapicerki i wyciągnięcia z niej brudu. W przypadku środków do prania na sucho potrzebować będziemy jedynie suchą szmatkę do ściągnięcia preparatu czyszczonej powierzchni.

 

Aplikacja, czyli rozpoczynamy pranie.

Z uwagi na różnorodność preparatów czyszczących do tapicerki materiałowej, sposób aplikacji również możemy podzielić ze względu na rodzaj tych produktów. W przypadku preparatów w formie pianki w sprayu i gotowego płynu w atomizerze:

 

 1. Odkurzamy czyszczoną powierzchnię,

 2. Aplikujemy obficie elementy tapicerki, które chcemy poddać myciu,

 3. Pozostawiamy preparat na powierzchnii około 1 minuty,

 4. Przecieramy czyszczone elementy tapicerki przy pomocy wilgotnej szmatki, gąbki lub szczoteczki,

 5. Wycieramy umyte elementy przy pomocy suchej szmatki.

 6. W przypadku niedoczyszczenia tapicerki, proces należy powtórzyć.

 

W przypadku preparatów do prania na sucho (na przykładzie Shiny Garage Extra Dry):

 

 1. Odkurzamy czyszczoną powierzchnię (nie dotyczy podsufitek),

 2. Rozrabiamy koncentrat z ciepłą wodą w proporcji 1:10 – 1:40 w zależności od zabrudzeń,

 3. Spryskujemy czyszczoną powierzchnię przy pomocy atomizera,

 4. Wykonujemy czyszczenie mechaniczne przy pomocy szczoteczki,

 5. Zostawiamy produkt do wyschnięcia,

 6. Pozostały po wyschnięciu brud usuwamy przy pomocy suchej ściereczki lub odkurzacza.

 

Niestety, z powodu występowania na rynku różnych rodzajów odkurzaczy piorących nie jesteśmy w stanie opisać jak wygląda użycie koncentratu w każdym z nich. Niektóre mogą wymagać rozcieńczenia produktu, inne podania go do dozownika, a jeszcze inne użycia go ręcznie w połączeniu ze szczotką czyszczącą. W każdym przypadku produkt rozrabiamy według zaleceń producenta preparatu, lub dozujemy w oparciu o zalecenia producenta odkurzacza piorącego.

 

A jak często wy czyścicie tapicerkę w swoim samochodzie? Czy robicie to częściej niż raz w roku? Dajcie nam znać w komentarzach!

 
Czyszczenie tapicerki materiałowej - Jak to zrobić? Co użyć?

Marcin

Wieloletni członek zespołu Motochemii dysponujący sporą wiedzą na temat oferowanych przez nas kosmetyków.Większość z nich udało mu się już przetestować . Raczej praktyk niż teoretyk, który woli dokładnie zgłębić pewne zagadnienia zanim zacznie wypowiadać się na ich temat. Prywatnie fan motoryzacji czasów PRL i niepoprawny sympatyk Fiata.Ilość komentarzy: 18, Średnia ocena: 5

   Data dodania: czwartek, 31 grudzień 2020
Ocena: 5

Do podsufitki polecam Extra dry z shiny lub bonnet !


   Data dodania: środa, 30 grudzień 2020
Ocena: 5

Miałem piankę z K2, fajnie wyczyściła podsufitkę, co prawda plamy z siedzeń nie zeszyły do końca ale i tak jest ok.


   Data dodania: poniedziałek, 28 grudzień 2020
Ocena: 5

Całkowite wyczyszczenie tylko odkurzaczem, odświeżenie pianką .


   Data dodania: poniedziałek, 21 grudzień 2020
Ocena: 5

Sprawdzałem pełno środków ale najbardziej jestem zadowolony z pracy z RRC i Carpetem od Shiny.


   Data dodania: piątek, 18 grudzień 2020
Ocena: 5

Textil Wash dobra sprawa do odkurzacza, fajnie wyciąga brud.


   Data dodania: wtorek, 15 grudzień 2020
Ocena: 5

A ja rozrabiam APC do pianowniczki i również czyszczę szczotką, zabrudzenia schodzą znakomicie, czy to z plastiku czy tapicerki.


   Data dodania: środa, 09 grudzień 2020
Ocena: 5

K2 tapis i jedziemy ze szczotką, odświeży tapicerkę bez problemu, na większe plamy niestety potrzeba coś mocniejszego


   Data dodania: poniedziałek, 07 grudzień 2020
Ocena: 5

Co pół roku oddaję na pranie do firmy z racji tego że jestem taksówkarzem. Zawsze elegancko wyprane i odświeżone fotele. Ręcznie za chiny bym tego nie domył.


   Data dodania: czwartek, 03 grudzień 2020
Ocena: 5

Nie mam dostępu do sprzętu, korzystam z pianek Tuff oraz Sonax. Całkiem daja radę jak na pianki.


   Data dodania: piątek, 27 listopad 2020
Ocena: 5

Ja mam alcantare, fajnie sprawuje się pianka z sonaxa lub zestaw z Colorlocka.


   Data dodania: wtorek, 24 listopad 2020
Ocena: 5

A ja wypozyczyłem sobie odkurzacz, kupiłem u was chęmię i elegancko wyprałem tapicerki w 3 samochodach. Dobry artykuł, spora dawka wiedzy!


   Data dodania: poniedziałek, 23 listopad 2020
Ocena: 5

Bardzo fajny artykuł, nawet nie wiedziałam, że można być tak wnikliwym, widać że znacie się na rzeczy


   Data dodania: czwartek, 12 listopad 2020
Ocena: 5

Sam czyściłem tuf stuffem STP, bardzo fajna pianka coś tam wyciągła. Polecam


   Data dodania: piątek, 06 listopad 2020
Ocena: 5

Fajnie rozpisane co i jak . Widać że piszący artykuł zna się na rzeczy. Planujecie jakies testy czy poradnik jak czyścic skórzaną tapicerkę? Polecacie coś?


   Data dodania: czwartek, 05 listopad 2020
Ocena: 5

Kilku znajomych poleciło mi piankę Tuff stuff czy jakoś tak. Ja znowu bardziej jakoś ufam tylko praniu odkurzaczem i stosuję tenzi textile, dla mnie wystarczający


   Data dodania: czwartek, 05 listopad 2020
Ocena: 5

Testowałam piankę cyclo max bo poleciła mi Pani w sklepie i muszę przyznać rację, że działa cuda


   Data dodania: środa, 28 październik 2020
Ocena: 5

Spróbuj proszek z tenziego lub preparaty z Koch Chemie.


   Data dodania: poniedziałek, 26 październik 2020
Ocena: 5

Sam tapicerkę piorę odkurzaczem raz na 1,2 miesiące. Niestety siedzenia w taxówce szybko się brudzą :D Używałem od was TextilWash i powiem że całkiem dobrze sprawdził się ten produkt . Następny razem wezmę carpet od Shiny Garage chyba że polecacie coś innego ?
 
 


Napisz Recenzję Wróć